BNR · ISTORIC

Curs BNR 2026

Toate cotațiile oficiale BNR pentru anul 2026, într-o singură privire.

Fiecare zi, fiecare valoare și principalele extreme ale anului pentru THB.

Cursul THB în 2026 0.1424 +0.0002 (+0.14%) Ultima cotație: 28.10.2026
Minimul anului
0.1334 +0.0025 (+1.91%)
29.04.2026 față de 29.04.2025 (0.1309)
Maximul anului
0.1424 +0.0080 (+5.95%)
28.10.2026 față de 28.10.2025 (0.1344)
Evoluție 2026 min 0.1334 · max 0.1424
Media anuală 0.1377
Prima cotație 05.01.2026 0.1391
Ultima cotație 28.10.2026 0.1424
Variație totală +0.0033 +2.37%
Cea mai mare creștere 02.10.2026 +0.0027
Cea mai mare scădere 28.01.2026 -0.0014

Calendarul cotațiilor oficiale BNR din 2026 (THB)

Fiecare celulă reprezintă valoarea oficială publicată de BNR. Zilele fără cotație sunt marcate cu „-”, iar zilele nelucrătoare fără cotație cu „×”.

Valoare mai mică Valoare mai mare
Ian
Feb
Mar
Apr
Mai
Iun
Iul
Aug
Sep
Oct
Noi
Dec

Evoluția cursului THB în 2026

Toate cotațiile oficiale publicate în cursul anului.

Lunile extreme din 2026

Lunile cu cele mai mici și cele mai mari valori medii lunare.

Cele mai mici medii lunare

Apr0.1349
Mar0.1366
Iul0.1369

Cele mai mari medii lunare

Oct0.1416
Ian0.1387
Iun0.1384

Date importante în 2026

Prima cotație (an)05.01.20260.1391
Ultima cotație (an)28.10.20260.1424
Cea mai mare creștere (zi)02.10.2026+0.0027
Cea mai mare scădere (zi)28.01.2026-0.0014
Cea mai mare valoare28.10.20260.1424
Cea mai mică valoare29.04.20260.1334

Curs THB pe luni în 2026

LunăMedieMinimMaximValori
Ianuarie 0,1387 0,1361 0,1402 18
Februarie 0,1379 0,1359 0,1393 20
Martie 0,1366 0,1344 0,1392 22
Aprilie 0,1349 0,1334 0,1362 20
Mai 0,1378 0,1364 0,1391 20
Iunie 0,1384 0,1377 0,1393 21
Iulie 0,1369 0,1357 0,1381 23
August 0,1372 0,1365 0,1379 21
Septembrie 0,1376 0,1363 0,1391 22
Octombrie 0,1416 0,1389 0,1424 20

