BNR · ISTORIC

Curs BNR 2026

Toate cotațiile oficiale BNR pentru anul 2026, într-o singură privire.

Fiecare zi, fiecare valoare și principalele extreme ale anului pentru ZAR.

Cursul ZAR în 2026 0.2885 +0.0004 (+0.14%) Ultima cotație: 28.10.2026
Minimul anului
0.2576 +0.0042 (+1.66%)
27.03.2026 față de 27.03.2025 (0.2534)
Maximul anului
0.2895 +0.0356 (+14.02%)
13.10.2026 față de 13.10.2025 (0.2539)
Evoluție 2026 min 0.2576 · max 0.2895
Media anuală 0.2742
Prima cotație 05.01.2026 0.2645
Ultima cotație 28.10.2026 0.2885
Variație totală +0.0240 +9.07%
Cea mai mare creștere 06.05.2026 +0.0073
Cea mai mare scădere 24.07.2026 -0.0082

Calendarul cotațiilor oficiale BNR din 2026 (ZAR)

Fiecare celulă reprezintă valoarea oficială publicată de BNR. Zilele fără cotație sunt marcate cu „-”, iar zilele nelucrătoare fără cotație cu „×”.

Valoare mai mică Valoare mai mare
Ian
Feb
Mar
Apr
Mai
Iun
Iul
Aug
Sep
Oct
Noi
Dec

Evoluția cursului ZAR în 2026

Toate cotațiile oficiale publicate în cursul anului.

Lunile extreme din 2026

Lunile cu cele mai mici și cele mai mari valori medii lunare.

Cele mai mici medii lunare

Apr0.2630
Mar0.2635
Ian0.2667

Cele mai mari medii lunare

Oct0.2876
Sep0.2819
Aug0.2800

Date importante în 2026

Prima cotație (an)05.01.20260.2645
Ultima cotație (an)28.10.20260.2885
Cea mai mare creștere (zi)06.05.2026+0.0073
Cea mai mare scădere (zi)24.07.2026-0.0082
Cea mai mare valoare13.10.20260.2895
Cea mai mică valoare27.03.20260.2576

Curs ZAR pe luni în 2026

LunăMedieMinimMaximValori
Ianuarie 0,2667 0,2641 0,2703 18
Februarie 0,2691 0,2670 0,2716 20
Martie 0,2635 0,2576 0,2704 22
Aprilie 0,2630 0,2603 0,2651 20
Mai 0,2719 0,2663 0,2781 20
Iunie 0,2778 0,2736 0,2811 21
Iulie 0,2786 0,2714 0,2826 23
August 0,2800 0,2759 0,2828 21
Septembrie 0,2819 0,2798 0,2843 22
Octombrie 0,2876 0,2820 0,2895 20

