BNR · ISTORIC
Curs BNR 2024
Toate cotațiile oficiale BNR pentru anul 2024, într-o singură privire.
Fiecare zi, fiecare valoare și principalele extreme ale anului pentru TRY.
Cursul TRY în 2024
0.1350
+0.0002
(+0.15%)
Ultima cotație: 31.12.2024
Minimul anului
0.1301
-0.0406
(-23.78%)
30.09.2024
față de 29.09.2023 (0.1707)
Maximul anului
0.1531
-0.0941
(-38.07%)
05.01.2024
față de 05.01.2023 (0.2472)
Evoluție 2024
min 0.1301 · max 0.1531
Media anuală
0.1401
Prima cotație
03.01.2024
0.1528
Ultima cotație
31.12.2024
0.1350
Variație totală
-0.0178
-11.65%
Cea mai mare creștere
22.03.2024
+0.0032
Cea mai mare scădere
05.08.2024
-0.0025
Calendarul cotațiilor oficiale BNR din 2024 (TRY)
Fiecare celulă reprezintă valoarea oficială publicată de BNR. Zilele fără cotație sunt marcate cu „-”, iar zilele nelucrătoare fără cotație cu „×”.
Valoare mai mică
Valoare mai mare
Ian
Feb
Mar
Apr
Mai
Iun
Iul
Aug
Sep
Oct
Noi
Dec
Evoluția cursului TRY în 2024
Toate cotațiile oficiale publicate în cursul anului.
Lunile extreme din 2024
Lunile cu cele mai mici și cele mai mari valori medii lunare.
Cele mai mici medii lunare
Sep0.1315
Oct0.1332
Aug0.1342
Cele mai mari medii lunare
Ian0.1516
Feb0.1497
Apr0.1434
Date importante în 2024
Prima cotație (an)03.01.20240.1528
Ultima cotație (an)31.12.20240.1350
Cea mai mare creștere (zi)22.03.2024+0.0032
Cea mai mare scădere (zi)05.08.2024-0.0025
Cea mai mare valoare05.01.20240.1531
Cea mai mică valoare30.09.20240.1301
Curs TRY pe luni în 2024
| Lună | Medie | Minim | Maxim | Valori |
|---|---|---|---|---|
| Ianuarie | 0,1516 | 0,1506 | 0,1531 | 20 |
| Februarie | 0,1497 | 0,1467 | 0,1519 | 21 |
| Martie | 0,1427 | 0,1405 | 0,1467 | 21 |
| Aprilie | 0,1434 | 0,1418 | 0,1444 | 22 |
| Mai | 0,1428 | 0,1420 | 0,1439 | 20 |
| Iunie | 0,1420 | 0,1405 | 0,1434 | 19 |
| Iulie | 0,1393 | 0,1373 | 0,1421 | 23 |
| August | 0,1342 | 0,1311 | 0,1393 | 21 |
| Septembrie | 0,1315 | 0,1301 | 0,1327 | 21 |
| Octombrie | 0,1332 | 0,1312 | 0,1348 | 23 |
| Noiembrie | 0,1359 | 0,1328 | 0,1383 | 21 |
| Decembrie | 0,1357 | 0,1348 | 0,1365 | 20 |
Valori zilnice TRY/RON în 2024
| Data | Curs |
|---|---|
| 31.12.2024 | 0,1350 RON |
| 30.12.2024 | 0,1348 RON |
| 27.12.2024 | 0,1355 RON |
| 24.12.2024 | 0,1352 RON |
| 23.12.2024 | 0,1359 RON |
| 20.12.2024 | 0,1360 RON |
