BNR · ISTORIC
Curs BNR 2009
Toate cotațiile oficiale BNR pentru anul 2009, într-o singură privire.
Fiecare zi, fiecare valoare și principalele extreme ale anului pentru PLN.
Cursul PLN în 2009
1.0279
+0.0028
(+0.27%)
Ultima cotație: 31.12.2009
Minimul anului
0.8849
-0.1290
(-12.72%)
17.02.2009
față de 15.02.2008 (1.0139)
Maximul anului
1.0530
+0.0309
(+3.02%)
12.01.2009
față de 11.01.2008 (1.0221)
Evoluție 2009
min 0.8849 · max 1.0530
Media anuală
0.9806
Prima cotație
05.01.2009
0.9760
Ultima cotație
31.12.2009
1.0279
Variație totală
+0.0519
+5.32%
Cea mai mare creștere
15.04.2009
+0.0363
Cea mai mare scădere
19.01.2009
-0.0338
Calendarul cotațiilor oficiale BNR din 2009 (PLN)
Fiecare celulă reprezintă valoarea oficială publicată de BNR. Zilele fără cotație sunt marcate cu „-”, iar zilele nelucrătoare fără cotație cu „×”.
Valoare mai mică
Valoare mai mare
Ian
Feb
Mar
Apr
Mai
Iun
Iul
Aug
Sep
Oct
Noi
Dec
Evoluția cursului PLN în 2009
Toate cotațiile oficiale publicate în cursul anului.
Lunile extreme din 2009
Lunile cu cele mai mici și cele mai mari valori medii lunare.
Cele mai mici medii lunare
Feb0.9216
Mar0.9266
Iun0.9354
Cele mai mari medii lunare
Noi1.0286
Aug1.0211
Dec1.0197
Date importante în 2009
Prima cotație (an)05.01.20090.9760
Ultima cotație (an)31.12.20091.0279
Cea mai mare creștere (zi)15.04.2009+0.0363
Cea mai mare scădere (zi)19.01.2009-0.0338
Cea mai mare valoare12.01.20091.0530
Cea mai mică valoare17.02.20090.8849
Curs PLN pe luni în 2009
| Lună | Medie | Minim | Maxim | Valori |
|---|---|---|---|---|
| Ianuarie | 1,0011 | 0,9620 | 1,0530 | 20 |
| Februarie | 0,9216 | 0,8849 | 0,9673 | 20 |
| Martie | 0,9266 | 0,8993 | 0,9642 | 22 |
| Aprilie | 0,9469 | 0,9107 | 0,9832 | 21 |
| Mai | 0,9447 | 0,9302 | 0,9555 | 20 |
| Iunie | 0,9354 | 0,9285 | 0,9438 | 21 |
| Iulie | 0,9808 | 0,9489 | 1,0115 | 23 |
| August | 1,0211 | 1,0052 | 1,0332 | 21 |
| Septembrie | 1,0190 | 0,9930 | 1,0367 | 22 |
| Octombrie | 1,0173 | 1,0051 | 1,0303 | 22 |
| Noiembrie | 1,0286 | 0,9980 | 1,0457 | 21 |
| Decembrie | 1,0197 | 1,0041 | 1,0359 | 21 |
Valori zilnice PLN/RON în 2009
| Data | Curs |
|---|---|
| 31.12.2009 | 1,0279 RON |
| 30.12.2009 | 1,0251 RON |
| 29.12.2009 | 1,0139 RON |
| 28.12.2009 | 1,0091 RON |
