BNR · ISTORIC

Curs BNR 2026

Toate cotațiile oficiale BNR pentru anul 2026, într-o singură privire.

Fiecare zi, fiecare valoare și principalele extreme ale anului pentru JPY.

Cursul JPY în 2026 0.0305 +0.0000 (+0.08%) Ultima cotație: 28.10.2026
Minimul anului
0.0272 -0.0035 (-11.42%)
16.04.2026 față de 16.04.2025 (0.0307)
Maximul anului
0.0305 +0.0018 (+6.20%)
23.10.2026 față de 23.10.2025 (0.0287)
Evoluție 2026 min 0.0272 · max 0.0305
Media anuală 0.0283
Prima cotație 05.01.2026 0.0278
Ultima cotație 28.10.2026 0.0305
Variație totală +0.0026 +9.49%
Cea mai mare creștere 04.05.2026 +0.0007
Cea mai mare scădere 18.09.2026 -0.0004

Calendarul cotațiilor oficiale BNR din 2026 (JPY)

Fiecare celulă reprezintă valoarea oficială publicată de BNR. Zilele fără cotație sunt marcate cu „-”, iar zilele nelucrătoare fără cotație cu „×”.

Valoare mai mică Valoare mai mare
Ian
Feb
Mar
Apr
Mai
Iun
Iul
Aug
Sep
Oct
Noi
Dec

Evoluția cursului JPY în 2026

Toate cotațiile oficiale publicate în cursul anului.

Lunile extreme din 2026

Lunile cu cele mai mici și cele mai mari valori medii lunare.

Cele mai mici medii lunare

Apr0.0274
Ian0.0277
Feb0.0278

Cele mai mari medii lunare

Oct0.0302
Sep0.0292
Aug0.0285

Date importante în 2026

Prima cotație (an)05.01.20260.0278
Ultima cotație (an)28.10.20260.0305
Cea mai mare creștere (zi)04.05.2026+0.0007
Cea mai mare scădere (zi)18.09.2026-0.0004
Cea mai mare valoare23.10.20260.0305
Cea mai mică valoare16.04.20260.0272

Curs JPY pe luni în 2026

LunăMedieMinimMaximValori
Ianuarie 0,0277 0,0274 0,0280 18
Februarie 0,0278 0,0274 0,0281 20
Martie 0,0278 0,0276 0,0279 22
Aprilie 0,0274 0,0272 0,0277 20
Mai 0,0283 0,0281 0,0287 20
Iunie 0,0283 0,0281 0,0286 21
Iulie 0,0282 0,0280 0,0285 23
August 0,0285 0,0283 0,0290 21
Septembrie 0,0292 0,0283 0,0296 22
Octombrie 0,0302 0,0295 0,0305 20

