BNR · ISTORIC
Curs BNR 2008
Toate cotațiile oficiale BNR pentru anul 2008, într-o singură privire.
Fiecare zi, fiecare valoare și principalele extreme ale anului pentru EUR.
Cursul EUR în 2008
3.9852
-0.0008
(-0.02%)
Ultima cotație: 31.12.2008
Minimul anului
3.4719
+0.2976
(+9.38%)
07.08.2008
față de 07.08.2007 (3.1743)
Maximul anului
3.9964
+0.3862
(+10.70%)
29.12.2008
față de 28.12.2007 (3.6102)
Evoluție 2008
min 3.4719 · max 3.9964
Media anuală
3.6809
Prima cotație
03.01.2008
3.5971
Ultima cotație
31.12.2008
3.9852
Variație totală
+0.3881
+10.79%
Cea mai mare creștere
03.10.2008
+0.1117
Cea mai mare scădere
09.10.2008
-0.0984
Calendarul cotațiilor oficiale BNR din 2008 (EUR)
Fiecare celulă reprezintă valoarea oficială publicată de BNR. Zilele fără cotație sunt marcate cu „-”, iar zilele nelucrătoare fără cotație cu „×”.
Valoare mai mică
Valoare mai mare
Ian
Feb
Mar
Apr
Mai
Iun
Iul
Aug
Sep
Oct
Noi
Dec
Evoluția cursului EUR în 2008
Toate cotațiile oficiale publicate în cursul anului.
Lunile extreme din 2008
Lunile cu cele mai mici și cele mai mari valori medii lunare.
Cele mai mici medii lunare
Aug3.5268
Iul3.5792
Sep3.6254
Cele mai mari medii lunare
Dec3.9153
Noi3.7753
Oct3.7454
Date importante în 2008
Prima cotație (an)03.01.20083.5971
Ultima cotație (an)31.12.20083.9852
Cea mai mare creștere (zi)03.10.2008+0.1117
Cea mai mare scădere (zi)09.10.2008-0.0984
Cea mai mare valoare29.12.20083.9964
Cea mai mică valoare07.08.20083.4719
Curs EUR pe luni în 2008
| Lună | Medie | Minim | Maxim | Valori |
|---|---|---|---|---|
| Ianuarie | 3,6930 | 3,5798 | 3,7695 | 21 |
| Februarie | 3,6528 | 3,6095 | 3,7269 | 21 |
| Martie | 3,7218 | 3,6799 | 3,7617 | 21 |
| Aprilie | 3,6426 | 3,5614 | 3,7322 | 21 |
| Mai | 3,6594 | 3,6213 | 3,6952 | 21 |
| Iunie | 3,6557 | 3,6082 | 3,6810 | 21 |
| Iulie | 3,5792 | 3,5348 | 3,6435 | 23 |
| August | 3,5268 | 3,4719 | 3,5644 | 21 |
| Septembrie | 3,6254 | 3,5204 | 3,7336 | 22 |
| Octombrie | 3,7454 | 3,5909 | 3,9410 | 23 |
| Noiembrie | 3,7753 | 3,6829 | 3,8580 | 20 |
| Decembrie | 3,9153 | 3,8090 | 3,9964 | 20 |
Valori zilnice EUR/RON în 2008
| Data | Curs |
|---|---|
| 31.12.2008 | 3,9852 RON |
| 30.12.2008 | 3,9860 RON |
| 29.12.2008 | 3,9964 RON |
| 24.12.2008 | 3,9649 RON |
| 23.12.2008 | 3,9297 RON |
| 22.12.2008 | 3,9305 RON |
| 19.12.2008 | 3,9497 RON |
