BNR · ISTORIC
Curs BNR 2020
Toate cotațiile oficiale BNR pentru anul 2020, într-o singură privire.
Fiecare zi, fiecare valoare și principalele extreme ale anului pentru TRY.
Cursul TRY în 2020
0.5307
-0.0111
(-2.05%)
Ultima cotație: 31.12.2020
Minimul anului
0.4812
-0.2661
(-35.61%)
06.11.2020
față de 06.11.2019 (0.7473)
Maximul anului
0.7341
-0.0085
(-1.14%)
10.01.2020
față de 10.01.2019 (0.7426)
Evoluție 2020
min 0.4812 · max 0.7341
Media anuală
0.6103
Prima cotație
03.01.2020
0.7183
Ultima cotație
31.12.2020
0.5307
Variație totală
-0.1876
-26.12%
Cea mai mare creștere
09.11.2020
+0.0290
Cea mai mare scădere
06.08.2020
-0.0174
Calendarul cotațiilor oficiale BNR din 2020 (TRY)
Fiecare celulă reprezintă valoarea oficială publicată de BNR. Zilele fără cotație sunt marcate cu „-”, iar zilele nelucrătoare fără cotație cu „×”.
Valoare mai mică
Valoare mai mare
Ian
Feb
Mar
Apr
Mai
Iun
Iul
Aug
Sep
Oct
Noi
Dec
Evoluția cursului TRY în 2020
Toate cotațiile oficiale publicate în cursul anului.
Lunile extreme din 2020
Lunile cu cele mai mici și cele mai mari valori medii lunare.
Cele mai mici medii lunare
Noi0.5154
Dec0.5196
Oct0.5211
Cele mai mari medii lunare
Ian0.7269
Feb0.7234
Mar0.6888
Date importante în 2020
Prima cotație (an)03.01.20200.7183
Ultima cotație (an)31.12.20200.5307
Cea mai mare creștere (zi)09.11.2020+0.0290
Cea mai mare scădere (zi)06.08.2020-0.0174
Cea mai mare valoare10.01.20200.7341
Cea mai mică valoare06.11.20200.4812
Curs TRY pe luni în 2020
| Lună | Medie | Minim | Maxim | Valori |
|---|---|---|---|---|
| Ianuarie | 0,7269 | 0,7151 | 0,7341 | 20 |
| Februarie | 0,7234 | 0,7002 | 0,7326 | 20 |
| Martie | 0,6888 | 0,6692 | 0,7113 | 22 |
| Aprilie | 0,6499 | 0,6365 | 0,6661 | 20 |
| Mai | 0,6407 | 0,6161 | 0,6533 | 20 |
| Iunie | 0,6302 | 0,6249 | 0,6393 | 20 |
| Iulie | 0,6147 | 0,5840 | 0,6307 | 23 |
| August | 0,5615 | 0,5497 | 0,5887 | 21 |
| Septembrie | 0,5453 | 0,5314 | 0,5522 | 22 |
| Octombrie | 0,5211 | 0,4995 | 0,5387 | 22 |
| Noiembrie | 0,5154 | 0,4812 | 0,5414 | 20 |
| Decembrie | 0,5196 | 0,5052 | 0,5418 | 21 |
Valori zilnice TRY/RON în 2020
| Data | Curs |
|---|---|
| 31.12.2020 | 0,5307 RON |
| 30.12.2020 | 0,5418 RON |
| 29.12.2020 | 0,5392 RON |
| 28.12.2020 | 0,5349 RON |
| 24.12.2020 | 0,5247 RON |
| 23.12.2020 | 0,5226 RON |
