BNR · ISTORIC
Curs BNR 2020
Toate cotațiile oficiale BNR pentru anul 2020, într-o singură privire.
Fiecare zi, fiecare valoare și principalele extreme ale anului pentru MDL.
Cursul MDL în 2020
0.2305
-0.0005
(-0.22%)
Ultima cotație: 31.12.2020
Minimul anului
0.2305
-0.0180
(-7.24%)
21.12.2020
față de 20.12.2019 (0.2485)
Maximul anului
0.2523
+0.0098
(+4.04%)
24.03.2020
față de 22.03.2019 (0.2425)
Evoluție 2020
min 0.2305 · max 0.2523
Media anuală
0.2451
Prima cotație
03.01.2020
0.2487
Ultima cotație
31.12.2020
0.2305
Variație totală
-0.0182
-7.32%
Cea mai mare creștere
20.03.2020
+0.0053
Cea mai mare scădere
25.03.2020
-0.0053
Calendarul cotațiilor oficiale BNR din 2020 (MDL)
Fiecare celulă reprezintă valoarea oficială publicată de BNR. Zilele fără cotație sunt marcate cu „-”, iar zilele nelucrătoare fără cotație cu „×”.
Valoare mai mică
Valoare mai mare
Ian
Feb
Mar
Apr
Mai
Iun
Iul
Aug
Sep
Oct
Noi
Dec
Evoluția cursului MDL în 2020
Toate cotațiile oficiale publicate în cursul anului.
Lunile extreme din 2020
Lunile cu cele mai mici și cele mai mari valori medii lunare.
Cele mai mici medii lunare
Dec0.2321
Noi0.2403
Oct0.2437
Cele mai mari medii lunare
Mai0.2495
Feb0.2486
Iun0.2482
Date importante în 2020
Prima cotație (an)03.01.20200.2487
Ultima cotație (an)31.12.20200.2305
Cea mai mare creștere (zi)20.03.2020+0.0053
Cea mai mare scădere (zi)25.03.2020-0.0053
Cea mai mare valoare24.03.20200.2523
Cea mai mică valoare21.12.20200.2305
Curs MDL pe luni în 2020
| Lună | Medie | Minim | Maxim | Valori |
|---|---|---|---|---|
| Ianuarie | 0,2469 | 0,2442 | 0,2494 | 20 |
| Februarie | 0,2486 | 0,2471 | 0,2506 | 20 |
| Martie | 0,2462 | 0,2399 | 0,2523 | 22 |
| Aprilie | 0,2446 | 0,2393 | 0,2510 | 20 |
| Mai | 0,2495 | 0,2459 | 0,2517 | 20 |
| Iunie | 0,2482 | 0,2459 | 0,2503 | 20 |
| Iulie | 0,2479 | 0,2444 | 0,2510 | 23 |
| August | 0,2458 | 0,2432 | 0,2487 | 21 |
| Septembrie | 0,2469 | 0,2426 | 0,2497 | 22 |
| Octombrie | 0,2437 | 0,2412 | 0,2456 | 22 |
| Noiembrie | 0,2403 | 0,2376 | 0,2444 | 20 |
| Decembrie | 0,2321 | 0,2305 | 0,2359 | 21 |
Valori zilnice MDL/RON în 2020
| Data | Curs |
|---|---|
| 31.12.2020 | 0,2305 RON |
| 30.12.2020 | 0,2310 RON |
| 29.12.2020 | 0,2318 RON |
| 28.12.2020 | 0,2318 RON |
| 24.12.2020 | 0,2317 RON |
| 23.12.2020 | 0,2309 RON |