Valori zilnice ZAR/RON în 2026

DataCurs
28.10.2026 0,2885 RON
27.10.2026 0,2881 RON
26.10.2026 0,2869 RON
23.10.2026 0,2883 RON
22.10.2026 0,2890 RON
21.10.2026 0,2893 RON
20.10.2026 0,2889 RON
19.10.2026 0,2887 RON
16.10.2026 0,2886 RON
15.10.2026 0,2884 RON
14.10.2026 0,2893 RON
13.10.2026 0,2895 RON
12.10.2026 0,2884 RON
09.10.2026 0,2879 RON
08.10.2026 0,2866 RON
07.10.2026 0,2870 RON
06.10.2026 0,2873 RON
05.10.2026 0,2851 RON
02.10.2026 0,2847 RON
01.10.2026 0,2820 RON
30.09.2026 0,2835 RON
29.09.2026 0,2835 RON
28.09.2026 0,2822 RON
25.09.2026 0,2834 RON
24.09.2026 0,2825 RON
23.09.2026 0,2843 RON
22.09.2026 0,2827 RON
21.09.2026 0,2820 RON
18.09.2026 0,2820 RON
17.09.2026 0,2815 RON
16.09.2026 0,2802 RON
15.09.2026 0,2798 RON
14.09.2026 0,2803 RON
11.09.2026 0,2807 RON
10.09.2026 0,2809 RON
09.09.2026 0,2818 RON
08.09.2026 0,2818 RON
07.09.2026 0,2829 RON
04.09.2026 0,2828 RON
03.09.2026 0,2820 RON
02.09.2026 0,2810 RON
01.09.2026 0,2805 RON
31.08.2026 0,2809 RON
28.08.2026 0,2826 RON
27.08.2026 0,2820 RON
26.08.2026 0,2828 RON
25.08.2026 0,2819 RON
24.08.2026 0,2812 RON
21.08.2026 0,2803 RON
20.08.2026 0,2784 RON
19.08.2026 0,2783 RON
18.08.2026 0,2791 RON
17.08.2026 0,2796 RON
14.08.2026 0,2807 RON
13.08.2026 0,2816 RON
12.08.2026 0,2813 RON
11.08.2026 0,2797 RON
10.08.2026 0,2804 RON
07.08.2026 0,2804 RON
06.08.2026 0,2789 RON
05.08.2026 0,2773 RON
04.08.2026 0,2763 RON
03.08.2026 0,2759 RON
31.07.2026 0,2757 RON
30.07.2026 0,2758 RON
29.07.2026 0,2746 RON
28.07.2026 0,2743 RON
27.07.2026 0,2748 RON
24.07.2026 0,2714 RON
23.07.2026 0,2796 RON
22.07.2026 0,2789 RON
21.07.2026 0,2791 RON
20.07.2026 0,2785 RON
17.07.2026 0,2780 RON
16.07.2026 0,2794 RON
15.07.2026 0,2803 RON
14.07.2026 0,2791 RON
13.07.2026 0,2801 RON
10.07.2026 0,2810 RON
09.07.2026 0,2797 RON
08.07.2026 0,2796 RON
07.07.2026 0,2821 RON
06.07.2026 0,2826 RON
03.07.2026 0,2820 RON
02.07.2026 0,2800 RON
01.07.2026 0,2803 RON
30.06.2026 0,2811 RON
29.06.2026 0,2796 RON
26.06.2026 0,2795 RON
25.06.2026 0,2785 RON
24.06.2026 0,2781 RON
23.06.2026 0,2792 RON
22.06.2026 0,2781 RON
19.06.2026 0,2774 RON
18.06.2026 0,2778 RON
17.06.2026 0,2781 RON
16.06.2026 0,2789 RON
15.06.2026 0,2790 RON
12.06.2026 0,2779 RON
11.06.2026 0,2751 RON
10.06.2026 0,2736 RON
09.06.2026 0,2754 RON
08.06.2026 0,2752 RON
05.06.2026 0,2769 RON
04.06.2026 0,2784 RON
03.06.2026 0,2780 RON
02.06.2026 0,2785 RON
29.05.2026 0,2781 RON
28.05.2026 0,2757 RON
27.05.2026 0,2755 RON
26.05.2026 0,2750 RON
25.05.2026 0,2760 RON
22.05.2026 0,2745 RON
21.05.2026 0,2735 RON
20.05.2026 0,2714 RON
19.05.2026 0,2701 RON
18.05.2026 0,2690 RON
15.05.2026 0,2687 RON
14.05.2026 0,2708 RON
13.05.2026 0,2701 RON
12.05.2026 0,2686 RON
11.05.2026 0,2700 RON
08.05.2026 0,2708 RON
07.05.2026 0,2742 RON
06.05.2026 0,2736 RON
05.05.2026 0,2663 RON
04.05.2026 0,2669 RON
30.04.2026 0,2621 RON
29.04.2026 0,2626 RON
28.04.2026 0,2623 RON
27.04.2026 0,2630 RON
24.04.2026 0,2619 RON
23.04.2026 0,2628 RON
22.04.2026 0,2636 RON
21.04.2026 0,2650 RON
20.04.2026 0,2646 RON
17.04.2026 0,2641 RON
16.04.2026 0,2635 RON
15.04.2026 0,2642 RON
14.04.2026 0,2639 RON
09.04.2026 0,2650 RON
08.04.2026 0,2651 RON
07.04.2026 0,2619 RON
06.04.2026 0,2621 RON
03.04.2026 0,2603 RON
02.04.2026 0,2607 RON
01.04.2026 0,2618 RON
31.03.2026 0,2595 RON
30.03.2026 0,2585 RON
27.03.2026 0,2576 RON
26.03.2026 0,2590 RON
25.03.2026 0,2600 RON
24.03.2026 0,2590 RON
23.03.2026 0,2581 RON
20.03.2026 0,2602 RON
19.03.2026 0,2625 RON
18.03.2026 0,2651 RON
17.03.2026 0,2643 RON
16.03.2026 0,2641 RON
13.03.2026 0,2648 RON
12.03.2026 0,2667 RON
11.03.2026 0,2687 RON
10.03.2026 0,2687 RON
09.03.2026 0,2628 RON
06.03.2026 0,2644 RON
05.03.2026 0,2663 RON
04.03.2026 0,2677 RON
03.03.2026 0,2688 RON
02.03.2026 0,2704 RON
27.02.2026 0,2712 RON
26.02.2026 0,2716 RON
25.02.2026 0,2716 RON
24.02.2026 0,2707 RON
23.02.2026 0,2702 RON
20.02.2026 0,2689 RON
19.02.2026 0,2673 RON
18.02.2026 0,2694 RON
17.02.2026 0,2682 RON
16.02.2026 0,2695 RON
13.02.2026 0,2675 RON
12.02.2026 0,2698 RON
11.02.2026 0,2695 RON
10.02.2026 0,2685 RON
09.02.2026 0,2674 RON
06.02.2026 0,2670 RON
05.02.2026 0,2675 RON
04.02.2026 0,2698 RON
03.02.2026 0,2698 RON
02.02.2026 0,2672 RON
30.01.2026 0,2677 RON
29.01.2026 0,2703 RON
28.01.2026 0,2677 RON
27.01.2026 0,2675 RON
26.01.2026 0,2684 RON
23.01.2026 0,2686 RON
22.01.2026 0,2692 RON
21.01.2026 0,2664 RON
20.01.2026 0,2643 RON
19.01.2026 0,2665 RON
16.01.2026 0,2673 RON
15.01.2026 0,2675 RON
14.01.2026 0,2662 RON
13.01.2026 0,2655 RON
12.01.2026 0,2653 RON
09.01.2026 0,2641 RON
08.01.2026 0,2644 RON
05.01.2026 0,2645 RON