BNR · ISTORIC
Curs BNR 2026
Toate cotațiile oficiale BNR pentru anul 2026, într-o singură privire.
Fiecare zi, fiecare valoare și principalele extreme ale anului pentru CHF.
Cursul CHF în 2026
5.7911
-0.0010
(-0.02%)
Ultima cotație: 28.10.2026
Minimul anului
5.4532
+0.1607
(+3.04%)
14.01.2026
față de 14.01.2025 (5.2925)
Maximul anului
5.8104
+0.3050
(+5.54%)
22.10.2026
față de 22.10.2025 (5.5054)
Evoluție 2026
min 5.4532 · max 5.8104
Media anuală
5.6225
Prima cotație
05.01.2026
5.4781
Ultima cotație
28.10.2026
5.7911
Variație totală
+0.3130
+5.71%
Cea mai mare creștere
02.10.2026
+0.1451
Cea mai mare scădere
19.03.2026
-0.0327
Calendarul cotațiilor oficiale BNR din 2026 (CHF)
Fiecare celulă reprezintă valoarea oficială publicată de BNR. Zilele fără cotație sunt marcate cu „-”, iar zilele nelucrătoare fără cotație cu „×”.
Valoare mai mică
Valoare mai mare
Ian
Feb
Mar
Apr
Mai
Iun
Iul
Aug
Sep
Oct
Noi
Dec
Evoluția cursului CHF în 2026
Toate cotațiile oficiale publicate în cursul anului.
Lunile extreme din 2026
Lunile cu cele mai mici și cele mai mari valori medii lunare.
Cele mai mici medii lunare
Ian5.4942
Apr5.5349
Feb5.5728
Cele mai mari medii lunare
Oct5.7458
Mai5.7178
Iun5.6920
Date importante în 2026
Prima cotație (an)05.01.20265.4781
Ultima cotație (an)28.10.20265.7911
Cea mai mare creștere (zi)02.10.2026+0.1451
Cea mai mare scădere (zi)19.03.2026-0.0327
Cea mai mare valoare22.10.20265.8104
Cea mai mică valoare14.01.20265.4532
Curs CHF pe luni în 2026
| Lună | Medie | Minim | Maxim | Valori |
|---|---|---|---|---|
| Ianuarie | 5,4942 | 5,4532 | 5,5598 | 18 |
| Februarie | 5,5728 | 5,5372 | 5,5932 | 20 |
| Martie | 5,6045 | 5,5483 | 5,6621 | 22 |
| Aprilie | 5,5349 | 5,5139 | 5,5821 | 20 |
| Mai | 5,7178 | 5,6670 | 5,7666 | 20 |
| Iunie | 5,6920 | 5,6624 | 5,7432 | 21 |
| Iulie | 5,6593 | 5,6047 | 5,6992 | 23 |
| August | 5,6084 | 5,5773 | 5,6398 | 21 |
| Septembrie | 5,5804 | 5,5504 | 5,6205 | 22 |
| Octombrie | 5,7458 | 5,5896 | 5,8104 | 20 |
Valori zilnice CHF/RON în 2026
| Data | Curs |
|---|---|
| 28.10.2026 | 5,7911 RON |
| 27.10.2026 | 5,7921 RON |
| 26.10.2026 | 5,7808 RON |
| 23.10.2026 | 5,8093 RON |
| 22.10.2026 | 5,8104 RON |
| 21.10.2026 | 5,7547 RON |
| 20.10.2026 | 5,7627 RON |
| 19.10.2026 | 5,7591 RON |
| 16.10.2026 | 5,7558 RON |
| 15.10.2026 | 5,7356 RON |
| 14.10.2026 | 5,7239 RON |
| 13.10.2026 | 5,7316 RON |
| 12.10.2026 | 5,7273 RON |
| 09.10.2026 | 5,7280 RON |
| 08.10.2026 | 5,7304 RON |
| 07.10.2026 | 5,7355 RON |
| 06.10.2026 | 5,7285 RON |
| 05.10.2026 | 5,7358 RON |
| 02.10.2026 | 5,7347 RON |
| 01.10.2026 | 5,5896 RON |