| 22.12.2020 | 0,5219 RON |
| 21.12.2020 | 0,5221 RON |
| 18.12.2020 | 0,5170 RON |
| 17.12.2020 | 0,5129 RON |
| 16.12.2020 | 0,5119 RON |
| 15.12.2020 | 0,5130 RON |
| 14.12.2020 | 0,5112 RON |
| 11.12.2020 | 0,5052 RON |
| 10.12.2020 | 0,5106 RON |
| 09.12.2020 | 0,5140 RON |
| 08.12.2020 | 0,5156 RON |
| 07.12.2020 | 0,5138 RON |
| 04.12.2020 | 0,5160 RON |
| 03.12.2020 | 0,5125 RON |
| 02.12.2020 | 0,5191 RON |
| 27.11.2020 | 0,5217 RON |
| 26.11.2020 | 0,5193 RON |
| 25.11.2020 | 0,5147 RON |
| 24.11.2020 | 0,5135 RON |
| 23.11.2020 | 0,5275 RON |
| 20.11.2020 | 0,5414 RON |
| 19.11.2020 | 0,5342 RON |
| 18.11.2020 | 0,5309 RON |
| 17.11.2020 | 0,5319 RON |
| 16.11.2020 | 0,5321 RON |
| 13.11.2020 | 0,5394 RON |
| 12.11.2020 | 0,5339 RON |
| 11.11.2020 | 0,5121 RON |
| 10.11.2020 | 0,4983 RON |
| 09.11.2020 | 0,5102 RON |
| 06.11.2020 | 0,4812 RON |
| 05.11.2020 | 0,4872 RON |
| 04.11.2020 | 0,4913 RON |
| 03.11.2020 | 0,4902 RON |
| 02.11.2020 | 0,4976 RON |
| 30.10.2020 | 0,5008 RON |
| 29.10.2020 | 0,4995 RON |
| 28.10.2020 | 0,5003 RON |
| 27.10.2020 | 0,5061 RON |
| 26.10.2020 | 0,5114 RON |
| 23.10.2020 | 0,5167 RON |
| 22.10.2020 | 0,5285 RON |
| 21.10.2020 | 0,5245 RON |
| 20.10.2020 | 0,5229 RON |
| 19.10.2020 | 0,5252 RON |
| 16.10.2020 | 0,5238 RON |
| 15.10.2020 | 0,5237 RON |
| 14.10.2020 | 0,5224 RON |
| 13.10.2020 | 0,5230 RON |
| 12.10.2020 | 0,5228 RON |
| 09.10.2020 | 0,5207 RON |
| 08.10.2020 | 0,5233 RON |
| 07.10.2020 | 0,5283 RON |
| 06.10.2020 | 0,5317 RON |
| 05.10.2020 | 0,5338 RON |
| 02.10.2020 | 0,5364 RON |
| 01.10.2020 | 0,5387 RON |
| 30.09.2020 | 0,5351 RON |
| 29.09.2020 | 0,5314 RON |
| 28.09.2020 | 0,5369 RON |
| 25.09.2020 | 0,5517 RON |
| 24.09.2020 | 0,5437 RON |
| 23.09.2020 | 0,5408 RON |
| 22.09.2020 | 0,5413 RON |
| 21.09.2020 | 0,5422 RON |
| 18.09.2020 | 0,5412 RON |
| 17.09.2020 | 0,5463 RON |
| 16.09.2020 | 0,5464 RON |
| 15.09.2020 | 0,5451 RON |
| 14.09.2020 | 0,5467 RON |
| 11.09.2020 | 0,5475 RON |
| 10.09.2020 | 0,5478 RON |
| 09.09.2020 | 0,5520 RON |
| 08.09.2020 | 0,5496 RON |
| 07.09.2020 | 0,5499 RON |
| 04.09.2020 | 0,5501 RON |
| 03.09.2020 | 0,5502 RON |
| 02.09.2020 | 0,5522 RON |
| 01.09.2020 | 0,5479 RON |
| 31.08.2020 | 0,5527 RON |
| 28.08.2020 | 0,5557 RON |
