BNR · ISTORIC
Curs BNR 2026
Toate cotațiile oficiale BNR pentru anul 2026, într-o singură privire.
Fiecare zi, fiecare valoare și principalele extreme ale anului pentru CAD.
Cursul CAD în 2026
3.4212
-0.0024
(-0.07%)
Ultima cotație: 28.10.2026
Minimul anului
3.1275
-0.1732
(-5.25%)
27.01.2026
față de 27.01.2025 (3.3007)
Maximul anului
3.4236
+0.2987
(+9.56%)
27.10.2026
față de 27.10.2025 (3.1249)
Evoluție 2026
min 3.1275 · max 3.4236
Media anuală
3.2354
Prima cotație
05.01.2026
3.1637
Ultima cotație
28.10.2026
3.4212
Variație totală
+0.2575
+8.14%
Cea mai mare creștere
02.10.2026
+0.0557
Cea mai mare scădere
10.03.2026
-0.0324
Calendarul cotațiilor oficiale BNR din 2026 (CAD)
Fiecare celulă reprezintă valoarea oficială publicată de BNR. Zilele fără cotație sunt marcate cu „-”, iar zilele nelucrătoare fără cotație cu „×”.
Valoare mai mică
Valoare mai mare
Ian
Feb
Mar
Apr
Mai
Iun
Iul
Aug
Sep
Oct
Noi
Dec
Evoluția cursului CAD în 2026
Toate cotațiile oficiale publicate în cursul anului.
Lunile extreme din 2026
Lunile cu cele mai mici și cele mai mari valori medii lunare.
Cele mai mici medii lunare
Ian3.1463
Feb3.1564
Apr3.1699
Cele mai mari medii lunare
Oct3.3649
Sep3.2754
Mai3.2635
Date importante în 2026
Prima cotație (an)05.01.20263.1637
Ultima cotație (an)28.10.20263.4212
Cea mai mare creștere (zi)02.10.2026+0.0557
Cea mai mare scădere (zi)10.03.2026-0.0324
Cea mai mare valoare27.10.20263.4236
Cea mai mică valoare27.01.20263.1275
Curs CAD pe luni în 2026
| Lună | Medie | Minim | Maxim | Valori |
|---|---|---|---|---|
| Ianuarie | 3,1463 | 3,1275 | 3,1637 | 18 |
| Februarie | 3,1564 | 3,1471 | 3,1659 | 20 |
| Martie | 3,2163 | 3,1814 | 3,2587 | 22 |
| Aprilie | 3,1699 | 3,1380 | 3,2180 | 20 |
| Mai | 3,2635 | 3,2354 | 3,2920 | 20 |
| Iunie | 3,2419 | 3,2200 | 3,2684 | 21 |
| Iulie | 3,2492 | 3,2217 | 3,2683 | 23 |
| August | 3,2560 | 3,2339 | 3,2679 | 21 |
| Septembrie | 3,2754 | 3,2581 | 3,2894 | 22 |
| Octombrie | 3,3649 | 3,2822 | 3,4236 | 20 |
Valori zilnice CAD/RON în 2026
| Data | Curs |
|---|---|
| 28.10.2026 | 3,4212 RON |
| 27.10.2026 | 3,4236 RON |
| 26.10.2026 | 3,4060 RON |
| 23.10.2026 | 3,4115 RON |
| 22.10.2026 | 3,3989 RON |
| 21.10.2026 | 3,3794 RON |
| 20.10.2026 | 3,3804 RON |
| 19.10.2026 | 3,3714 RON |
| 16.10.2026 | 3,3497 RON |
| 15.10.2026 | 3,3507 RON |
| 14.10.2026 | 3,3564 RON |
| 13.10.2026 | 3,3484 RON |
| 12.10.2026 | 3,3454 RON |
| 09.10.2026 | 3,3462 RON |
| 08.10.2026 | 3,3524 RON |
| 07.10.2026 | 3,3602 RON |
| 06.10.2026 | 3,3365 RON |
| 05.10.2026 | 3,3388 RON |
| 02.10.2026 | 3,3379 RON |
| 01.10.2026 | 3,2822 RON |
