BNR · ISTORIC
Curs BNR 2016
Toate cotațiile oficiale BNR pentru anul 2016, într-o singură privire.
Fiecare zi, fiecare valoare și principalele extreme ale anului pentru ZAR.
Cursul ZAR în 2016
0.3144
-0.0027
(-0.85%)
Ultima cotație: 30.12.2016
Minimul anului
0.2469
-0.0876
(-26.19%)
20.01.2016
față de 20.01.2015 (0.3345)
Maximul anului
0.3171
+0.0465
(+17.18%)
29.12.2016
față de 29.12.2015 (0.2706)
Evoluție 2016
min 0.2469 · max 0.3171
Media anuală
0.2767
Prima cotație
04.01.2016
0.2662
Ultima cotație
30.12.2016
0.3144
Variație totală
+0.0482
+18.11%
Cea mai mare creștere
21.06.2016
+0.0083
Cea mai mare scădere
11.11.2016
-0.0163
Calendarul cotațiilor oficiale BNR din 2016 (ZAR)
Fiecare celulă reprezintă valoarea oficială publicată de BNR. Zilele fără cotație sunt marcate cu „-”, iar zilele nelucrătoare fără cotație cu „×”.
Valoare mai mică
Valoare mai mare
Ian
Feb
Mar
Apr
Mai
Iun
Iul
Aug
Sep
Oct
Noi
Dec
Evoluția cursului ZAR în 2016
Toate cotațiile oficiale publicate în cursul anului.
Lunile extreme din 2016
Lunile cu cele mai mici și cele mai mari valori medii lunare.
Cele mai mici medii lunare
Ian0.2550
Feb0.2563
Mai0.2589
Cele mai mari medii lunare
Dec0.3090
Noi0.2996
Oct0.2923
Date importante în 2016
Prima cotație (an)04.01.20160.2662
Ultima cotație (an)30.12.20160.3144
Cea mai mare creștere (zi)21.06.2016+0.0083
Cea mai mare scădere (zi)11.11.2016-0.0163
Cea mai mare valoare29.12.20160.3171
Cea mai mică valoare20.01.20160.2469
Curs ZAR pe luni în 2016
| Lună | Medie | Minim | Maxim | Valori |
|---|---|---|---|---|
| Ianuarie | 0,2550 | 0,2469 | 0,2681 | 20 |
| Februarie | 0,2563 | 0,2488 | 0,2680 | 21 |
| Martie | 0,2604 | 0,2507 | 0,2672 | 23 |
| Aprilie | 0,2700 | 0,2584 | 0,2777 | 21 |
| Mai | 0,2589 | 0,2525 | 0,2694 | 21 |
| Iunie | 0,2668 | 0,2582 | 0,2758 | 21 |
| Iulie | 0,2810 | 0,2747 | 0,2849 | 21 |
| August | 0,2892 | 0,2755 | 0,3002 | 22 |
| Septembrie | 0,2828 | 0,2723 | 0,2952 | 22 |
| Octombrie | 0,2923 | 0,2822 | 0,3020 | 21 |
| Noiembrie | 0,2996 | 0,2901 | 0,3070 | 21 |
| Decembrie | 0,3090 | 0,3000 | 0,3171 | 20 |
Valori zilnice ZAR/RON în 2016
| Data | Curs |
|---|---|
| 30.12.2016 | 0,3144 RON |
| 29.12.2016 | 0,3171 RON |
| 28.12.2016 | 0,3133 RON |
| 27.12.2016 | 0,3113 RON |
| 23.12.2016 | 0,3097 RON |
| 22.12.2016 | 0,3084 RON |
