BNR · ISTORIC

Curs BNR 2026

Toate cotațiile oficiale BNR pentru anul 2026, într-o singură privire.

Fiecare zi, fiecare valoare și principalele extreme ale anului pentru CAD.

Cursul CAD în 2026 3.4212 -0.0024 (-0.07%) Ultima cotație: 28.10.2026
Minimul anului
3.1275 -0.1732 (-5.25%)
27.01.2026 față de 27.01.2025 (3.3007)
Maximul anului
3.4236 +0.2987 (+9.56%)
27.10.2026 față de 27.10.2025 (3.1249)
Evoluție 2026 min 3.1275 · max 3.4236
Media anuală 3.2354
Prima cotație 05.01.2026 3.1637
Ultima cotație 28.10.2026 3.4212
Variație totală +0.2575 +8.14%
Cea mai mare creștere 02.10.2026 +0.0557
Cea mai mare scădere 10.03.2026 -0.0324

Calendarul cotațiilor oficiale BNR din 2026 (CAD)

Fiecare celulă reprezintă valoarea oficială publicată de BNR. Zilele fără cotație sunt marcate cu „-”, iar zilele nelucrătoare fără cotație cu „×”.

Valoare mai mică Valoare mai mare
Ian
Feb
Mar
Apr
Mai
Iun
Iul
Aug
Sep
Oct
Noi
Dec

Evoluția cursului CAD în 2026

Toate cotațiile oficiale publicate în cursul anului.

Lunile extreme din 2026

Lunile cu cele mai mici și cele mai mari valori medii lunare.

Cele mai mici medii lunare

Ian3.1463
Feb3.1564
Apr3.1699

Cele mai mari medii lunare

Oct3.3649
Sep3.2754
Mai3.2635

Date importante în 2026

Prima cotație (an)05.01.20263.1637
Ultima cotație (an)28.10.20263.4212
Cea mai mare creștere (zi)02.10.2026+0.0557
Cea mai mare scădere (zi)10.03.2026-0.0324
Cea mai mare valoare27.10.20263.4236
Cea mai mică valoare27.01.20263.1275

Curs CAD pe luni în 2026

LunăMedieMinimMaximValori
Ianuarie 3,1463 3,1275 3,1637 18
Februarie 3,1564 3,1471 3,1659 20
Martie 3,2163 3,1814 3,2587 22
Aprilie 3,1699 3,1380 3,2180 20
Mai 3,2635 3,2354 3,2920 20
Iunie 3,2419 3,2200 3,2684 21
Iulie 3,2492 3,2217 3,2683 23
August 3,2560 3,2339 3,2679 21
Septembrie 3,2754 3,2581 3,2894 22
Octombrie 3,3649 3,2822 3,4236 20

