BNR · ISTORIC
Curs BNR 2024
Toate cotațiile oficiale BNR pentru anul 2024, într-o singură privire.
Fiecare zi, fiecare valoare și principalele extreme ale anului pentru USD.
Cursul USD în 2024
4.7768
+0.0117
(+0.25%)
Ultima cotație: 31.12.2024
Minimul anului
4.4451
-0.2413
(-5.15%)
30.09.2024
față de 29.09.2023 (4.6864)
Maximul anului
4.7908
+0.2539
(+5.60%)
20.12.2024
față de 20.12.2023 (4.5369)
Evoluție 2024
min 4.4451 · max 4.7908
Media anuală
4.5975
Prima cotație
03.01.2024
4.5504
Ultima cotație
31.12.2024
4.7768
Variație totală
+0.2264
+4.98%
Cea mai mare creștere
10.06.2024
+0.0634
Cea mai mare scădere
05.08.2024
-0.0569
Calendarul cotațiilor oficiale BNR din 2024 (USD)
Fiecare celulă reprezintă valoarea oficială publicată de BNR. Zilele fără cotație sunt marcate cu „-”, iar zilele nelucrătoare fără cotație cu „×”.
Valoare mai mică
Valoare mai mare
Ian
Feb
Mar
Apr
Mai
Iun
Iul
Aug
Sep
Oct
Noi
Dec
Evoluția cursului USD în 2024
Toate cotațiile oficiale publicate în cursul anului.
Lunile extreme din 2024
Lunile cu cele mai mici și cele mai mari valori medii lunare.
Cele mai mici medii lunare
Sep4.4780
Aug4.5199
Oct4.5615
Cele mai mari medii lunare
Dec4.7475
Noi4.6834
Apr4.6340
Date importante în 2024
Prima cotație (an)03.01.20244.5504
Ultima cotație (an)31.12.20244.7768
Cea mai mare creștere (zi)10.06.2024+0.0634
Cea mai mare scădere (zi)05.08.2024-0.0569
Cea mai mare valoare20.12.20244.7908
Cea mai mică valoare30.09.20244.4451
Curs USD pe luni în 2024
| Lună | Medie | Minim | Maxim | Valori |
|---|---|---|---|---|
| Ianuarie | 4,5640 | 4,5351 | 4,6007 | 20 |
| Februarie | 4,6097 | 4,5697 | 4,6505 | 21 |
| Martie | 4,5735 | 4,5397 | 4,6085 | 21 |
| Aprilie | 4,6340 | 4,5729 | 4,6818 | 22 |
| Mai | 4,6001 | 4,5755 | 4,6500 | 20 |
| Iunie | 4,6235 | 4,5668 | 4,6576 | 19 |
| Iulie | 4,5854 | 4,5404 | 4,6462 | 23 |
| August | 4,5199 | 4,4532 | 4,6145 | 21 |
| Septembrie | 4,4780 | 4,4451 | 4,5156 | 21 |
| Octombrie | 4,5615 | 4,4857 | 4,6113 | 23 |
| Noiembrie | 4,6834 | 4,5640 | 4,7742 | 21 |
| Decembrie | 4,7475 | 4,6980 | 4,7908 | 20 |
Valori zilnice USD/RON în 2024
| Data | Curs |
|---|---|
| 31.12.2024 | 4,7768 RON |
| 30.12.2024 | 4,7651 RON |
| 27.12.2024 | 4,7768 RON |
| 24.12.2024 | 4,7860 RON |
| 23.12.2024 | 4,7871 RON |
| 20.12.2024 | 4,7908 RON |