| 18.12.2008 | 3,9530 RON |
| 17.12.2008 | 3,9372 RON |
| 16.12.2008 | 3,9389 RON |
| 15.12.2008 | 3,9249 RON |
| 12.12.2008 | 3,9151 RON |
| 11.12.2008 | 3,9047 RON |
| 10.12.2008 | 3,8874 RON |
| 09.12.2008 | 3,8998 RON |
| 08.12.2008 | 3,8573 RON |
| 05.12.2008 | 3,8545 RON |
| 04.12.2008 | 3,8431 RON |
| 03.12.2008 | 3,8379 RON |
| 02.12.2008 | 3,8090 RON |
| 28.11.2008 | 3,7794 RON |
| 27.11.2008 | 3,8580 RON |
| 26.11.2008 | 3,8131 RON |
| 25.11.2008 | 3,7933 RON |
| 24.11.2008 | 3,7985 RON |
| 21.11.2008 | 3,7938 RON |
| 20.11.2008 | 3,8258 RON |
| 19.11.2008 | 3,8421 RON |
| 18.11.2008 | 3,8391 RON |
| 17.11.2008 | 3,7522 RON |
| 14.11.2008 | 3,7379 RON |
| 13.11.2008 | 3,8121 RON |
| 12.11.2008 | 3,8359 RON |
| 11.11.2008 | 3,7835 RON |
| 10.11.2008 | 3,7482 RON |
| 07.11.2008 | 3,7271 RON |
| 06.11.2008 | 3,7148 RON |
| 05.11.2008 | 3,6829 RON |
| 04.11.2008 | 3,6838 RON |
| 03.11.2008 | 3,6844 RON |
| 31.10.2008 | 3,6610 RON |
| 30.10.2008 | 3,6262 RON |
| 29.10.2008 | 3,6645 RON |
| 28.10.2008 | 3,7370 RON |
| 27.10.2008 | 3,6869 RON |
| 24.10.2008 | 3,6875 RON |
| 23.10.2008 | 3,6140 RON |
| 22.10.2008 | 3,5909 RON |
| 21.10.2008 | 3,6207 RON |
| 20.10.2008 | 3,6691 RON |
| 17.10.2008 | 3,7353 RON |
| 16.10.2008 | 3,7752 RON |
| 15.10.2008 | 3,7869 RON |
| 14.10.2008 | 3,7677 RON |
| 13.10.2008 | 3,7685 RON |
| 10.10.2008 | 3,7690 RON |
| 09.10.2008 | 3,8249 RON |
| 08.10.2008 | 3,9233 RON |
| 07.10.2008 | 3,9277 RON |
| 06.10.2008 | 3,9410 RON |
| 03.10.2008 | 3,8720 RON |
| 02.10.2008 | 3,7603 RON |
| 01.10.2008 | 3,7348 RON |
| 30.09.2008 | 3,7336 RON |
| 29.09.2008 | 3,7028 RON |
| 26.09.2008 | 3,6828 RON |
| 25.09.2008 | 3,6773 RON |
| 24.09.2008 | 3,6690 RON |
| 23.09.2008 | 3,6596 RON |
| 22.09.2008 | 3,6284 RON |
| 19.09.2008 | 3,6480 RON |
| 18.09.2008 | 3,6897 RON |
| 17.09.2008 | 3,6388 RON |
| 16.09.2008 | 3,6494 RON |
| 15.09.2008 | 3,6212 RON |
| 12.09.2008 | 3,6031 RON |
| 11.09.2008 | 3,6123 RON |
| 10.09.2008 | 3,5974 RON |
| 09.09.2008 | 3,5802 RON |
| 08.09.2008 | 3,5995 RON |
| 05.09.2008 | 3,6059 RON |
| 04.09.2008 | 3,5555 RON |
| 03.09.2008 | 3,5487 RON |
| 02.09.2008 | 3,5345 RON |
| 01.09.2008 | 3,5204 RON |
| 29.08.2008 | 3,5330 RON |
| 28.08.2008 | 3,5574 RON |
| 27.08.2008 | 3,5496 RON |
| 26.08.2008 | 3,5455 RON |
