BNR · ISTORIC
Curs BNR 2019
Toate cotațiile oficiale BNR pentru anul 2019, într-o singură privire.
Fiecare zi, fiecare valoare și principalele extreme ale anului pentru ZAR.
Cursul ZAR în 2019
0.3037
+0.0002
(+0.07%)
Ultima cotație: 31.12.2019
Minimul anului
0.2740
-0.0192
(-6.55%)
12.08.2019
față de 10.08.2018 (0.2932)
Maximul anului
0.3123
-0.0015
(-0.48%)
01.02.2019
față de 01.02.2018 (0.3138)
Evoluție 2019
min 0.2740 · max 0.3123
Media anuală
0.2935
Prima cotație
03.01.2019
0.2830
Ultima cotație
31.12.2019
0.3037
Variație totală
+0.0207
+7.31%
Cea mai mare creștere
04.01.2019
+0.0068
Cea mai mare scădere
31.10.2019
-0.0100
Calendarul cotațiilor oficiale BNR din 2019 (ZAR)
Fiecare celulă reprezintă valoarea oficială publicată de BNR. Zilele fără cotație sunt marcate cu „-”, iar zilele nelucrătoare fără cotație cu „×”.
Valoare mai mică
Valoare mai mare
Ian
Feb
Mar
Apr
Mai
Iun
Iul
Aug
Sep
Oct
Noi
Dec
Evoluția cursului ZAR în 2019
Toate cotațiile oficiale publicate în cursul anului.
Lunile extreme din 2019
Lunile cu cele mai mici și cele mai mari valori medii lunare.
Cele mai mici medii lunare
Aug0.2809
Iun0.2870
Oct0.2884
Cele mai mari medii lunare
Feb0.3030
Iul0.2998
Apr0.2994
Date importante în 2019
Prima cotație (an)03.01.20190.2830
Ultima cotație (an)31.12.20190.3037
Cea mai mare creștere (zi)04.01.2019+0.0068
Cea mai mare scădere (zi)31.10.2019-0.0100
Cea mai mare valoare01.02.20190.3123
Cea mai mică valoare12.08.20190.2740
Curs ZAR pe luni în 2019
| Lună | Medie | Minim | Maxim | Valori |
|---|---|---|---|---|
| Ianuarie | 0,2977 | 0,2830 | 0,3094 | 20 |
| Februarie | 0,3030 | 0,2962 | 0,3123 | 20 |
| Martie | 0,2925 | 0,2884 | 0,2965 | 21 |
| Aprilie | 0,2994 | 0,2938 | 0,3026 | 20 |
| Mai | 0,2948 | 0,2878 | 0,2999 | 22 |
| Iunie | 0,2870 | 0,2778 | 0,2943 | 19 |
| Iulie | 0,2998 | 0,2953 | 0,3043 | 23 |
| August | 0,2809 | 0,2740 | 0,2968 | 21 |
| Septembrie | 0,2897 | 0,2835 | 0,2936 | 21 |
| Octombrie | 0,2884 | 0,2823 | 0,2941 | 23 |
| Noiembrie | 0,2916 | 0,2827 | 0,2964 | 21 |
| Decembrie | 0,2978 | 0,2917 | 0,3061 | 20 |
Valori zilnice ZAR/RON în 2019
| Data | Curs |
|---|---|
| 31.12.2019 | 0,3037 RON |
| 30.12.2019 | 0,3035 RON |
| 27.12.2019 | 0,3061 RON |
| 24.12.2019 | 0,3041 RON |
| 23.12.2019 | 0,3022 RON |
| 20.12.2019 | 0,3022 RON |