Valori zilnice THB/RON în 2026

DataCurs
28.10.2026 0,1424 RON
27.10.2026 0,1422 RON
26.10.2026 0,1412 RON
23.10.2026 0,1416 RON
22.10.2026 0,1413 RON
21.10.2026 0,1412 RON
20.10.2026 0,1413 RON
19.10.2026 0,1415 RON
16.10.2026 0,1420 RON
15.10.2026 0,1420 RON
14.10.2026 0,1421 RON
13.10.2026 0,1423 RON
12.10.2026 0,1420 RON
09.10.2026 0,1420 RON
08.10.2026 0,1420 RON
07.10.2026 0,1419 RON
06.10.2026 0,1416 RON
05.10.2026 0,1412 RON
02.10.2026 0,1416 RON
01.10.2026 0,1389 RON
30.09.2026 0,1385 RON
29.09.2026 0,1387 RON
28.09.2026 0,1381 RON
25.09.2026 0,1387 RON
24.09.2026 0,1386 RON
23.09.2026 0,1391 RON
22.09.2026 0,1384 RON
21.09.2026 0,1378 RON
18.09.2026 0,1375 RON
17.09.2026 0,1374 RON
16.09.2026 0,1370 RON
15.09.2026 0,1370 RON
14.09.2026 0,1369 RON
11.09.2026 0,1372 RON
10.09.2026 0,1371 RON
09.09.2026 0,1374 RON
08.09.2026 0,1374 RON
07.09.2026 0,1375 RON
04.09.2026 0,1373 RON
03.09.2026 0,1373 RON
02.09.2026 0,1363 RON
01.09.2026 0,1363 RON
31.08.2026 0,1367 RON
28.08.2026 0,1371 RON
27.08.2026 0,1373 RON
26.08.2026 0,1376 RON
25.08.2026 0,1376 RON
24.08.2026 0,1378 RON
21.08.2026 0,1375 RON
20.08.2026 0,1367 RON
19.08.2026 0,1367 RON
18.08.2026 0,1369 RON
17.08.2026 0,1369 RON
14.08.2026 0,1369 RON
13.08.2026 0,1372 RON
12.08.2026 0,1374 RON
11.08.2026 0,1370 RON
10.08.2026 0,1374 RON
07.08.2026 0,1379 RON
06.08.2026 0,1377 RON
05.08.2026 0,1370 RON
04.08.2026 0,1365 RON
03.08.2026 0,1365 RON
31.07.2026 0,1365 RON
30.07.2026 0,1361 RON
29.07.2026 0,1371 RON
28.07.2026 0,1369 RON
27.07.2026 0,1368 RON
24.07.2026 0,1365 RON
23.07.2026 0,1357 RON
22.07.2026 0,1359 RON
21.07.2026 0,1363 RON
20.07.2026 0,1364 RON
17.07.2026 0,1363 RON
16.07.2026 0,1362 RON
15.07.2026 0,1365 RON
14.07.2026 0,1373 RON
13.07.2026 0,1373 RON
10.07.2026 0,1375 RON
09.07.2026 0,1370 RON
08.07.2026 0,1371 RON
07.07.2026 0,1375 RON
06.07.2026 0,1375 RON
03.07.2026 0,1381 RON
02.07.2026 0,1378 RON
01.07.2026 0,1379 RON
30.06.2026 0,1385 RON
29.06.2026 0,1382 RON
26.06.2026 0,1377 RON
25.06.2026 0,1381 RON
24.06.2026 0,1383 RON
23.06.2026 0,1388 RON
22.06.2026 0,1388 RON
19.06.2026 0,1393 RON
18.06.2026 0,1392 RON
17.06.2026 0,1384 RON
16.06.2026 0,1387 RON
15.06.2026 0,1386 RON
12.06.2026 0,1384 RON
11.06.2026 0,1378 RON
10.06.2026 0,1377 RON
09.06.2026 0,1380 RON
08.06.2026 0,1387 RON
05.06.2026 0,1382 RON
04.06.2026 0,1385 RON
03.06.2026 0,1381 RON
02.06.2026 0,1386 RON
29.05.2026 0,1386 RON
28.05.2026 0,1382 RON
27.05.2026 0,1382 RON
26.05.2026 0,1378 RON
25.05.2026 0,1388 RON
22.05.2026 0,1385 RON
21.05.2026 0,1382 RON
20.05.2026 0,1382 RON
19.05.2026 0,1378 RON
18.05.2026 0,1372 RON
15.05.2026 0,1372 RON
14.05.2026 0,1375 RON
13.05.2026 0,1375 RON
12.05.2026 0,1368 RON
11.05.2026 0,1368 RON
08.05.2026 0,1381 RON
07.05.2026 0,1391 RON
06.05.2026 0,1387 RON
05.05.2026 0,1365 RON
04.05.2026 0,1364 RON
30.04.2026 0,1349 RON
29.04.2026 0,1334 RON
28.04.2026 0,1340 RON
27.04.2026 0,1341 RON
24.04.2026 0,1344 RON
23.04.2026 0,1342 RON
22.04.2026 0,1348 RON
21.04.2026 0,1351 RON
20.04.2026 0,1351 RON
17.04.2026 0,1348 RON
16.04.2026 0,1351 RON
15.04.2026 0,1346 RON
14.04.2026 0,1348 RON
09.04.2026 0,1359 RON
08.04.2026 0,1362 RON
07.04.2026 0,1355 RON
06.04.2026 0,1359 RON
03.04.2026 0,1355 RON
02.04.2026 0,1351 RON
01.04.2026 0,1350 RON
31.03.2026 0,1349 RON
30.03.2026 0,1350 RON
27.03.2026 0,1345 RON
26.03.2026 0,1344 RON
25.03.2026 0,1346 RON
24.03.2026 0,1352 RON
23.03.2026 0,1344 RON
20.03.2026 0,1346 RON
19.03.2026 0,1352 RON
18.03.2026 0,1361 RON
17.03.2026 0,1366 RON
16.03.2026 0,1368 RON
13.03.2026 0,1377 RON
12.03.2026 0,1385 RON
11.03.2026 0,1385 RON
10.03.2026 0,1383 RON
09.03.2026 0,1374 RON
06.03.2026 0,1377 RON
05.03.2026 0,1389 RON
04.03.2026 0,1392 RON
03.03.2026 0,1386 RON
02.03.2026 0,1381 RON
27.02.2026 0,1389 RON
26.02.2026 0,1391 RON
25.02.2026 0,1391 RON
24.02.2026 0,1393 RON
23.02.2026 0,1392 RON
20.02.2026 0,1389 RON
19.02.2026 0,1386 RON
18.02.2026 0,1375 RON
17.02.2026 0,1377 RON
16.02.2026 0,1381 RON
13.02.2026 0,1381 RON
12.02.2026 0,1385 RON
11.02.2026 0,1376 RON
10.02.2026 0,1373 RON
09.02.2026 0,1374 RON
06.02.2026 0,1364 RON
05.02.2026 0,1361 RON
04.02.2026 0,1363 RON
03.02.2026 0,1370 RON
02.02.2026 0,1359 RON
30.01.2026 0,1361 RON
29.01.2026 0,1366 RON
28.01.2026 0,1368 RON
27.01.2026 0,1382 RON
26.01.2026 0,1384 RON
23.01.2026 0,1391 RON
22.01.2026 0,1390 RON
21.01.2026 0,1400 RON
20.01.2026 0,1399 RON
19.01.2026 0,1402 RON
16.01.2026 0,1396 RON
15.01.2026 0,1395 RON
14.01.2026 0,1390 RON
13.01.2026 0,1387 RON
12.01.2026 0,1394 RON
09.01.2026 0,1390 RON
08.01.2026 0,1383 RON
05.01.2026 0,1391 RON