BNR · ISTORIC
Curs BNR 2014
Toate cotațiile oficiale BNR pentru anul 2014, într-o singură privire.
Fiecare zi, fiecare valoare și principalele extreme ale anului pentru ZAR.
Cursul ZAR în 2014
0.3187
+0.0015
(+0.47%)
Ultima cotație: 31.12.2014
Minimul anului
0.2937
-0.0644
(-17.98%)
30.01.2014
față de 30.01.2013 (0.3581)
Maximul anului
0.3266
+0.0012
(+0.37%)
21.11.2014
față de 21.11.2013 (0.3254)
Evoluție 2014
min 0.2937 · max 0.3266
Media anuală
0.3086
Prima cotație
03.01.2014
0.3095
Ultima cotație
31.12.2014
0.3187
Variație totală
+0.0092
+2.97%
Cea mai mare creștere
18.12.2014
+0.0079
Cea mai mare scădere
24.01.2014
-0.0068
Calendarul cotațiilor oficiale BNR din 2014 (ZAR)
Fiecare celulă reprezintă valoarea oficială publicată de BNR. Zilele fără cotație sunt marcate cu „-”, iar zilele nelucrătoare fără cotație cu „×”.
Valoare mai mică
Valoare mai mare
Ian
Feb
Mar
Apr
Mai
Iun
Iul
Aug
Sep
Oct
Noi
Dec
Evoluția cursului ZAR în 2014
Toate cotațiile oficiale publicate în cursul anului.
Lunile extreme din 2014
Lunile cu cele mai mici și cele mai mari valori medii lunare.
Cele mai mici medii lunare
Feb0.2997
Mar0.3024
Iun0.3027
Cele mai mari medii lunare
Noi0.3201
Dec0.3149
Oct0.3146
Date importante în 2014
Prima cotație (an)03.01.20140.3095
Ultima cotație (an)31.12.20140.3187
Cea mai mare creștere (zi)18.12.2014+0.0079
Cea mai mare scădere (zi)24.01.2014-0.0068
Cea mai mare valoare21.11.20140.3266
Cea mai mică valoare30.01.20140.2937
Curs ZAR pe luni în 2014
| Lună | Medie | Minim | Maxim | Valori |
|---|---|---|---|---|
| Ianuarie | 0,3046 | 0,2937 | 0,3103 | 21 |
| Februarie | 0,2997 | 0,2949 | 0,3070 | 20 |
| Martie | 0,3024 | 0,2978 | 0,3071 | 21 |
| Aprilie | 0,3062 | 0,3020 | 0,3098 | 21 |
| Mai | 0,3093 | 0,3029 | 0,3140 | 21 |
| Iunie | 0,3027 | 0,3010 | 0,3053 | 20 |
| Iulie | 0,3054 | 0,2983 | 0,3129 | 23 |
| August | 0,3112 | 0,3082 | 0,3157 | 20 |
| Septembrie | 0,3116 | 0,3075 | 0,3171 | 22 |
| Octombrie | 0,3146 | 0,3098 | 0,3230 | 23 |
| Noiembrie | 0,3201 | 0,3159 | 0,3266 | 20 |
| Decembrie | 0,3149 | 0,3064 | 0,3231 | 20 |
Valori zilnice ZAR/RON în 2014
| Data | Curs |
|---|---|
| 31.12.2014 | 0,3187 RON |
| 30.12.2014 | 0,3172 RON |
| 29.12.2014 | 0,3160 RON |
| 24.12.2014 | 0,3142 RON |
| 23.12.2014 | 0,3160 RON |
| 22.12.2014 | 0,3146 RON |