| 30.09.2026 | 5,5754 RON |
| 29.09.2026 | 5,5793 RON |
| 28.09.2026 | 5,5823 RON |
| 25.09.2026 | 5,5798 RON |
| 24.09.2026 | 5,6067 RON |
| 23.09.2026 | 5,6205 RON |
| 22.09.2026 | 5,6085 RON |
| 21.09.2026 | 5,5728 RON |
| 18.09.2026 | 5,5564 RON |
| 17.09.2026 | 5,5504 RON |
| 16.09.2026 | 5,5683 RON |
| 15.09.2026 | 5,5779 RON |
| 14.09.2026 | 5,5739 RON |
| 11.09.2026 | 5,5628 RON |
| 10.09.2026 | 5,5707 RON |
| 09.09.2026 | 5,5768 RON |
| 08.09.2026 | 5,5739 RON |
| 07.09.2026 | 5,5848 RON |
| 04.09.2026 | 5,5832 RON |
| 03.09.2026 | 5,5922 RON |
| 02.09.2026 | 5,5726 RON |
| 01.09.2026 | 5,5996 RON |
| 31.08.2026 | 5,6071 RON |
| 28.08.2026 | 5,6194 RON |
| 27.08.2026 | 5,6046 RON |
| 26.08.2026 | 5,6086 RON |
| 25.08.2026 | 5,6099 RON |
| 24.08.2026 | 5,6131 RON |
| 21.08.2026 | 5,6230 RON |
| 20.08.2026 | 5,6398 RON |
| 19.08.2026 | 5,5773 RON |
| 18.08.2026 | 5,5801 RON |
| 17.08.2026 | 5,5830 RON |
| 14.08.2026 | 5,5819 RON |
| 13.08.2026 | 5,5984 RON |
| 12.08.2026 | 5,5896 RON |
| 11.08.2026 | 5,6027 RON |
| 10.08.2026 | 5,6092 RON |
| 07.08.2026 | 5,6244 RON |
| 06.08.2026 | 5,6221 RON |
| 05.08.2026 | 5,6210 RON |
| 04.08.2026 | 5,6303 RON |
| 03.08.2026 | 5,6318 RON |
| 31.07.2026 | 5,6420 RON |
| 30.07.2026 | 5,6187 RON |
| 29.07.2026 | 5,6047 RON |
| 28.07.2026 | 5,6151 RON |
| 27.07.2026 | 5,6344 RON |
| 24.07.2026 | 5,6297 RON |
| 23.07.2026 | 5,6312 RON |
| 22.07.2026 | 5,6521 RON |
| 21.07.2026 | 5,6619 RON |
| 20.07.2026 | 5,6745 RON |
| 17.07.2026 | 5,6741 RON |
| 16.07.2026 | 5,6630 RON |
| 15.07.2026 | 5,6615 RON |
| 14.07.2026 | 5,6669 RON |
| 13.07.2026 | 5,6583 RON |
| 10.07.2026 | 5,6768 RON |
| 09.07.2026 | 5,6762 RON |
| 08.07.2026 | 5,6801 RON |
| 07.07.2026 | 5,6771 RON |
| 06.07.2026 | 5,6879 RON |
| 03.07.2026 | 5,6990 RON |
| 02.07.2026 | 5,6992 RON |
| 01.07.2026 | 5,6790 RON |
| 30.06.2026 | 5,6828 RON |
| 29.06.2026 | 5,6853 RON |
| 26.06.2026 | 5,6838 RON |
| 25.06.2026 | 5,6737 RON |
| 24.06.2026 | 5,6936 RON |
| 23.06.2026 | 5,6772 RON |
| 22.06.2026 | 5,6624 RON |
| 19.06.2026 | 5,6731 RON |
| 18.06.2026 | 5,6804 RON |
| 17.06.2026 | 5,6980 RON |
| 16.06.2026 | 5,6723 RON |
| 15.06.2026 | 5,6891 RON |
| 12.06.2026 | 5,6813 RON |
| 11.06.2026 | 5,6794 RON |
| 10.06.2026 | 5,6717 RON |
| 09.06.2026 | 5,6904 RON |
| 08.06.2026 | 5,7073 RON |
| 05.06.2026 | 5,7242 RON |
| 04.06.2026 | 5,7265 RON |
| 03.06.2026 | 5,7371 RON |
| 02.06.2026 | 5,7432 RON |
| 29.05.2026 | 5,7535 RON |
| 28.05.2026 | 5,7259 RON |
| 27.05.2026 | 5,7266 RON |
| 26.05.2026 | 5,7355 RON |
| 25.05.2026 | 5,7666 RON |
| 22.05.2026 | 5,7527 RON |
| 21.05.2026 | 5,7347 RON |
