BNR · ISTORIC
Curs BNR 2014
Toate cotațiile oficiale BNR pentru anul 2014, într-o singură privire.
Fiecare zi, fiecare valoare și principalele extreme ale anului pentru PLN.
Cursul PLN în 2014
1.0475
+0.0069
(+0.66%)
Ultima cotație: 31.12.2014
Minimul anului
1.0388
-0.0374
(-3.48%)
24.12.2014
față de 24.12.2013 (1.0762)
Maximul anului
1.0907
+0.0239
(+2.24%)
13.01.2014
față de 11.01.2013 (1.0668)
Evoluție 2014
min 1.0388 · max 1.0907
Media anuală
1.0620
Prima cotație
03.01.2014
1.0774
Ultima cotație
31.12.2014
1.0475
Variație totală
-0.0299
-2.78%
Cea mai mare creștere
09.01.2014
+0.0088
Cea mai mare scădere
29.01.2014
-0.0123
Calendarul cotațiilor oficiale BNR din 2014 (PLN)
Fiecare celulă reprezintă valoarea oficială publicată de BNR. Zilele fără cotație sunt marcate cu „-”, iar zilele nelucrătoare fără cotație cu „×”.
Valoare mai mică
Valoare mai mare
Ian
Feb
Mar
Apr
Mai
Iun
Iul
Aug
Sep
Oct
Noi
Dec
Evoluția cursului PLN în 2014
Toate cotațiile oficiale publicate în cursul anului.
Lunile extreme din 2014
Lunile cu cele mai mici și cele mai mari valori medii lunare.
Cele mai mici medii lunare
Oct1.0498
Noi1.0514
Sep1.0526
Cele mai mari medii lunare
Ian1.0816
Feb1.0753
Mar1.0698
Date importante în 2014
Prima cotație (an)03.01.20141.0774
Ultima cotație (an)31.12.20141.0475
Cea mai mare creștere (zi)09.01.2014+0.0088
Cea mai mare scădere (zi)29.01.2014-0.0123
Cea mai mare valoare13.01.20141.0907
Cea mai mică valoare24.12.20141.0388
Curs PLN pe luni în 2014
| Lună | Medie | Minim | Maxim | Valori |
|---|---|---|---|---|
| Ianuarie | 1,0816 | 1,0614 | 1,0907 | 21 |
| Februarie | 1,0753 | 1,0580 | 1,0863 | 20 |
| Martie | 1,0698 | 1,0643 | 1,0790 | 21 |
| Aprilie | 1,0661 | 1,0562 | 1,0715 | 21 |
| Mai | 1,0586 | 1,0554 | 1,0624 | 21 |
| Iunie | 1,0625 | 1,0543 | 1,0689 | 20 |
| Iulie | 1,0639 | 1,0548 | 1,0729 | 23 |
| August | 1,0553 | 1,0451 | 1,0614 | 20 |
| Septembrie | 1,0526 | 1,0447 | 1,0573 | 22 |
| Octombrie | 1,0498 | 1,0451 | 1,0560 | 23 |
| Noiembrie | 1,0514 | 1,0452 | 1,0585 | 20 |
| Decembrie | 1,0579 | 1,0388 | 1,0737 | 20 |
Valori zilnice PLN/RON în 2014
| Data | Curs |
|---|---|
| 31.12.2014 | 1,0475 RON |
| 30.12.2014 | 1,0406 RON |
| 29.12.2014 | 1,0407 RON |
| 24.12.2014 | 1,0388 RON |
| 23.12.2014 | 1,0468 RON |
| 22.12.2014 | 1,0479 RON |
