BNR · ISTORIC
Curs BNR 2026
Toate cotațiile oficiale BNR pentru anul 2026, într-o singură privire.
Fiecare zi, fiecare valoare și principalele extreme ale anului pentru PHP.
Cursul PHP în 2026
0.0752
+0.0003
(+0.40%)
Ultima cotație: 28.10.2026
Minimul anului
0.0707
-0.0071
(-9.13%)
29.04.2026
față de 29.04.2025 (0.0778)
Maximul anului
0.0761
+0.0010
(+1.33%)
07.10.2026
față de 07.10.2025 (0.0751)
Evoluție 2026
min 0.0707 · max 0.0761
Media anuală
0.0738
Prima cotație
05.01.2026
0.0737
Ultima cotație
28.10.2026
0.0752
Variație totală
+0.0015
+2.04%
Cea mai mare creștere
02.10.2026
+0.0015
Cea mai mare scădere
12.05.2026
-0.0011
Calendarul cotațiilor oficiale BNR din 2026 (PHP)
Fiecare celulă reprezintă valoarea oficială publicată de BNR. Zilele fără cotație sunt marcate cu „-”, iar zilele nelucrătoare fără cotație cu „×”.
Valoare mai mică
Valoare mai mare
Ian
Feb
Mar
Apr
Mai
Iun
Iul
Aug
Sep
Oct
Noi
Dec
Evoluția cursului PHP în 2026
Toate cotațiile oficiale publicate în cursul anului.
Lunile extreme din 2026
Lunile cu cele mai mici și cele mai mari valori medii lunare.
Cele mai mici medii lunare
Apr0.0723
Sep0.0730
Mai0.0730
Cele mai mari medii lunare
Oct0.0755
Iun0.0745
Iul0.0744
Date importante în 2026
Prima cotație (an)05.01.20260.0737
Ultima cotație (an)28.10.20260.0752
Cea mai mare creștere (zi)02.10.2026+0.0015
Cea mai mare scădere (zi)12.05.2026-0.0011
Cea mai mare valoare07.10.20260.0761
Cea mai mică valoare29.04.20260.0707
Curs PHP pe luni în 2026
| Lună | Medie | Minim | Maxim | Valori |
|---|---|---|---|---|
| Ianuarie | 0,0733 | 0,0723 | 0,0738 | 18 |
| Februarie | 0,0741 | 0,0730 | 0,0752 | 20 |
| Martie | 0,0740 | 0,0730 | 0,0751 | 22 |
| Aprilie | 0,0723 | 0,0707 | 0,0734 | 20 |
| Mai | 0,0730 | 0,0720 | 0,0740 | 20 |
| Iunie | 0,0745 | 0,0732 | 0,0756 | 21 |
| Iulie | 0,0744 | 0,0742 | 0,0748 | 23 |
| August | 0,0737 | 0,0726 | 0,0748 | 21 |
| Septembrie | 0,0730 | 0,0721 | 0,0744 | 22 |
| Octombrie | 0,0755 | 0,0744 | 0,0761 | 20 |
Valori zilnice PHP/RON în 2026
| Data | Curs |
|---|---|
| 28.10.2026 | 0,0752 RON |
| 27.10.2026 | 0,0749 RON |
| 26.10.2026 | 0,0746 RON |
| 23.10.2026 | 0,0751 RON |
| 22.10.2026 | 0,0751 RON |
| 21.10.2026 | 0,0749 RON |
| 20.10.2026 | 0,0753 RON |
| 19.10.2026 | 0,0754 RON |
| 16.10.2026 | 0,0753 RON |
| 15.10.2026 | 0,0755 RON |
| 14.10.2026 | 0,0759 RON |
| 13.10.2026 | 0,0761 RON |
| 12.10.2026 | 0,0760 RON |
| 09.10.2026 | 0,0758 RON |
| 08.10.2026 | 0,0760 RON |
| 07.10.2026 | 0,0761 RON |
| 06.10.2026 | 0,0759 RON |
| 05.10.2026 | 0,0759 RON |
| 02.10.2026 | 0,0759 RON |
| 01.10.2026 | 0,0744 RON |
