BNR · ISTORIC
Curs BNR 2014
Toate cotațiile oficiale BNR pentru anul 2014, într-o singură privire.
Fiecare zi, fiecare valoare și principalele extreme ale anului pentru AED.
Cursul AED în 2014
1.0038
-0.0004
(-0.04%)
Ultima cotație: 31.12.2014
Minimul anului
0.8657
-0.0296
(-3.31%)
08.05.2014
față de 08.05.2013 (0.8953)
Maximul anului
1.0042
+0.1205
(+13.64%)
30.12.2014
față de 30.12.2013 (0.8837)
Evoluție 2014
min 0.8657 · max 1.0042
Media anuală
0.9117
Prima cotație
03.01.2014
0.8953
Ultima cotație
31.12.2014
1.0038
Variație totală
+0.1085
+12.12%
Cea mai mare creștere
05.09.2014
+0.0126
Cea mai mare scădere
07.03.2014
-0.0109
Calendarul cotațiilor oficiale BNR din 2014 (AED)
Fiecare celulă reprezintă valoarea oficială publicată de BNR. Zilele fără cotație sunt marcate cu „-”, iar zilele nelucrătoare fără cotație cu „×”.
Valoare mai mică
Valoare mai mare
Ian
Feb
Mar
Apr
Mai
Iun
Iul
Aug
Sep
Oct
Noi
Dec
Evoluția cursului AED în 2014
Toate cotațiile oficiale publicate în cursul anului.
Lunile extreme din 2014
Lunile cu cele mai mici și cele mai mari valori medii lunare.
Cele mai mici medii lunare
Mai0.8768
Apr0.8793
Iun0.8804
Cele mai mari medii lunare
Dec0.9852
Noi0.9667
Oct0.9484
Date importante în 2014
Prima cotație (an)03.01.20140.8953
Ultima cotație (an)31.12.20141.0038
Cea mai mare creștere (zi)05.09.2014+0.0126
Cea mai mare scădere (zi)07.03.2014-0.0109
Cea mai mare valoare30.12.20141.0042
Cea mai mică valoare08.05.20140.8657
Curs AED pe luni în 2014
| Lună | Medie | Minim | Maxim | Valori |
|---|---|---|---|---|
| Ianuarie | 0,9040 | 0,8953 | 0,9124 | 21 |
| Februarie | 0,8950 | 0,8881 | 0,9056 | 20 |
| Martie | 0,8850 | 0,8793 | 0,8956 | 21 |
| Aprilie | 0,8793 | 0,8720 | 0,8858 | 21 |
| Mai | 0,8768 | 0,8657 | 0,8839 | 21 |
| Iunie | 0,8804 | 0,8750 | 0,8853 | 20 |
| Iulie | 0,8864 | 0,8718 | 0,8989 | 23 |
| August | 0,9046 | 0,8993 | 0,9118 | 20 |
| Septembrie | 0,9300 | 0,9116 | 0,9534 | 22 |
| Octombrie | 0,9484 | 0,9394 | 0,9582 | 23 |
| Noiembrie | 0,9667 | 0,9605 | 0,9737 | 20 |
| Decembrie | 0,9852 | 0,9694 | 1,0042 | 20 |
Valori zilnice AED/RON în 2014
| Data | Curs |
|---|---|
| 31.12.2014 | 1,0038 RON |
| 30.12.2014 | 1,0042 RON |
| 29.12.2014 | 0,9988 RON |
| 24.12.2014 | 0,9978 RON |
| 23.12.2014 | 0,9963 RON |
| 22.12.2014 | 0,9919 RON |
