BNR · ISTORIC

Curs BNR 2026

Toate cotațiile oficiale BNR pentru anul 2026, într-o singură privire.

Fiecare zi, fiecare valoare și principalele extreme ale anului pentru CNY.

Cursul CNY în 2026 0.7213 +0.0017 (+0.24%) Ultima cotație: 28.10.2026
Minimul anului
0.6117 -0.0458 (-6.97%)
28.01.2026 față de 28.01.2025 (0.6575)
Maximul anului
0.7213 +0.1073 (+17.48%)
28.10.2026 față de 28.10.2025 (0.6140)
Evoluție 2026 min 0.6117 · max 0.7213
Media anuală 0.6605
Prima cotație 05.01.2026 0.6224
Ultima cotație 28.10.2026 0.7213
Variație totală +0.0989 +15.89%
Cea mai mare creștere 02.10.2026 +0.0113
Cea mai mare scădere 26.01.2026 -0.0054

Calendarul cotațiilor oficiale BNR din 2026 (CNY)

Fiecare celulă reprezintă valoarea oficială publicată de BNR. Zilele fără cotație sunt marcate cu „-”, iar zilele nelucrătoare fără cotație cu „×”.

Valoare mai mică Valoare mai mare
Ian
Feb
Mar
Apr
Mai
Iun
Iul
Aug
Sep
Oct
Noi
Dec

Evoluția cursului CNY în 2026

Toate cotațiile oficiale publicate în cursul anului.

Lunile extreme din 2026

Lunile cu cele mai mici și cele mai mari valori medii lunare.

Cele mai mici medii lunare

Ian0.6225
Feb0.6236
Apr0.6377

Cele mai mari medii lunare

Oct0.7122
Sep0.6815
Iul0.6768

Date importante în 2026

Prima cotație (an)05.01.20260.6224
Ultima cotație (an)28.10.20260.7213
Cea mai mare creștere (zi)02.10.2026+0.0113
Cea mai mare scădere (zi)26.01.2026-0.0054
Cea mai mare valoare28.10.20260.7213
Cea mai mică valoare28.01.20260.6117

Curs CNY pe luni în 2026

LunăMedieMinimMaximValori
Ianuarie 0,6225 0,6117 0,6290 18
Februarie 0,6236 0,6179 0,6315 20
Martie 0,6396 0,6310 0,6443 22
Aprilie 0,6377 0,6336 0,6439 20
Mai 0,6591 0,6497 0,6664 20
Iunie 0,6718 0,6664 0,6788 21
Iulie 0,6768 0,6743 0,6802 23
August 0,6723 0,6677 0,6756 21
Septembrie 0,6815 0,6733 0,6947 22
Octombrie 0,7122 0,6975 0,7213 20

