BNR · ISTORIC
Curs BNR 2021
Toate cotațiile oficiale BNR pentru anul 2021, într-o singură privire.
Fiecare zi, fiecare valoare și principalele extreme ale anului pentru USD.
Cursul USD în 2021
4.3707
-0.0028
(-0.06%)
Ultima cotație: 31.12.2021
Minimul anului
3.9468
-0.3190
(-7.48%)
06.01.2021
față de 06.01.2020 (4.2658)
Maximul anului
4.4127
+0.3147
(+7.68%)
24.11.2021
față de 24.11.2020 (4.0980)
Evoluție 2021
min 3.9468 · max 4.4127
Media anuală
4.1630
Prima cotație
04.01.2021
3.9609
Ultima cotație
31.12.2021
4.3707
Variație totală
+0.4098
+10.35%
Cea mai mare creștere
17.06.2021
+0.0606
Cea mai mare scădere
10.05.2021
-0.0308
Calendarul cotațiilor oficiale BNR din 2021 (USD)
Fiecare celulă reprezintă valoarea oficială publicată de BNR. Zilele fără cotație sunt marcate cu „-”, iar zilele nelucrătoare fără cotație cu „×”.
Valoare mai mică
Valoare mai mare
Ian
Feb
Mar
Apr
Mai
Iun
Iul
Aug
Sep
Oct
Noi
Dec
Evoluția cursului USD în 2021
Toate cotațiile oficiale publicate în cursul anului.
Lunile extreme din 2021
Lunile cu cele mai mici și cele mai mari valori medii lunare.
Cele mai mici medii lunare
Ian4.0029
Feb4.0289
Mai4.0526
Cele mai mari medii lunare
Dec4.3789
Noi4.3345
Oct4.2662
Date importante în 2021
Prima cotație (an)04.01.20213.9609
Ultima cotație (an)31.12.20214.3707
Cea mai mare creștere (zi)17.06.2021+0.0606
Cea mai mare scădere (zi)10.05.2021-0.0308
Cea mai mare valoare24.11.20214.4127
Cea mai mică valoare06.01.20213.9468
Curs USD pe luni în 2021
| Lună | Medie | Minim | Maxim | Valori |
|---|---|---|---|---|
| Ianuarie | 4,0029 | 3,9468 | 4,0405 | 20 |
| Februarie | 4,0289 | 3,9845 | 4,0700 | 20 |
| Martie | 4,1064 | 4,0341 | 4,1969 | 23 |
| Aprilie | 4,1188 | 4,0621 | 4,1871 | 21 |
| Mai | 4,0526 | 4,0189 | 4,1035 | 20 |
| Iunie | 4,0864 | 4,0381 | 4,1431 | 20 |
| Iulie | 4,1652 | 4,1348 | 4,1843 | 22 |
| August | 4,1823 | 4,1348 | 4,2258 | 22 |
| Septembrie | 4,2019 | 4,1633 | 4,2653 | 22 |
| Octombrie | 4,2662 | 4,2444 | 4,2859 | 21 |
| Noiembrie | 4,3345 | 4,2650 | 4,4127 | 21 |
| Decembrie | 4,3789 | 4,3655 | 4,3946 | 22 |
Valori zilnice USD/RON în 2021
| Data | Curs |
|---|---|
| 31.12.2021 | 4,3707 RON |
| 30.12.2021 | 4,3735 RON |
| 29.12.2021 | 4,3849 RON |
| 28.12.2021 | 4,3683 RON |
| 27.12.2021 | 4,3725 RON |
| 24.12.2021 | 4,3655 RON |