| 21.12.2016 | 0,3105 RON |
| 20.12.2016 | 0,3079 RON |
| 19.12.2016 | 0,3074 RON |
| 16.12.2016 | 0,3104 RON |
| 15.12.2016 | 0,3052 RON |
| 14.12.2016 | 0,3106 RON |
| 13.12.2016 | 0,3087 RON |
| 12.12.2016 | 0,3083 RON |
| 09.12.2016 | 0,3090 RON |
| 08.12.2016 | 0,3067 RON |
| 07.12.2016 | 0,3101 RON |
| 06.12.2016 | 0,3065 RON |
| 05.12.2016 | 0,3053 RON |
| 02.12.2016 | 0,3000 RON |
| 29.11.2016 | 0,3057 RON |
| 28.11.2016 | 0,3062 RON |
| 25.11.2016 | 0,3004 RON |
| 24.11.2016 | 0,3020 RON |
| 23.11.2016 | 0,3021 RON |
| 22.11.2016 | 0,3010 RON |
| 21.11.2016 | 0,2973 RON |
| 18.11.2016 | 0,2915 RON |
| 17.11.2016 | 0,2954 RON |
| 16.11.2016 | 0,2952 RON |
| 15.11.2016 | 0,2948 RON |
| 14.11.2016 | 0,2901 RON |
| 11.11.2016 | 0,2907 RON |
| 10.11.2016 | 0,3070 RON |
| 09.11.2016 | 0,2994 RON |
| 08.11.2016 | 0,3052 RON |
| 07.11.2016 | 0,3016 RON |
| 04.11.2016 | 0,2995 RON |
| 03.11.2016 | 0,3003 RON |
| 02.11.2016 | 0,3026 RON |
| 01.11.2016 | 0,3032 RON |
| 31.10.2016 | 0,3020 RON |
| 28.10.2016 | 0,2975 RON |
| 27.10.2016 | 0,2964 RON |
| 26.10.2016 | 0,2990 RON |
| 25.10.2016 | 0,2985 RON |
| 24.10.2016 | 0,2983 RON |
| 21.10.2016 | 0,2947 RON |
| 20.10.2016 | 0,2951 RON |
| 19.10.2016 | 0,2947 RON |
| 18.10.2016 | 0,2911 RON |
| 17.10.2016 | 0,2862 RON |
| 14.10.2016 | 0,2869 RON |
| 13.10.2016 | 0,2853 RON |
| 12.10.2016 | 0,2822 RON |
| 11.10.2016 | 0,2847 RON |
| 10.10.2016 | 0,2937 RON |
| 07.10.2016 | 0,2900 RON |
| 06.10.2016 | 0,2896 RON |
| 05.10.2016 | 0,2886 RON |
| 04.10.2016 | 0,2924 RON |
| 03.10.2016 | 0,2904 RON |
| 30.09.2016 | 0,2857 RON |
| 29.09.2016 | 0,2887 RON |
| 28.09.2016 | 0,2929 RON |
| 27.09.2016 | 0,2913 RON |
| 26.09.2016 | 0,2883 RON |
| 23.09.2016 | 0,2915 RON |
| 22.09.2016 | 0,2952 RON |
| 21.09.2016 | 0,2908 RON |
| 20.09.2016 | 0,2862 RON |
| 19.09.2016 | 0,2830 RON |
| 16.09.2016 | 0,2808 RON |
| 15.09.2016 | 0,2773 RON |
| 14.09.2016 | 0,2762 RON |
| 13.09.2016 | 0,2776 RON |
| 12.09.2016 | 0,2723 RON |
| 09.09.2016 | 0,2776 RON |
| 08.09.2016 | 0,2825 RON |
| 07.09.2016 | 0,2821 RON |
| 06.09.2016 | 0,2805 RON |
| 05.09.2016 | 0,2763 RON |
| 02.09.2016 | 0,2726 RON |
| 01.09.2016 | 0,2727 RON |
| 31.08.2016 | 0,2764 RON |
| 30.08.2016 | 0,2766 RON |
| 29.08.2016 | 0,2755 RON |
| 26.08.2016 | 0,2793 RON |
| 25.08.2016 | 0,2811 RON |
