BNR · ISTORIC
Curs BNR 2005
Toate cotațiile oficiale BNR pentru anul 2005, într-o singură privire.
Fiecare zi, fiecare valoare și principalele extreme ale anului pentru USD.
Cursul USD în 2005
3.1078
-0.0082
(-0.26%)
Ultima cotație: 30.12.2005
Minimul anului
2.6771
-0.5909
(-18.08%)
11.03.2005
față de 11.03.2004 (3.2680)
Maximul anului
3.1384
-0.0014
(-0.04%)
08.11.2005
față de 08.11.2004 (3.1398)
Evoluție 2005
min 2.6771 · max 3.1384
Media anuală
2.9120
Prima cotație
03.01.2005
2.9027
Ultima cotație
30.12.2005
3.1078
Variație totală
+0.2051
+7.07%
Cea mai mare creștere
15.02.2005
+0.0916
Cea mai mare scădere
18.02.2005
-0.1411
Calendarul cotațiilor oficiale BNR din 2005 (USD)
Fiecare celulă reprezintă valoarea oficială publicată de BNR. Zilele fără cotație sunt marcate cu „-”, iar zilele nelucrătoare fără cotație cu „×”.
Valoare mai mică
Valoare mai mare
Ian
Feb
Mar
Apr
Mai
Iun
Iul
Aug
Sep
Oct
Noi
Dec
Evoluția cursului USD în 2005
Toate cotațiile oficiale publicate în cursul anului.
Lunile extreme din 2005
Lunile cu cele mai mici și cele mai mari valori medii lunare.
Cele mai mici medii lunare
Mar2.7570
Apr2.8041
Feb2.8244
Cele mai mari medii lunare
Noi3.0974
Dec3.0836
Oct2.9927
Date importante în 2005
Prima cotație (an)03.01.20052.9027
Ultima cotație (an)30.12.20053.1078
Cea mai mare creștere (zi)15.02.2005+0.0916
Cea mai mare scădere (zi)18.02.2005-0.1411
Cea mai mare valoare08.11.20053.1384
Cea mai mică valoare11.03.20052.6771
Curs USD pe luni în 2005
| Lună | Medie | Minim | Maxim | Valori |
|---|---|---|---|---|
| Ianuarie | 2,9076 | 2,8587 | 2,9686 | 21 |
| Februarie | 2,8244 | 2,7385 | 2,9111 | 20 |
| Martie | 2,7570 | 2,6771 | 2,8429 | 23 |
| Aprilie | 2,8041 | 2,7563 | 2,8473 | 21 |
| Mai | 2,8508 | 2,7946 | 2,9278 | 21 |
| Iunie | 2,9695 | 2,9328 | 3,0012 | 21 |
| Iulie | 2,9608 | 2,9162 | 3,0223 | 20 |
| August | 2,8512 | 2,7414 | 2,9256 | 23 |
| Septembrie | 2,8648 | 2,7954 | 2,9585 | 22 |
| Octombrie | 2,9927 | 2,9516 | 3,0259 | 21 |
| Noiembrie | 3,0974 | 3,0329 | 3,1384 | 22 |
| Decembrie | 3,0836 | 3,0339 | 3,1263 | 20 |
Valori zilnice USD/RON în 2005
| Data | Curs |
|---|---|
| 30.12.2005 | 3,1078 RON |
| 29.12.2005 | 3,1160 RON |
| 28.12.2005 | 3,0956 RON |
| 27.12.2005 | 3,0886 RON |
| 23.12.2005 | 3,0831 RON |
| 22.12.2005 | 3,0963 RON |
| 21.12.2005 | 3,0790 RON |