| 30.09.2026 | 3,2769 RON |
| 29.09.2026 | 3,2799 RON |
| 28.09.2026 | 3,2770 RON |
| 25.09.2026 | 3,2724 RON |
| 24.09.2026 | 3,2894 RON |
| 23.09.2026 | 3,2855 RON |
| 22.09.2026 | 3,2733 RON |
| 21.09.2026 | 3,2717 RON |
| 18.09.2026 | 3,2745 RON |
| 17.09.2026 | 3,2766 RON |
| 16.09.2026 | 3,2748 RON |
| 15.09.2026 | 3,2816 RON |
| 14.09.2026 | 3,2780 RON |
| 11.09.2026 | 3,2725 RON |
| 10.09.2026 | 3,2701 RON |
| 09.09.2026 | 3,2794 RON |
| 08.09.2026 | 3,2765 RON |
| 07.09.2026 | 3,2683 RON |
| 04.09.2026 | 3,2744 RON |
| 03.09.2026 | 3,2780 RON |
| 02.09.2026 | 3,2581 RON |
| 01.09.2026 | 3,2691 RON |
| 31.08.2026 | 3,2637 RON |
| 28.08.2026 | 3,2596 RON |
| 27.08.2026 | 3,2534 RON |
| 26.08.2026 | 3,2506 RON |
| 25.08.2026 | 3,2491 RON |
| 24.08.2026 | 3,2557 RON |
| 21.08.2026 | 3,2679 RON |
| 20.08.2026 | 3,2606 RON |
| 19.08.2026 | 3,2581 RON |
| 18.08.2026 | 3,2666 RON |
| 17.08.2026 | 3,2621 RON |
| 14.08.2026 | 3,2677 RON |
| 13.08.2026 | 3,2620 RON |
| 12.08.2026 | 3,2595 RON |
| 11.08.2026 | 3,2619 RON |
| 10.08.2026 | 3,2514 RON |
| 07.08.2026 | 3,2523 RON |
| 06.08.2026 | 3,2492 RON |
| 05.08.2026 | 3,2339 RON |
| 04.08.2026 | 3,2500 RON |
| 03.08.2026 | 3,2417 RON |
| 31.07.2026 | 3,2534 RON |
| 30.07.2026 | 3,2556 RON |
| 29.07.2026 | 3,2578 RON |
| 28.07.2026 | 3,2628 RON |
| 27.07.2026 | 3,2551 RON |
| 24.07.2026 | 3,2644 RON |
| 23.07.2026 | 3,2585 RON |
| 22.07.2026 | 3,2581 RON |
| 21.07.2026 | 3,2616 RON |
| 20.07.2026 | 3,2683 RON |
| 17.07.2026 | 3,2662 RON |
| 16.07.2026 | 3,2555 RON |
| 15.07.2026 | 3,2647 RON |
| 14.07.2026 | 3,2672 RON |
| 13.07.2026 | 3,2387 RON |
| 10.07.2026 | 3,2321 RON |
| 09.07.2026 | 3,2315 RON |
| 08.07.2026 | 3,2407 RON |
| 07.07.2026 | 3,2233 RON |
| 06.07.2026 | 3,2217 RON |
| 03.07.2026 | 3,2267 RON |
| 02.07.2026 | 3,2318 RON |
| 01.07.2026 | 3,2359 RON |
| 30.06.2026 | 3,2315 RON |
| 29.06.2026 | 3,2412 RON |
| 26.06.2026 | 3,2377 RON |
| 25.06.2026 | 3,2349 RON |
| 24.06.2026 | 3,2484 RON |
| 23.06.2026 | 3,2425 RON |
| 22.06.2026 | 3,2259 RON |
| 19.06.2026 | 3,2329 RON |
| 18.06.2026 | 3,2279 RON |
| 17.06.2026 | 3,2217 RON |
| 16.06.2026 | 3,2200 RON |
| 15.06.2026 | 3,2296 RON |
| 12.06.2026 | 3,2325 RON |
| 11.06.2026 | 3,2506 RON |
| 10.06.2026 | 3,2522 RON |
| 09.06.2026 | 3,2516 RON |
| 08.06.2026 | 3,2669 RON |
| 05.06.2026 | 3,2502 RON |
| 04.06.2026 | 3,2535 RON |
| 03.06.2026 | 3,2684 RON |
| 02.06.2026 | 3,2593 RON |
| 29.05.2026 | 3,2668 RON |
| 28.05.2026 | 3,2593 RON |
| 27.05.2026 | 3,2549 RON |
| 26.05.2026 | 3,2594 RON |
| 25.05.2026 | 3,2624 RON |
| 22.05.2026 | 3,2799 RON |
| 21.05.2026 | 3,2762 RON |