| 19.12.2024 | 0,1363 RON |
| 18.12.2024 | 0,1354 RON |
| 17.12.2024 | 0,1356 RON |
| 16.12.2024 | 0,1355 RON |
| 13.12.2024 | 0,1358 RON |
| 12.12.2024 | 0,1358 RON |
| 11.12.2024 | 0,1359 RON |
| 10.12.2024 | 0,1356 RON |
| 09.12.2024 | 0,1348 RON |
| 06.12.2024 | 0,1350 RON |
| 05.12.2024 | 0,1361 RON |
| 04.12.2024 | 0,1365 RON |
| 03.12.2024 | 0,1363 RON |
| 02.12.2024 | 0,1362 RON |
| 29.11.2024 | 0,1359 RON |
| 28.11.2024 | 0,1359 RON |
| 27.11.2024 | 0,1367 RON |
| 26.11.2024 | 0,1368 RON |
| 25.11.2024 | 0,1373 RON |
| 22.11.2024 | 0,1383 RON |
| 21.11.2024 | 0,1371 RON |
| 20.11.2024 | 0,1370 RON |
| 19.11.2024 | 0,1360 RON |
| 18.11.2024 | 0,1368 RON |
| 15.11.2024 | 0,1366 RON |
| 14.11.2024 | 0,1379 RON |
| 13.11.2024 | 0,1362 RON |
| 12.11.2024 | 0,1363 RON |
| 11.11.2024 | 0,1358 RON |
| 08.11.2024 | 0,1344 RON |
| 07.11.2024 | 0,1353 RON |
| 06.11.2024 | 0,1351 RON |
| 05.11.2024 | 0,1328 RON |
| 04.11.2024 | 0,1330 RON |
| 01.11.2024 | 0,1335 RON |
| 31.10.2024 | 0,1332 RON |
| 30.10.2024 | 0,1338 RON |
| 29.10.2024 | 0,1343 RON |
| 28.10.2024 | 0,1341 RON |
| 25.10.2024 | 0,1342 RON |
| 24.10.2024 | 0,1347 RON |
| 23.10.2024 | 0,1348 RON |
| 22.10.2024 | 0,1344 RON |
| 21.10.2024 | 0,1340 RON |
| 18.10.2024 | 0,1338 RON |
| 17.10.2024 | 0,1336 RON |
| 16.10.2024 | 0,1336 RON |
| 15.10.2024 | 0,1330 RON |
| 14.10.2024 | 0,1329 RON |
| 11.10.2024 | 0,1326 RON |
| 10.10.2024 | 0,1330 RON |
| 09.10.2024 | 0,1326 RON |
| 08.10.2024 | 0,1320 RON |
| 07.10.2024 | 0,1328 RON |
| 04.10.2024 | 0,1319 RON |
| 03.10.2024 | 0,1319 RON |
| 02.10.2024 | 0,1312 RON |
| 01.10.2024 | 0,1314 RON |
| 30.09.2024 | 0,1301 RON |
| 27.09.2024 | 0,1305 RON |
| 26.09.2024 | 0,1307 RON |
| 25.09.2024 | 0,1304 RON |
| 24.09.2024 | 0,1307 RON |
| 23.09.2024 | 0,1313 RON |
| 20.09.2024 | 0,1313 RON |
| 19.09.2024 | 0,1308 RON |
| 18.09.2024 | 0,1309 RON |
| 17.09.2024 | 0,1312 RON |
| 16.09.2024 | 0,1317 RON |
| 13.09.2024 | 0,1320 RON |
| 12.09.2024 | 0,1325 RON |
| 11.09.2024 | 0,1323 RON |
| 10.09.2024 | 0,1324 RON |
| 09.09.2024 | 0,1321 RON |
| 06.09.2024 | 0,1315 RON |
| 05.09.2024 | 0,1320 RON |
| 04.09.2024 | 0,1321 RON |
| 03.09.2024 | 0,1327 RON |
| 02.09.2024 | 0,1321 RON |
| 30.08.2024 | 0,1318 RON |
| 29.08.2024 | 0,1316 RON |
| 28.08.2024 | 0,1314 RON |