| 19.12.2014 | 0,9930 RON |
| 18.12.2014 | 0,9869 RON |
| 17.12.2014 | 0,9781 RON |
| 16.12.2014 | 0,9751 RON |
| 15.12.2014 | 0,9818 RON |
| 12.12.2014 | 0,9774 RON |
| 11.12.2014 | 0,9743 RON |
| 10.12.2014 | 0,9769 RON |
| 09.12.2014 | 0,9778 RON |
| 08.12.2014 | 0,9868 RON |
| 05.12.2014 | 0,9765 RON |
| 04.12.2014 | 0,9786 RON |
| 03.12.2014 | 0,9778 RON |
| 02.12.2014 | 0,9694 RON |
| 28.11.2014 | 0,9674 RON |
| 27.11.2014 | 0,9647 RON |
| 26.11.2014 | 0,9660 RON |
| 25.11.2014 | 0,9707 RON |
| 24.11.2014 | 0,9735 RON |
| 21.11.2014 | 0,9718 RON |
| 20.11.2014 | 0,9657 RON |
| 19.11.2014 | 0,9641 RON |
| 18.11.2014 | 0,9649 RON |
| 17.11.2014 | 0,9644 RON |
| 14.11.2014 | 0,9671 RON |
| 13.11.2014 | 0,9671 RON |
| 12.11.2014 | 0,9685 RON |
| 11.11.2014 | 0,9712 RON |
| 10.11.2014 | 0,9653 RON |
| 07.11.2014 | 0,9737 RON |
| 06.11.2014 | 0,9626 RON |
| 05.11.2014 | 0,9630 RON |
| 04.11.2014 | 0,9605 RON |
| 03.11.2014 | 0,9616 RON |
| 31.10.2014 | 0,9556 RON |
| 30.10.2014 | 0,9555 RON |
| 29.10.2014 | 0,9453 RON |
| 28.10.2014 | 0,9482 RON |
| 27.10.2014 | 0,9505 RON |
| 24.10.2014 | 0,9520 RON |
| 23.10.2014 | 0,9510 RON |
| 22.10.2014 | 0,9472 RON |
| 21.10.2014 | 0,9412 RON |
| 20.10.2014 | 0,9422 RON |
| 17.10.2014 | 0,9397 RON |
| 16.10.2014 | 0,9424 RON |
| 15.10.2014 | 0,9502 RON |
| 14.10.2014 | 0,9497 RON |
| 13.10.2014 | 0,9455 RON |
| 10.10.2014 | 0,9462 RON |
| 09.10.2014 | 0,9394 RON |
| 08.10.2014 | 0,9481 RON |
| 07.10.2014 | 0,9512 RON |
| 06.10.2014 | 0,9582 RON |
| 03.10.2014 | 0,9515 RON |
| 02.10.2014 | 0,9497 RON |
| 01.10.2014 | 0,9528 RON |
| 30.09.2014 | 0,9534 RON |
| 29.09.2014 | 0,9483 RON |
| 26.09.2014 | 0,9406 RON |
| 25.09.2014 | 0,9415 RON |
| 24.09.2014 | 0,9325 RON |
| 23.09.2014 | 0,9296 RON |
| 22.09.2014 | 0,9327 RON |
| 19.09.2014 | 0,9307 RON |
| 18.09.2014 | 0,9325 RON |
| 17.09.2014 | 0,9283 RON |
| 16.09.2014 | 0,9289 RON |
| 15.09.2014 | 0,9314 RON |
| 12.09.2014 | 0,9310 RON |
| 11.09.2014 | 0,9310 RON |
| 10.09.2014 | 0,9311 RON |
| 09.09.2014 | 0,9340 RON |
| 08.09.2014 | 0,9272 RON |
| 05.09.2014 | 0,9247 RON |
| 04.09.2014 | 0,9121 RON |
| 03.09.2014 | 0,9132 RON |
| 02.09.2014 | 0,9146 RON |
| 01.09.2014 | 0,9116 RON |
| 29.08.2014 | 0,9118 RON |
| 28.08.2014 | 0,9074 RON |
| 27.08.2014 | 0,9073 RON |
