BNR · ISTORIC

Curs BNR 2026

Toate cotațiile oficiale BNR pentru anul 2026, într-o singură privire.

Fiecare zi, fiecare valoare și principalele extreme ale anului pentru PHP.

Cursul PHP în 2026 0.0752 +0.0003 (+0.40%) Ultima cotație: 28.10.2026
Minimul anului
0.0707 -0.0071 (-9.13%)
29.04.2026 față de 29.04.2025 (0.0778)
Maximul anului
0.0761 +0.0010 (+1.33%)
07.10.2026 față de 07.10.2025 (0.0751)
Evoluție 2026 min 0.0707 · max 0.0761
Media anuală 0.0738
Prima cotație 05.01.2026 0.0737
Ultima cotație 28.10.2026 0.0752
Variație totală +0.0015 +2.04%
Cea mai mare creștere 02.10.2026 +0.0015
Cea mai mare scădere 12.05.2026 -0.0011

Calendarul cotațiilor oficiale BNR din 2026 (PHP)

Fiecare celulă reprezintă valoarea oficială publicată de BNR. Zilele fără cotație sunt marcate cu „-”, iar zilele nelucrătoare fără cotație cu „×”.

Valoare mai mică Valoare mai mare
Ian
Feb
Mar
Apr
Mai
Iun
Iul
Aug
Sep
Oct
Noi
Dec

Evoluția cursului PHP în 2026

Toate cotațiile oficiale publicate în cursul anului.

Lunile extreme din 2026

Lunile cu cele mai mici și cele mai mari valori medii lunare.

Cele mai mici medii lunare

Apr0.0723
Sep0.0730
Mai0.0730

Cele mai mari medii lunare

Oct0.0755
Iun0.0745
Iul0.0744

Date importante în 2026

Prima cotație (an)05.01.20260.0737
Ultima cotație (an)28.10.20260.0752
Cea mai mare creștere (zi)02.10.2026+0.0015
Cea mai mare scădere (zi)12.05.2026-0.0011
Cea mai mare valoare07.10.20260.0761
Cea mai mică valoare29.04.20260.0707

Curs PHP pe luni în 2026

LunăMedieMinimMaximValori
Ianuarie 0,0733 0,0723 0,0738 18
Februarie 0,0741 0,0730 0,0752 20
Martie 0,0740 0,0730 0,0751 22
Aprilie 0,0723 0,0707 0,0734 20
Mai 0,0730 0,0720 0,0740 20
Iunie 0,0745 0,0732 0,0756 21
Iulie 0,0744 0,0742 0,0748 23
August 0,0737 0,0726 0,0748 21
Septembrie 0,0730 0,0721 0,0744 22
Octombrie 0,0755 0,0744 0,0761 20