| 20.12.2005 | 3,0555 RON |
| 19.12.2005 | 3,0390 RON |
| 16.12.2005 | 3,0520 RON |
| 15.12.2005 | 3,0339 RON |
| 14.12.2005 | 3,0397 RON |
| 13.12.2005 | 3,0568 RON |
| 12.12.2005 | 3,0650 RON |
| 09.12.2005 | 3,0855 RON |
| 08.12.2005 | 3,1015 RON |
| 07.12.2005 | 3,1217 RON |
| 06.12.2005 | 3,1047 RON |
| 05.12.2005 | 3,1231 RON |
| 02.12.2005 | 3,1263 RON |
| 30.11.2005 | 3,1024 RON |
| 29.11.2005 | 3,0854 RON |
| 28.11.2005 | 3,1227 RON |
| 25.11.2005 | 3,1104 RON |
| 24.11.2005 | 3,0939 RON |
| 23.11.2005 | 3,1037 RON |
| 22.11.2005 | 3,1309 RON |
| 21.11.2005 | 3,0950 RON |
| 18.11.2005 | 3,1150 RON |
| 17.11.2005 | 3,1105 RON |
| 16.11.2005 | 3,1167 RON |
| 15.11.2005 | 3,1093 RON |
| 14.11.2005 | 3,0979 RON |
| 11.11.2005 | 3,0967 RON |
| 10.11.2005 | 3,0809 RON |
| 09.11.2005 | 3,1200 RON |
| 08.11.2005 | 3,1384 RON |
| 07.11.2005 | 3,1211 RON |
| 04.11.2005 | 3,0697 RON |
| 03.11.2005 | 3,0329 RON |
| 02.11.2005 | 3,0420 RON |
| 01.11.2005 | 3,0477 RON |
| 31.10.2005 | 3,0259 RON |
| 28.10.2005 | 2,9842 RON |
| 27.10.2005 | 2,9854 RON |
| 26.10.2005 | 2,9880 RON |
| 25.10.2005 | 2,9984 RON |
| 24.10.2005 | 3,0118 RON |
| 21.10.2005 | 3,0045 RON |
| 20.10.2005 | 3,0119 RON |
| 19.10.2005 | 3,0112 RON |
| 18.10.2005 | 3,0102 RON |
| 17.10.2005 | 3,0009 RON |
| 14.10.2005 | 3,0100 RON |
| 13.10.2005 | 3,0228 RON |
| 12.10.2005 | 2,9935 RON |
| 11.10.2005 | 2,9856 RON |
| 10.10.2005 | 2,9642 RON |
| 07.10.2005 | 2,9516 RON |
| 06.10.2005 | 2,9638 RON |
| 05.10.2005 | 2,9743 RON |
| 04.10.2005 | 2,9726 RON |
| 03.10.2005 | 2,9765 RON |
| 30.09.2005 | 2,9585 RON |
| 29.09.2005 | 2,9402 RON |
| 28.09.2005 | 2,9488 RON |
| 27.09.2005 | 2,9287 RON |
| 26.09.2005 | 2,9489 RON |
| 23.09.2005 | 2,9427 RON |
| 22.09.2005 | 2,8796 RON |
| 21.09.2005 | 2,8573 RON |
| 20.09.2005 | 2,8690 RON |
| 19.09.2005 | 2,8674 RON |
| 16.09.2005 | 2,8337 RON |
| 15.09.2005 | 2,8474 RON |
| 14.09.2005 | 2,8493 RON |
| 13.09.2005 | 2,8459 RON |
| 12.09.2005 | 2,8377 RON |
| 09.09.2005 | 2,8109 RON |
| 08.09.2005 | 2,8205 RON |
| 07.09.2005 | 2,8009 RON |
| 06.09.2005 | 2,8074 RON |
| 05.09.2005 | 2,7954 RON |
| 02.09.2005 | 2,7957 RON |
| 01.09.2005 | 2,8388 RON |
| 31.08.2005 | 2,8750 RON |
| 30.08.2005 | 2,8683 RON |
| 29.08.2005 | 2,8669 RON |
| 26.08.2005 | 2,8734 RON |