| 19.12.2024 | 4,7790 RON |
| 18.12.2024 | 4,7397 RON |
| 17.12.2024 | 4,7452 RON |
| 16.12.2024 | 4,7430 RON |
| 13.12.2024 | 4,7413 RON |
| 12.12.2024 | 4,7332 RON |
| 11.12.2024 | 4,7338 RON |
| 10.12.2024 | 4,7216 RON |
| 09.12.2024 | 4,6980 RON |
| 06.12.2024 | 4,7033 RON |
| 05.12.2024 | 4,7282 RON |
| 04.12.2024 | 4,7393 RON |
| 03.12.2024 | 4,7308 RON |
| 02.12.2024 | 4,7307 RON |
| 29.11.2024 | 4,7129 RON |
| 28.11.2024 | 4,7199 RON |
| 27.11.2024 | 4,7307 RON |
| 26.11.2024 | 4,7319 RON |
| 25.11.2024 | 4,7456 RON |
| 22.11.2024 | 4,7742 RON |
| 21.11.2024 | 4,7317 RON |
| 20.11.2024 | 4,7170 RON |
| 19.11.2024 | 4,7110 RON |
| 18.11.2024 | 4,7176 RON |
| 15.11.2024 | 4,7057 RON |
| 14.11.2024 | 4,7329 RON |
| 13.11.2024 | 4,6879 RON |
| 12.11.2024 | 4,6867 RON |
| 11.11.2024 | 4,6601 RON |
| 08.11.2024 | 4,6178 RON |
| 07.11.2024 | 4,6271 RON |
| 06.11.2024 | 4,6275 RON |
| 05.11.2024 | 4,5669 RON |
| 04.11.2024 | 4,5640 RON |
| 01.11.2024 | 4,5814 RON |
| 31.10.2024 | 4,5757 RON |
| 30.10.2024 | 4,5914 RON |
| 29.10.2024 | 4,6036 RON |
| 28.10.2024 | 4,5981 RON |
| 25.10.2024 | 4,5955 RON |
| 24.10.2024 | 4,6060 RON |
| 23.10.2024 | 4,6113 RON |
| 22.10.2024 | 4,5973 RON |
| 21.10.2024 | 4,5831 RON |
| 18.10.2024 | 4,5865 RON |
| 17.10.2024 | 4,5778 RON |
| 16.10.2024 | 4,5675 RON |
| 15.10.2024 | 4,5603 RON |
| 14.10.2024 | 4,5501 RON |
| 11.10.2024 | 4,5471 RON |
| 10.10.2024 | 4,5521 RON |
| 09.10.2024 | 4,5377 RON |
| 08.10.2024 | 4,5290 RON |
| 07.10.2024 | 4,5425 RON |
| 04.10.2024 | 4,5135 RON |
| 03.10.2024 | 4,5085 RON |
| 02.10.2024 | 4,4952 RON |
| 01.10.2024 | 4,4857 RON |
| 30.09.2024 | 4,4451 RON |
| 27.09.2024 | 4,4612 RON |
| 26.09.2024 | 4,4629 RON |
| 25.09.2024 | 4,4506 RON |
| 24.09.2024 | 4,4683 RON |
| 23.09.2024 | 4,4783 RON |
| 20.09.2024 | 4,4568 RON |
| 19.09.2024 | 4,4504 RON |
| 18.09.2024 | 4,4657 RON |
| 17.09.2024 | 4,4662 RON |
| 16.09.2024 | 4,4737 RON |
| 13.09.2024 | 4,4826 RON |
| 12.09.2024 | 4,5156 RON |
| 11.09.2024 | 4,5032 RON |
| 10.09.2024 | 4,5050 RON |
| 09.09.2024 | 4,4986 RON |
| 06.09.2024 | 4,4760 RON |
| 05.09.2024 | 4,4799 RON |
| 04.09.2024 | 4,4977 RON |
| 03.09.2024 | 4,5050 RON |
| 02.09.2024 | 4,4950 RON |
| 30.08.2024 | 4,4906 RON |
| 29.08.2024 | 4,4866 RON |
| 28.08.2024 | 4,4684 RON |