| 26.08.2014 | 0,9066 RON |
| 25.08.2014 | 0,9062 RON |
| 22.08.2014 | 0,9041 RON |
| 21.08.2014 | 0,9058 RON |
| 20.08.2014 | 0,9064 RON |
| 19.08.2014 | 0,9044 RON |
| 18.08.2014 | 0,9021 RON |
| 14.08.2014 | 0,9026 RON |
| 13.08.2014 | 0,9038 RON |
| 12.08.2014 | 0,9065 RON |
| 11.08.2014 | 0,9032 RON |
| 08.08.2014 | 0,9036 RON |
| 07.08.2014 | 0,9036 RON |
| 06.08.2014 | 0,9061 RON |
| 05.08.2014 | 0,8996 RON |
| 04.08.2014 | 0,8993 RON |
| 01.08.2014 | 0,9011 RON |
| 31.07.2014 | 0,8989 RON |
| 30.07.2014 | 0,8944 RON |
| 29.07.2014 | 0,8906 RON |
| 28.07.2014 | 0,8886 RON |
| 25.07.2014 | 0,8907 RON |
| 24.07.2014 | 0,8921 RON |
| 23.07.2014 | 0,8955 RON |
| 22.07.2014 | 0,8965 RON |
| 21.07.2014 | 0,8957 RON |
| 18.07.2014 | 0,8939 RON |
| 17.07.2014 | 0,8936 RON |
| 16.07.2014 | 0,8920 RON |
| 15.07.2014 | 0,8847 RON |
| 14.07.2014 | 0,8833 RON |
| 11.07.2014 | 0,8838 RON |
| 10.07.2014 | 0,8777 RON |
| 09.07.2014 | 0,8784 RON |
| 08.07.2014 | 0,8790 RON |
| 07.07.2014 | 0,8784 RON |
| 04.07.2014 | 0,8794 RON |
| 03.07.2014 | 0,8749 RON |
| 02.07.2014 | 0,8742 RON |
| 01.07.2014 | 0,8718 RON |
| 30.06.2014 | 0,8750 RON |
| 27.06.2014 | 0,8778 RON |
| 26.06.2014 | 0,8768 RON |
| 25.06.2014 | 0,8794 RON |
| 24.06.2014 | 0,8778 RON |
| 23.06.2014 | 0,8814 RON |
| 20.06.2014 | 0,8795 RON |
| 19.06.2014 | 0,8779 RON |
| 18.06.2014 | 0,8844 RON |
| 17.06.2014 | 0,8844 RON |
| 16.06.2014 | 0,8853 RON |
| 13.06.2014 | 0,8820 RON |
| 12.06.2014 | 0,8847 RON |
| 11.06.2014 | 0,8843 RON |
| 10.06.2014 | 0,8821 RON |
| 06.06.2014 | 0,8774 RON |
| 05.06.2014 | 0,8791 RON |
| 04.06.2014 | 0,8811 RON |
| 03.06.2014 | 0,8795 RON |
| 02.06.2014 | 0,8790 RON |
| 30.05.2014 | 0,8796 RON |
| 29.05.2014 | 0,8785 RON |
| 28.05.2014 | 0,8793 RON |
| 27.05.2014 | 0,8769 RON |
| 26.05.2014 | 0,8798 RON |
| 23.05.2014 | 0,8824 RON |
| 22.05.2014 | 0,8788 RON |
| 21.05.2014 | 0,8816 RON |
| 20.05.2014 | 0,8814 RON |
| 19.05.2014 | 0,8793 RON |
| 16.05.2014 | 0,8789 RON |
| 15.05.2014 | 0,8839 RON |
| 14.05.2014 | 0,8817 RON |
| 13.05.2014 | 0,8771 RON |
| 12.05.2014 | 0,8767 RON |
| 09.05.2014 | 0,8729 RON |
| 08.05.2014 | 0,8657 RON |
| 07.05.2014 | 0,8674 RON |
| 06.05.2014 | 0,8681 RON |
| 05.05.2014 | 0,8716 RON |
| 02.05.2014 | 0,8710 RON |
| 30.04.2014 | 0,8765 RON |