| 27.08.2020 | 0,5580 RON |
| 26.08.2020 | 0,5563 RON |
| 25.08.2020 | 0,5551 RON |
| 24.08.2020 | 0,5564 RON |
| 21.08.2020 | 0,5678 RON |
| 20.08.2020 | 0,5600 RON |
| 19.08.2020 | 0,5497 RON |
| 18.08.2020 | 0,5501 RON |
| 17.08.2020 | 0,5519 RON |
| 14.08.2020 | 0,5561 RON |
| 13.08.2020 | 0,5563 RON |
| 12.08.2020 | 0,5637 RON |
| 11.08.2020 | 0,5666 RON |
| 10.08.2020 | 0,5606 RON |
| 07.08.2020 | 0,5583 RON |
| 06.08.2020 | 0,5616 RON |
| 05.08.2020 | 0,5790 RON |
| 04.08.2020 | 0,5870 RON |
| 03.08.2020 | 0,5887 RON |
| 31.07.2020 | 0,5840 RON |
| 30.07.2020 | 0,5881 RON |
| 29.07.2020 | 0,5910 RON |
| 28.07.2020 | 0,5955 RON |
| 27.07.2020 | 0,6023 RON |
| 24.07.2020 | 0,6082 RON |
| 23.07.2020 | 0,6093 RON |
| 22.07.2020 | 0,6141 RON |
| 21.07.2020 | 0,6170 RON |
| 20.07.2020 | 0,6163 RON |
| 17.07.2020 | 0,6185 RON |
| 16.07.2020 | 0,6197 RON |
| 15.07.2020 | 0,6192 RON |
| 14.07.2020 | 0,6207 RON |
| 13.07.2020 | 0,6251 RON |
| 10.07.2020 | 0,6245 RON |
| 09.07.2020 | 0,6241 RON |
| 08.07.2020 | 0,6274 RON |
| 07.07.2020 | 0,6255 RON |
| 06.07.2020 | 0,6235 RON |
| 03.07.2020 | 0,6284 RON |
| 02.07.2020 | 0,6242 RON |
| 01.07.2020 | 0,6307 RON |
| 30.06.2020 | 0,6325 RON |
| 29.06.2020 | 0,6290 RON |
| 26.06.2020 | 0,6292 RON |
| 25.06.2020 | 0,6308 RON |
| 24.06.2020 | 0,6249 RON |
| 23.06.2020 | 0,6276 RON |
| 22.06.2020 | 0,6292 RON |
| 19.06.2020 | 0,6318 RON |
| 18.06.2020 | 0,6264 RON |
| 17.06.2020 | 0,6284 RON |
| 16.06.2020 | 0,6261 RON |
| 15.06.2020 | 0,6281 RON |
| 12.06.2020 | 0,6255 RON |
| 11.06.2020 | 0,6275 RON |
| 10.06.2020 | 0,6268 RON |
| 09.06.2020 | 0,6317 RON |
| 05.06.2020 | 0,6324 RON |
| 04.06.2020 | 0,6384 RON |
| 03.06.2020 | 0,6393 RON |
| 02.06.2020 | 0,6392 RON |
| 29.05.2020 | 0,6376 RON |
| 28.05.2020 | 0,6466 RON |
| 27.05.2020 | 0,6501 RON |
| 26.05.2020 | 0,6533 RON |
| 25.05.2020 | 0,6519 RON |
| 22.05.2020 | 0,6527 RON |
| 21.05.2020 | 0,6488 RON |
| 20.05.2020 | 0,6525 RON |
| 19.05.2020 | 0,6519 RON |
| 18.05.2020 | 0,6522 RON |
| 15.05.2020 | 0,6471 RON |
| 14.05.2020 | 0,6421 RON |
| 13.05.2020 | 0,6380 RON |
| 12.05.2020 | 0,6347 RON |
| 11.05.2020 | 0,6303 RON |
| 08.05.2020 | 0,6262 RON |
| 07.05.2020 | 0,6161 RON |
| 06.05.2020 | 0,6245 RON |
| 05.05.2020 | 0,6284 RON |
| 04.05.2020 | 0,6295 RON |