| 27.08.2024 | 4,4554 RON |
| 26.08.2024 | 4,4532 RON |
| 23.08.2024 | 4,4754 RON |
| 22.08.2024 | 4,4668 RON |
| 21.08.2024 | 4,4781 RON |
| 20.08.2024 | 4,4922 RON |
| 19.08.2024 | 4,5090 RON |
| 16.08.2024 | 4,5278 RON |
| 14.08.2024 | 4,5124 RON |
| 13.08.2024 | 4,5565 RON |
| 12.08.2024 | 4,5545 RON |
| 09.08.2024 | 4,5582 RON |
| 08.08.2024 | 4,5539 RON |
| 07.08.2024 | 4,5613 RON |
| 06.08.2024 | 4,5606 RON |
| 05.08.2024 | 4,5426 RON |
| 02.08.2024 | 4,5995 RON |
| 01.08.2024 | 4,6145 RON |
| 31.07.2024 | 4,5956 RON |
| 30.07.2024 | 4,5925 RON |
| 29.07.2024 | 4,5874 RON |
| 26.07.2024 | 4,5781 RON |
| 25.07.2024 | 4,5785 RON |
| 24.07.2024 | 4,5850 RON |
| 23.07.2024 | 4,5749 RON |
| 22.07.2024 | 4,5645 RON |
| 19.07.2024 | 4,5670 RON |
| 18.07.2024 | 4,5468 RON |
| 17.07.2024 | 4,5404 RON |
| 16.07.2024 | 4,5555 RON |
| 15.07.2024 | 4,5550 RON |
| 12.07.2024 | 4,5689 RON |
| 11.07.2024 | 4,5873 RON |
| 10.07.2024 | 4,5967 RON |
| 09.07.2024 | 4,5949 RON |
| 08.07.2024 | 4,5904 RON |
| 05.07.2024 | 4,5975 RON |
| 04.07.2024 | 4,6089 RON |
| 03.07.2024 | 4,6264 RON |
| 02.07.2024 | 4,6462 RON |
| 01.07.2024 | 4,6263 RON |
| 28.06.2024 | 4,6489 RON |
| 27.06.2024 | 4,6516 RON |
| 26.06.2024 | 4,6557 RON |
| 25.06.2024 | 4,6386 RON |
| 21.06.2024 | 4,6535 RON |
| 20.06.2024 | 4,6403 RON |
| 19.06.2024 | 4,6356 RON |
| 18.06.2024 | 4,6402 RON |
| 17.06.2024 | 4,6464 RON |
| 14.06.2024 | 4,6576 RON |
| 13.06.2024 | 4,6060 RON |
| 12.06.2024 | 4,6290 RON |
| 11.06.2024 | 4,6295 RON |
| 10.06.2024 | 4,6302 RON |
| 07.06.2024 | 4,5668 RON |
| 06.06.2024 | 4,5740 RON |
| 05.06.2024 | 4,5752 RON |
| 04.06.2024 | 4,5757 RON |
| 03.06.2024 | 4,5922 RON |
| 31.05.2024 | 4,5898 RON |
| 30.05.2024 | 4,6028 RON |
| 29.05.2024 | 4,5851 RON |
| 28.05.2024 | 4,5755 RON |
| 27.05.2024 | 4,5830 RON |
| 24.05.2024 | 4,5940 RON |
| 23.05.2024 | 4,5889 RON |
| 22.05.2024 | 4,5878 RON |
| 21.05.2024 | 4,5756 RON |
| 20.05.2024 | 4,5777 RON |
| 17.05.2024 | 4,5879 RON |
| 16.05.2024 | 4,5772 RON |
| 15.05.2024 | 4,5960 RON |
| 14.05.2024 | 4,6109 RON |
| 13.05.2024 | 4,6156 RON |
| 10.05.2024 | 4,6134 RON |
| 09.05.2024 | 4,6364 RON |
| 08.05.2024 | 4,6285 RON |
| 07.05.2024 | 4,6253 RON |
| 02.05.2024 | 4,6500 RON |
| 30.04.2024 | 4,6361 RON |
| 29.04.2024 | 4,6438 RON |