| 22.12.2020 | 0,2322 RON |
| 21.12.2020 | 0,2305 RON |
| 18.12.2020 | 0,2313 RON |
| 17.12.2020 | 0,2320 RON |
| 16.12.2020 | 0,2324 RON |
| 15.12.2020 | 0,2321 RON |
| 14.12.2020 | 0,2326 RON |
| 11.12.2020 | 0,2328 RON |
| 10.12.2020 | 0,2321 RON |
| 09.12.2020 | 0,2321 RON |
| 08.12.2020 | 0,2324 RON |
| 07.12.2020 | 0,2315 RON |
| 04.12.2020 | 0,2325 RON |
| 03.12.2020 | 0,2342 RON |
| 02.12.2020 | 0,2359 RON |
| 27.11.2020 | 0,2376 RON |
| 26.11.2020 | 0,2382 RON |
| 25.11.2020 | 0,2387 RON |
| 24.11.2020 | 0,2380 RON |
| 23.11.2020 | 0,2388 RON |
| 20.11.2020 | 0,2400 RON |
| 19.11.2020 | 0,2397 RON |
| 18.11.2020 | 0,2398 RON |
| 17.11.2020 | 0,2407 RON |
| 16.11.2020 | 0,2407 RON |
| 13.11.2020 | 0,2406 RON |
| 12.11.2020 | 0,2415 RON |
| 11.11.2020 | 0,2409 RON |
| 10.11.2020 | 0,2386 RON |
| 09.11.2020 | 0,2386 RON |
| 06.11.2020 | 0,2396 RON |
| 05.11.2020 | 0,2419 RON |
| 04.11.2020 | 0,2426 RON |
| 03.11.2020 | 0,2444 RON |
| 02.11.2020 | 0,2443 RON |
| 30.10.2020 | 0,2444 RON |
| 29.10.2020 | 0,2439 RON |
| 28.10.2020 | 0,2418 RON |
| 27.10.2020 | 0,2422 RON |
| 26.10.2020 | 0,2412 RON |
| 23.10.2020 | 0,2417 RON |
| 22.10.2020 | 0,2412 RON |
| 21.10.2020 | 0,2426 RON |
| 20.10.2020 | 0,2436 RON |
| 19.10.2020 | 0,2453 RON |
| 16.10.2020 | 0,2450 RON |
| 15.10.2020 | 0,2441 RON |
| 14.10.2020 | 0,2432 RON |
| 13.10.2020 | 0,2432 RON |
| 12.10.2020 | 0,2433 RON |
| 09.10.2020 | 0,2445 RON |
| 08.10.2020 | 0,2451 RON |
| 07.10.2020 | 0,2449 RON |
| 06.10.2020 | 0,2452 RON |
| 05.10.2020 | 0,2456 RON |
| 02.10.2020 | 0,2446 RON |
| 01.10.2020 | 0,2451 RON |
| 30.09.2020 | 0,2456 RON |
| 29.09.2020 | 0,2468 RON |
| 28.09.2020 | 0,2481 RON |
| 25.09.2020 | 0,2497 RON |
| 24.09.2020 | 0,2494 RON |
| 23.09.2020 | 0,2481 RON |
| 22.09.2020 | 0,2474 RON |
| 21.09.2020 | 0,2467 RON |
| 18.09.2020 | 0,2476 RON |
| 17.09.2020 | 0,2462 RON |
| 16.09.2020 | 0,2456 RON |
| 15.09.2020 | 0,2456 RON |
| 14.09.2020 | 0,2461 RON |
| 11.09.2020 | 0,2467 RON |
| 10.09.2020 | 0,2485 RON |
| 09.09.2020 | 0,2478 RON |
| 08.09.2020 | 0,2474 RON |
| 07.09.2020 | 0,2469 RON |
| 04.09.2020 | 0,2473 RON |
| 03.09.2020 | 0,2457 RON |
| 02.09.2020 | 0,2426 RON |
| 01.09.2020 | 0,2460 RON |
| 31.08.2020 | 0,2462 RON |
| 28.08.2020 | 0,2462 RON |