| 30.04.2020 | 0,6377 RON |
| 29.04.2020 | 0,6381 RON |
| 28.04.2020 | 0,6365 RON |
| 27.04.2020 | 0,6409 RON |
| 24.04.2020 | 0,6447 RON |
| 23.04.2020 | 0,6441 RON |
| 22.04.2020 | 0,6380 RON |
| 21.04.2020 | 0,6414 RON |
| 16.04.2020 | 0,6445 RON |
| 15.04.2020 | 0,6448 RON |
| 14.04.2020 | 0,6515 RON |
| 13.04.2020 | 0,6543 RON |
| 10.04.2020 | 0,6575 RON |
| 09.04.2020 | 0,6595 RON |
| 08.04.2020 | 0,6538 RON |
| 07.04.2020 | 0,6573 RON |
| 06.04.2020 | 0,6610 RON |
| 03.04.2020 | 0,6661 RON |
| 02.04.2020 | 0,6623 RON |
| 01.04.2020 | 0,6632 RON |
| 31.03.2020 | 0,6692 RON |
| 30.03.2020 | 0,6698 RON |
| 27.03.2020 | 0,6816 RON |
| 26.03.2020 | 0,6860 RON |
| 25.03.2020 | 0,6971 RON |
| 24.03.2020 | 0,6866 RON |
| 23.03.2020 | 0,6864 RON |
| 20.03.2020 | 0,6967 RON |
| 19.03.2020 | 0,6859 RON |
| 18.03.2020 | 0,6809 RON |
| 17.03.2020 | 0,6769 RON |
| 16.03.2020 | 0,6783 RON |
| 13.03.2020 | 0,6874 RON |
| 12.03.2020 | 0,6872 RON |
| 11.03.2020 | 0,6896 RON |
| 10.03.2020 | 0,6928 RON |
| 09.03.2020 | 0,6925 RON |
| 06.03.2020 | 0,6980 RON |
| 05.03.2020 | 0,7070 RON |
| 04.03.2020 | 0,7113 RON |
| 03.03.2020 | 0,6968 RON |
| 02.03.2020 | 0,6958 RON |
| 28.02.2020 | 0,7002 RON |
| 27.02.2020 | 0,7137 RON |
| 26.02.2020 | 0,7192 RON |
| 25.02.2020 | 0,7206 RON |
| 24.02.2020 | 0,7218 RON |
| 21.02.2020 | 0,7302 RON |
| 20.02.2020 | 0,7291 RON |
| 19.02.2020 | 0,7326 RON |
| 18.02.2020 | 0,7276 RON |
| 17.02.2020 | 0,7305 RON |
| 14.02.2020 | 0,7284 RON |
| 13.02.2020 | 0,7227 RON |
| 12.02.2020 | 0,7222 RON |
| 11.02.2020 | 0,7225 RON |
| 10.02.2020 | 0,7250 RON |
| 07.02.2020 | 0,7261 RON |
| 06.02.2020 | 0,7230 RON |
| 05.02.2020 | 0,7267 RON |
| 04.02.2020 | 0,7231 RON |
| 03.02.2020 | 0,7227 RON |
| 31.01.2020 | 0,7238 RON |
| 30.01.2020 | 0,7246 RON |
| 29.01.2020 | 0,7296 RON |
| 28.01.2020 | 0,7297 RON |
| 27.01.2020 | 0,7300 RON |
| 23.01.2020 | 0,7288 RON |
| 22.01.2020 | 0,7273 RON |
| 21.01.2020 | 0,7277 RON |
| 20.01.2020 | 0,7303 RON |
| 17.01.2020 | 0,7317 RON |
| 16.01.2020 | 0,7282 RON |
| 15.01.2020 | 0,7284 RON |
| 14.01.2020 | 0,7287 RON |
| 13.01.2020 | 0,7337 RON |
| 10.01.2020 | 0,7341 RON |
| 09.01.2020 | 0,7315 RON |
| 08.01.2020 | 0,7206 RON |
| 07.01.2020 | 0,7165 RON |
| 06.01.2020 | 0,7151 RON |
| 03.01.2020 | 0,7183 RON |