| 27.08.2024 | 0,1311 RON |
| 26.08.2024 | 0,1311 RON |
| 23.08.2024 | 0,1316 RON |
| 22.08.2024 | 0,1318 RON |
| 21.08.2024 | 0,1320 RON |
| 20.08.2024 | 0,1328 RON |
| 19.08.2024 | 0,1338 RON |
| 16.08.2024 | 0,1344 RON |
| 14.08.2024 | 0,1347 RON |
| 13.08.2024 | 0,1360 RON |
| 12.08.2024 | 0,1358 RON |
| 09.08.2024 | 0,1362 RON |
| 08.08.2024 | 0,1358 RON |
| 07.08.2024 | 0,1360 RON |
| 06.08.2024 | 0,1358 RON |
| 05.08.2024 | 0,1363 RON |
| 02.08.2024 | 0,1388 RON |
| 01.08.2024 | 0,1393 RON |
| 31.07.2024 | 0,1386 RON |
| 30.07.2024 | 0,1388 RON |
| 29.07.2024 | 0,1390 RON |
| 26.07.2024 | 0,1385 RON |
| 25.07.2024 | 0,1385 RON |
| 24.07.2024 | 0,1397 RON |
| 23.07.2024 | 0,1388 RON |
| 22.07.2024 | 0,1384 RON |
| 19.07.2024 | 0,1380 RON |
| 18.07.2024 | 0,1376 RON |
| 17.07.2024 | 0,1373 RON |
| 16.07.2024 | 0,1377 RON |
| 15.07.2024 | 0,1378 RON |
| 12.07.2024 | 0,1390 RON |
| 11.07.2024 | 0,1392 RON |
| 10.07.2024 | 0,1396 RON |
| 09.07.2024 | 0,1401 RON |
| 08.07.2024 | 0,1406 RON |
| 05.07.2024 | 0,1406 RON |
| 04.07.2024 | 0,1415 RON |
| 03.07.2024 | 0,1420 RON |
| 02.07.2024 | 0,1421 RON |
| 01.07.2024 | 0,1415 RON |
| 28.06.2024 | 0,1416 RON |
| 27.06.2024 | 0,1415 RON |
| 26.06.2024 | 0,1413 RON |
| 25.06.2024 | 0,1406 RON |
| 21.06.2024 | 0,1421 RON |
| 20.06.2024 | 0,1423 RON |
| 19.06.2024 | 0,1422 RON |
| 18.06.2024 | 0,1422 RON |
| 17.06.2024 | 0,1414 RON |
| 14.06.2024 | 0,1434 RON |
| 13.06.2024 | 0,1426 RON |
| 12.06.2024 | 0,1428 RON |
| 11.06.2024 | 0,1430 RON |
| 10.06.2024 | 0,1428 RON |
| 07.06.2024 | 0,1413 RON |
| 06.06.2024 | 0,1420 RON |
| 05.06.2024 | 0,1405 RON |
| 04.06.2024 | 0,1418 RON |
| 03.06.2024 | 0,1426 RON |
| 31.05.2024 | 0,1428 RON |
| 30.05.2024 | 0,1426 RON |
| 29.05.2024 | 0,1423 RON |
| 28.05.2024 | 0,1421 RON |
| 27.05.2024 | 0,1424 RON |
| 24.05.2024 | 0,1427 RON |
| 23.05.2024 | 0,1424 RON |
| 22.05.2024 | 0,1425 RON |
| 21.05.2024 | 0,1424 RON |
| 20.05.2024 | 0,1422 RON |
| 17.05.2024 | 0,1421 RON |
| 16.05.2024 | 0,1420 RON |
| 15.05.2024 | 0,1426 RON |
| 14.05.2024 | 0,1431 RON |
| 13.05.2024 | 0,1433 RON |
| 10.05.2024 | 0,1432 RON |
| 09.05.2024 | 0,1439 RON |
| 08.05.2024 | 0,1435 RON |
| 07.05.2024 | 0,1433 RON |
| 02.05.2024 | 0,1436 RON |
| 30.04.2024 | 0,1434 RON |
| 29.04.2024 | 0,1436 RON |