| 23.12.2021 | 4,3677 RON |
| 22.12.2021 | 4,3815 RON |
| 21.12.2021 | 4,3821 RON |
| 20.12.2021 | 4,3917 RON |
| 17.12.2021 | 4,3703 RON |
| 16.12.2021 | 4,3793 RON |
| 15.12.2021 | 4,3937 RON |
| 14.12.2021 | 4,3734 RON |
| 13.12.2021 | 4,3933 RON |
| 10.12.2021 | 4,3923 RON |
| 09.12.2021 | 4,3743 RON |
| 08.12.2021 | 4,3820 RON |
| 07.12.2021 | 4,3946 RON |
| 06.12.2021 | 4,3786 RON |
| 03.12.2021 | 4,3767 RON |
| 02.12.2021 | 4,3688 RON |
| 29.11.2021 | 4,3853 RON |
| 26.11.2021 | 4,3869 RON |
| 25.11.2021 | 4,4097 RON |
| 24.11.2021 | 4,4127 RON |
| 23.11.2021 | 4,3957 RON |
| 22.11.2021 | 4,3863 RON |
| 19.11.2021 | 4,3793 RON |
| 18.11.2021 | 4,3642 RON |
| 17.11.2021 | 4,3747 RON |
| 16.11.2021 | 4,3568 RON |
| 15.11.2021 | 4,3218 RON |
| 12.11.2021 | 4,3235 RON |
| 11.11.2021 | 4,3175 RON |
| 10.11.2021 | 4,2758 RON |
| 09.11.2021 | 4,2688 RON |
| 08.11.2021 | 4,2772 RON |
| 05.11.2021 | 4,2904 RON |
| 04.11.2021 | 4,2852 RON |
| 03.11.2021 | 4,2704 RON |
| 02.11.2021 | 4,2650 RON |
| 01.11.2021 | 4,2769 RON |
| 29.10.2021 | 4,2471 RON |
| 28.10.2021 | 4,2715 RON |
| 27.10.2021 | 4,2693 RON |
| 26.10.2021 | 4,2587 RON |
| 25.10.2021 | 4,2560 RON |
| 22.10.2021 | 4,2501 RON |
| 21.10.2021 | 4,2484 RON |
| 20.10.2021 | 4,2570 RON |
| 19.10.2021 | 4,2444 RON |
| 18.10.2021 | 4,2724 RON |
| 15.10.2021 | 4,2646 RON |
| 14.10.2021 | 4,2627 RON |
| 13.10.2021 | 4,2828 RON |
| 12.10.2021 | 4,2811 RON |
| 11.10.2021 | 4,2830 RON |
| 08.10.2021 | 4,2763 RON |
| 07.10.2021 | 4,2793 RON |
| 06.10.2021 | 4,2859 RON |
| 05.10.2021 | 4,2659 RON |
| 04.10.2021 | 4,2609 RON |
| 01.10.2021 | 4,2728 RON |
| 30.09.2021 | 4,2653 RON |
| 29.09.2021 | 4,2432 RON |
| 28.09.2021 | 4,2382 RON |
| 27.09.2021 | 4,2297 RON |
| 24.09.2021 | 4,2167 RON |
| 23.09.2021 | 4,2218 RON |
| 22.09.2021 | 4,2188 RON |
| 21.09.2021 | 4,2171 RON |
| 20.09.2021 | 4,2275 RON |
| 17.09.2021 | 4,1999 RON |
| 16.09.2021 | 4,2041 RON |
| 15.09.2021 | 4,1843 RON |
| 14.09.2021 | 4,1877 RON |
| 13.09.2021 | 4,1944 RON |
| 10.09.2021 | 4,1754 RON |
| 09.09.2021 | 4,1824 RON |
| 08.09.2021 | 4,1882 RON |
| 07.09.2021 | 4,1693 RON |
| 06.09.2021 | 4,1718 RON |
| 03.09.2021 | 4,1633 RON |
| 02.09.2021 | 4,1672 RON |
| 01.09.2021 | 4,1756 RON |
| 31.08.2021 | 4,1741 RON |
| 30.08.2021 | 4,1837 RON |
| 27.08.2021 | 4,1970 RON |