| 27.08.2020 | 0,2463 RON |
| 26.08.2020 | 0,2462 RON |
| 25.08.2020 | 0,2463 RON |
| 24.08.2020 | 0,2469 RON |
| 21.08.2020 | 0,2457 RON |
| 20.08.2020 | 0,2432 RON |
| 19.08.2020 | 0,2435 RON |
| 18.08.2020 | 0,2435 RON |
| 17.08.2020 | 0,2445 RON |
| 14.08.2020 | 0,2444 RON |
| 13.08.2020 | 0,2471 RON |
| 12.08.2020 | 0,2478 RON |
| 11.08.2020 | 0,2487 RON |
| 10.08.2020 | 0,2465 RON |
| 07.08.2020 | 0,2458 RON |
| 06.08.2020 | 0,2456 RON |
| 05.08.2020 | 0,2467 RON |
| 04.08.2020 | 0,2473 RON |
| 03.08.2020 | 0,2441 RON |
| 31.07.2020 | 0,2454 RON |
| 30.07.2020 | 0,2451 RON |
| 29.07.2020 | 0,2446 RON |
| 28.07.2020 | 0,2444 RON |
| 27.07.2020 | 0,2462 RON |
| 24.07.2020 | 0,2463 RON |
| 23.07.2020 | 0,2463 RON |
| 22.07.2020 | 0,2490 RON |
| 21.07.2020 | 0,2480 RON |
| 20.07.2020 | 0,2483 RON |
| 17.07.2020 | 0,2491 RON |
| 16.07.2020 | 0,2480 RON |
| 15.07.2020 | 0,2492 RON |
| 14.07.2020 | 0,2495 RON |
| 13.07.2020 | 0,2497 RON |
| 10.07.2020 | 0,2488 RON |
| 09.07.2020 | 0,2485 RON |
| 08.07.2020 | 0,2478 RON |
| 07.07.2020 | 0,2475 RON |
| 06.07.2020 | 0,2494 RON |
| 03.07.2020 | 0,2489 RON |
| 02.07.2020 | 0,2510 RON |
| 01.07.2020 | 0,2508 RON |
| 30.06.2020 | 0,2490 RON |
| 29.06.2020 | 0,2496 RON |
| 26.06.2020 | 0,2494 RON |
| 25.06.2020 | 0,2469 RON |
| 24.06.2020 | 0,2470 RON |
| 23.06.2020 | 0,2494 RON |
| 22.06.2020 | 0,2503 RON |
| 19.06.2020 | 0,2492 RON |
| 18.06.2020 | 0,2495 RON |
| 17.06.2020 | 0,2477 RON |
| 16.06.2020 | 0,2496 RON |
| 15.06.2020 | 0,2482 RON |
| 12.06.2020 | 0,2468 RON |
| 11.06.2020 | 0,2461 RON |
| 10.06.2020 | 0,2478 RON |
| 09.06.2020 | 0,2459 RON |
| 05.06.2020 | 0,2484 RON |
| 04.06.2020 | 0,2477 RON |
| 03.06.2020 | 0,2477 RON |
| 02.06.2020 | 0,2487 RON |
| 29.05.2020 | 0,2496 RON |
| 28.05.2020 | 0,2484 RON |
| 27.05.2020 | 0,2496 RON |
| 26.05.2020 | 0,2505 RON |
| 25.05.2020 | 0,2509 RON |
| 22.05.2020 | 0,2483 RON |
| 21.05.2020 | 0,2491 RON |
| 20.05.2020 | 0,2479 RON |
| 19.05.2020 | 0,2514 RON |
| 18.05.2020 | 0,2514 RON |
| 15.05.2020 | 0,2512 RON |
| 14.05.2020 | 0,2485 RON |
| 13.05.2020 | 0,2483 RON |
| 12.05.2020 | 0,2495 RON |
| 11.05.2020 | 0,2498 RON |
| 08.05.2020 | 0,2517 RON |
| 07.05.2020 | 0,2510 RON |
| 06.05.2020 | 0,2488 RON |
| 05.05.2020 | 0,2459 RON |
| 04.05.2020 | 0,2479 RON |