| 19.12.2019 | 0,2992 RON |
| 18.12.2019 | 0,2985 RON |
| 17.12.2019 | 0,2977 RON |
| 16.12.2019 | 0,2967 RON |
| 13.12.2019 | 0,2970 RON |
| 12.12.2019 | 0,2929 RON |
| 11.12.2019 | 0,2917 RON |
| 10.12.2019 | 0,2926 RON |
| 09.12.2019 | 0,2951 RON |
| 06.12.2019 | 0,2939 RON |
| 05.12.2019 | 0,2941 RON |
| 04.12.2019 | 0,2959 RON |
| 03.12.2019 | 0,2940 RON |
| 02.12.2019 | 0,2957 RON |
| 29.11.2019 | 0,2964 RON |
| 28.11.2019 | 0,2941 RON |
| 27.11.2019 | 0,2945 RON |
| 26.11.2019 | 0,2929 RON |
| 25.11.2019 | 0,2943 RON |
| 22.11.2019 | 0,2947 RON |
| 21.11.2019 | 0,2933 RON |
| 20.11.2019 | 0,2915 RON |
| 19.11.2019 | 0,2928 RON |
| 18.11.2019 | 0,2922 RON |
| 15.11.2019 | 0,2925 RON |
| 14.11.2019 | 0,2921 RON |
| 13.11.2019 | 0,2887 RON |
| 12.11.2019 | 0,2909 RON |
| 11.11.2019 | 0,2900 RON |
| 08.11.2019 | 0,2914 RON |
| 07.11.2019 | 0,2915 RON |
| 06.11.2019 | 0,2898 RON |
| 05.11.2019 | 0,2905 RON |
| 04.11.2019 | 0,2875 RON |
| 01.11.2019 | 0,2827 RON |
| 31.10.2019 | 0,2823 RON |
| 30.10.2019 | 0,2923 RON |
| 29.10.2019 | 0,2924 RON |
| 28.10.2019 | 0,2941 RON |
| 25.10.2019 | 0,2920 RON |
| 24.10.2019 | 0,2920 RON |
| 23.10.2019 | 0,2917 RON |
| 22.10.2019 | 0,2911 RON |
| 21.10.2019 | 0,2887 RON |
| 18.10.2019 | 0,2893 RON |
| 17.10.2019 | 0,2885 RON |
| 16.10.2019 | 0,2874 RON |
| 15.10.2019 | 0,2909 RON |
| 14.10.2019 | 0,2905 RON |
| 11.10.2019 | 0,2894 RON |
| 10.10.2019 | 0,2847 RON |
| 09.10.2019 | 0,2852 RON |
| 08.10.2019 | 0,2845 RON |
| 07.10.2019 | 0,2855 RON |
| 04.10.2019 | 0,2852 RON |
| 03.10.2019 | 0,2859 RON |
| 02.10.2019 | 0,2841 RON |
| 01.10.2019 | 0,2855 RON |
| 30.09.2019 | 0,2869 RON |
| 27.09.2019 | 0,2880 RON |
| 26.09.2019 | 0,2885 RON |
| 25.09.2019 | 0,2880 RON |
| 24.09.2019 | 0,2904 RON |
| 23.09.2019 | 0,2897 RON |
| 20.09.2019 | 0,2901 RON |
| 19.09.2019 | 0,2913 RON |
| 18.09.2019 | 0,2928 RON |
| 17.09.2019 | 0,2901 RON |
| 16.09.2019 | 0,2922 RON |
| 13.09.2019 | 0,2931 RON |
| 12.09.2019 | 0,2936 RON |
| 11.09.2019 | 0,2917 RON |
| 10.09.2019 | 0,2912 RON |
| 09.09.2019 | 0,2908 RON |
| 06.09.2019 | 0,2901 RON |
| 05.09.2019 | 0,2896 RON |
| 04.09.2019 | 0,2881 RON |
| 03.09.2019 | 0,2850 RON |
| 02.09.2019 | 0,2835 RON |
| 30.08.2019 | 0,2812 RON |
| 29.08.2019 | 0,2777 RON |
