BNR · ISTORIC
Curs BNR 2008
Toate cotațiile oficiale BNR pentru anul 2008, într-o singură privire.
Fiecare zi, fiecare valoare și principalele extreme ale anului pentru PLN.
Cursul PLN în 2008
0.9554
-0.0075
(-0.78%)
Ultima cotație: 31.12.2008
Minimul anului
0.9320
+0.0092
(+1.00%)
23.10.2008
față de 23.10.2007 (0.9228)
Maximul anului
1.1470
+0.2537
(+28.40%)
06.10.2008
față de 05.10.2007 (0.8933)
Evoluție 2008
min 0.9320 · max 1.1470
Media anuală
1.0500
Prima cotație
03.01.2008
0.9956
Ultima cotație
31.12.2008
0.9554
Variație totală
-0.0402
-4.04%
Cea mai mare creștere
28.10.2008
+0.0391
Cea mai mare scădere
10.10.2008
-0.0592
Calendarul cotațiilor oficiale BNR din 2008 (PLN)
Fiecare celulă reprezintă valoarea oficială publicată de BNR. Zilele fără cotație sunt marcate cu „-”, iar zilele nelucrătoare fără cotație cu „×”.
Valoare mai mică
Valoare mai mare
Ian
Feb
Mar
Apr
Mai
Iun
Iul
Aug
Sep
Oct
Noi
Dec
Evoluția cursului PLN în 2008
Toate cotațiile oficiale publicate în cursul anului.
Lunile extreme din 2008
Lunile cu cele mai mici și cele mai mari valori medii lunare.
Cele mai mici medii lunare
Dec0.9756
Noi1.0115
Feb1.0210
Cele mai mari medii lunare
Iul1.0974
Iun1.0832
Mai1.0750
Date importante în 2008
Prima cotație (an)03.01.20080.9956
Ultima cotație (an)31.12.20080.9554
Cea mai mare creștere (zi)28.10.2008+0.0391
Cea mai mare scădere (zi)10.10.2008-0.0592
Cea mai mare valoare06.10.20081.1470
Cea mai mică valoare23.10.20080.9320
Curs PLN pe luni în 2008
| Lună | Medie | Minim | Maxim | Valori |
|---|---|---|---|---|
| Ianuarie | 1,0227 | 0,9940 | 1,0423 | 21 |
| Februarie | 1,0210 | 1,0067 | 1,0550 | 21 |
| Martie | 1,0519 | 1,0416 | 1,0640 | 21 |
| Aprilie | 1,0573 | 1,0409 | 1,0689 | 21 |
| Mai | 1,0750 | 1,0556 | 1,0864 | 21 |
| Iunie | 1,0832 | 1,0662 | 1,0923 | 21 |
| Iulie | 1,0974 | 1,0828 | 1,1122 | 23 |
| August | 1,0717 | 1,0565 | 1,0925 | 21 |
| Septembrie | 1,0742 | 1,0357 | 1,1074 | 22 |
| Octombrie | 1,0474 | 0,9320 | 1,1470 | 23 |
| Noiembrie | 1,0115 | 0,9843 | 1,0530 | 20 |
| Decembrie | 0,9756 | 0,9443 | 1,0025 | 20 |
Valori zilnice PLN/RON în 2008
| Data | Curs |
|---|---|
| 31.12.2008 | 0,9554 RON |
| 30.12.2008 | 0,9629 RON |
| 29.12.2008 | 0,9599 RON |
| 24.12.2008 | 0,9660 RON |
| 23.12.2008 | 0,9532 RON |
| 22.12.2008 | 0,9559 RON |
| 19.12.2008 | 0,9653 RON |