Valori zilnice CNY/RON în 2026

DataCurs
28.10.2026 0,7213 RON
27.10.2026 0,7196 RON
26.10.2026 0,7160 RON
23.10.2026 0,7162 RON
22.10.2026 0,7140 RON
21.10.2026 0,7113 RON
20.10.2026 0,7116 RON
19.10.2026 0,7112 RON
16.10.2026 0,7094 RON
15.10.2026 0,7110 RON
14.10.2026 0,7128 RON
13.10.2026 0,7132 RON
12.10.2026 0,7129 RON
09.10.2026 0,7115 RON
08.10.2026 0,7134 RON
07.10.2026 0,7130 RON
06.10.2026 0,7102 RON
05.10.2026 0,7095 RON
02.10.2026 0,7088 RON
01.10.2026 0,6975 RON
30.09.2026 0,6932 RON
29.09.2026 0,6947 RON
28.09.2026 0,6914 RON
25.09.2026 0,6895 RON
24.09.2026 0,6911 RON
23.09.2026 0,6899 RON
22.09.2026 0,6856 RON
21.09.2026 0,6850 RON
18.09.2026 0,6844 RON
17.09.2026 0,6835 RON
16.09.2026 0,6800 RON
15.09.2026 0,6797 RON
14.09.2026 0,6789 RON
11.09.2026 0,6755 RON
10.09.2026 0,6734 RON
09.09.2026 0,6738 RON
08.09.2026 0,6739 RON
07.09.2026 0,6733 RON
04.09.2026 0,6735 RON
03.09.2026 0,6737 RON
02.09.2026 0,6756 RON
01.09.2026 0,6743 RON
31.08.2026 0,6746 RON
28.08.2026 0,6721 RON
27.08.2026 0,6720 RON
26.08.2026 0,6707 RON
25.08.2026 0,6699 RON
24.08.2026 0,6700 RON
21.08.2026 0,6685 RON
20.08.2026 0,6677 RON
19.08.2026 0,6707 RON
18.08.2026 0,6718 RON
17.08.2026 0,6707 RON
14.08.2026 0,6732 RON
13.08.2026 0,6744 RON
12.08.2026 0,6737 RON
11.08.2026 0,6737 RON
10.08.2026 0,6722 RON
07.08.2026 0,6756 RON
06.08.2026 0,6743 RON
05.08.2026 0,6739 RON
04.08.2026 0,6756 RON
03.08.2026 0,6738 RON
31.07.2026 0,6753 RON
30.07.2026 0,6770 RON
29.07.2026 0,6789 RON
28.07.2026 0,6802 RON
27.07.2026 0,6785 RON
24.07.2026 0,6788 RON
23.07.2026 0,6776 RON
22.07.2026 0,6782 RON
21.07.2026 0,6776 RON
20.07.2026 0,6777 RON
17.07.2026 0,6762 RON
16.07.2026 0,6755 RON
15.07.2026 0,6775 RON
14.07.2026 0,6789 RON
13.07.2026 0,6755 RON
10.07.2026 0,6757 RON
09.07.2026 0,6745 RON
08.07.2026 0,6747 RON
07.07.2026 0,6743 RON
06.07.2026 0,6749 RON
03.07.2026 0,6747 RON
02.07.2026 0,6757 RON
01.07.2026 0,6774 RON
30.06.2026 0,6781 RON
29.06.2026 0,6770 RON
26.06.2026 0,6754 RON
25.06.2026 0,6772 RON
24.06.2026 0,6788 RON
23.06.2026 0,6778 RON
22.06.2026 0,6746 RON
19.06.2026 0,6753 RON
18.06.2026 0,6735 RON
17.06.2026 0,6674 RON
16.06.2026 0,6674 RON
15.06.2026 0,6678 RON
12.06.2026 0,6684 RON
11.06.2026 0,6702 RON
10.06.2026 0,6681 RON
09.06.2026 0,6694 RON
08.06.2026 0,6716 RON
05.06.2026 0,6664 RON
04.06.2026 0,6676 RON
03.06.2026 0,6687 RON
02.06.2026 0,6674 RON
29.05.2026 0,6664 RON
28.05.2026 0,6663 RON
27.05.2026 0,6634 RON
26.05.2026 0,6629 RON
25.05.2026 0,6644 RON
22.05.2026 0,6658 RON
21.05.2026 0,6634 RON
20.05.2026 0,6641 RON
19.05.2026 0,6610 RON
18.05.2026 0,6585 RON
15.05.2026 0,6578 RON
14.05.2026 0,6552 RON
13.05.2026 0,6550 RON
12.05.2026 0,6528 RON
11.05.2026 0,6529 RON
08.05.2026 0,6542 RON
07.05.2026 0,6576 RON
06.05.2026 0,6569 RON
05.05.2026 0,6536 RON
04.05.2026 0,6497 RON
30.04.2026 0,6439 RON
29.04.2026 0,6379 RON
28.04.2026 0,6369 RON
27.04.2026 0,6357 RON
24.04.2026 0,6375 RON
23.04.2026 0,6373 RON
22.04.2026 0,6355 RON
21.04.2026 0,6362 RON
20.04.2026 0,6357 RON
17.04.2026 0,6336 RON
16.04.2026 0,6338 RON
15.04.2026 0,6336 RON
14.04.2026 0,6337 RON
09.04.2026 0,6378 RON
08.04.2026 0,6384 RON
07.04.2026 0,6426 RON
06.04.2026 0,6406 RON
03.04.2026 0,6419 RON
02.04.2026 0,6415 RON
01.04.2026 0,6399 RON
31.03.2026 0,6437 RON
30.03.2026 0,6418 RON
27.03.2026 0,6408 RON
26.03.2026 0,6383 RON
25.03.2026 0,6365 RON
24.03.2026 0,6382 RON
23.03.2026 0,6420 RON
20.03.2026 0,6402 RON
19.03.2026 0,6437 RON
18.03.2026 0,6421 RON
17.03.2026 0,6428 RON
16.03.2026 0,6441 RON
13.03.2026 0,6443 RON
12.03.2026 0,6416 RON
11.03.2026 0,6392 RON
10.03.2026 0,6372 RON
09.03.2026 0,6378 RON
06.03.2026 0,6370 RON
05.03.2026 0,6368 RON
04.03.2026 0,6350 RON
03.03.2026 0,6368 RON
02.03.2026 0,6310 RON
27.02.2026 0,6296 RON
26.02.2026 0,6315 RON
25.02.2026 0,6296 RON
24.02.2026 0,6284 RON
23.02.2026 0,6252 RON
20.02.2026 0,6271 RON
19.02.2026 0,6255 RON
18.02.2026 0,6231 RON
17.02.2026 0,6229 RON
16.02.2026 0,6215 RON
13.02.2026 0,6219 RON
12.02.2026 0,6214 RON
11.02.2026 0,6179 RON
10.02.2026 0,6184 RON
09.02.2026 0,6204 RON
06.02.2026 0,6224 RON
05.02.2026 0,6225 RON
04.02.2026 0,6213 RON
03.02.2026 0,6229 RON
02.02.2026 0,6186 RON
30.01.2026 0,6148 RON
29.01.2026 0,6141 RON
28.01.2026 0,6117 RON
27.01.2026 0,6164 RON
26.01.2026 0,6179 RON
23.01.2026 0,6233 RON
22.01.2026 0,6248 RON
21.01.2026 0,6251 RON
20.01.2026 0,6242 RON
19.01.2026 0,6290 RON
16.01.2026 0,6287 RON
15.01.2026 0,6278 RON
14.01.2026 0,6261 RON
13.01.2026 0,6254 RON
12.01.2026 0,6247 RON
09.01.2026 0,6258 RON
08.01.2026 0,6226 RON
05.01.2026 0,6224 RON