| 28.08.2019 | 0,2790 RON |
| 27.08.2019 | 0,2784 RON |
| 26.08.2019 | 0,2785 RON |
| 23.08.2019 | 0,2814 RON |
| 22.08.2019 | 0,2802 RON |
| 21.08.2019 | 0,2793 RON |
| 20.08.2019 | 0,2778 RON |
| 19.08.2019 | 0,2777 RON |
| 16.08.2019 | 0,2810 RON |
| 14.08.2019 | 0,2776 RON |
| 13.08.2019 | 0,2742 RON |
| 12.08.2019 | 0,2740 RON |
| 09.08.2019 | 0,2788 RON |
| 08.08.2019 | 0,2792 RON |
| 07.08.2019 | 0,2846 RON |
| 06.08.2019 | 0,2847 RON |
| 05.08.2019 | 0,2856 RON |
| 02.08.2019 | 0,2903 RON |
| 01.08.2019 | 0,2968 RON |
| 31.07.2019 | 0,2991 RON |
| 30.07.2019 | 0,2984 RON |
| 29.07.2019 | 0,2984 RON |
| 26.07.2019 | 0,2996 RON |
| 25.07.2019 | 0,3042 RON |
| 24.07.2019 | 0,3043 RON |
| 23.07.2019 | 0,3035 RON |
| 22.07.2019 | 0,3025 RON |
| 19.07.2019 | 0,3023 RON |
| 18.07.2019 | 0,3007 RON |
| 17.07.2019 | 0,3017 RON |
| 16.07.2019 | 0,3038 RON |
| 15.07.2019 | 0,3017 RON |
| 12.07.2019 | 0,3007 RON |
| 11.07.2019 | 0,3018 RON |
| 10.07.2019 | 0,2969 RON |
| 09.07.2019 | 0,2963 RON |
| 08.07.2019 | 0,2965 RON |
| 05.07.2019 | 0,2972 RON |
| 04.07.2019 | 0,2992 RON |
| 03.07.2019 | 0,2969 RON |
| 02.07.2019 | 0,2953 RON |
| 01.07.2019 | 0,2954 RON |
| 28.06.2019 | 0,2933 RON |
| 27.06.2019 | 0,2929 RON |
| 26.06.2019 | 0,2900 RON |
| 25.06.2019 | 0,2898 RON |
| 24.06.2019 | 0,2894 RON |
| 21.06.2019 | 0,2900 RON |
| 20.06.2019 | 0,2943 RON |
| 19.06.2019 | 0,2902 RON |
| 18.06.2019 | 0,2877 RON |
| 14.06.2019 | 0,2826 RON |
| 13.06.2019 | 0,2816 RON |
| 12.06.2019 | 0,2821 RON |
| 11.06.2019 | 0,2828 RON |
| 10.06.2019 | 0,2808 RON |
| 07.06.2019 | 0,2778 RON |
| 06.06.2019 | 0,2822 RON |
| 05.06.2019 | 0,2854 RON |
| 04.06.2019 | 0,2883 RON |
| 03.06.2019 | 0,2920 RON |
| 31.05.2019 | 0,2878 RON |
| 30.05.2019 | 0,2925 RON |
| 29.05.2019 | 0,2878 RON |
| 28.05.2019 | 0,2917 RON |
| 27.05.2019 | 0,2940 RON |
| 24.05.2019 | 0,2948 RON |
| 23.05.2019 | 0,2953 RON |
| 22.05.2019 | 0,2971 RON |
| 21.05.2019 | 0,2960 RON |
| 20.05.2019 | 0,2962 RON |
| 17.05.2019 | 0,2968 RON |
| 16.05.2019 | 0,2999 RON |
| 15.05.2019 | 0,2984 RON |
| 14.05.2019 | 0,2975 RON |
| 13.05.2019 | 0,2975 RON |
| 10.05.2019 | 0,2978 RON |
| 09.05.2019 | 0,2955 RON |
| 08.05.2019 | 0,2953 RON |
| 07.05.2019 | 0,2937 RON |
| 06.05.2019 | 0,2932 RON |
| 03.05.2019 | 0,2930 RON |