| 19.12.2014 | 1,0454 RON |
| 18.12.2014 | 1,0547 RON |
| 17.12.2014 | 1,0588 RON |
| 16.12.2014 | 1,0672 RON |
| 15.12.2014 | 1,0737 RON |
| 12.12.2014 | 1,0679 RON |
| 11.12.2014 | 1,0668 RON |
| 10.12.2014 | 1,0672 RON |
| 09.12.2014 | 1,0671 RON |
| 08.12.2014 | 1,0670 RON |
| 05.12.2014 | 1,0656 RON |
| 04.12.2014 | 1,0654 RON |
| 03.12.2014 | 1,0643 RON |
| 02.12.2014 | 1,0642 RON |
| 28.11.2014 | 1,0582 RON |
| 27.11.2014 | 1,0568 RON |
| 26.11.2014 | 1,0585 RON |
| 25.11.2014 | 1,0570 RON |
| 24.11.2014 | 1,0571 RON |
| 21.11.2014 | 1,0560 RON |
| 20.11.2014 | 1,0538 RON |
| 19.11.2014 | 1,0526 RON |
| 18.11.2014 | 1,0504 RON |
| 17.11.2014 | 1,0477 RON |
| 14.11.2014 | 1,0462 RON |
| 13.11.2014 | 1,0495 RON |
| 12.11.2014 | 1,0501 RON |
| 11.11.2014 | 1,0486 RON |
| 10.11.2014 | 1,0496 RON |
| 07.11.2014 | 1,0503 RON |
| 06.11.2014 | 1,0487 RON |
| 05.11.2014 | 1,0452 RON |
| 04.11.2014 | 1,0462 RON |
| 03.11.2014 | 1,0460 RON |
| 31.10.2014 | 1,0508 RON |
| 30.10.2014 | 1,0469 RON |
| 29.10.2014 | 1,0467 RON |
| 28.10.2014 | 1,0455 RON |
| 27.10.2014 | 1,0476 RON |
| 24.10.2014 | 1,0464 RON |
| 23.10.2014 | 1,0459 RON |
| 22.10.2014 | 1,0458 RON |
| 21.10.2014 | 1,0461 RON |
| 20.10.2014 | 1,0469 RON |
| 17.10.2014 | 1,0451 RON |
| 16.10.2014 | 1,0477 RON |
| 15.10.2014 | 1,0494 RON |
| 14.10.2014 | 1,0488 RON |
| 13.10.2014 | 1,0519 RON |
| 10.10.2014 | 1,0530 RON |
| 09.10.2014 | 1,0539 RON |
| 08.10.2014 | 1,0530 RON |
| 07.10.2014 | 1,0529 RON |
| 06.10.2014 | 1,0545 RON |
| 03.10.2014 | 1,0558 RON |
| 02.10.2014 | 1,0550 RON |
| 01.10.2014 | 1,0560 RON |
| 30.09.2014 | 1,0573 RON |
| 29.09.2014 | 1,0560 RON |
| 26.09.2014 | 1,0536 RON |
| 25.09.2014 | 1,0540 RON |
| 24.09.2014 | 1,0544 RON |
| 23.09.2014 | 1,0537 RON |
| 22.09.2014 | 1,0522 RON |
| 19.09.2014 | 1,0516 RON |
| 18.09.2014 | 1,0533 RON |
| 17.09.2014 | 1,0552 RON |
| 16.09.2014 | 1,0525 RON |
| 15.09.2014 | 1,0528 RON |
| 12.09.2014 | 1,0535 RON |
| 11.09.2014 | 1,0544 RON |
| 10.09.2014 | 1,0536 RON |
| 09.09.2014 | 1,0533 RON |
| 08.09.2014 | 1,0545 RON |
| 05.09.2014 | 1,0502 RON |
| 04.09.2014 | 1,0500 RON |
| 03.09.2014 | 1,0498 RON |
| 02.09.2014 | 1,0455 RON |
| 01.09.2014 | 1,0447 RON |
| 29.08.2014 | 1,0451 RON |
| 28.08.2014 | 1,0455 RON |
| 27.08.2014 | 1,0488 RON |