| 20.05.2026 | 3,2789 RON |
| 19.05.2026 | 3,2683 RON |
| 18.05.2026 | 3,2584 RON |
| 15.05.2026 | 3,2569 RON |
| 14.05.2026 | 3,2435 RON |
| 13.05.2026 | 3,2466 RON |
| 12.05.2026 | 3,2354 RON |
| 11.05.2026 | 3,2463 RON |
| 08.05.2026 | 3,2603 RON |
| 07.05.2026 | 3,2838 RON |
| 06.05.2026 | 3,2920 RON |
| 05.05.2026 | 3,2786 RON |
| 04.05.2026 | 3,2620 RON |
| 30.04.2026 | 3,2180 RON |
| 29.04.2026 | 3,1849 RON |
| 28.04.2026 | 3,1895 RON |
| 27.04.2026 | 3,1867 RON |
| 24.04.2026 | 3,1831 RON |
| 23.04.2026 | 3,1863 RON |
| 22.04.2026 | 3,1758 RON |
| 21.04.2026 | 3,1746 RON |
| 20.04.2026 | 3,1657 RON |
| 17.04.2026 | 3,1609 RON |
| 16.04.2026 | 3,1483 RON |
| 15.04.2026 | 3,1380 RON |
| 14.04.2026 | 3,1390 RON |
| 09.04.2026 | 3,1492 RON |
| 08.04.2026 | 3,1445 RON |
| 07.04.2026 | 3,1662 RON |
| 06.04.2026 | 3,1681 RON |
| 03.04.2026 | 3,1732 RON |
| 02.04.2026 | 3,1785 RON |
| 01.04.2026 | 3,1674 RON |
| 31.03.2026 | 3,1889 RON |
| 30.03.2026 | 3,1880 RON |
| 27.03.2026 | 3,1968 RON |
| 26.03.2026 | 3,1880 RON |
| 25.03.2026 | 3,1836 RON |
| 24.03.2026 | 3,2016 RON |
| 23.03.2026 | 3,2272 RON |
| 20.03.2026 | 3,2131 RON |
| 19.03.2026 | 3,2342 RON |
| 18.03.2026 | 3,2218 RON |
| 17.03.2026 | 3,2313 RON |
| 16.03.2026 | 3,2436 RON |
| 13.03.2026 | 3,2490 RON |
| 12.03.2026 | 3,2443 RON |
| 11.03.2026 | 3,2340 RON |
| 10.03.2026 | 3,2263 RON |
| 09.03.2026 | 3,2587 RON |
| 06.03.2026 | 3,2195 RON |
| 05.03.2026 | 3,2167 RON |
| 04.03.2026 | 3,2041 RON |
| 03.03.2026 | 3,2068 RON |
| 02.03.2026 | 3,1814 RON |
| 27.02.2026 | 3,1587 RON |
| 26.02.2026 | 3,1579 RON |
| 25.02.2026 | 3,1574 RON |
| 24.02.2026 | 3,1552 RON |
| 23.02.2026 | 3,1589 RON |
| 20.02.2026 | 3,1659 RON |
| 19.02.2026 | 3,1587 RON |
| 18.02.2026 | 3,1521 RON |
| 17.02.2026 | 3,1538 RON |
| 16.02.2026 | 3,1546 RON |
| 13.02.2026 | 3,1552 RON |
| 12.02.2026 | 3,1605 RON |
| 11.02.2026 | 3,1618 RON |
| 10.02.2026 | 3,1515 RON |
| 09.02.2026 | 3,1471 RON |
| 06.02.2026 | 3,1549 RON |
| 05.02.2026 | 3,1564 RON |
| 04.02.2026 | 3,1573 RON |
| 03.02.2026 | 3,1590 RON |
| 02.02.2026 | 3,1507 RON |
| 30.01.2026 | 3,1577 RON |
| 29.01.2026 | 3,1474 RON |
| 28.01.2026 | 3,1342 RON |
| 27.01.2026 | 3,1275 RON |
| 26.01.2026 | 3,1427 RON |
| 23.01.2026 | 3,1493 RON |
| 22.01.2026 | 3,1516 RON |
| 21.01.2026 | 3,1460 RON |
| 20.01.2026 | 3,1419 RON |
| 19.01.2026 | 3,1546 RON |
| 16.01.2026 | 3,1539 RON |
| 15.01.2026 | 3,1468 RON |
| 14.01.2026 | 3,1441 RON |
| 13.01.2026 | 3,1428 RON |
| 12.01.2026 | 3,1390 RON |
| 09.01.2026 | 3,1505 RON |
| 08.01.2026 | 3,1396 RON |
| 05.01.2026 | 3,1637 RON |