| 26.04.2024 | 0,1428 RON |
| 25.04.2024 | 0,1430 RON |
| 24.04.2024 | 0,1432 RON |
| 23.04.2024 | 0,1435 RON |
| 22.04.2024 | 0,1433 RON |
| 19.04.2024 | 0,1438 RON |
| 18.04.2024 | 0,1436 RON |
| 17.04.2024 | 0,1437 RON |
| 16.04.2024 | 0,1444 RON |
| 15.04.2024 | 0,1440 RON |
| 12.04.2024 | 0,1443 RON |
| 11.04.2024 | 0,1435 RON |
| 10.04.2024 | 0,1418 RON |
| 09.04.2024 | 0,1421 RON |
| 08.04.2024 | 0,1434 RON |
| 05.04.2024 | 0,1432 RON |
| 04.04.2024 | 0,1435 RON |
| 03.04.2024 | 0,1444 RON |
| 02.04.2024 | 0,1437 RON |
| 01.04.2024 | 0,1422 RON |
| 29.03.2024 | 0,1429 RON |
| 28.03.2024 | 0,1428 RON |
| 27.03.2024 | 0,1424 RON |
| 26.03.2024 | 0,1424 RON |
| 25.03.2024 | 0,1431 RON |
| 22.03.2024 | 0,1437 RON |
| 21.03.2024 | 0,1405 RON |
| 20.03.2024 | 0,1417 RON |
| 19.03.2024 | 0,1420 RON |
| 18.03.2024 | 0,1410 RON |
| 15.03.2024 | 0,1419 RON |
| 14.03.2024 | 0,1410 RON |
| 13.03.2024 | 0,1418 RON |
| 12.03.2024 | 0,1417 RON |
| 11.03.2024 | 0,1420 RON |
| 08.03.2024 | 0,1425 RON |
| 07.03.2024 | 0,1435 RON |
| 06.03.2024 | 0,1438 RON |
| 05.03.2024 | 0,1447 RON |
| 04.03.2024 | 0,1453 RON |
| 01.03.2024 | 0,1467 RON |
| 29.02.2024 | 0,1467 RON |
| 28.02.2024 | 0,1476 RON |
| 27.02.2024 | 0,1470 RON |
| 26.02.2024 | 0,1473 RON |
| 23.02.2024 | 0,1481 RON |
| 22.02.2024 | 0,1473 RON |
| 21.02.2024 | 0,1489 RON |
| 20.02.2024 | 0,1492 RON |
| 19.02.2024 | 0,1495 RON |
| 16.02.2024 | 0,1499 RON |
| 15.02.2024 | 0,1509 RON |
| 14.02.2024 | 0,1515 RON |
| 13.02.2024 | 0,1503 RON |
| 12.02.2024 | 0,1506 RON |
| 09.02.2024 | 0,1506 RON |
| 08.02.2024 | 0,1510 RON |
| 07.02.2024 | 0,1511 RON |
| 06.02.2024 | 0,1519 RON |
| 05.02.2024 | 0,1518 RON |
| 02.02.2024 | 0,1500 RON |
| 01.02.2024 | 0,1518 RON |
| 31.01.2024 | 0,1514 RON |
| 30.01.2024 | 0,1514 RON |
| 29.01.2024 | 0,1516 RON |
| 26.01.2024 | 0,1511 RON |
| 25.01.2024 | 0,1509 RON |
| 23.01.2024 | 0,1512 RON |
| 22.01.2024 | 0,1513 RON |
| 19.01.2024 | 0,1515 RON |
| 18.01.2024 | 0,1511 RON |
| 17.01.2024 | 0,1521 RON |
| 16.01.2024 | 0,1517 RON |
| 15.01.2024 | 0,1511 RON |
| 12.01.2024 | 0,1514 RON |
| 11.01.2024 | 0,1506 RON |
| 10.01.2024 | 0,1517 RON |
| 09.01.2024 | 0,1518 RON |
| 08.01.2024 | 0,1520 RON |
| 05.01.2024 | 0,1531 RON |
| 04.01.2024 | 0,1525 RON |
| 03.01.2024 | 0,1528 RON |