| 26.08.2021 | 4,1898 RON |
| 25.08.2021 | 4,1938 RON |
| 24.08.2021 | 4,2001 RON |
| 23.08.2021 | 4,2079 RON |
| 20.08.2021 | 4,2258 RON |
| 19.08.2021 | 4,2143 RON |
| 18.08.2021 | 4,2021 RON |
| 17.08.2021 | 4,1809 RON |
| 16.08.2021 | 4,1685 RON |
| 13.08.2021 | 4,1811 RON |
| 12.08.2021 | 4,1849 RON |
| 11.08.2021 | 4,1972 RON |
| 10.08.2021 | 4,1928 RON |
| 09.08.2021 | 4,1783 RON |
| 06.08.2021 | 4,1617 RON |
| 05.08.2021 | 4,1551 RON |
| 04.08.2021 | 4,1486 RON |
| 03.08.2021 | 4,1388 RON |
| 02.08.2021 | 4,1348 RON |
| 30.07.2021 | 4,1348 RON |
| 29.07.2021 | 4,1443 RON |
| 28.07.2021 | 4,1624 RON |
| 27.07.2021 | 4,1766 RON |
| 26.07.2021 | 4,1716 RON |
| 23.07.2021 | 4,1823 RON |
| 22.07.2021 | 4,1740 RON |
| 21.07.2021 | 4,1843 RON |
| 20.07.2021 | 4,1736 RON |
| 19.07.2021 | 4,1824 RON |
| 16.07.2021 | 4,1687 RON |
| 15.07.2021 | 4,1607 RON |
| 14.07.2021 | 4,1792 RON |
| 13.07.2021 | 4,1625 RON |
| 12.07.2021 | 4,1566 RON |
| 09.07.2021 | 4,1596 RON |
| 08.07.2021 | 4,1640 RON |
| 07.07.2021 | 4,1655 RON |
| 06.07.2021 | 4,1619 RON |
| 05.07.2021 | 4,1484 RON |
| 02.07.2021 | 4,1660 RON |
| 01.07.2021 | 4,1555 RON |
| 30.06.2021 | 4,1425 RON |
| 29.06.2021 | 4,1357 RON |
| 28.06.2021 | 4,1256 RON |
| 25.06.2021 | 4,1241 RON |
| 24.06.2021 | 4,1233 RON |
| 23.06.2021 | 4,1259 RON |
| 22.06.2021 | 4,1431 RON |
| 18.06.2021 | 4,1340 RON |
| 17.06.2021 | 4,1226 RON |
| 16.06.2021 | 4,0620 RON |
| 15.06.2021 | 4,0623 RON |
| 14.06.2021 | 4,0604 RON |
| 11.06.2021 | 4,0467 RON |
| 10.06.2021 | 4,0459 RON |
| 09.06.2021 | 4,0392 RON |
| 08.06.2021 | 4,0446 RON |
| 07.06.2021 | 4,0480 RON |
| 04.06.2021 | 4,0636 RON |
| 03.06.2021 | 4,0381 RON |
| 02.06.2021 | 4,0400 RON |
| 31.05.2021 | 4,0361 RON |
| 28.05.2021 | 4,0373 RON |
| 27.05.2021 | 4,0325 RON |
| 26.05.2021 | 4,0200 RON |
| 25.05.2021 | 4,0189 RON |
| 24.05.2021 | 4,0356 RON |
| 21.05.2021 | 4,0281 RON |
| 20.05.2021 | 4,0426 RON |
| 19.05.2021 | 4,0341 RON |
| 18.05.2021 | 4,0326 RON |
| 17.05.2021 | 4,0527 RON |
| 14.05.2021 | 4,0683 RON |
| 13.05.2021 | 4,0823 RON |
| 12.05.2021 | 4,0599 RON |
| 11.05.2021 | 4,0491 RON |
| 10.05.2021 | 4,0492 RON |
| 07.05.2021 | 4,0800 RON |
| 06.05.2021 | 4,0881 RON |
| 05.05.2021 | 4,1035 RON |
| 04.05.2021 | 4,1011 RON |
| 29.04.2021 | 4,0621 RON |