| 26.08.2014 | 1,0515 RON |
| 25.08.2014 | 1,0512 RON |
| 22.08.2014 | 1,0531 RON |
| 21.08.2014 | 1,0540 RON |
| 20.08.2014 | 1,0566 RON |
| 19.08.2014 | 1,0591 RON |
| 18.08.2014 | 1,0572 RON |
| 14.08.2014 | 1,0606 RON |
| 13.08.2014 | 1,0566 RON |
| 12.08.2014 | 1,0556 RON |
| 11.08.2014 | 1,0586 RON |
| 08.08.2014 | 1,0555 RON |
| 07.08.2014 | 1,0572 RON |
| 06.08.2014 | 1,0587 RON |
| 05.08.2014 | 1,0614 RON |
| 04.08.2014 | 1,0612 RON |
| 01.08.2014 | 1,0578 RON |
| 31.07.2014 | 1,0623 RON |
| 30.07.2014 | 1,0599 RON |
| 29.07.2014 | 1,0585 RON |
| 28.07.2014 | 1,0578 RON |
| 25.07.2014 | 1,0615 RON |
| 24.07.2014 | 1,0671 RON |
| 23.07.2014 | 1,0712 RON |
| 22.07.2014 | 1,0709 RON |
| 21.07.2014 | 1,0718 RON |
| 18.07.2014 | 1,0701 RON |
| 17.07.2014 | 1,0723 RON |
| 16.07.2014 | 1,0729 RON |
| 15.07.2014 | 1,0663 RON |
| 14.07.2014 | 1,0676 RON |
| 11.07.2014 | 1,0664 RON |
| 10.07.2014 | 1,0620 RON |
| 09.07.2014 | 1,0629 RON |
| 08.07.2014 | 1,0608 RON |
| 07.07.2014 | 1,0583 RON |
| 04.07.2014 | 1,0594 RON |
| 03.07.2014 | 1,0573 RON |
| 02.07.2014 | 1,0576 RON |
| 01.07.2014 | 1,0548 RON |
| 30.06.2014 | 1,0543 RON |
| 27.06.2014 | 1,0572 RON |
| 26.06.2014 | 1,0589 RON |
| 25.06.2014 | 1,0608 RON |
| 24.06.2014 | 1,0566 RON |
| 23.06.2014 | 1,0587 RON |
| 20.06.2014 | 1,0585 RON |
| 19.06.2014 | 1,0667 RON |
| 18.06.2014 | 1,0622 RON |
| 17.06.2014 | 1,0646 RON |
| 16.06.2014 | 1,0612 RON |
| 13.06.2014 | 1,0665 RON |
| 12.06.2014 | 1,0687 RON |
| 11.06.2014 | 1,0679 RON |
| 10.06.2014 | 1,0689 RON |
| 06.06.2014 | 1,0672 RON |
| 05.06.2014 | 1,0667 RON |
| 04.06.2014 | 1,0623 RON |
| 03.06.2014 | 1,0614 RON |
| 02.06.2014 | 1,0614 RON |
| 30.05.2014 | 1,0624 RON |
| 29.05.2014 | 1,0611 RON |
| 28.05.2014 | 1,0556 RON |
| 27.05.2014 | 1,0554 RON |
| 26.05.2014 | 1,0610 RON |
| 23.05.2014 | 1,0622 RON |
| 22.05.2014 | 1,0581 RON |
| 21.05.2014 | 1,0595 RON |
| 20.05.2014 | 1,0584 RON |
| 19.05.2014 | 1,0569 RON |
| 16.05.2014 | 1,0560 RON |
| 15.05.2014 | 1,0609 RON |
| 14.05.2014 | 1,0615 RON |
| 13.05.2014 | 1,0595 RON |
| 12.05.2014 | 1,0604 RON |
| 09.05.2014 | 1,0596 RON |
| 08.05.2014 | 1,0584 RON |
| 07.05.2014 | 1,0556 RON |
| 06.05.2014 | 1,0559 RON |
| 05.05.2014 | 1,0559 RON |
| 02.05.2014 | 1,0564 RON |
| 30.04.2014 | 1,0596 RON |