| 30.04.2020 | 0,2494 RON |
| 29.04.2020 | 0,2472 RON |
| 28.04.2020 | 0,2445 RON |
| 27.04.2020 | 0,2442 RON |
| 24.04.2020 | 0,2458 RON |
| 23.04.2020 | 0,2455 RON |
| 22.04.2020 | 0,2494 RON |
| 21.04.2020 | 0,2510 RON |
| 16.04.2020 | 0,2497 RON |
| 15.04.2020 | 0,2475 RON |
| 14.04.2020 | 0,2474 RON |
| 13.04.2020 | 0,2443 RON |
| 10.04.2020 | 0,2433 RON |
| 09.04.2020 | 0,2398 RON |
| 08.04.2020 | 0,2393 RON |
| 07.04.2020 | 0,2400 RON |
| 06.04.2020 | 0,2410 RON |
| 03.04.2020 | 0,2400 RON |
| 02.04.2020 | 0,2406 RON |
| 01.04.2020 | 0,2417 RON |
| 31.03.2020 | 0,2399 RON |
| 30.03.2020 | 0,2426 RON |
| 27.03.2020 | 0,2444 RON |
| 26.03.2020 | 0,2484 RON |
| 25.03.2020 | 0,2470 RON |
| 24.03.2020 | 0,2523 RON |
| 23.03.2020 | 0,2516 RON |
| 20.03.2020 | 0,2520 RON |
| 19.03.2020 | 0,2467 RON |
| 18.03.2020 | 0,2483 RON |
| 17.03.2020 | 0,2456 RON |
| 16.03.2020 | 0,2455 RON |
| 13.03.2020 | 0,2450 RON |
| 12.03.2020 | 0,2441 RON |
| 11.03.2020 | 0,2443 RON |
| 10.03.2020 | 0,2424 RON |
| 09.03.2020 | 0,2440 RON |
| 06.03.2020 | 0,2469 RON |
| 05.03.2020 | 0,2472 RON |
| 04.03.2020 | 0,2465 RON |
| 03.03.2020 | 0,2452 RON |
| 02.03.2020 | 0,2472 RON |
| 28.02.2020 | 0,2475 RON |
| 27.02.2020 | 0,2473 RON |
| 26.02.2020 | 0,2484 RON |
| 25.02.2020 | 0,2489 RON |
| 24.02.2020 | 0,2493 RON |
| 21.02.2020 | 0,2503 RON |
| 20.02.2020 | 0,2506 RON |
| 19.02.2020 | 0,2502 RON |
| 18.02.2020 | 0,2499 RON |
| 17.02.2020 | 0,2491 RON |
| 14.02.2020 | 0,2480 RON |
| 13.02.2020 | 0,2471 RON |
| 12.02.2020 | 0,2478 RON |
| 11.02.2020 | 0,2482 RON |
| 10.02.2020 | 0,2491 RON |
| 07.02.2020 | 0,2485 RON |
| 06.02.2020 | 0,2485 RON |
| 05.02.2020 | 0,2481 RON |
| 04.02.2020 | 0,2478 RON |
| 03.02.2020 | 0,2478 RON |
| 31.01.2020 | 0,2476 RON |
| 30.01.2020 | 0,2472 RON |
| 29.01.2020 | 0,2464 RON |
| 28.01.2020 | 0,2452 RON |
| 27.01.2020 | 0,2443 RON |
| 23.01.2020 | 0,2442 RON |
| 22.01.2020 | 0,2444 RON |
| 21.01.2020 | 0,2456 RON |
| 20.01.2020 | 0,2458 RON |
| 17.01.2020 | 0,2454 RON |
| 16.01.2020 | 0,2459 RON |
| 15.01.2020 | 0,2470 RON |
| 14.01.2020 | 0,2474 RON |
| 13.01.2020 | 0,2486 RON |
| 10.01.2020 | 0,2494 RON |
| 09.01.2020 | 0,2491 RON |
| 08.01.2020 | 0,2486 RON |
| 07.01.2020 | 0,2485 RON |
| 06.01.2020 | 0,2485 RON |
| 03.01.2020 | 0,2487 RON |