| 25.08.2008 | 3,5224 RON |
| 22.08.2008 | 3,5216 RON |
| 21.08.2008 | 3,5324 RON |
| 20.08.2008 | 3,5238 RON |
| 19.08.2008 | 3,5295 RON |
| 18.08.2008 | 3,5302 RON |
| 15.08.2008 | 3,5483 RON |
| 14.08.2008 | 3,5370 RON |
| 13.08.2008 | 3,5420 RON |
| 12.08.2008 | 3,5570 RON |
| 11.08.2008 | 3,5644 RON |
| 08.08.2008 | 3,5001 RON |
| 07.08.2008 | 3,4719 RON |
| 06.08.2008 | 3,4763 RON |
| 05.08.2008 | 3,5023 RON |
| 04.08.2008 | 3,5010 RON |
| 01.08.2008 | 3,5171 RON |
| 31.07.2008 | 3,5366 RON |
| 30.07.2008 | 3,5348 RON |
| 29.07.2008 | 3,5475 RON |
| 28.07.2008 | 3,5489 RON |
| 25.07.2008 | 3,5656 RON |
| 24.07.2008 | 3,5721 RON |
| 23.07.2008 | 3,5842 RON |
| 22.07.2008 | 3,5666 RON |
| 21.07.2008 | 3,5474 RON |
| 18.07.2008 | 3,5581 RON |
| 17.07.2008 | 3,5705 RON |
| 16.07.2008 | 3,5952 RON |
| 15.07.2008 | 3,6026 RON |
| 14.07.2008 | 3,5794 RON |
| 11.07.2008 | 3,5829 RON |
| 10.07.2008 | 3,5507 RON |
| 09.07.2008 | 3,5434 RON |
| 08.07.2008 | 3,5934 RON |
| 07.07.2008 | 3,6066 RON |
| 04.07.2008 | 3,6139 RON |
| 03.07.2008 | 3,6365 RON |
| 02.07.2008 | 3,6404 RON |
| 01.07.2008 | 3,6435 RON |
| 30.06.2008 | 3,6475 RON |
| 27.06.2008 | 3,6561 RON |
| 26.06.2008 | 3,6542 RON |
| 25.06.2008 | 3,6639 RON |
| 24.06.2008 | 3,6760 RON |
| 23.06.2008 | 3,6737 RON |
| 20.06.2008 | 3,6688 RON |
| 19.06.2008 | 3,6732 RON |
| 18.06.2008 | 3,6629 RON |
| 17.06.2008 | 3,6612 RON |
| 16.06.2008 | 3,6601 RON |
| 13.06.2008 | 3,6724 RON |
| 12.06.2008 | 3,6659 RON |
| 11.06.2008 | 3,6673 RON |
| 10.06.2008 | 3,6658 RON |
| 09.06.2008 | 3,6810 RON |
| 06.06.2008 | 3,6422 RON |
| 05.06.2008 | 3,6198 RON |
| 04.06.2008 | 3,6284 RON |
| 03.06.2008 | 3,6215 RON |
| 02.06.2008 | 3,6082 RON |
| 30.05.2008 | 3,6213 RON |
| 29.05.2008 | 3,6499 RON |
| 28.05.2008 | 3,6716 RON |
| 27.05.2008 | 3,6731 RON |
| 26.05.2008 | 3,6698 RON |
| 23.05.2008 | 3,6755 RON |
| 22.05.2008 | 3,6767 RON |
| 21.05.2008 | 3,6412 RON |
| 20.05.2008 | 3,6361 RON |
| 19.05.2008 | 3,6347 RON |
| 16.05.2008 | 3,6573 RON |
| 15.05.2008 | 3,6645 RON |
| 14.05.2008 | 3,6678 RON |
| 13.05.2008 | 3,6632 RON |
| 12.05.2008 | 3,6775 RON |
| 09.05.2008 | 3,6952 RON |
| 08.05.2008 | 3,6816 RON |
| 07.05.2008 | 3,6615 RON |
| 06.05.2008 | 3,6506 RON |
| 05.05.2008 | 3,6323 RON |
| 02.05.2008 | 3,6467 RON |
| 30.04.2008 | 3,6759 RON |