| 19.12.2014 | 0,3134 RON |
| 18.12.2014 | 0,3143 RON |
| 17.12.2014 | 0,3064 RON |
| 16.12.2014 | 0,3088 RON |
| 15.12.2014 | 0,3115 RON |
| 12.12.2014 | 0,3083 RON |
| 11.12.2014 | 0,3112 RON |
| 10.12.2014 | 0,3119 RON |
| 09.12.2014 | 0,3129 RON |
| 08.12.2014 | 0,3166 RON |
| 05.12.2014 | 0,3198 RON |
| 04.12.2014 | 0,3221 RON |
| 03.12.2014 | 0,3209 RON |
| 02.12.2014 | 0,3231 RON |
| 28.11.2014 | 0,3229 RON |
| 27.11.2014 | 0,3230 RON |
| 26.11.2014 | 0,3223 RON |
| 25.11.2014 | 0,3233 RON |
| 24.11.2014 | 0,3252 RON |
| 21.11.2014 | 0,3266 RON |
| 20.11.2014 | 0,3216 RON |
| 19.11.2014 | 0,3214 RON |
| 18.11.2014 | 0,3199 RON |
| 17.11.2014 | 0,3189 RON |
| 14.11.2014 | 0,3171 RON |
| 13.11.2014 | 0,3178 RON |
| 12.11.2014 | 0,3167 RON |
| 11.11.2014 | 0,3159 RON |
| 10.11.2014 | 0,3173 RON |
| 07.11.2014 | 0,3160 RON |
| 06.11.2014 | 0,3178 RON |
| 05.11.2014 | 0,3177 RON |
| 04.11.2014 | 0,3196 RON |
| 03.11.2014 | 0,3204 RON |
| 31.10.2014 | 0,3230 RON |
| 30.10.2014 | 0,3205 RON |
| 29.10.2014 | 0,3195 RON |
| 28.10.2014 | 0,3185 RON |
| 27.10.2014 | 0,3176 RON |
| 24.10.2014 | 0,3187 RON |
| 23.10.2014 | 0,3188 RON |
| 22.10.2014 | 0,3153 RON |
| 21.10.2014 | 0,3150 RON |
| 20.10.2014 | 0,3133 RON |
| 17.10.2014 | 0,3117 RON |
| 16.10.2014 | 0,3098 RON |
| 15.10.2014 | 0,3151 RON |
| 14.10.2014 | 0,3135 RON |
| 13.10.2014 | 0,3150 RON |
| 10.10.2014 | 0,3122 RON |
| 09.10.2014 | 0,3133 RON |
| 08.10.2014 | 0,3108 RON |
| 07.10.2014 | 0,3108 RON |
| 06.10.2014 | 0,3120 RON |
| 03.10.2014 | 0,3107 RON |
| 02.10.2014 | 0,3115 RON |
| 01.10.2014 | 0,3100 RON |
| 30.09.2014 | 0,3112 RON |
| 29.09.2014 | 0,3086 RON |
| 26.09.2014 | 0,3090 RON |
| 25.09.2014 | 0,3091 RON |
| 24.09.2014 | 0,3075 RON |
| 23.09.2014 | 0,3078 RON |
| 22.09.2014 | 0,3079 RON |
| 19.09.2014 | 0,3093 RON |
| 18.09.2014 | 0,3120 RON |
| 17.09.2014 | 0,3120 RON |
| 16.09.2014 | 0,3122 RON |
| 15.09.2014 | 0,3096 RON |
| 12.09.2014 | 0,3111 RON |
| 11.09.2014 | 0,3125 RON |
| 10.09.2014 | 0,3120 RON |
| 09.09.2014 | 0,3148 RON |
| 08.09.2014 | 0,3171 RON |
| 05.09.2014 | 0,3163 RON |
| 04.09.2014 | 0,3142 RON |
| 03.09.2014 | 0,3133 RON |
| 02.09.2014 | 0,3131 RON |
| 01.09.2014 | 0,3138 RON |
| 29.08.2014 | 0,3157 RON |
| 28.08.2014 | 0,3133 RON |
| 27.08.2014 | 0,3131 RON |