Valori zilnice CAD/RON în 2026

DataCurs
28.10.2026 3,4212 RON
27.10.2026 3,4236 RON
26.10.2026 3,4060 RON
23.10.2026 3,4115 RON
22.10.2026 3,3989 RON
21.10.2026 3,3794 RON
20.10.2026 3,3804 RON
19.10.2026 3,3714 RON
16.10.2026 3,3497 RON
15.10.2026 3,3507 RON
14.10.2026 3,3564 RON
13.10.2026 3,3484 RON
12.10.2026 3,3454 RON
09.10.2026 3,3462 RON
08.10.2026 3,3524 RON
07.10.2026 3,3602 RON
06.10.2026 3,3365 RON
05.10.2026 3,3388 RON
02.10.2026 3,3379 RON
01.10.2026 3,2822 RON
30.09.2026 3,2769 RON
29.09.2026 3,2799 RON
28.09.2026 3,2770 RON
25.09.2026 3,2724 RON
24.09.2026 3,2894 RON
23.09.2026 3,2855 RON
22.09.2026 3,2733 RON
21.09.2026 3,2717 RON
18.09.2026 3,2745 RON
17.09.2026 3,2766 RON
16.09.2026 3,2748 RON
15.09.2026 3,2816 RON
14.09.2026 3,2780 RON
11.09.2026 3,2725 RON
10.09.2026 3,2701 RON
09.09.2026 3,2794 RON
08.09.2026 3,2765 RON
07.09.2026 3,2683 RON
04.09.2026 3,2744 RON
03.09.2026 3,2780 RON
02.09.2026 3,2581 RON
01.09.2026 3,2691 RON
31.08.2026 3,2637 RON
28.08.2026 3,2596 RON
27.08.2026 3,2534 RON
26.08.2026 3,2506 RON
25.08.2026 3,2491 RON
24.08.2026 3,2557 RON
21.08.2026 3,2679 RON
20.08.2026 3,2606 RON
19.08.2026 3,2581 RON
18.08.2026 3,2666 RON
17.08.2026 3,2621 RON
14.08.2026 3,2677 RON
13.08.2026 3,2620 RON
12.08.2026 3,2595 RON
11.08.2026 3,2619 RON
10.08.2026 3,2514 RON
07.08.2026 3,2523 RON
06.08.2026 3,2492 RON
05.08.2026 3,2339 RON
04.08.2026 3,2500 RON
03.08.2026 3,2417 RON
31.07.2026 3,2534 RON
30.07.2026 3,2556 RON
29.07.2026 3,2578 RON
28.07.2026 3,2628 RON
27.07.2026 3,2551 RON
24.07.2026 3,2644 RON
23.07.2026 3,2585 RON
22.07.2026 3,2581 RON
21.07.2026 3,2616 RON
20.07.2026 3,2683 RON
17.07.2026 3,2662 RON
16.07.2026 3,2555 RON
15.07.2026 3,2647 RON
14.07.2026 3,2672 RON
13.07.2026 3,2387 RON
10.07.2026 3,2321 RON
09.07.2026 3,2315 RON
08.07.2026 3,2407 RON
07.07.2026 3,2233 RON
06.07.2026 3,2217 RON
03.07.2026 3,2267 RON
02.07.2026 3,2318 RON
01.07.2026 3,2359 RON
30.06.2026 3,2315 RON
29.06.2026 3,2412 RON
26.06.2026 3,2377 RON
25.06.2026 3,2349 RON
24.06.2026 3,2484 RON
23.06.2026 3,2425 RON
22.06.2026 3,2259 RON
19.06.2026 3,2329 RON
18.06.2026 3,2279 RON
17.06.2026 3,2217 RON
16.06.2026 3,2200 RON
15.06.2026 3,2296 RON
12.06.2026 3,2325 RON
11.06.2026 3,2506 RON
10.06.2026 3,2522 RON
09.06.2026 3,2516 RON
08.06.2026 3,2669 RON
05.06.2026 3,2502 RON
04.06.2026 3,2535 RON
03.06.2026 3,2684 RON
02.06.2026 3,2593 RON
29.05.2026 3,2668 RON
28.05.2026 3,2593 RON
27.05.2026 3,2549 RON
26.05.2026 3,2594 RON
25.05.2026 3,2624 RON
22.05.2026 3,2799 RON
21.05.2026 3,2762 RON
20.05.2026 3,2789 RON
19.05.2026 3,2683 RON
18.05.2026 3,2584 RON
15.05.2026 3,2569 RON
14.05.2026 3,2435 RON
13.05.2026 3,2466 RON
12.05.2026 3,2354 RON
11.05.2026 3,2463 RON
08.05.2026 3,2603 RON
07.05.2026 3,2838 RON
06.05.2026 3,2920 RON
05.05.2026 3,2786 RON
04.05.2026 3,2620 RON
30.04.2026 3,2180 RON
29.04.2026 3,1849 RON
28.04.2026 3,1895 RON
27.04.2026 3,1867 RON
24.04.2026 3,1831 RON
23.04.2026 3,1863 RON
22.04.2026 3,1758 RON
21.04.2026 3,1746 RON
20.04.2026 3,1657 RON
17.04.2026 3,1609 RON
16.04.2026 3,1483 RON
15.04.2026 3,1380 RON
14.04.2026 3,1390 RON
09.04.2026 3,1492 RON
08.04.2026 3,1445 RON
07.04.2026 3,1662 RON
06.04.2026 3,1681 RON
03.04.2026 3,1732 RON
02.04.2026 3,1785 RON
01.04.2026 3,1674 RON
31.03.2026 3,1889 RON
30.03.2026 3,1880 RON
27.03.2026 3,1968 RON
26.03.2026 3,1880 RON
25.03.2026 3,1836 RON
24.03.2026 3,2016 RON
23.03.2026 3,2272 RON
20.03.2026 3,2131 RON
19.03.2026 3,2342 RON
18.03.2026 3,2218 RON
17.03.2026 3,2313 RON
16.03.2026 3,2436 RON
13.03.2026 3,2490 RON
12.03.2026 3,2443 RON
11.03.2026 3,2340 RON
10.03.2026 3,2263 RON
09.03.2026 3,2587 RON
06.03.2026 3,2195 RON
05.03.2026 3,2167 RON
04.03.2026 3,2041 RON
03.03.2026 3,2068 RON
02.03.2026 3,1814 RON
27.02.2026 3,1587 RON
26.02.2026 3,1579 RON
25.02.2026 3,1574 RON
24.02.2026 3,1552 RON
23.02.2026 3,1589 RON
20.02.2026 3,1659 RON
19.02.2026 3,1587 RON
18.02.2026 3,1521 RON
17.02.2026 3,1538 RON
16.02.2026 3,1546 RON
13.02.2026 3,1552 RON
12.02.2026 3,1605 RON
11.02.2026 3,1618 RON
10.02.2026 3,1515 RON
09.02.2026 3,1471 RON
06.02.2026 3,1549 RON
05.02.2026 3,1564 RON
04.02.2026 3,1573 RON
03.02.2026 3,1590 RON
02.02.2026 3,1507 RON
30.01.2026 3,1577 RON
29.01.2026 3,1474 RON
28.01.2026 3,1342 RON
27.01.2026 3,1275 RON
26.01.2026 3,1427 RON
23.01.2026 3,1493 RON
22.01.2026 3,1516 RON
21.01.2026 3,1460 RON
20.01.2026 3,1419 RON
19.01.2026 3,1546 RON
16.01.2026 3,1539 RON
15.01.2026 3,1468 RON
14.01.2026 3,1441 RON
13.01.2026 3,1428 RON
12.01.2026 3,1390 RON
09.01.2026 3,1505 RON
08.01.2026 3,1396 RON
05.01.2026 3,1637 RON