| 18.12.2008 | 0,9443 RON |
| 17.12.2008 | 0,9636 RON |
| 16.12.2008 | 0,9737 RON |
| 15.12.2008 | 0,9845 RON |
| 12.12.2008 | 0,9878 RON |
| 11.12.2008 | 0,9848 RON |
| 10.12.2008 | 0,9838 RON |
| 09.12.2008 | 0,9928 RON |
| 08.12.2008 | 0,9950 RON |
| 05.12.2008 | 0,9938 RON |
| 04.12.2008 | 0,9900 RON |
| 03.12.2008 | 1,0025 RON |
| 02.12.2008 | 0,9958 RON |
| 28.11.2008 | 1,0056 RON |
| 27.11.2008 | 1,0278 RON |
| 26.11.2008 | 1,0071 RON |
| 25.11.2008 | 0,9865 RON |
| 24.11.2008 | 0,9843 RON |
| 21.11.2008 | 0,9954 RON |
| 20.11.2008 | 0,9919 RON |
| 19.11.2008 | 0,9949 RON |
| 18.11.2008 | 0,9940 RON |
| 17.11.2008 | 1,0005 RON |
| 14.11.2008 | 1,0011 RON |
| 13.11.2008 | 1,0127 RON |
| 12.11.2008 | 1,0213 RON |
| 11.11.2008 | 0,9876 RON |
| 10.11.2008 | 1,0307 RON |
| 07.11.2008 | 1,0228 RON |
| 06.11.2008 | 1,0405 RON |
| 05.11.2008 | 1,0530 RON |
| 04.11.2008 | 1,0402 RON |
| 03.11.2008 | 1,0312 RON |
| 31.10.2008 | 1,0098 RON |
| 30.10.2008 | 1,0233 RON |
| 29.10.2008 | 1,0099 RON |
| 28.10.2008 | 0,9992 RON |
| 27.10.2008 | 0,9601 RON |
| 24.10.2008 | 0,9436 RON |
| 23.10.2008 | 0,9320 RON |
| 22.10.2008 | 0,9567 RON |
| 21.10.2008 | 1,0049 RON |
| 20.10.2008 | 1,0293 RON |
| 17.10.2008 | 1,0384 RON |
| 16.10.2008 | 1,0600 RON |
| 15.10.2008 | 1,0762 RON |
| 14.10.2008 | 1,0746 RON |
| 13.10.2008 | 1,0579 RON |
| 10.10.2008 | 1,0538 RON |
| 09.10.2008 | 1,1130 RON |
| 08.10.2008 | 1,1210 RON |
| 07.10.2008 | 1,1436 RON |
| 06.10.2008 | 1,1470 RON |
| 03.10.2008 | 1,1282 RON |
| 02.10.2008 | 1,1051 RON |
| 01.10.2008 | 1,1034 RON |
| 30.09.2008 | 1,0962 RON |
| 29.09.2008 | 1,0886 RON |
| 26.09.2008 | 1,0923 RON |
| 25.09.2008 | 1,1040 RON |
| 24.09.2008 | 1,1074 RON |
| 23.09.2008 | 1,1037 RON |
| 22.09.2008 | 1,1067 RON |
| 19.09.2008 | 1,0978 RON |
| 18.09.2008 | 1,0969 RON |
| 17.09.2008 | 1,0900 RON |
| 16.09.2008 | 1,0770 RON |
| 15.09.2008 | 1,0754 RON |
| 12.09.2008 | 1,0733 RON |
| 11.09.2008 | 1,0545 RON |
| 10.09.2008 | 1,0357 RON |
| 09.09.2008 | 1,0358 RON |
| 08.09.2008 | 1,0372 RON |
| 05.09.2008 | 1,0517 RON |
| 04.09.2008 | 1,0487 RON |
| 03.09.2008 | 1,0530 RON |
| 02.09.2008 | 1,0513 RON |
| 01.09.2008 | 1,0552 RON |
| 29.08.2008 | 1,0565 RON |
| 28.08.2008 | 1,0637 RON |
| 27.08.2008 | 1,0653 RON |
| 26.08.2008 | 1,0705 RON |
