BNR · ISTORIC

Curs BNR 2026

Toate cotațiile oficiale BNR pentru anul 2026, într-o singură privire.

Fiecare zi, fiecare valoare și principalele extreme ale anului pentru SEK.

Cursul SEK în 2026 0.4837 +0.0013 (+0.27%) Ultima cotație: 28.10.2026
Minimul anului
0.4647 +0.0145 (+3.22%)
07.04.2026 față de 07.04.2025 (0.4502)
Maximul anului
0.4868 +0.0207 (+4.44%)
29.05.2026 față de 29.05.2025 (0.4661)
Evoluție 2026 min 0.4647 · max 0.4868
Media anuală 0.4755
Prima cotație 05.01.2026 0.4724
Ultima cotație 28.10.2026 0.4837
Variație totală +0.0113 +2.39%
Cea mai mare creștere 02.10.2026 +0.0076
Cea mai mare scădere 23.03.2026 -0.0054

Calendarul cotațiilor oficiale BNR din 2026 (SEK)

Fiecare celulă reprezintă valoarea oficială publicată de BNR. Zilele fără cotație sunt marcate cu „-”, iar zilele nelucrătoare fără cotație cu „×”.

Valoare mai mică Valoare mai mare
Ian
Feb
Mar
Apr
Mai
Iun
Iul
Aug
Sep
Oct
Noi
Dec

Evoluția cursului SEK în 2026

Toate cotațiile oficiale publicate în cursul anului.

Lunile extreme din 2026

Lunile cu cele mai mici și cele mai mari valori medii lunare.

Cele mai mici medii lunare

Sep0.4685
Apr0.4703
Mar0.4735

Cele mai mari medii lunare

Mai0.4815
Feb0.4792
Iun0.4784

Date importante în 2026

Prima cotație (an)05.01.20260.4724
Ultima cotație (an)28.10.20260.4837
Cea mai mare creștere (zi)02.10.2026+0.0076
Cea mai mare scădere (zi)23.03.2026-0.0054
Cea mai mare valoare29.05.20260.4868
Cea mai mică valoare07.04.20260.4647

Curs SEK pe luni în 2026

LunăMedieMinimMaximValori
Ianuarie 0,4773 0,4724 0,4827 18
Februarie 0,4792 0,4768 0,4825 20
Martie 0,4735 0,4655 0,4803 22
Aprilie 0,4703 0,4647 0,4740 20
Mai 0,4815 0,4741 0,4868 20
Iunie 0,4784 0,4723 0,4857 21
Iulie 0,4741 0,4721 0,4779 23
August 0,4762 0,4730 0,4805 21
Septembrie 0,4685 0,4652 0,4731 22
Octombrie 0,4777 0,4657 0,4837 20