| 25.08.2005 | 2,8522 RON |
| 24.08.2005 | 2,8778 RON |
| 23.08.2005 | 2,8721 RON |
| 22.08.2005 | 2,9034 RON |
| 19.08.2005 | 2,9255 RON |
| 18.08.2005 | 2,9256 RON |
| 17.08.2005 | 2,9228 RON |
| 16.08.2005 | 2,9099 RON |
| 15.08.2005 | 2,8846 RON |
| 12.08.2005 | 2,8378 RON |
| 11.08.2005 | 2,7898 RON |
| 10.08.2005 | 2,7414 RON |
| 09.08.2005 | 2,7693 RON |
| 08.08.2005 | 2,7702 RON |
| 05.08.2005 | 2,7904 RON |
| 04.08.2005 | 2,7988 RON |
| 03.08.2005 | 2,8095 RON |
| 02.08.2005 | 2,8459 RON |
| 01.08.2005 | 2,8672 RON |
| 29.07.2005 | 2,9164 RON |
| 28.07.2005 | 2,9162 RON |
| 27.07.2005 | 2,9409 RON |
| 26.07.2005 | 2,9543 RON |
| 25.07.2005 | 2,9425 RON |
| 22.07.2005 | 2,9207 RON |
| 21.07.2005 | 2,9297 RON |
| 20.07.2005 | 2,9467 RON |
| 19.07.2005 | 2,9711 RON |
| 18.07.2005 | 2,9527 RON |
| 15.07.2005 | 2,9470 RON |
| 14.07.2005 | 2,9532 RON |
| 13.07.2005 | 2,9329 RON |
| 12.07.2005 | 2,9350 RON |
| 11.07.2005 | 2,9804 RON |
| 08.07.2005 | 3,0117 RON |
| 07.07.2005 | 2,9980 RON |
| 06.07.2005 | 3,0219 RON |
| 05.07.2005 | 3,0223 RON |
| 04.07.2005 | 3,0216 RON |
| 29.06.2005 | 2,9891 RON |
| 28.06.2005 | 2,9809 RON |
| 27.06.2005 | 2,9687 RON |
| 24.06.2005 | 2,9939 RON |
| 23.06.2005 | 2,9849 RON |
| 22.06.2005 | 2,9787 RON |
| 21.06.2005 | 2,9935 RON |
| 20.06.2005 | 2,9566 RON |
| 17.06.2005 | 2,9811 RON |
| 16.06.2005 | 2,9856 RON |
| 15.06.2005 | 3,0000 RON |
| 14.06.2005 | 2,9793 RON |
| 13.06.2005 | 3,0012 RON |
| 10.06.2005 | 2,9551 RON |
| 09.06.2005 | 2,9533 RON |
| 08.06.2005 | 2,9328 RON |
| 07.06.2005 | 2,9411 RON |
| 06.06.2005 | 2,9470 RON |
| 03.06.2005 | 2,9421 RON |
| 02.06.2005 | 2,9433 RON |
| 01.06.2005 | 2,9510 RON |
| 31.05.2005 | 2,9278 RON |
| 30.05.2005 | 2,8916 RON |
| 27.05.2005 | 2,8856 RON |
| 26.05.2005 | 2,8785 RON |
| 25.05.2005 | 2,8780 RON |
| 24.05.2005 | 2,8777 RON |
| 23.05.2005 | 2,8818 RON |
| 20.05.2005 | 2,8621 RON |
| 19.05.2005 | 2,8585 RON |
| 18.05.2005 | 2,8661 RON |
| 17.05.2005 | 2,8569 RON |
| 16.05.2005 | 2,8628 RON |
| 13.05.2005 | 2,8631 RON |
| 12.05.2005 | 2,8322 RON |
| 11.05.2005 | 2,8148 RON |
| 10.05.2005 | 2,8142 RON |
| 09.05.2005 | 2,8120 RON |
| 06.05.2005 | 2,7946 RON |
| 05.05.2005 | 2,7983 RON |
| 04.05.2005 | 2,7957 RON |
| 03.05.2005 | 2,8142 RON |
| 29.04.2005 | 2,7931 RON |
| 28.04.2005 | 2,8019 RON |