| 25.08.2008 | 1,0639 RON |
| 22.08.2008 | 1,0657 RON |
| 21.08.2008 | 1,0650 RON |
| 20.08.2008 | 1,0637 RON |
| 19.08.2008 | 1,0603 RON |
| 18.08.2008 | 1,0573 RON |
| 15.08.2008 | 1,0646 RON |
| 14.08.2008 | 1,0676 RON |
| 13.08.2008 | 1,0812 RON |
| 12.08.2008 | 1,0845 RON |
| 11.08.2008 | 1,0920 RON |
| 08.08.2008 | 1,0686 RON |
| 07.08.2008 | 1,0716 RON |
| 06.08.2008 | 1,0728 RON |
| 05.08.2008 | 1,0883 RON |
| 04.08.2008 | 1,0905 RON |
| 01.08.2008 | 1,0925 RON |
| 31.07.2008 | 1,1033 RON |
| 30.07.2008 | 1,1011 RON |
| 29.07.2008 | 1,1028 RON |
| 28.07.2008 | 1,1055 RON |
| 25.07.2008 | 1,1122 RON |
| 24.07.2008 | 1,1080 RON |
| 23.07.2008 | 1,0967 RON |
| 22.07.2008 | 1,1059 RON |
| 21.07.2008 | 1,1009 RON |
| 18.07.2008 | 1,1040 RON |
| 17.07.2008 | 1,1057 RON |
| 16.07.2008 | 1,1120 RON |
| 15.07.2008 | 1,1055 RON |
| 14.07.2008 | 1,0991 RON |
| 11.07.2008 | 1,0952 RON |
| 10.07.2008 | 1,0847 RON |
| 09.07.2008 | 1,0828 RON |
| 08.07.2008 | 1,0868 RON |
| 07.07.2008 | 1,0887 RON |
| 04.07.2008 | 1,0856 RON |
| 03.07.2008 | 1,0839 RON |
| 02.07.2008 | 1,0852 RON |
| 01.07.2008 | 1,0839 RON |
| 30.06.2008 | 1,0877 RON |
| 27.06.2008 | 1,0847 RON |
| 26.06.2008 | 1,0873 RON |
| 25.06.2008 | 1,0912 RON |
| 24.06.2008 | 1,0923 RON |
| 23.06.2008 | 1,0909 RON |
| 20.06.2008 | 1,0896 RON |
| 19.06.2008 | 1,0902 RON |
| 18.06.2008 | 1,0856 RON |
| 17.06.2008 | 1,0822 RON |
| 16.06.2008 | 1,0805 RON |
| 13.06.2008 | 1,0804 RON |
| 12.06.2008 | 1,0824 RON |
| 11.06.2008 | 1,0876 RON |
| 10.06.2008 | 1,0851 RON |
| 09.06.2008 | 1,0859 RON |
| 06.06.2008 | 1,0766 RON |
| 05.06.2008 | 1,0730 RON |
| 04.06.2008 | 1,0743 RON |
| 03.06.2008 | 1,0732 RON |
| 02.06.2008 | 1,0662 RON |
| 30.05.2008 | 1,0731 RON |
| 29.05.2008 | 1,0784 RON |
| 28.05.2008 | 1,0807 RON |
| 27.05.2008 | 1,0805 RON |
| 26.05.2008 | 1,0785 RON |
| 23.05.2008 | 1,0785 RON |
| 22.05.2008 | 1,0771 RON |
| 21.05.2008 | 1,0754 RON |
| 20.05.2008 | 1,0723 RON |
| 19.05.2008 | 1,0743 RON |
| 16.05.2008 | 1,0785 RON |
| 15.05.2008 | 1,0780 RON |
| 14.05.2008 | 1,0797 RON |
| 13.05.2008 | 1,0830 RON |
| 12.05.2008 | 1,0839 RON |
| 09.05.2008 | 1,0864 RON |
| 08.05.2008 | 1,0763 RON |
| 07.05.2008 | 1,0674 RON |
| 06.05.2008 | 1,0619 RON |
| 05.05.2008 | 1,0556 RON |
| 02.05.2008 | 1,0557 RON |
| 30.04.2008 | 1,0626 RON |