| 29.04.2014 | 1,0562 RON |
| 28.04.2014 | 1,0578 RON |
| 25.04.2014 | 1,0590 RON |
| 24.04.2014 | 1,0648 RON |
| 23.04.2014 | 1,0665 RON |
| 22.04.2014 | 1,0659 RON |
| 18.04.2014 | 1,0665 RON |
| 17.04.2014 | 1,0655 RON |
| 16.04.2014 | 1,0681 RON |
| 15.04.2014 | 1,0669 RON |
| 14.04.2014 | 1,0675 RON |
| 11.04.2014 | 1,0682 RON |
| 10.04.2014 | 1,0685 RON |
| 09.04.2014 | 1,0704 RON |
| 08.04.2014 | 1,0689 RON |
| 07.04.2014 | 1,0691 RON |
| 04.04.2014 | 1,0706 RON |
| 03.04.2014 | 1,0715 RON |
| 02.04.2014 | 1,0692 RON |
| 01.04.2014 | 1,0683 RON |
| 31.03.2014 | 1,0685 RON |
| 28.03.2014 | 1,0673 RON |
| 27.03.2014 | 1,0706 RON |
| 26.03.2014 | 1,0683 RON |
| 25.03.2014 | 1,0650 RON |
| 24.03.2014 | 1,0669 RON |
| 21.03.2014 | 1,0685 RON |
| 20.03.2014 | 1,0669 RON |
| 19.03.2014 | 1,0705 RON |
| 18.03.2014 | 1,0671 RON |
| 17.03.2014 | 1,0673 RON |
| 14.03.2014 | 1,0643 RON |
| 13.03.2014 | 1,0663 RON |
| 12.03.2014 | 1,0668 RON |
| 11.03.2014 | 1,0674 RON |
| 10.03.2014 | 1,0716 RON |
| 07.03.2014 | 1,0729 RON |
| 06.03.2014 | 1,0761 RON |
| 05.03.2014 | 1,0790 RON |
| 04.03.2014 | 1,0782 RON |
| 03.03.2014 | 1,0765 RON |
| 28.02.2014 | 1,0811 RON |
| 27.02.2014 | 1,0753 RON |
| 26.02.2014 | 1,0857 RON |
| 25.02.2014 | 1,0863 RON |
| 24.02.2014 | 1,0837 RON |
| 21.02.2014 | 1,0834 RON |
| 20.02.2014 | 1,0825 RON |
| 19.02.2014 | 1,0785 RON |
| 18.02.2014 | 1,0792 RON |
| 17.02.2014 | 1,0819 RON |
| 14.02.2014 | 1,0786 RON |
| 13.02.2014 | 1,0765 RON |
| 12.02.2014 | 1,0740 RON |
| 11.02.2014 | 1,0698 RON |
| 10.02.2014 | 1,0703 RON |
| 07.02.2014 | 1,0706 RON |
| 06.02.2014 | 1,0674 RON |
| 05.02.2014 | 1,0624 RON |
| 04.02.2014 | 1,0580 RON |
| 03.02.2014 | 1,0602 RON |
| 31.01.2014 | 1,0614 RON |
| 30.01.2014 | 1,0654 RON |
| 29.01.2014 | 1,0710 RON |
| 28.01.2014 | 1,0833 RON |
| 27.01.2014 | 1,0775 RON |
| 24.01.2014 | 1,0762 RON |
| 23.01.2014 | 1,0871 RON |
| 22.01.2014 | 1,0869 RON |
| 21.01.2014 | 1,0900 RON |
| 20.01.2014 | 1,0906 RON |
| 17.01.2014 | 1,0896 RON |
| 16.01.2014 | 1,0872 RON |
| 15.01.2014 | 1,0897 RON |
| 14.01.2014 | 1,0888 RON |
| 13.01.2014 | 1,0907 RON |
| 10.01.2014 | 1,0888 RON |
| 09.01.2014 | 1,0846 RON |
| 08.01.2014 | 1,0758 RON |
| 07.01.2014 | 1,0761 RON |
| 06.01.2014 | 1,0763 RON |
| 03.01.2014 | 1,0774 RON |