| 29.04.2008 | 3,6531 RON |
| 25.04.2008 | 3,6055 RON |
| 24.04.2008 | 3,5768 RON |
| 23.04.2008 | 3,5614 RON |
| 22.04.2008 | 3,5638 RON |
| 21.04.2008 | 3,5640 RON |
| 18.04.2008 | 3,6066 RON |
| 17.04.2008 | 3,6167 RON |
| 16.04.2008 | 3,6317 RON |
| 15.04.2008 | 3,6144 RON |
| 14.04.2008 | 3,6238 RON |
| 11.04.2008 | 3,6130 RON |
| 10.04.2008 | 3,6704 RON |
| 09.04.2008 | 3,6747 RON |
| 08.04.2008 | 3,6725 RON |
| 07.04.2008 | 3,6949 RON |
| 04.04.2008 | 3,7145 RON |
| 03.04.2008 | 3,7104 RON |
| 02.04.2008 | 3,7180 RON |
| 01.04.2008 | 3,7322 RON |
| 31.03.2008 | 3,7276 RON |
| 28.03.2008 | 3,7202 RON |
| 27.03.2008 | 3,7176 RON |
| 26.03.2008 | 3,7155 RON |
| 25.03.2008 | 3,7083 RON |
| 24.03.2008 | 3,7220 RON |
| 21.03.2008 | 3,7230 RON |
| 20.03.2008 | 3,7232 RON |
| 19.03.2008 | 3,7277 RON |
| 18.03.2008 | 3,7418 RON |
| 17.03.2008 | 3,7608 RON |
| 14.03.2008 | 3,7100 RON |
| 13.03.2008 | 3,7161 RON |
| 12.03.2008 | 3,6799 RON |
| 11.03.2008 | 3,6984 RON |
| 10.03.2008 | 3,7164 RON |
| 07.03.2008 | 3,7376 RON |
| 06.03.2008 | 3,6983 RON |
| 05.03.2008 | 3,7197 RON |
| 04.03.2008 | 3,7329 RON |
| 03.03.2008 | 3,7617 RON |
| 29.02.2008 | 3,7269 RON |
| 28.02.2008 | 3,6548 RON |
| 27.02.2008 | 3,6474 RON |
| 26.02.2008 | 3,6430 RON |
| 25.02.2008 | 3,6590 RON |
| 22.02.2008 | 3,6728 RON |
| 21.02.2008 | 3,6578 RON |
| 20.02.2008 | 3,6475 RON |
| 19.02.2008 | 3,6388 RON |
| 18.02.2008 | 3,6379 RON |
| 15.02.2008 | 3,6388 RON |
| 14.02.2008 | 3,6436 RON |
| 13.02.2008 | 3,6349 RON |
| 12.02.2008 | 3,6323 RON |
| 11.02.2008 | 3,6521 RON |
| 08.02.2008 | 3,6760 RON |
| 07.02.2008 | 3,6670 RON |
| 06.02.2008 | 3,6579 RON |
| 05.02.2008 | 3,6249 RON |
| 04.02.2008 | 3,6095 RON |
| 01.02.2008 | 3,6854 RON |
| 31.01.2008 | 3,7011 RON |
| 30.01.2008 | 3,7246 RON |
| 29.01.2008 | 3,7420 RON |
| 28.01.2008 | 3,7690 RON |
| 25.01.2008 | 3,7694 RON |
| 24.01.2008 | 3,7695 RON |
| 23.01.2008 | 3,7635 RON |
| 22.01.2008 | 3,7619 RON |
| 21.01.2008 | 3,7202 RON |
| 18.01.2008 | 3,6972 RON |
| 17.01.2008 | 3,6854 RON |
| 16.01.2008 | 3,7044 RON |
| 15.01.2008 | 3,6978 RON |
| 14.01.2008 | 3,7106 RON |
| 11.01.2008 | 3,6621 RON |
| 10.01.2008 | 3,6822 RON |
| 09.01.2008 | 3,6333 RON |
| 08.01.2008 | 3,5925 RON |
| 07.01.2008 | 3,5798 RON |
| 04.01.2008 | 3,5897 RON |
| 03.01.2008 | 3,5971 RON |