| 20.05.2026 | 5,7150 RON |
| 19.05.2026 | 5,7148 RON |
| 18.05.2026 | 5,7017 RON |
| 15.05.2026 | 5,6989 RON |
| 14.05.2026 | 5,6863 RON |
| 13.05.2026 | 5,6851 RON |
| 12.05.2026 | 5,6803 RON |
| 11.05.2026 | 5,6989 RON |
| 08.05.2026 | 5,7194 RON |
| 07.05.2026 | 5,7518 RON |
| 06.05.2026 | 5,7429 RON |
| 05.05.2026 | 5,6974 RON |
| 04.05.2026 | 5,6670 RON |
| 30.04.2026 | 5,5821 RON |
| 29.04.2026 | 5,5181 RON |
| 28.04.2026 | 5,5162 RON |
| 27.04.2026 | 5,5319 RON |
| 24.04.2026 | 5,5375 RON |
| 23.04.2026 | 5,5470 RON |
| 22.04.2026 | 5,5508 RON |
| 21.04.2026 | 5,5603 RON |
| 20.04.2026 | 5,5471 RON |
| 17.04.2026 | 5,5267 RON |
| 16.04.2026 | 5,5172 RON |
| 15.04.2026 | 5,5284 RON |
| 14.04.2026 | 5,5336 RON |
| 09.04.2026 | 5,5139 RON |
| 08.04.2026 | 5,5292 RON |
| 07.04.2026 | 5,5200 RON |
| 06.04.2026 | 5,5296 RON |
| 03.04.2026 | 5,5318 RON |
| 02.04.2026 | 5,5314 RON |
| 01.04.2026 | 5,5443 RON |
| 31.03.2026 | 5,5546 RON |
| 30.03.2026 | 5,5483 RON |
| 27.03.2026 | 5,5543 RON |
| 26.03.2026 | 5,5665 RON |
| 25.03.2026 | 5,5615 RON |
| 24.03.2026 | 5,5818 RON |
| 23.03.2026 | 5,5921 RON |
| 20.03.2026 | 5,5919 RON |
| 19.03.2026 | 5,5830 RON |
| 18.03.2026 | 5,6157 RON |
| 17.03.2026 | 5,6256 RON |
| 16.03.2026 | 5,6344 RON |
| 13.03.2026 | 5,6401 RON |
| 12.03.2026 | 5,6447 RON |
| 11.03.2026 | 5,6377 RON |
| 10.03.2026 | 5,6388 RON |
| 09.03.2026 | 5,6621 RON |
| 06.03.2026 | 5,6273 RON |
| 05.03.2026 | 5,6250 RON |
| 04.03.2026 | 5,6064 RON |
| 03.03.2026 | 5,5873 RON |
| 02.03.2026 | 5,6189 RON |
| 27.02.2026 | 5,5866 RON |
| 26.02.2026 | 5,5756 RON |
| 25.02.2026 | 5,5833 RON |
| 24.02.2026 | 5,5904 RON |
| 23.02.2026 | 5,5761 RON |
| 20.02.2026 | 5,5813 RON |
| 19.02.2026 | 5,5867 RON |
| 18.02.2026 | 5,5765 RON |
| 17.02.2026 | 5,5932 RON |
| 16.02.2026 | 5,5781 RON |
| 13.02.2026 | 5,5813 RON |
| 12.02.2026 | 5,5824 RON |
| 11.02.2026 | 5,5772 RON |
| 10.02.2026 | 5,5783 RON |
| 09.02.2026 | 5,5599 RON |
| 06.02.2026 | 5,5529 RON |
| 05.02.2026 | 5,5565 RON |
| 04.02.2026 | 5,5509 RON |
| 03.02.2026 | 5,5510 RON |
| 02.02.2026 | 5,5372 RON |
| 30.01.2026 | 5,5598 RON |
| 29.01.2026 | 5,5548 RON |
| 28.01.2026 | 5,5418 RON |
| 27.01.2026 | 5,5270 RON |
| 26.01.2026 | 5,5322 RON |
| 23.01.2026 | 5,4922 RON |
| 22.01.2026 | 5,4897 RON |
| 21.01.2026 | 5,4947 RON |
| 20.01.2026 | 5,4978 RON |
| 19.01.2026 | 5,4851 RON |
| 16.01.2026 | 5,4663 RON |
| 15.01.2026 | 5,4654 RON |
| 14.01.2026 | 5,4532 RON |
| 13.01.2026 | 5,4648 RON |
| 12.01.2026 | 5,4650 RON |
| 09.01.2026 | 5,4644 RON |
| 08.01.2026 | 5,4641 RON |
| 05.01.2026 | 5,4781 RON |