| 30.09.2026 | 0,0741 RON |
| 29.09.2026 | 0,0744 RON |
| 28.09.2026 | 0,0742 RON |
| 25.09.2026 | 0,0740 RON |
| 24.09.2026 | 0,0739 RON |
| 23.09.2026 | 0,0740 RON |
| 22.09.2026 | 0,0734 RON |
| 21.09.2026 | 0,0730 RON |
| 18.09.2026 | 0,0730 RON |
| 17.09.2026 | 0,0731 RON |
| 16.09.2026 | 0,0727 RON |
| 15.09.2026 | 0,0726 RON |
| 14.09.2026 | 0,0724 RON |
| 11.09.2026 | 0,0723 RON |
| 10.09.2026 | 0,0722 RON |
| 09.09.2026 | 0,0723 RON |
| 08.09.2026 | 0,0722 RON |
| 07.09.2026 | 0,0722 RON |
| 04.09.2026 | 0,0721 RON |
| 03.09.2026 | 0,0724 RON |
| 02.09.2026 | 0,0725 RON |
| 01.09.2026 | 0,0726 RON |
| 31.08.2026 | 0,0727 RON |
| 28.08.2026 | 0,0726 RON |
| 27.08.2026 | 0,0730 RON |
| 26.08.2026 | 0,0731 RON |
| 25.08.2026 | 0,0730 RON |
| 24.08.2026 | 0,0730 RON |
| 21.08.2026 | 0,0728 RON |
| 20.08.2026 | 0,0728 RON |
| 19.08.2026 | 0,0731 RON |
| 18.08.2026 | 0,0733 RON |
| 17.08.2026 | 0,0735 RON |
| 14.08.2026 | 0,0739 RON |
| 13.08.2026 | 0,0742 RON |
| 12.08.2026 | 0,0742 RON |
| 11.08.2026 | 0,0742 RON |
| 10.08.2026 | 0,0746 RON |
| 07.08.2026 | 0,0748 RON |
| 06.08.2026 | 0,0748 RON |
| 05.08.2026 | 0,0748 RON |
| 04.08.2026 | 0,0746 RON |
| 03.08.2026 | 0,0747 RON |
| 31.07.2026 | 0,0744 RON |
| 30.07.2026 | 0,0743 RON |
| 29.07.2026 | 0,0748 RON |
| 28.07.2026 | 0,0747 RON |
| 27.07.2026 | 0,0744 RON |
| 24.07.2026 | 0,0743 RON |
| 23.07.2026 | 0,0743 RON |
| 22.07.2026 | 0,0744 RON |
| 21.07.2026 | 0,0742 RON |
| 20.07.2026 | 0,0743 RON |
| 17.07.2026 | 0,0744 RON |
| 16.07.2026 | 0,0742 RON |
| 15.07.2026 | 0,0744 RON |
| 14.07.2026 | 0,0746 RON |
| 13.07.2026 | 0,0744 RON |
| 10.07.2026 | 0,0744 RON |
| 09.07.2026 | 0,0744 RON |
| 08.07.2026 | 0,0745 RON |
| 07.07.2026 | 0,0746 RON |
| 06.07.2026 | 0,0745 RON |
| 03.07.2026 | 0,0745 RON |
| 02.07.2026 | 0,0745 RON |
| 01.07.2026 | 0,0747 RON |
| 30.06.2026 | 0,0750 RON |
| 29.06.2026 | 0,0752 RON |
| 26.06.2026 | 0,0749 RON |
| 25.06.2026 | 0,0753 RON |
| 24.06.2026 | 0,0756 RON |
| 23.06.2026 | 0,0751 RON |
| 22.06.2026 | 0,0749 RON |
| 19.06.2026 | 0,0752 RON |
| 18.06.2026 | 0,0752 RON |
| 17.06.2026 | 0,0747 RON |
| 16.06.2026 | 0,0749 RON |
| 15.06.2026 | 0,0748 RON |
| 12.06.2026 | 0,0746 RON |
| 11.06.2026 | 0,0741 RON |
| 10.06.2026 | 0,0738 RON |
| 09.06.2026 | 0,0737 RON |
| 08.06.2026 | 0,0738 RON |
| 05.06.2026 | 0,0735 RON |
| 04.06.2026 | 0,0734 RON |
| 03.06.2026 | 0,0733 RON |
| 02.06.2026 | 0,0732 RON |
| 29.05.2026 | 0,0732 RON |
| 28.05.2026 | 0,0734 RON |
| 27.05.2026 | 0,0733 RON |
| 26.05.2026 | 0,0730 RON |
| 25.05.2026 | 0,0735 RON |
| 22.05.2026 | 0,0733 RON |
| 21.05.2026 | 0,0733 RON |