| 24.12.2009 | 1,0102 RON |
| 23.12.2009 | 1,0083 RON |
| 22.12.2009 | 1,0105 RON |
| 21.12.2009 | 1,0073 RON |
| 18.12.2009 | 1,0041 RON |
| 17.12.2009 | 1,0068 RON |
| 16.12.2009 | 1,0109 RON |
| 15.12.2009 | 1,0199 RON |
| 14.12.2009 | 1,0242 RON |
| 11.12.2009 | 1,0273 RON |
| 10.12.2009 | 1,0229 RON |
| 09.12.2009 | 1,0274 RON |
| 08.12.2009 | 1,0329 RON |
| 07.12.2009 | 1,0359 RON |
| 04.12.2009 | 1,0273 RON |
| 03.12.2009 | 1,0278 RON |
| 02.12.2009 | 1,0348 RON |
| 30.11.2009 | 1,0311 RON |
| 27.11.2009 | 1,0255 RON |
| 26.11.2009 | 1,0354 RON |
| 25.11.2009 | 1,0353 RON |
| 24.11.2009 | 1,0356 RON |
| 23.11.2009 | 1,0396 RON |
| 20.11.2009 | 1,0326 RON |
| 19.11.2009 | 1,0369 RON |
| 18.11.2009 | 1,0439 RON |
| 17.11.2009 | 1,0457 RON |
| 16.11.2009 | 1,0450 RON |
| 13.11.2009 | 1,0427 RON |
| 12.11.2009 | 1,0383 RON |
| 11.11.2009 | 1,0396 RON |
| 10.11.2009 | 1,0219 RON |
| 09.11.2009 | 1,0158 RON |
| 06.11.2009 | 1,0116 RON |
| 05.11.2009 | 1,0061 RON |
| 04.11.2009 | 1,0077 RON |
| 03.11.2009 | 0,9980 RON |
| 02.11.2009 | 1,0129 RON |
| 30.10.2009 | 1,0144 RON |
| 29.10.2009 | 1,0114 RON |
| 28.10.2009 | 1,0105 RON |
| 27.10.2009 | 1,0228 RON |
| 26.10.2009 | 1,0262 RON |
| 23.10.2009 | 1,0282 RON |
| 22.10.2009 | 1,0246 RON |
| 21.10.2009 | 1,0303 RON |
| 20.10.2009 | 1,0284 RON |
| 19.10.2009 | 1,0211 RON |
| 16.10.2009 | 1,0182 RON |
| 15.10.2009 | 1,0211 RON |
| 14.10.2009 | 1,0231 RON |
| 13.10.2009 | 1,0154 RON |
| 12.10.2009 | 1,0056 RON |
| 09.10.2009 | 1,0067 RON |
| 08.10.2009 | 1,0110 RON |
| 07.10.2009 | 1,0175 RON |
| 06.10.2009 | 1,0197 RON |
| 05.10.2009 | 1,0124 RON |
| 02.10.2009 | 1,0073 RON |
| 01.10.2009 | 1,0051 RON |
| 30.09.2009 | 0,9940 RON |
| 29.09.2009 | 0,9935 RON |
| 28.09.2009 | 0,9930 RON |
| 25.09.2009 | 1,0026 RON |
| 24.09.2009 | 1,0086 RON |
| 23.09.2009 | 1,0123 RON |
| 22.09.2009 | 1,0236 RON |
| 21.09.2009 | 1,0266 RON |
| 18.09.2009 | 1,0311 RON |
| 17.09.2009 | 1,0347 RON |
| 16.09.2009 | 1,0272 RON |
| 15.09.2009 | 1,0238 RON |
| 14.09.2009 | 1,0106 RON |
| 11.09.2009 | 1,0181 RON |
| 10.09.2009 | 1,0198 RON |
| 09.09.2009 | 1,0328 RON |
| 08.09.2009 | 1,0367 RON |
| 07.09.2009 | 1,0316 RON |
| 04.09.2009 | 1,0293 RON |
| 03.09.2009 | 1,0243 RON |
