BNR · ISTORIC

Curs BNR 2026

Toate cotațiile oficiale BNR pentru anul 2026, într-o singură privire.

Fiecare zi, fiecare valoare și principalele extreme ale anului pentru HKD.

Cursul HKD în 2026 0.6130 +0.0014 (+0.23%) Ultima cotație: 28.10.2026
Minimul anului
0.5446 -0.0673 (-11.00%)
28.01.2026 față de 28.01.2025 (0.6119)
Maximul anului
0.6130 +0.0520 (+9.27%)
28.10.2026 față de 28.10.2025 (0.5610)
Evoluție 2026 min 0.5446 · max 0.6130
Media anuală 0.5736
Prima cotație 05.01.2026 0.5593
Ultima cotație 28.10.2026 0.6130
Variație totală +0.0537 +9.60%
Cea mai mare creștere 02.10.2026 +0.0096
Cea mai mare scădere 01.04.2026 -0.0061

Calendarul cotațiilor oficiale BNR din 2026 (HKD)

Fiecare celulă reprezintă valoarea oficială publicată de BNR. Zilele fără cotație sunt marcate cu „-”, iar zilele nelucrătoare fără cotație cu „×”.

Valoare mai mică Valoare mai mare
Ian
Feb
Mar
Apr
Mai
Iun
Iul
Aug
Sep
Oct
Noi
Dec

Evoluția cursului HKD în 2026

Toate cotațiile oficiale publicate în cursul anului.

Lunile extreme din 2026

Lunile cu cele mai mici și cele mai mari valori medii lunare.

Cele mai mici medii lunare

Feb0.5511
Ian0.5562
Apr0.5567

Cele mai mari medii lunare

Oct0.6070
Iul0.5849
Sep0.5830

Date importante în 2026

Prima cotație (an)05.01.20260.5593
Ultima cotație (an)28.10.20260.6130
Cea mai mare creștere (zi)02.10.2026+0.0096
Cea mai mare scădere (zi)01.04.2026-0.0061
Cea mai mare valoare28.10.20260.6130
Cea mai mică valoare28.01.20260.5446

Curs HKD pe luni în 2026

LunăMedieMinimMaximValori
Ianuarie 0,5562 0,5446 0,5618 18
Februarie 0,5511 0,5462 0,5544 20
Martie 0,5634 0,5552 0,5676 22
Aprilie 0,5567 0,5514 0,5643 20
Mai 0,5720 0,5665 0,5772 20
Iunie 0,5808 0,5756 0,5897 21
Iulie 0,5849 0,5814 0,5873 23
August 0,5775 0,5722 0,5818 21
Septembrie 0,5830 0,5760 0,5935 22
Octombrie 0,6070 0,5960 0,6130 20