| 20.05.2026 | 0,0732 RON |
| 19.05.2026 | 0,0729 RON |
| 18.05.2026 | 0,0726 RON |
| 15.05.2026 | 0,0725 RON |
| 14.05.2026 | 0,0721 RON |
| 13.05.2026 | 0,0725 RON |
| 12.05.2026 | 0,0722 RON |
| 11.05.2026 | 0,0733 RON |
| 08.05.2026 | 0,0734 RON |
| 07.05.2026 | 0,0740 RON |
| 06.05.2026 | 0,0736 RON |
| 05.05.2026 | 0,0725 RON |
| 04.05.2026 | 0,0720 RON |
| 30.04.2026 | 0,0717 RON |
| 29.04.2026 | 0,0707 RON |
| 28.04.2026 | 0,0710 RON |
| 27.04.2026 | 0,0714 RON |
| 24.04.2026 | 0,0717 RON |
| 23.04.2026 | 0,0720 RON |
| 22.04.2026 | 0,0721 RON |
| 21.04.2026 | 0,0724 RON |
| 20.04.2026 | 0,0724 RON |
| 17.04.2026 | 0,0720 RON |
| 16.04.2026 | 0,0720 RON |
| 15.04.2026 | 0,0719 RON |
| 14.04.2026 | 0,0721 RON |
| 09.04.2026 | 0,0730 RON |
| 08.04.2026 | 0,0733 RON |
| 07.04.2026 | 0,0732 RON |
| 06.04.2026 | 0,0734 RON |
| 03.04.2026 | 0,0733 RON |
| 02.04.2026 | 0,0730 RON |
| 01.04.2026 | 0,0731 RON |
| 31.03.2026 | 0,0732 RON |
| 30.03.2026 | 0,0730 RON |
| 27.03.2026 | 0,0732 RON |
| 26.03.2026 | 0,0732 RON |
| 25.03.2026 | 0,0731 RON |
| 24.03.2026 | 0,0734 RON |
| 23.03.2026 | 0,0735 RON |
| 20.03.2026 | 0,0736 RON |
| 19.03.2026 | 0,0739 RON |
| 18.03.2026 | 0,0740 RON |
| 17.03.2026 | 0,0742 RON |
| 16.03.2026 | 0,0743 RON |
| 13.03.2026 | 0,0744 RON |
| 12.03.2026 | 0,0742 RON |
| 11.03.2026 | 0,0741 RON |
| 10.03.2026 | 0,0743 RON |
| 09.03.2026 | 0,0742 RON |
| 06.03.2026 | 0,0744 RON |
| 05.03.2026 | 0,0751 RON |
| 04.03.2026 | 0,0750 RON |
| 03.03.2026 | 0,0751 RON |
| 02.03.2026 | 0,0746 RON |
| 27.02.2026 | 0,0749 RON |
| 26.02.2026 | 0,0750 RON |
| 25.02.2026 | 0,0752 RON |
| 24.02.2026 | 0,0749 RON |
| 23.02.2026 | 0,0750 RON |
| 20.02.2026 | 0,0745 RON |
| 19.02.2026 | 0,0745 RON |
| 18.02.2026 | 0,0744 RON |
| 17.02.2026 | 0,0743 RON |
| 16.02.2026 | 0,0741 RON |
| 13.02.2026 | 0,0741 RON |
| 12.02.2026 | 0,0740 RON |
| 11.02.2026 | 0,0733 RON |
| 10.02.2026 | 0,0730 RON |
| 09.02.2026 | 0,0734 RON |
| 06.02.2026 | 0,0738 RON |
| 05.02.2026 | 0,0736 RON |
| 04.02.2026 | 0,0731 RON |
| 03.02.2026 | 0,0731 RON |
| 02.02.2026 | 0,0730 RON |
| 30.01.2026 | 0,0726 RON |
| 29.01.2026 | 0,0723 RON |
| 28.01.2026 | 0,0723 RON |
| 27.01.2026 | 0,0726 RON |
| 26.01.2026 | 0,0728 RON |
| 23.01.2026 | 0,0735 RON |
| 22.01.2026 | 0,0737 RON |
| 21.01.2026 | 0,0735 RON |
| 20.01.2026 | 0,0731 RON |
| 19.01.2026 | 0,0737 RON |
| 16.01.2026 | 0,0738 RON |
| 15.01.2026 | 0,0736 RON |
| 14.01.2026 | 0,0734 RON |
| 13.01.2026 | 0,0735 RON |
| 12.01.2026 | 0,0735 RON |
| 09.01.2026 | 0,0738 RON |
| 08.01.2026 | 0,0735 RON |
| 05.01.2026 | 0,0737 RON |