| 29.04.2014 | 0,8720 RON |
| 28.04.2014 | 0,8745 RON |
| 25.04.2014 | 0,8756 RON |
| 24.04.2014 | 0,8786 RON |
| 23.04.2014 | 0,8791 RON |
| 22.04.2014 | 0,8809 RON |
| 18.04.2014 | 0,8789 RON |
| 17.04.2014 | 0,8776 RON |
| 16.04.2014 | 0,8805 RON |
| 15.04.2014 | 0,8805 RON |
| 14.04.2014 | 0,8804 RON |
| 11.04.2014 | 0,8747 RON |
| 10.04.2014 | 0,8756 RON |
| 09.04.2014 | 0,8809 RON |
| 08.04.2014 | 0,8810 RON |
| 07.04.2014 | 0,8857 RON |
| 04.04.2014 | 0,8858 RON |
| 03.04.2014 | 0,8846 RON |
| 02.04.2014 | 0,8817 RON |
| 01.04.2014 | 0,8810 RON |
| 31.03.2014 | 0,8795 RON |
| 28.03.2014 | 0,8826 RON |
| 27.03.2014 | 0,8857 RON |
| 26.03.2014 | 0,8807 RON |
| 25.03.2014 | 0,8808 RON |
| 24.03.2014 | 0,8856 RON |
| 21.03.2014 | 0,8845 RON |
| 20.03.2014 | 0,8887 RON |
| 19.03.2014 | 0,8798 RON |
| 18.03.2014 | 0,8827 RON |
| 17.03.2014 | 0,8840 RON |
| 14.03.2014 | 0,8839 RON |
| 13.03.2014 | 0,8793 RON |
| 12.03.2014 | 0,8858 RON |
| 11.03.2014 | 0,8847 RON |
| 10.03.2014 | 0,8829 RON |
| 07.03.2014 | 0,8808 RON |
| 06.03.2014 | 0,8917 RON |
| 05.03.2014 | 0,8956 RON |
| 04.03.2014 | 0,8944 RON |
| 03.03.2014 | 0,8923 RON |
| 28.02.2014 | 0,8881 RON |
| 27.02.2014 | 0,8984 RON |
| 26.02.2014 | 0,8945 RON |
| 25.02.2014 | 0,8946 RON |
| 24.02.2014 | 0,8922 RON |
| 21.02.2014 | 0,8973 RON |
| 20.02.2014 | 0,8995 RON |
| 19.02.2014 | 0,8896 RON |
| 18.02.2014 | 0,8899 RON |
| 17.02.2014 | 0,8918 RON |
| 14.02.2014 | 0,8909 RON |
| 13.02.2014 | 0,8948 RON |
| 12.02.2014 | 0,8937 RON |
| 11.02.2014 | 0,8906 RON |
| 10.02.2014 | 0,8944 RON |
| 07.02.2014 | 0,8996 RON |
| 06.02.2014 | 0,8990 RON |
| 05.02.2014 | 0,8979 RON |
| 04.02.2014 | 0,8981 RON |
| 03.02.2014 | 0,9056 RON |
| 31.01.2014 | 0,9044 RON |
| 30.01.2014 | 0,9024 RON |
| 29.01.2014 | 0,8998 RON |
| 28.01.2014 | 0,9045 RON |
| 27.01.2014 | 0,9033 RON |
| 24.01.2014 | 0,9014 RON |
| 23.01.2014 | 0,9044 RON |
| 22.01.2014 | 0,9106 RON |
| 21.01.2014 | 0,9124 RON |
| 20.01.2014 | 0,9113 RON |
| 17.01.2014 | 0,9067 RON |
| 16.01.2014 | 0,9049 RON |
| 15.01.2014 | 0,9046 RON |
| 14.01.2014 | 0,9009 RON |
| 13.01.2014 | 0,9039 RON |
| 10.01.2014 | 0,9102 RON |
| 09.01.2014 | 0,9058 RON |
| 08.01.2014 | 0,9013 RON |
| 07.01.2014 | 0,8982 RON |
| 06.01.2014 | 0,8987 RON |
| 03.01.2014 | 0,8953 RON |