| 02.09.2009 | 1,0133 RON |
| 01.09.2009 | 1,0296 RON |
| 31.08.2009 | 1,0293 RON |
| 28.08.2009 | 1,0310 RON |
| 27.08.2009 | 1,0242 RON |
| 26.08.2009 | 1,0303 RON |
| 25.08.2009 | 1,0332 RON |
| 24.08.2009 | 1,0259 RON |
| 21.08.2009 | 1,0276 RON |
| 20.08.2009 | 1,0214 RON |
| 19.08.2009 | 1,0114 RON |
| 18.08.2009 | 1,0107 RON |
| 17.08.2009 | 1,0084 RON |
| 14.08.2009 | 1,0215 RON |
| 13.08.2009 | 1,0246 RON |
| 12.08.2009 | 1,0052 RON |
| 11.08.2009 | 1,0140 RON |
| 10.08.2009 | 1,0252 RON |
| 07.08.2009 | 1,0129 RON |
| 06.08.2009 | 1,0154 RON |
| 05.08.2009 | 1,0254 RON |
| 04.08.2009 | 1,0234 RON |
| 03.08.2009 | 1,0218 RON |
| 31.07.2009 | 1,0115 RON |
| 30.07.2009 | 1,0062 RON |
| 29.07.2009 | 1,0052 RON |
| 28.07.2009 | 1,0068 RON |
| 27.07.2009 | 1,0075 RON |
| 24.07.2009 | 1,0030 RON |
| 23.07.2009 | 0,9971 RON |
| 22.07.2009 | 0,9926 RON |
| 21.07.2009 | 0,9938 RON |
| 20.07.2009 | 0,9867 RON |
| 17.07.2009 | 0,9822 RON |
| 16.07.2009 | 0,9804 RON |
| 15.07.2009 | 0,9787 RON |
| 14.07.2009 | 0,9659 RON |
| 13.07.2009 | 0,9591 RON |
| 10.07.2009 | 0,9632 RON |
| 09.07.2009 | 0,9689 RON |
| 08.07.2009 | 0,9543 RON |
| 07.07.2009 | 0,9627 RON |
| 06.07.2009 | 0,9578 RON |
| 03.07.2009 | 0,9617 RON |
| 02.07.2009 | 0,9644 RON |
| 01.07.2009 | 0,9489 RON |
| 30.06.2009 | 0,9438 RON |
| 29.06.2009 | 0,9385 RON |
| 26.06.2009 | 0,9369 RON |
| 25.06.2009 | 0,9349 RON |
| 24.06.2009 | 0,9322 RON |
| 23.06.2009 | 0,9327 RON |
| 22.06.2009 | 0,9366 RON |
| 19.06.2009 | 0,9352 RON |
| 18.06.2009 | 0,9326 RON |
| 17.06.2009 | 0,9357 RON |
| 16.06.2009 | 0,9349 RON |
| 15.06.2009 | 0,9333 RON |
| 12.06.2009 | 0,9381 RON |
| 11.06.2009 | 0,9370 RON |
| 10.06.2009 | 0,9351 RON |
| 09.06.2009 | 0,9327 RON |
| 05.06.2009 | 0,9285 RON |
| 04.06.2009 | 0,9348 RON |
| 03.06.2009 | 0,9346 RON |
| 02.06.2009 | 0,9332 RON |
| 01.06.2009 | 0,9411 RON |
| 29.05.2009 | 0,9353 RON |
| 28.05.2009 | 0,9348 RON |
| 27.05.2009 | 0,9436 RON |
| 26.05.2009 | 0,9411 RON |
| 25.05.2009 | 0,9441 RON |
| 22.05.2009 | 0,9530 RON |
| 21.05.2009 | 0,9496 RON |
| 20.05.2009 | 0,9514 RON |
| 19.05.2009 | 0,9493 RON |
| 18.05.2009 | 0,9330 RON |
| 15.05.2009 | 0,9343 RON |
| 14.05.2009 | 0,9302 RON |
| 13.05.2009 | 0,9438 RON |
| 12.05.2009 | 0,9447 RON |