| 26.08.2014 | 0,3120 RON |
| 25.08.2014 | 0,3112 RON |
| 22.08.2014 | 0,3102 RON |
| 21.08.2014 | 0,3109 RON |
| 20.08.2014 | 0,3112 RON |
| 19.08.2014 | 0,3128 RON |
| 18.08.2014 | 0,3120 RON |
| 14.08.2014 | 0,3128 RON |
| 13.08.2014 | 0,3125 RON |
| 12.08.2014 | 0,3123 RON |
| 11.08.2014 | 0,3104 RON |
| 08.08.2014 | 0,3089 RON |
| 07.08.2014 | 0,3090 RON |
| 06.08.2014 | 0,3083 RON |
| 05.08.2014 | 0,3105 RON |
| 04.08.2014 | 0,3091 RON |
| 01.08.2014 | 0,3082 RON |
| 31.07.2014 | 0,3086 RON |
| 30.07.2014 | 0,3097 RON |
| 29.07.2014 | 0,3084 RON |
| 28.07.2014 | 0,3102 RON |
| 25.07.2014 | 0,3105 RON |
| 24.07.2014 | 0,3125 RON |
| 23.07.2014 | 0,3129 RON |
| 22.07.2014 | 0,3104 RON |
| 21.07.2014 | 0,3095 RON |
| 18.07.2014 | 0,3071 RON |
| 17.07.2014 | 0,3071 RON |
| 16.07.2014 | 0,3062 RON |
| 15.07.2014 | 0,3032 RON |
| 14.07.2014 | 0,3028 RON |
| 11.07.2014 | 0,3027 RON |
| 10.07.2014 | 0,3002 RON |
| 09.07.2014 | 0,3014 RON |
| 08.07.2014 | 0,3017 RON |
| 07.07.2014 | 0,2987 RON |
| 04.07.2014 | 0,3004 RON |
| 03.07.2014 | 0,2983 RON |
| 02.07.2014 | 0,2996 RON |
| 01.07.2014 | 0,3011 RON |
| 30.06.2014 | 0,3028 RON |
| 27.06.2014 | 0,3038 RON |
| 26.06.2014 | 0,3027 RON |
| 25.06.2014 | 0,3048 RON |
| 24.06.2014 | 0,3053 RON |
| 23.06.2014 | 0,3040 RON |
| 20.06.2014 | 0,3025 RON |
| 19.06.2014 | 0,3032 RON |
| 18.06.2014 | 0,3016 RON |
| 17.06.2014 | 0,3021 RON |
| 16.06.2014 | 0,3029 RON |
| 13.06.2014 | 0,3012 RON |
| 12.06.2014 | 0,3024 RON |
| 11.06.2014 | 0,3013 RON |
| 10.06.2014 | 0,3022 RON |
| 06.06.2014 | 0,3024 RON |
| 05.06.2014 | 0,3020 RON |
| 04.06.2014 | 0,3010 RON |
| 03.06.2014 | 0,3019 RON |
| 02.06.2014 | 0,3046 RON |
| 30.05.2014 | 0,3094 RON |
| 29.05.2014 | 0,3095 RON |
| 28.05.2014 | 0,3077 RON |
| 27.05.2014 | 0,3087 RON |
| 26.05.2014 | 0,3123 RON |
| 23.05.2014 | 0,3127 RON |
| 22.05.2014 | 0,3109 RON |
| 21.05.2014 | 0,3111 RON |
| 20.05.2014 | 0,3099 RON |
| 19.05.2014 | 0,3101 RON |
| 16.05.2014 | 0,3110 RON |
| 15.05.2014 | 0,3136 RON |
| 14.05.2014 | 0,3140 RON |
| 13.05.2014 | 0,3121 RON |
| 12.05.2014 | 0,3112 RON |
| 09.05.2014 | 0,3094 RON |
| 08.05.2014 | 0,3066 RON |
| 07.05.2014 | 0,3029 RON |
| 06.05.2014 | 0,3031 RON |
| 05.05.2014 | 0,3050 RON |
| 02.05.2014 | 0,3042 RON |
| 30.04.2014 | 0,3050 RON |