Valori zilnice JPY/RON în 2026

DataCurs
28.10.2026 0,0305 RON
27.10.2026 0,0304 RON
26.10.2026 0,0303 RON
23.10.2026 0,0305 RON
22.10.2026 0,0304 RON
21.10.2026 0,0300 RON
20.10.2026 0,0300 RON
19.10.2026 0,0300 RON
16.10.2026 0,0300 RON
15.10.2026 0,0302 RON
14.10.2026 0,0301 RON
13.10.2026 0,0302 RON
12.10.2026 0,0301 RON
09.10.2026 0,0301 RON
08.10.2026 0,0302 RON
07.10.2026 0,0302 RON
06.10.2026 0,0301 RON
05.10.2026 0,0301 RON
02.10.2026 0,0301 RON
01.10.2026 0,0295 RON
30.09.2026 0,0296 RON
29.09.2026 0,0296 RON
28.09.2026 0,0296 RON
25.09.2026 0,0293 RON
24.09.2026 0,0292 RON
23.09.2026 0,0293 RON
22.09.2026 0,0292 RON
21.09.2026 0,0292 RON
18.09.2026 0,0290 RON
17.09.2026 0,0294 RON
16.09.2026 0,0294 RON
15.09.2026 0,0294 RON
14.09.2026 0,0295 RON
11.09.2026 0,0294 RON
10.09.2026 0,0294 RON
09.09.2026 0,0294 RON
08.09.2026 0,0294 RON
07.09.2026 0,0293 RON
04.09.2026 0,0289 RON
03.09.2026 0,0290 RON
02.09.2026 0,0284 RON
01.09.2026 0,0283 RON
31.08.2026 0,0284 RON
28.08.2026 0,0283 RON
27.08.2026 0,0283 RON
26.08.2026 0,0284 RON
25.08.2026 0,0283 RON
24.08.2026 0,0283 RON
21.08.2026 0,0283 RON
20.08.2026 0,0283 RON
19.08.2026 0,0284 RON
18.08.2026 0,0284 RON
17.08.2026 0,0284 RON
14.08.2026 0,0285 RON
13.08.2026 0,0285 RON
12.08.2026 0,0285 RON
11.08.2026 0,0285 RON
10.08.2026 0,0285 RON
07.08.2026 0,0288 RON
06.08.2026 0,0288 RON
05.08.2026 0,0288 RON
04.08.2026 0,0289 RON
03.08.2026 0,0290 RON
31.07.2026 0,0285 RON
30.07.2026 0,0280 RON
29.07.2026 0,0281 RON
28.07.2026 0,0281 RON
27.07.2026 0,0281 RON
24.07.2026 0,0281 RON
23.07.2026 0,0281 RON
22.07.2026 0,0282 RON
21.07.2026 0,0282 RON
20.07.2026 0,0282 RON
17.07.2026 0,0282 RON
16.07.2026 0,0282 RON
15.07.2026 0,0283 RON
14.07.2026 0,0284 RON
13.07.2026 0,0283 RON
10.07.2026 0,0283 RON
09.07.2026 0,0282 RON
08.07.2026 0,0283 RON
07.07.2026 0,0283 RON
06.07.2026 0,0282 RON
03.07.2026 0,0284 RON
02.07.2026 0,0285 RON
01.07.2026 0,0283 RON
30.06.2026 0,0283 RON
29.06.2026 0,0284 RON
26.06.2026 0,0284 RON
25.06.2026 0,0284 RON
24.06.2026 0,0286 RON
23.06.2026 0,0285 RON
22.06.2026 0,0283 RON
19.06.2026 0,0283 RON
18.06.2026 0,0284 RON
17.06.2026 0,0282 RON
16.06.2026 0,0281 RON
15.06.2026 0,0282 RON
12.06.2026 0,0282 RON
11.06.2026 0,0283 RON
10.06.2026 0,0282 RON
09.06.2026 0,0283 RON
08.06.2026 0,0285 RON
05.06.2026 0,0282 RON
04.06.2026 0,0283 RON
03.06.2026 0,0283 RON
02.06.2026 0,0283 RON
29.05.2026 0,0283 RON
28.05.2026 0,0283 RON
27.05.2026 0,0282 RON
26.05.2026 0,0283 RON
25.05.2026 0,0284 RON
22.05.2026 0,0284 RON
21.05.2026 0,0284 RON
20.05.2026 0,0284 RON
19.05.2026 0,0283 RON
18.05.2026 0,0282 RON
15.05.2026 0,0283 RON
14.05.2026 0,0282 RON
13.05.2026 0,0282 RON
12.05.2026 0,0281 RON
11.05.2026 0,0282 RON
08.05.2026 0,0284 RON
07.05.2026 0,0286 RON
06.05.2026 0,0287 RON
05.05.2026 0,0283 RON
04.05.2026 0,0283 RON
30.04.2026 0,0276 RON
29.04.2026 0,0273 RON
28.04.2026 0,0273 RON
27.04.2026 0,0272 RON
24.04.2026 0,0273 RON
23.04.2026 0,0273 RON
22.04.2026 0,0272 RON
21.04.2026 0,0272 RON
20.04.2026 0,0273 RON
17.04.2026 0,0272 RON
16.04.2026 0,0272 RON
15.04.2026 0,0272 RON
14.04.2026 0,0272 RON
09.04.2026 0,0274 RON
08.04.2026 0,0275 RON
07.04.2026 0,0276 RON
06.04.2026 0,0277 RON
03.04.2026 0,0277 RON
02.04.2026 0,0277 RON
01.04.2026 0,0277 RON
31.03.2026 0,0278 RON
30.03.2026 0,0278 RON
27.03.2026 0,0277 RON
26.03.2026 0,0276 RON
25.03.2026 0,0276 RON
24.03.2026 0,0277 RON
23.03.2026 0,0278 RON
20.03.2026 0,0278 RON
19.03.2026 0,0279 RON
18.03.2026 0,0278 RON
17.03.2026 0,0278 RON
16.03.2026 0,0279 RON
13.03.2026 0,0279 RON
12.03.2026 0,0278 RON
11.03.2026 0,0277 RON
10.03.2026 0,0278 RON
09.03.2026 0,0278 RON
06.03.2026 0,0279 RON
05.03.2026 0,0279 RON
04.03.2026 0,0278 RON
03.03.2026 0,0279 RON
02.03.2026 0,0277 RON
27.02.2026 0,0277 RON
26.02.2026 0,0277 RON
25.02.2026 0,0276 RON
24.02.2026 0,0277 RON
23.02.2026 0,0279 RON
20.02.2026 0,0279 RON
19.02.2026 0,0279 RON
18.02.2026 0,0280 RON
17.02.2026 0,0281 RON
16.02.2026 0,0280 RON
13.02.2026 0,0280 RON
12.02.2026 0,0280 RON
11.02.2026 0,0279 RON
10.02.2026 0,0276 RON
09.02.2026 0,0274 RON
06.02.2026 0,0275 RON
05.02.2026 0,0275 RON
04.02.2026 0,0275 RON
03.02.2026 0,0277 RON
02.02.2026 0,0277 RON
30.01.2026 0,0277 RON
29.01.2026 0,0278 RON
28.01.2026 0,0279 RON
27.01.2026 0,0279 RON
26.01.2026 0,0280 RON
23.01.2026 0,0274 RON
22.01.2026 0,0275 RON
21.01.2026 0,0275 RON
20.01.2026 0,0275 RON
19.01.2026 0,0277 RON
16.01.2026 0,0277 RON
15.01.2026 0,0276 RON
14.01.2026 0,0275 RON
13.01.2026 0,0275 RON
12.01.2026 0,0276 RON
09.01.2026 0,0277 RON
08.01.2026 0,0278 RON
05.01.2026 0,0278 RON