Valori zilnice HKD/RON în 2026

DataCurs
28.10.2026 0,6130 RON
27.10.2026 0,6116 RON
26.10.2026 0,6086 RON
23.10.2026 0,6091 RON
22.10.2026 0,6078 RON
21.10.2026 0,6052 RON
20.10.2026 0,6054 RON
19.10.2026 0,6055 RON
16.10.2026 0,6043 RON
15.10.2026 0,6062 RON
14.10.2026 0,6079 RON
13.10.2026 0,6084 RON
12.10.2026 0,6080 RON
09.10.2026 0,6067 RON
08.10.2026 0,6093 RON
07.10.2026 0,6091 RON
06.10.2026 0,6067 RON
05.10.2026 0,6062 RON
02.10.2026 0,6056 RON
01.10.2026 0,5960 RON
30.09.2026 0,5922 RON
29.09.2026 0,5935 RON
28.09.2026 0,5914 RON
25.09.2026 0,5902 RON
24.09.2026 0,5916 RON
23.09.2026 0,5899 RON
22.09.2026 0,5856 RON
21.09.2026 0,5847 RON
18.09.2026 0,5843 RON
17.09.2026 0,5844 RON
16.09.2026 0,5814 RON
15.09.2026 0,5817 RON
14.09.2026 0,5806 RON
11.09.2026 0,5779 RON
10.09.2026 0,5760 RON
09.09.2026 0,5763 RON
08.09.2026 0,5767 RON
07.09.2026 0,5763 RON
04.09.2026 0,5765 RON
03.09.2026 0,5773 RON
02.09.2026 0,5790 RON
01.09.2026 0,5781 RON
31.08.2026 0,5784 RON
28.08.2026 0,5762 RON
27.08.2026 0,5761 RON
26.08.2026 0,5750 RON
25.08.2026 0,5743 RON
24.08.2026 0,5747 RON
21.08.2026 0,5729 RON
20.08.2026 0,5722 RON
19.08.2026 0,5763 RON
18.08.2026 0,5775 RON
17.08.2026 0,5761 RON
14.08.2026 0,5784 RON
13.08.2026 0,5795 RON
12.08.2026 0,5789 RON
11.08.2026 0,5792 RON
10.08.2026 0,5778 RON
07.08.2026 0,5811 RON
06.08.2026 0,5801 RON
05.08.2026 0,5799 RON
04.08.2026 0,5818 RON
03.08.2026 0,5803 RON
31.07.2026 0,5814 RON
30.07.2026 0,5830 RON
29.07.2026 0,5856 RON
28.07.2026 0,5873 RON
27.07.2026 0,5854 RON
24.07.2026 0,5862 RON
23.07.2026 0,5850 RON
22.07.2026 0,5858 RON
21.07.2026 0,5847 RON
20.07.2026 0,5849 RON
17.07.2026 0,5846 RON
16.07.2026 0,5831 RON
15.07.2026 0,5854 RON
14.07.2026 0,5871 RON
13.07.2026 0,5843 RON
10.07.2026 0,5841 RON
09.07.2026 0,5847 RON
08.07.2026 0,5852 RON
07.07.2026 0,5842 RON
06.07.2026 0,5845 RON
03.07.2026 0,5835 RON
02.07.2026 0,5849 RON
01.07.2026 0,5867 RON
30.06.2026 0,5867 RON
29.06.2026 0,5865 RON
26.06.2026 0,5854 RON
25.06.2026 0,5872 RON
24.06.2026 0,5897 RON
23.06.2026 0,5865 RON
22.06.2026 0,5830 RON
19.06.2026 0,5831 RON
18.06.2026 0,5816 RON
17.06.2026 0,5756 RON
16.06.2026 0,5756 RON
15.06.2026 0,5760 RON
12.06.2026 0,5768 RON
11.06.2026 0,5797 RON
10.06.2026 0,5779 RON
09.06.2026 0,5782 RON
08.06.2026 0,5815 RON
05.06.2026 0,5757 RON
04.06.2026 0,5772 RON
03.06.2026 0,5778 RON
02.06.2026 0,5759 RON
29.05.2026 0,5756 RON
28.05.2026 0,5767 RON
27.05.2026 0,5743 RON
26.05.2026 0,5740 RON
25.05.2026 0,5752 RON
22.05.2026 0,5772 RON
21.05.2026 0,5756 RON
20.05.2026 0,5767 RON
19.05.2026 0,5744 RON
18.05.2026 0,5718 RON
15.05.2026 0,5722 RON
14.05.2026 0,5675 RON
13.05.2026 0,5680 RON
12.05.2026 0,5665 RON
11.05.2026 0,5667 RON
08.05.2026 0,5683 RON
07.05.2026 0,5710 RON
06.05.2026 0,5711 RON
05.05.2026 0,5697 RON
04.05.2026 0,5665 RON
30.04.2026 0,5611 RON
29.04.2026 0,5563 RON
28.04.2026 0,5556 RON
27.04.2026 0,5535 RON
24.04.2026 0,5562 RON
23.04.2026 0,5560 RON
22.04.2026 0,5536 RON
21.04.2026 0,5538 RON
20.04.2026 0,5534 RON
17.04.2026 0,5521 RON
16.04.2026 0,5522 RON
15.04.2026 0,5517 RON
14.04.2026 0,5514 RON
09.04.2026 0,5568 RON
08.04.2026 0,5567 RON
07.04.2026 0,5624 RON
06.04.2026 0,5626 RON
03.04.2026 0,5635 RON
02.04.2026 0,5643 RON
01.04.2026 0,5611 RON
31.03.2026 0,5672 RON
30.03.2026 0,5661 RON
27.03.2026 0,5652 RON
26.03.2026 0,5635 RON
25.03.2026 0,5616 RON
24.03.2026 0,5618 RON
23.03.2026 0,5667 RON
20.03.2026 0,5626 RON
19.03.2026 0,5670 RON
18.03.2026 0,5630 RON
17.03.2026 0,5649 RON
16.03.2026 0,5672 RON
13.03.2026 0,5676 RON
12.03.2026 0,5632 RON
11.03.2026 0,5607 RON
10.03.2026 0,5598 RON
09.03.2026 0,5643 RON
06.03.2026 0,5625 RON
05.03.2026 0,5610 RON
04.03.2026 0,5602 RON
03.03.2026 0,5632 RON
02.03.2026 0,5552 RON
27.02.2026 0,5519 RON
26.02.2026 0,5522 RON
25.02.2026 0,5530 RON
24.02.2026 0,5526 RON
23.02.2026 0,5525 RON
20.02.2026 0,5544 RON
19.02.2026 0,5530 RON
18.02.2026 0,5507 RON
17.02.2026 0,5506 RON
16.02.2026 0,5493 RON
13.02.2026 0,5495 RON
12.02.2026 0,5486 RON
11.02.2026 0,5462 RON
10.02.2026 0,5467 RON
09.02.2026 0,5496 RON
06.02.2026 0,5527 RON
05.02.2026 0,5531 RON
04.02.2026 0,5521 RON
03.02.2026 0,5531 RON
02.02.2026 0,5500 RON
30.01.2026 0,5474 RON
29.01.2026 0,5465 RON
28.01.2026 0,5446 RON
27.01.2026 0,5495 RON
26.01.2026 0,5511 RON
23.01.2026 0,5567 RON
22.01.2026 0,5588 RON
21.01.2026 0,5583 RON
20.01.2026 0,5571 RON
19.01.2026 0,5617 RON
16.01.2026 0,5618 RON
15.01.2026 0,5608 RON
14.01.2026 0,5599 RON
13.01.2026 0,5592 RON
12.01.2026 0,5588 RON
09.01.2026 0,5607 RON
08.01.2026 0,5590 RON
05.01.2026 0,5593 RON