| 28.04.2021 | 4,0827 RON |
| 27.04.2021 | 4,0837 RON |
| 26.04.2021 | 4,0694 RON |
| 23.04.2021 | 4,0852 RON |
| 22.04.2021 | 4,0911 RON |
| 21.04.2021 | 4,1031 RON |
| 20.04.2021 | 4,0872 RON |
| 19.04.2021 | 4,0937 RON |
| 16.04.2021 | 4,1120 RON |
| 15.04.2021 | 4,1111 RON |
| 14.04.2021 | 4,1180 RON |
| 13.04.2021 | 4,1367 RON |
| 12.04.2021 | 4,1335 RON |
| 09.04.2021 | 4,1382 RON |
| 08.04.2021 | 4,1478 RON |
| 07.04.2021 | 4,1372 RON |
| 06.04.2021 | 4,1629 RON |
| 05.04.2021 | 4,1871 RON |
| 02.04.2021 | 4,1684 RON |
| 01.04.2021 | 4,1836 RON |
| 31.03.2021 | 4,1969 RON |
| 30.03.2021 | 4,1876 RON |
| 29.03.2021 | 4,1570 RON |
| 26.03.2021 | 4,1472 RON |
| 25.03.2021 | 4,1361 RON |
| 24.03.2021 | 4,1348 RON |
| 23.03.2021 | 4,1136 RON |
| 22.03.2021 | 4,1026 RON |
| 19.03.2021 | 4,1067 RON |
| 18.03.2021 | 4,0931 RON |
| 17.03.2021 | 4,1042 RON |
| 16.03.2021 | 4,0908 RON |
| 15.03.2021 | 4,0942 RON |
| 12.03.2021 | 4,0985 RON |
| 11.03.2021 | 4,0832 RON |
| 10.03.2021 | 4,1084 RON |
| 09.03.2021 | 4,1036 RON |
| 08.03.2021 | 4,1118 RON |
| 05.03.2021 | 4,0924 RON |
| 04.03.2021 | 4,0503 RON |
| 03.03.2021 | 4,0341 RON |
| 02.03.2021 | 4,0535 RON |
| 01.03.2021 | 4,0456 RON |
| 26.02.2021 | 4,0209 RON |
| 25.02.2021 | 3,9845 RON |
| 24.02.2021 | 4,0100 RON |
| 23.02.2021 | 4,0118 RON |
| 22.02.2021 | 4,0188 RON |
| 19.02.2021 | 4,0151 RON |
| 18.02.2021 | 4,0399 RON |
| 17.02.2021 | 4,0403 RON |
| 16.02.2021 | 4,0073 RON |
| 15.02.2021 | 4,0179 RON |
| 12.02.2021 | 4,0259 RON |
| 11.02.2021 | 4,0194 RON |
| 10.02.2021 | 4,0205 RON |
| 09.02.2021 | 4,0247 RON |
| 08.02.2021 | 4,0514 RON |
| 05.02.2021 | 4,0700 RON |
| 04.02.2021 | 4,0639 RON |
| 03.02.2021 | 4,0532 RON |
| 02.02.2021 | 4,0483 RON |
| 01.02.2021 | 4,0346 RON |
| 29.01.2021 | 4,0209 RON |
| 28.01.2021 | 4,0233 RON |
| 27.01.2021 | 4,0189 RON |
| 26.01.2021 | 4,0195 RON |
| 25.01.2021 | 4,0105 RON |
| 22.01.2021 | 4,0034 RON |
| 21.01.2021 | 4,0148 RON |
| 20.01.2021 | 4,0207 RON |
| 19.01.2021 | 4,0186 RON |
| 18.01.2021 | 4,0405 RON |
| 15.01.2021 | 4,0172 RON |
| 14.01.2021 | 4,0058 RON |
| 13.01.2021 | 4,0025 RON |
| 12.01.2021 | 4,0088 RON |
| 11.01.2021 | 4,0044 RON |
| 08.01.2021 | 3,9791 RON |
| 07.01.2021 | 3,9758 RON |
| 06.01.2021 | 3,9468 RON |
| 05.01.2021 | 3,9661 RON |
| 04.01.2021 | 3,9609 RON |