| 26.04.2024 | 4,6373 RON |
| 25.04.2024 | 4,6386 RON |
| 24.04.2024 | 4,6567 RON |
| 23.04.2024 | 4,6699 RON |
| 22.04.2024 | 4,6712 RON |
| 19.04.2024 | 4,6687 RON |
| 18.04.2024 | 4,6625 RON |
| 17.04.2024 | 4,6739 RON |
| 16.04.2024 | 4,6818 RON |
| 15.04.2024 | 4,6664 RON |
| 12.04.2024 | 4,6645 RON |
| 11.04.2024 | 4,6322 RON |
| 10.04.2024 | 4,5748 RON |
| 09.04.2024 | 4,5729 RON |
| 08.04.2024 | 4,5881 RON |
| 05.04.2024 | 4,5835 RON |
| 04.04.2024 | 4,5763 RON |
| 03.04.2024 | 4,6139 RON |
| 02.04.2024 | 4,6276 RON |
| 01.04.2024 | 4,6074 RON |
| 29.03.2024 | 4,6078 RON |
| 28.03.2024 | 4,6085 RON |
| 27.03.2024 | 4,5892 RON |
| 26.03.2024 | 4,5788 RON |
| 25.03.2024 | 4,5956 RON |
| 22.03.2024 | 4,5967 RON |
| 21.03.2024 | 4,5556 RON |
| 20.03.2024 | 4,5885 RON |
| 19.03.2024 | 4,5861 RON |
| 18.03.2024 | 4,5614 RON |
| 15.03.2024 | 4,5645 RON |
| 14.03.2024 | 4,5441 RON |
| 13.03.2024 | 4,5440 RON |
| 12.03.2024 | 4,5427 RON |
| 11.03.2024 | 4,5397 RON |
| 08.03.2024 | 4,5463 RON |
| 07.03.2024 | 4,5632 RON |
| 06.03.2024 | 4,5713 RON |
| 05.03.2024 | 4,5820 RON |
| 04.03.2024 | 4,5788 RON |
| 01.03.2024 | 4,5984 RON |
| 29.02.2024 | 4,5823 RON |
| 28.02.2024 | 4,5955 RON |
| 27.02.2024 | 4,5785 RON |
| 26.02.2024 | 4,5843 RON |
| 23.02.2024 | 4,5970 RON |
| 22.02.2024 | 4,5843 RON |
| 21.02.2024 | 4,6073 RON |
| 20.02.2024 | 4,6069 RON |
| 19.02.2024 | 4,6189 RON |
| 16.02.2024 | 4,6207 RON |
| 15.02.2024 | 4,6364 RON |
| 14.02.2024 | 4,6505 RON |
| 13.02.2024 | 4,6186 RON |
| 12.02.2024 | 4,6170 RON |
| 09.02.2024 | 4,6214 RON |
| 08.02.2024 | 4,6195 RON |
| 07.02.2024 | 4,6228 RON |
| 06.02.2024 | 4,6370 RON |
| 05.02.2024 | 4,6270 RON |
| 02.02.2024 | 4,5697 RON |
| 01.02.2024 | 4,6088 RON |
| 31.01.2024 | 4,5962 RON |
| 30.01.2024 | 4,5925 RON |
| 29.01.2024 | 4,6007 RON |
| 26.01.2024 | 4,5812 RON |
| 25.01.2024 | 4,5681 RON |
| 23.01.2024 | 4,5780 RON |
| 22.01.2024 | 4,5705 RON |
| 19.01.2024 | 4,5735 RON |
| 18.01.2024 | 4,5679 RON |
| 17.01.2024 | 4,5762 RON |
| 16.01.2024 | 4,5724 RON |
| 15.01.2024 | 4,5481 RON |
| 12.01.2024 | 4,5371 RON |
| 11.01.2024 | 4,5351 RON |
| 10.01.2024 | 4,5418 RON |
| 09.01.2024 | 4,5460 RON |
| 08.01.2024 | 4,5440 RON |
| 05.01.2024 | 4,5599 RON |
| 04.01.2024 | 4,5395 RON |
| 03.01.2024 | 4,5504 RON |