| 24.08.2016 | 0,2819 RON |
| 23.08.2016 | 0,2908 RON |
| 22.08.2016 | 0,2900 RON |
| 19.08.2016 | 0,2924 RON |
| 18.08.2016 | 0,2968 RON |
| 17.08.2016 | 0,2949 RON |
| 16.08.2016 | 0,2980 RON |
| 12.08.2016 | 0,2975 RON |
| 11.08.2016 | 0,3002 RON |
| 10.08.2016 | 0,2997 RON |
| 09.08.2016 | 0,2970 RON |
| 08.08.2016 | 0,2937 RON |
| 05.08.2016 | 0,2928 RON |
| 04.08.2016 | 0,2907 RON |
| 03.08.2016 | 0,2832 RON |
| 02.08.2016 | 0,2848 RON |
| 01.08.2016 | 0,2883 RON |
| 29.07.2016 | 0,2835 RON |
| 28.07.2016 | 0,2825 RON |
| 27.07.2016 | 0,2845 RON |
| 26.07.2016 | 0,2820 RON |
| 25.07.2016 | 0,2830 RON |
| 22.07.2016 | 0,2844 RON |
| 21.07.2016 | 0,2838 RON |
| 20.07.2016 | 0,2849 RON |
| 19.07.2016 | 0,2825 RON |
| 18.07.2016 | 0,2823 RON |
| 15.07.2016 | 0,2810 RON |
| 14.07.2016 | 0,2819 RON |
| 13.07.2016 | 0,2823 RON |
| 12.07.2016 | 0,2820 RON |
| 11.07.2016 | 0,2792 RON |
| 08.07.2016 | 0,2774 RON |
| 07.07.2016 | 0,2776 RON |
| 06.07.2016 | 0,2755 RON |
| 05.07.2016 | 0,2747 RON |
| 04.07.2016 | 0,2794 RON |
| 01.07.2016 | 0,2758 RON |
| 30.06.2016 | 0,2758 RON |
| 29.06.2016 | 0,2720 RON |
| 28.06.2016 | 0,2682 RON |
| 27.06.2016 | 0,2698 RON |
| 24.06.2016 | 0,2701 RON |
| 23.06.2016 | 0,2753 RON |
| 22.06.2016 | 0,2731 RON |
| 21.06.2016 | 0,2729 RON |
| 17.06.2016 | 0,2646 RON |
| 16.06.2016 | 0,2634 RON |
| 15.06.2016 | 0,2641 RON |
| 14.06.2016 | 0,2620 RON |
| 13.06.2016 | 0,2639 RON |
| 10.06.2016 | 0,2665 RON |
| 09.06.2016 | 0,2673 RON |
| 08.06.2016 | 0,2663 RON |
| 07.06.2016 | 0,2669 RON |
| 06.06.2016 | 0,2643 RON |
| 03.06.2016 | 0,2599 RON |
| 02.06.2016 | 0,2589 RON |
| 01.06.2016 | 0,2582 RON |
| 31.05.2016 | 0,2560 RON |
| 30.05.2016 | 0,2562 RON |
| 27.05.2016 | 0,2593 RON |
| 26.05.2016 | 0,2586 RON |
| 25.05.2016 | 0,2576 RON |
| 24.05.2016 | 0,2572 RON |
| 23.05.2016 | 0,2579 RON |
| 20.05.2016 | 0,2550 RON |
| 19.05.2016 | 0,2542 RON |
| 18.05.2016 | 0,2525 RON |
| 17.05.2016 | 0,2530 RON |
| 16.05.2016 | 0,2556 RON |
| 13.05.2016 | 0,2619 RON |
| 12.05.2016 | 0,2634 RON |
| 11.05.2016 | 0,2588 RON |
| 10.05.2016 | 0,2577 RON |
| 09.05.2016 | 0,2642 RON |
| 06.05.2016 | 0,2637 RON |
| 05.05.2016 | 0,2618 RON |
| 04.05.2016 | 0,2635 RON |
| 03.05.2016 | 0,2694 RON |
| 29.04.2016 | 0,2776 RON |
| 28.04.2016 | 0,2731 RON |