| 29.04.2014 | 0,3023 RON |
| 28.04.2014 | 0,3020 RON |
| 25.04.2014 | 0,3025 RON |
| 24.04.2014 | 0,3056 RON |
| 23.04.2014 | 0,3051 RON |
| 22.04.2014 | 0,3067 RON |
| 18.04.2014 | 0,3078 RON |
| 17.04.2014 | 0,3063 RON |
| 16.04.2014 | 0,3072 RON |
| 15.04.2014 | 0,3076 RON |
| 14.04.2014 | 0,3071 RON |
| 11.04.2014 | 0,3073 RON |
| 10.04.2014 | 0,3090 RON |
| 09.04.2014 | 0,3098 RON |
| 08.04.2014 | 0,3094 RON |
| 07.04.2014 | 0,3080 RON |
| 04.04.2014 | 0,3059 RON |
| 03.04.2014 | 0,3045 RON |
| 02.04.2014 | 0,3051 RON |
| 01.04.2014 | 0,3051 RON |
| 31.03.2014 | 0,3054 RON |
| 28.03.2014 | 0,3053 RON |
| 27.03.2014 | 0,3042 RON |
| 26.03.2014 | 0,3020 RON |
| 25.03.2014 | 0,3001 RON |
| 24.03.2014 | 0,2996 RON |
| 21.03.2014 | 0,2993 RON |
| 20.03.2014 | 0,2983 RON |
| 19.03.2014 | 0,3014 RON |
| 18.03.2014 | 0,3020 RON |
| 17.03.2014 | 0,3032 RON |
| 14.03.2014 | 0,3016 RON |
| 13.03.2014 | 0,3002 RON |
| 12.03.2014 | 0,2978 RON |
| 11.03.2014 | 0,3014 RON |
| 10.03.2014 | 0,3021 RON |
| 07.03.2014 | 0,3049 RON |
| 06.03.2014 | 0,3071 RON |
| 05.03.2014 | 0,3065 RON |
| 04.03.2014 | 0,3032 RON |
| 03.03.2014 | 0,3047 RON |
| 28.02.2014 | 0,3056 RON |
| 27.02.2014 | 0,3043 RON |
| 26.02.2014 | 0,3070 RON |
| 25.02.2014 | 0,3053 RON |
| 24.02.2014 | 0,2987 RON |
| 21.02.2014 | 0,2986 RON |
| 20.02.2014 | 0,2983 RON |
| 19.02.2014 | 0,2996 RON |
| 18.02.2014 | 0,3009 RON |
| 17.02.2014 | 0,3023 RON |
| 14.02.2014 | 0,2981 RON |
| 13.02.2014 | 0,2970 RON |
| 12.02.2014 | 0,2992 RON |
| 11.02.2014 | 0,2962 RON |
| 10.02.2014 | 0,2949 RON |
| 07.02.2014 | 0,2991 RON |
| 06.02.2014 | 0,2969 RON |
| 05.02.2014 | 0,2973 RON |
| 04.02.2014 | 0,2951 RON |
| 03.02.2014 | 0,2992 RON |
| 31.01.2014 | 0,2953 RON |
| 30.01.2014 | 0,2937 RON |
| 29.01.2014 | 0,2957 RON |
| 28.01.2014 | 0,3005 RON |
| 27.01.2014 | 0,2955 RON |
| 24.01.2014 | 0,2970 RON |
| 23.01.2014 | 0,3038 RON |
| 22.01.2014 | 0,3087 RON |
| 21.01.2014 | 0,3102 RON |
| 20.01.2014 | 0,3084 RON |
| 17.01.2014 | 0,3072 RON |
| 16.01.2014 | 0,3052 RON |
| 15.01.2014 | 0,3049 RON |
| 14.01.2014 | 0,3049 RON |
| 13.01.2014 | 0,3103 RON |
| 10.01.2014 | 0,3103 RON |
| 09.01.2014 | 0,3080 RON |
| 08.01.2014 | 0,3096 RON |
| 07.01.2014 | 0,3096 RON |
| 06.01.2014 | 0,3084 RON |
| 03.01.2014 | 0,3095 RON |