Valori zilnice PHP/RON în 2026

DataCurs
28.10.2026 0,0752 RON
27.10.2026 0,0749 RON
26.10.2026 0,0746 RON
23.10.2026 0,0751 RON
22.10.2026 0,0751 RON
21.10.2026 0,0749 RON
20.10.2026 0,0753 RON
19.10.2026 0,0754 RON
16.10.2026 0,0753 RON
15.10.2026 0,0755 RON
14.10.2026 0,0759 RON
13.10.2026 0,0761 RON
12.10.2026 0,0760 RON
09.10.2026 0,0758 RON
08.10.2026 0,0760 RON
07.10.2026 0,0761 RON
06.10.2026 0,0759 RON
05.10.2026 0,0759 RON
02.10.2026 0,0759 RON
01.10.2026 0,0744 RON
30.09.2026 0,0741 RON
29.09.2026 0,0744 RON
28.09.2026 0,0742 RON
25.09.2026 0,0740 RON
24.09.2026 0,0739 RON
23.09.2026 0,0740 RON
22.09.2026 0,0734 RON
21.09.2026 0,0730 RON
18.09.2026 0,0730 RON
17.09.2026 0,0731 RON
16.09.2026 0,0727 RON
15.09.2026 0,0726 RON
14.09.2026 0,0724 RON
11.09.2026 0,0723 RON
10.09.2026 0,0722 RON
09.09.2026 0,0723 RON
08.09.2026 0,0722 RON
07.09.2026 0,0722 RON
04.09.2026 0,0721 RON
03.09.2026 0,0724 RON
02.09.2026 0,0725 RON
01.09.2026 0,0726 RON
31.08.2026 0,0727 RON
28.08.2026 0,0726 RON
27.08.2026 0,0730 RON
26.08.2026 0,0731 RON
25.08.2026 0,0730 RON
24.08.2026 0,0730 RON
21.08.2026 0,0728 RON
20.08.2026 0,0728 RON
19.08.2026 0,0731 RON
18.08.2026 0,0733 RON
17.08.2026 0,0735 RON
14.08.2026 0,0739 RON
13.08.2026 0,0742 RON
12.08.2026 0,0742 RON
11.08.2026 0,0742 RON
10.08.2026 0,0746 RON
07.08.2026 0,0748 RON
06.08.2026 0,0748 RON
05.08.2026 0,0748 RON
04.08.2026 0,0746 RON
03.08.2026 0,0747 RON
31.07.2026 0,0744 RON
30.07.2026 0,0743 RON
29.07.2026 0,0748 RON
28.07.2026 0,0747 RON
27.07.2026 0,0744 RON
24.07.2026 0,0743 RON
23.07.2026 0,0743 RON
22.07.2026 0,0744 RON
21.07.2026 0,0742 RON
20.07.2026 0,0743 RON
17.07.2026 0,0744 RON
16.07.2026 0,0742 RON
15.07.2026 0,0744 RON
14.07.2026 0,0746 RON
13.07.2026 0,0744 RON
10.07.2026 0,0744 RON
09.07.2026 0,0744 RON
08.07.2026 0,0745 RON
07.07.2026 0,0746 RON
06.07.2026 0,0745 RON
03.07.2026 0,0745 RON
02.07.2026 0,0745 RON
01.07.2026 0,0747 RON
30.06.2026 0,0750 RON
29.06.2026 0,0752 RON
26.06.2026 0,0749 RON
25.06.2026 0,0753 RON
24.06.2026 0,0756 RON
23.06.2026 0,0751 RON
22.06.2026 0,0749 RON
19.06.2026 0,0752 RON
18.06.2026 0,0752 RON
17.06.2026 0,0747 RON
16.06.2026 0,0749 RON
15.06.2026 0,0748 RON
12.06.2026 0,0746 RON
11.06.2026 0,0741 RON
10.06.2026 0,0738 RON
09.06.2026 0,0737 RON
08.06.2026 0,0738 RON
05.06.2026 0,0735 RON
04.06.2026 0,0734 RON
03.06.2026 0,0733 RON
02.06.2026 0,0732 RON
29.05.2026 0,0732 RON
28.05.2026 0,0734 RON
27.05.2026 0,0733 RON
26.05.2026 0,0730 RON
25.05.2026 0,0735 RON
22.05.2026 0,0733 RON
21.05.2026 0,0733 RON
20.05.2026 0,0732 RON
19.05.2026 0,0729 RON
18.05.2026 0,0726 RON
15.05.2026 0,0725 RON
14.05.2026 0,0721 RON
13.05.2026 0,0725 RON
12.05.2026 0,0722 RON
11.05.2026 0,0733 RON
08.05.2026 0,0734 RON
07.05.2026 0,0740 RON
06.05.2026 0,0736 RON
05.05.2026 0,0725 RON
04.05.2026 0,0720 RON
30.04.2026 0,0717 RON
29.04.2026 0,0707 RON
28.04.2026 0,0710 RON
27.04.2026 0,0714 RON
24.04.2026 0,0717 RON
23.04.2026 0,0720 RON
22.04.2026 0,0721 RON
21.04.2026 0,0724 RON
20.04.2026 0,0724 RON
17.04.2026 0,0720 RON
16.04.2026 0,0720 RON
15.04.2026 0,0719 RON
14.04.2026 0,0721 RON
09.04.2026 0,0730 RON
08.04.2026 0,0733 RON
07.04.2026 0,0732 RON
06.04.2026 0,0734 RON
03.04.2026 0,0733 RON
02.04.2026 0,0730 RON
01.04.2026 0,0731 RON
31.03.2026 0,0732 RON
30.03.2026 0,0730 RON
27.03.2026 0,0732 RON
26.03.2026 0,0732 RON
25.03.2026 0,0731 RON
24.03.2026 0,0734 RON
23.03.2026 0,0735 RON
20.03.2026 0,0736 RON
19.03.2026 0,0739 RON
18.03.2026 0,0740 RON
17.03.2026 0,0742 RON
16.03.2026 0,0743 RON
13.03.2026 0,0744 RON
12.03.2026 0,0742 RON
11.03.2026 0,0741 RON
10.03.2026 0,0743 RON
09.03.2026 0,0742 RON
06.03.2026 0,0744 RON
05.03.2026 0,0751 RON
04.03.2026 0,0750 RON
03.03.2026 0,0751 RON
02.03.2026 0,0746 RON
27.02.2026 0,0749 RON
26.02.2026 0,0750 RON
25.02.2026 0,0752 RON
24.02.2026 0,0749 RON
23.02.2026 0,0750 RON
20.02.2026 0,0745 RON
19.02.2026 0,0745 RON
18.02.2026 0,0744 RON
17.02.2026 0,0743 RON
16.02.2026 0,0741 RON
13.02.2026 0,0741 RON
12.02.2026 0,0740 RON
11.02.2026 0,0733 RON
10.02.2026 0,0730 RON
09.02.2026 0,0734 RON
06.02.2026 0,0738 RON
05.02.2026 0,0736 RON
04.02.2026 0,0731 RON
03.02.2026 0,0731 RON
02.02.2026 0,0730 RON
30.01.2026 0,0726 RON
29.01.2026 0,0723 RON
28.01.2026 0,0723 RON
27.01.2026 0,0726 RON
26.01.2026 0,0728 RON
23.01.2026 0,0735 RON
22.01.2026 0,0737 RON
21.01.2026 0,0735 RON
20.01.2026 0,0731 RON
19.01.2026 0,0737 RON
16.01.2026 0,0738 RON
15.01.2026 0,0736 RON
14.01.2026 0,0734 RON
13.01.2026 0,0735 RON
12.01.2026 0,0735 RON
09.01.2026 0,0738 RON
08.01.2026 0,0735 RON
05.01.2026 0,0737 RON