| 27.04.2016 | 0,2743 RON |
| 26.04.2016 | 0,2741 RON |
| 25.04.2016 | 0,2739 RON |
| 22.04.2016 | 0,2759 RON |
| 21.04.2016 | 0,2777 RON |
| 20.04.2016 | 0,2769 RON |
| 19.04.2016 | 0,2757 RON |
| 18.04.2016 | 0,2716 RON |
| 15.04.2016 | 0,2736 RON |
| 14.04.2016 | 0,2725 RON |
| 13.04.2016 | 0,2676 RON |
| 12.04.2016 | 0,2665 RON |
| 11.04.2016 | 0,2654 RON |
| 08.04.2016 | 0,2596 RON |
| 07.04.2016 | 0,2584 RON |
| 06.04.2016 | 0,2595 RON |
| 05.04.2016 | 0,2633 RON |
| 04.04.2016 | 0,2666 RON |
| 01.04.2016 | 0,2669 RON |
| 31.03.2016 | 0,2655 RON |
| 30.03.2016 | 0,2618 RON |
| 29.03.2016 | 0,2567 RON |
| 28.03.2016 | 0,2587 RON |
| 25.03.2016 | 0,2589 RON |
| 24.03.2016 | 0,2580 RON |
| 23.03.2016 | 0,2608 RON |
| 22.03.2016 | 0,2614 RON |
| 21.03.2016 | 0,2581 RON |
| 18.03.2016 | 0,2581 RON |
| 17.03.2016 | 0,2552 RON |
| 16.03.2016 | 0,2507 RON |
| 15.03.2016 | 0,2578 RON |
| 14.03.2016 | 0,2616 RON |
| 11.03.2016 | 0,2644 RON |
| 10.03.2016 | 0,2672 RON |
| 09.03.2016 | 0,2639 RON |
| 08.03.2016 | 0,2626 RON |
| 07.03.2016 | 0,2649 RON |
| 04.03.2016 | 0,2598 RON |
| 03.03.2016 | 0,2613 RON |
| 02.03.2016 | 0,2614 RON |
| 01.03.2016 | 0,2614 RON |
| 29.02.2016 | 0,2548 RON |
| 26.02.2016 | 0,2591 RON |
| 25.02.2016 | 0,2577 RON |
| 24.02.2016 | 0,2668 RON |
| 23.02.2016 | 0,2680 RON |
| 22.02.2016 | 0,2643 RON |
| 19.02.2016 | 0,2606 RON |
| 18.02.2016 | 0,2601 RON |
| 17.02.2016 | 0,2550 RON |
| 16.02.2016 | 0,2535 RON |
| 15.02.2016 | 0,2525 RON |
| 12.02.2016 | 0,2509 RON |
| 11.02.2016 | 0,2488 RON |
| 10.02.2016 | 0,2509 RON |
| 09.02.2016 | 0,2488 RON |
| 08.02.2016 | 0,2495 RON |
| 05.02.2016 | 0,2537 RON |
| 04.02.2016 | 0,2546 RON |
| 03.02.2016 | 0,2550 RON |
| 02.02.2016 | 0,2579 RON |
| 01.02.2016 | 0,2604 RON |
| 29.01.2016 | 0,2582 RON |
| 28.01.2016 | 0,2555 RON |
| 27.01.2016 | 0,2541 RON |
| 26.01.2016 | 0,2526 RON |
| 25.01.2016 | 0,2539 RON |
| 22.01.2016 | 0,2529 RON |
| 21.01.2016 | 0,2494 RON |
| 20.01.2016 | 0,2469 RON |
| 19.01.2016 | 0,2506 RON |
| 18.01.2016 | 0,2481 RON |
| 15.01.2016 | 0,2495 RON |
| 14.01.2016 | 0,2500 RON |
| 13.01.2016 | 0,2543 RON |
| 12.01.2016 | 0,2515 RON |
| 11.01.2016 | 0,2512 RON |
| 08.01.2016 | 0,2601 RON |
| 07.01.2016 | 0,2600 RON |
| 06.01.2016 | 0,2672 RON |
| 05.01.2016 | 0,2681 RON |
| 04.01.2016 | 0,2662 RON |