| 02.05.2019 | 0,2943 RON |
| 30.04.2019 | 0,2967 RON |
| 25.04.2019 | 0,2938 RON |
| 24.04.2019 | 0,2960 RON |
| 23.04.2019 | 0,2976 RON |
| 22.04.2019 | 0,2998 RON |
| 19.04.2019 | 0,3009 RON |
| 18.04.2019 | 0,3003 RON |
| 17.04.2019 | 0,3015 RON |
| 16.04.2019 | 0,3003 RON |
| 15.04.2019 | 0,3018 RON |
| 12.04.2019 | 0,3015 RON |
| 11.04.2019 | 0,3026 RON |
| 10.04.2019 | 0,3019 RON |
| 09.04.2019 | 0,3003 RON |
| 08.04.2019 | 0,2990 RON |
| 05.04.2019 | 0,2999 RON |
| 04.04.2019 | 0,2985 RON |
| 03.04.2019 | 0,2997 RON |
| 02.04.2019 | 0,2989 RON |
| 01.04.2019 | 0,2974 RON |
| 29.03.2019 | 0,2930 RON |
| 28.03.2019 | 0,2884 RON |
| 27.03.2019 | 0,2892 RON |
| 26.03.2019 | 0,2922 RON |
| 25.03.2019 | 0,2911 RON |
| 22.03.2019 | 0,2928 RON |
| 21.03.2019 | 0,2938 RON |
| 20.03.2019 | 0,2895 RON |
| 19.03.2019 | 0,2910 RON |
| 18.03.2019 | 0,2897 RON |
| 15.03.2019 | 0,2908 RON |
| 14.03.2019 | 0,2913 RON |
| 13.03.2019 | 0,2942 RON |
| 12.03.2019 | 0,2955 RON |
| 11.03.2019 | 0,2942 RON |
| 08.03.2019 | 0,2916 RON |
| 07.03.2019 | 0,2925 RON |
| 06.03.2019 | 0,2957 RON |
| 05.03.2019 | 0,2965 RON |
| 04.03.2019 | 0,2934 RON |
| 01.03.2019 | 0,2959 RON |
| 28.02.2019 | 0,2972 RON |
| 27.02.2019 | 0,2999 RON |
| 26.02.2019 | 0,3024 RON |
| 25.02.2019 | 0,3020 RON |
| 22.02.2019 | 0,2997 RON |
| 21.02.2019 | 0,3018 RON |
| 20.02.2019 | 0,2968 RON |
| 19.02.2019 | 0,2962 RON |
| 18.02.2019 | 0,2975 RON |
| 15.02.2019 | 0,2984 RON |
| 14.02.2019 | 0,2986 RON |
| 13.02.2019 | 0,3024 RON |
| 12.02.2019 | 0,3054 RON |
| 11.02.2019 | 0,3059 RON |
| 08.02.2019 | 0,3071 RON |
| 07.02.2019 | 0,3075 RON |
| 06.02.2019 | 0,3089 RON |
| 05.02.2019 | 0,3105 RON |
| 04.02.2019 | 0,3104 RON |
| 01.02.2019 | 0,3123 RON |
| 31.01.2019 | 0,3094 RON |
| 30.01.2019 | 0,3059 RON |
| 29.01.2019 | 0,3051 RON |
| 28.01.2019 | 0,3058 RON |
| 25.01.2019 | 0,3065 RON |
| 23.01.2019 | 0,3022 RON |
| 22.01.2019 | 0,2982 RON |
| 21.01.2019 | 0,2985 RON |
| 18.01.2019 | 0,2981 RON |
| 17.01.2019 | 0,3001 RON |
| 16.01.2019 | 0,2997 RON |
| 15.01.2019 | 0,2970 RON |
| 14.01.2019 | 0,2931 RON |
| 11.01.2019 | 0,2936 RON |
| 10.01.2019 | 0,2919 RON |
| 09.01.2019 | 0,2921 RON |
| 08.01.2019 | 0,2907 RON |
| 07.01.2019 | 0,2923 RON |
| 04.01.2019 | 0,2898 RON |
| 03.01.2019 | 0,2830 RON |