Valori zilnice SEK/RON în 2026

DataCurs
28.10.2026 0,4837 RON
27.10.2026 0,4824 RON
26.10.2026 0,4799 RON
23.10.2026 0,4808 RON
22.10.2026 0,4813 RON
21.10.2026 0,4796 RON
20.10.2026 0,4792 RON
19.10.2026 0,4793 RON
16.10.2026 0,4792 RON
15.10.2026 0,4769 RON
14.10.2026 0,4787 RON
13.10.2026 0,4774 RON
12.10.2026 0,4762 RON
09.10.2026 0,4780 RON
08.10.2026 0,4775 RON
07.10.2026 0,4763 RON
06.10.2026 0,4755 RON
05.10.2026 0,4740 RON
02.10.2026 0,4733 RON
01.10.2026 0,4657 RON
30.09.2026 0,4656 RON
29.09.2026 0,4652 RON
28.09.2026 0,4658 RON
25.09.2026 0,4672 RON
24.09.2026 0,4692 RON
23.09.2026 0,4685 RON
22.09.2026 0,4677 RON
21.09.2026 0,4665 RON
18.09.2026 0,4667 RON
17.09.2026 0,4666 RON
16.09.2026 0,4660 RON
15.09.2026 0,4670 RON
14.09.2026 0,4661 RON
11.09.2026 0,4679 RON
10.09.2026 0,4704 RON
09.09.2026 0,4708 RON
08.09.2026 0,4707 RON
07.09.2026 0,4709 RON
04.09.2026 0,4731 RON
03.09.2026 0,4719 RON
02.09.2026 0,4701 RON
01.09.2026 0,4729 RON
31.08.2026 0,4730 RON
28.08.2026 0,4742 RON
27.08.2026 0,4737 RON
26.08.2026 0,4750 RON
25.08.2026 0,4743 RON
24.08.2026 0,4748 RON
21.08.2026 0,4748 RON
20.08.2026 0,4749 RON
19.08.2026 0,4753 RON
18.08.2026 0,4757 RON
17.08.2026 0,4765 RON
14.08.2026 0,4761 RON
13.08.2026 0,4758 RON
12.08.2026 0,4763 RON
11.08.2026 0,4779 RON
10.08.2026 0,4783 RON
07.08.2026 0,4805 RON
06.08.2026 0,4805 RON
05.08.2026 0,4774 RON
04.08.2026 0,4769 RON
03.08.2026 0,4775 RON
31.07.2026 0,4779 RON
30.07.2026 0,4755 RON
29.07.2026 0,4734 RON
28.07.2026 0,4728 RON
27.07.2026 0,4740 RON
24.07.2026 0,4724 RON
23.07.2026 0,4724 RON
22.07.2026 0,4729 RON
21.07.2026 0,4744 RON
20.07.2026 0,4747 RON
17.07.2026 0,4743 RON
16.07.2026 0,4755 RON
15.07.2026 0,4743 RON
14.07.2026 0,4754 RON
13.07.2026 0,4743 RON
10.07.2026 0,4751 RON
09.07.2026 0,4731 RON
08.07.2026 0,4730 RON
07.07.2026 0,4745 RON
06.07.2026 0,4741 RON
03.07.2026 0,4745 RON
02.07.2026 0,4729 RON
01.07.2026 0,4721 RON
30.06.2026 0,4723 RON
29.06.2026 0,4728 RON
26.06.2026 0,4737 RON
25.06.2026 0,4731 RON
24.06.2026 0,4732 RON
23.06.2026 0,4754 RON
22.06.2026 0,4766 RON
19.06.2026 0,4776 RON
18.06.2026 0,4778 RON
17.06.2026 0,4808 RON
16.06.2026 0,4799 RON
15.06.2026 0,4812 RON
12.06.2026 0,4799 RON
11.06.2026 0,4765 RON
10.06.2026 0,4778 RON
09.06.2026 0,4809 RON
08.06.2026 0,4817 RON
05.06.2026 0,4828 RON
04.06.2026 0,4837 RON
03.06.2026 0,4836 RON
02.06.2026 0,4857 RON
29.05.2026 0,4868 RON
28.05.2026 0,4857 RON
27.05.2026 0,4863 RON
26.05.2026 0,4834 RON
25.05.2026 0,4859 RON
22.05.2026 0,4835 RON
21.05.2026 0,4826 RON
20.05.2026 0,4802 RON
19.05.2026 0,4782 RON
18.05.2026 0,4750 RON
15.05.2026 0,4741 RON
14.05.2026 0,4769 RON
13.05.2026 0,4768 RON
12.05.2026 0,4784 RON
11.05.2026 0,4804 RON
08.05.2026 0,4828 RON
07.05.2026 0,4858 RON
06.05.2026 0,4865 RON
05.05.2026 0,4811 RON
04.05.2026 0,4798 RON
30.04.2026 0,4740 RON
29.04.2026 0,4698 RON
28.04.2026 0,4704 RON
27.04.2026 0,4714 RON
24.04.2026 0,4699 RON
23.04.2026 0,4715 RON
22.04.2026 0,4735 RON
21.04.2026 0,4734 RON
20.04.2026 0,4730 RON
17.04.2026 0,4716 RON
16.04.2026 0,4704 RON
15.04.2026 0,4697 RON
14.04.2026 0,4715 RON
09.04.2026 0,4682 RON
08.04.2026 0,4706 RON
07.04.2026 0,4647 RON
06.04.2026 0,4687 RON
03.04.2026 0,4683 RON
02.04.2026 0,4660 RON
01.04.2026 0,4684 RON
31.03.2026 0,4655 RON
30.03.2026 0,4669 RON
27.03.2026 0,4694 RON
26.03.2026 0,4709 RON
25.03.2026 0,4714 RON
24.03.2026 0,4712 RON
23.03.2026 0,4677 RON
20.03.2026 0,4731 RON
19.03.2026 0,4725 RON
18.03.2026 0,4745 RON
17.03.2026 0,4750 RON
16.03.2026 0,4732 RON
13.03.2026 0,4731 RON
12.03.2026 0,4763 RON
11.03.2026 0,4779 RON
10.03.2026 0,4803 RON
09.03.2026 0,4770 RON
06.03.2026 0,4766 RON
05.03.2026 0,4765 RON
04.03.2026 0,4758 RON
03.03.2026 0,4744 RON
02.03.2026 0,4767 RON
27.02.2026 0,4771 RON
26.02.2026 0,4776 RON
25.02.2026 0,4778 RON
24.02.2026 0,4768 RON
23.02.2026 0,4768 RON
20.02.2026 0,4776 RON
19.02.2026 0,4776 RON
18.02.2026 0,4788 RON
17.02.2026 0,4796 RON
16.02.2026 0,4803 RON
13.02.2026 0,4804 RON
12.02.2026 0,4824 RON
11.02.2026 0,4824 RON
10.02.2026 0,4787 RON
09.02.2026 0,4772 RON
06.02.2026 0,4774 RON
05.02.2026 0,4799 RON
04.02.2026 0,4812 RON
03.02.2026 0,4825 RON
02.02.2026 0,4818 RON
30.01.2026 0,4827 RON
29.01.2026 0,4820 RON
28.01.2026 0,4824 RON
27.01.2026 0,4805 RON
26.01.2026 0,4805 RON
23.01.2026 0,4806 RON
22.01.2026 0,4806 RON
21.01.2026 0,4768 RON
20.01.2026 0,4755 RON
19.01.2026 0,4744 RON
16.01.2026 0,4753 RON
15.01.2026 0,4762 RON
14.01.2026 0,4748 RON
13.01.2026 0,4751 RON
12.01.2026 0,4749 RON
09.01.2026 0,4738 RON
08.01.2026 0,4732 RON
05.01.2026 0,4724 RON