| 27.04.2005 | 2,7943 RON |
| 26.04.2005 | 2,7916 RON |
| 25.04.2005 | 2,7900 RON |
| 22.04.2005 | 2,7563 RON |
| 21.04.2005 | 2,7650 RON |
| 20.04.2005 | 2,7986 RON |
| 19.04.2005 | 2,7953 RON |
| 18.04.2005 | 2,7870 RON |
| 15.04.2005 | 2,8200 RON |
| 14.04.2005 | 2,8158 RON |
| 13.04.2005 | 2,7903 RON |
| 12.04.2005 | 2,7936 RON |
| 11.04.2005 | 2,8012 RON |
| 08.04.2005 | 2,8399 RON |
| 07.04.2005 | 2,8244 RON |
| 06.04.2005 | 2,8303 RON |
| 05.04.2005 | 2,8473 RON |
| 04.04.2005 | 2,8257 RON |
| 01.04.2005 | 2,8239 RON |
| 31.03.2005 | 2,8429 RON |
| 30.03.2005 | 2,8339 RON |
| 29.03.2005 | 2,8169 RON |
| 28.03.2005 | 2,8174 RON |
| 25.03.2005 | 2,8176 RON |
| 24.03.2005 | 2,8224 RON |
| 23.03.2005 | 2,7748 RON |
| 22.03.2005 | 2,7695 RON |
| 21.03.2005 | 2,7521 RON |
| 18.03.2005 | 2,7413 RON |
| 17.03.2005 | 2,7242 RON |
| 16.03.2005 | 2,7199 RON |
| 15.03.2005 | 2,6895 RON |
| 14.03.2005 | 2,6885 RON |
| 11.03.2005 | 2,6771 RON |
| 10.03.2005 | 2,6930 RON |
| 09.03.2005 | 2,6940 RON |
| 08.03.2005 | 2,7096 RON |
| 07.03.2005 | 2,7389 RON |
| 04.03.2005 | 2,7818 RON |
| 03.03.2005 | 2,7749 RON |
| 02.03.2005 | 2,7878 RON |
| 01.03.2005 | 2,7439 RON |
| 28.02.2005 | 2,7473 RON |
| 25.02.2005 | 2,7527 RON |
| 24.02.2005 | 2,7453 RON |
| 23.02.2005 | 2,7830 RON |
| 22.02.2005 | 2,7500 RON |
| 21.02.2005 | 2,7447 RON |
| 18.02.2005 | 2,7700 RON |
| 17.02.2005 | 2,9111 RON |
| 16.02.2005 | 2,9064 RON |
| 15.02.2005 | 2,8301 RON |
| 14.02.2005 | 2,7385 RON |
| 11.02.2005 | 2,8008 RON |
| 10.02.2005 | 2,8499 RON |
| 09.02.2005 | 2,8820 RON |
| 08.02.2005 | 2,9016 RON |
| 07.02.2005 | 2,8997 RON |
| 04.02.2005 | 2,8828 RON |
| 03.02.2005 | 2,8553 RON |
| 02.02.2005 | 2,8581 RON |
| 01.02.2005 | 2,8793 RON |
| 31.01.2005 | 2,8855 RON |
| 28.01.2005 | 2,8902 RON |
| 27.01.2005 | 2,8979 RON |
| 26.01.2005 | 2,8943 RON |
| 25.01.2005 | 2,8958 RON |
| 24.01.2005 | 2,9364 RON |
| 21.01.2005 | 2,9686 RON |
| 20.01.2005 | 2,9323 RON |
| 19.01.2005 | 2,8587 RON |
| 18.01.2005 | 2,8645 RON |
| 17.01.2005 | 2,8759 RON |
| 14.01.2005 | 2,9077 RON |
| 13.01.2005 | 2,8868 RON |
| 12.01.2005 | 2,9006 RON |
| 11.01.2005 | 2,9125 RON |
| 10.01.2005 | 2,9504 RON |
| 07.01.2005 | 2,9334 RON |
| 06.01.2005 | 2,9369 RON |
| 05.01.2005 | 2,9223 RON |
| 04.01.2005 | 2,9065 RON |
| 03.01.2005 | 2,9027 RON |