| 29.04.2008 | 1,0604 RON |
| 25.04.2008 | 1,0490 RON |
| 24.04.2008 | 1,0465 RON |
| 23.04.2008 | 1,0435 RON |
| 22.04.2008 | 1,0436 RON |
| 21.04.2008 | 1,0409 RON |
| 18.04.2008 | 1,0530 RON |
| 17.04.2008 | 1,0557 RON |
| 16.04.2008 | 1,0627 RON |
| 15.04.2008 | 1,0589 RON |
| 14.04.2008 | 1,0589 RON |
| 11.04.2008 | 1,0559 RON |
| 10.04.2008 | 1,0633 RON |
| 09.04.2008 | 1,0629 RON |
| 08.04.2008 | 1,0588 RON |
| 07.04.2008 | 1,0689 RON |
| 04.04.2008 | 1,0677 RON |
| 03.04.2008 | 1,0643 RON |
| 02.04.2008 | 1,0643 RON |
| 01.04.2008 | 1,0621 RON |
| 31.03.2008 | 1,0566 RON |
| 28.03.2008 | 1,0552 RON |
| 27.03.2008 | 1,0538 RON |
| 26.03.2008 | 1,0512 RON |
| 25.03.2008 | 1,0508 RON |
| 24.03.2008 | 1,0537 RON |
| 21.03.2008 | 1,0544 RON |
| 20.03.2008 | 1,0540 RON |
| 19.03.2008 | 1,0545 RON |
| 18.03.2008 | 1,0557 RON |
| 17.03.2008 | 1,0568 RON |
| 14.03.2008 | 1,0504 RON |
| 13.03.2008 | 1,0476 RON |
| 12.03.2008 | 1,0419 RON |
| 11.03.2008 | 1,0443 RON |
| 10.03.2008 | 1,0416 RON |
| 07.03.2008 | 1,0446 RON |
| 06.03.2008 | 1,0456 RON |
| 05.03.2008 | 1,0539 RON |
| 04.03.2008 | 1,0588 RON |
| 03.03.2008 | 1,0640 RON |
| 29.02.2008 | 1,0550 RON |
| 28.02.2008 | 1,0376 RON |
| 27.02.2008 | 1,0298 RON |
| 26.02.2008 | 1,0314 RON |
| 25.02.2008 | 1,0297 RON |
| 22.02.2008 | 1,0266 RON |
| 21.02.2008 | 1,0227 RON |
| 20.02.2008 | 1,0180 RON |
| 19.02.2008 | 1,0163 RON |
| 18.02.2008 | 1,0167 RON |
| 15.02.2008 | 1,0139 RON |
| 14.02.2008 | 1,0161 RON |
| 13.02.2008 | 1,0103 RON |
| 12.02.2008 | 1,0067 RON |
| 11.02.2008 | 1,0087 RON |
| 08.02.2008 | 1,0155 RON |
| 07.02.2008 | 1,0168 RON |
| 06.02.2008 | 1,0199 RON |
| 05.02.2008 | 1,0140 RON |
| 04.02.2008 | 1,0114 RON |
| 01.02.2008 | 1,0230 RON |
| 31.01.2008 | 1,0216 RON |
| 30.01.2008 | 1,0278 RON |
| 29.01.2008 | 1,0339 RON |
| 28.01.2008 | 1,0397 RON |
| 25.01.2008 | 1,0423 RON |
| 24.01.2008 | 1,0410 RON |
| 23.01.2008 | 1,0378 RON |
| 22.01.2008 | 1,0292 RON |
| 21.01.2008 | 1,0195 RON |
| 18.01.2008 | 1,0214 RON |
| 17.01.2008 | 1,0232 RON |
| 16.01.2008 | 1,0283 RON |
| 15.01.2008 | 1,0350 RON |
| 14.01.2008 | 1,0367 RON |
| 11.01.2008 | 1,0221 RON |
| 10.01.2008 | 1,0237 RON |
| 09.01.2008 | 1,0106 RON |
| 08.01.2008 | 0,9988 RON |
| 07.01.2008 | 0,9940 RON |
| 04.01.2008 | 0,9955 RON |
| 03.01.2008 | 0,9956 RON |