| 11.05.2009 | 0,9505 RON |
| 08.05.2009 | 0,9500 RON |
| 07.05.2009 | 0,9555 RON |
| 06.05.2009 | 0,9458 RON |
| 05.05.2009 | 0,9550 RON |
| 04.05.2009 | 0,9488 RON |
| 30.04.2009 | 0,9522 RON |
| 29.04.2009 | 0,9459 RON |
| 28.04.2009 | 0,9254 RON |
| 27.04.2009 | 0,9252 RON |
| 24.04.2009 | 0,9418 RON |
| 23.04.2009 | 0,9617 RON |
| 22.04.2009 | 0,9614 RON |
| 21.04.2009 | 0,9604 RON |
| 17.04.2009 | 0,9777 RON |
| 16.04.2009 | 0,9821 RON |
| 15.04.2009 | 0,9832 RON |
| 14.04.2009 | 0,9469 RON |
| 13.04.2009 | 0,9484 RON |
| 10.04.2009 | 0,9433 RON |
| 09.04.2009 | 0,9384 RON |
| 08.04.2009 | 0,9309 RON |
| 07.04.2009 | 0,9272 RON |
| 06.04.2009 | 0,9424 RON |
| 03.04.2009 | 0,9392 RON |
| 02.04.2009 | 0,9401 RON |
| 01.04.2009 | 0,9107 RON |
| 31.03.2009 | 0,9007 RON |
| 30.03.2009 | 0,8993 RON |
| 27.03.2009 | 0,9264 RON |
| 26.03.2009 | 0,9367 RON |
| 25.03.2009 | 0,9399 RON |
| 24.03.2009 | 0,9440 RON |
| 23.03.2009 | 0,9393 RON |
| 20.03.2009 | 0,9296 RON |
| 19.03.2009 | 0,9468 RON |
| 18.03.2009 | 0,9475 RON |
| 17.03.2009 | 0,9631 RON |
| 16.03.2009 | 0,9642 RON |
| 13.03.2009 | 0,9560 RON |
| 12.03.2009 | 0,9249 RON |
| 11.03.2009 | 0,9302 RON |
| 10.03.2009 | 0,9078 RON |
| 09.03.2009 | 0,9046 RON |
| 06.03.2009 | 0,9044 RON |
| 05.03.2009 | 0,9076 RON |
| 04.03.2009 | 0,9056 RON |
| 03.03.2009 | 0,9021 RON |
| 02.03.2009 | 0,9042 RON |
| 27.02.2009 | 0,9215 RON |
| 26.02.2009 | 0,9086 RON |
| 25.02.2009 | 0,9223 RON |
| 24.02.2009 | 0,9137 RON |
| 23.02.2009 | 0,9097 RON |
| 20.02.2009 | 0,8987 RON |
| 19.02.2009 | 0,9096 RON |
| 18.02.2009 | 0,8868 RON |
| 17.02.2009 | 0,8849 RON |
| 16.02.2009 | 0,9020 RON |
| 13.02.2009 | 0,9262 RON |
| 12.02.2009 | 0,9342 RON |
| 11.02.2009 | 0,9434 RON |
| 10.02.2009 | 0,9521 RON |
| 09.02.2009 | 0,9375 RON |
| 06.02.2009 | 0,9238 RON |
| 05.02.2009 | 0,9209 RON |
| 04.02.2009 | 0,9204 RON |
| 03.02.2009 | 0,9480 RON |
| 02.02.2009 | 0,9673 RON |
| 30.01.2009 | 0,9620 RON |
| 29.01.2009 | 0,9669 RON |
| 28.01.2009 | 0,9645 RON |
| 27.01.2009 | 0,9780 RON |
| 26.01.2009 | 0,9714 RON |
| 23.01.2009 | 0,9719 RON |
| 22.01.2009 | 0,9946 RON |
| 21.01.2009 | 0,9913 RON |
| 20.01.2009 | 0,9916 RON |
| 19.01.2009 | 0,9937 RON |
| 16.01.2009 | 1,0275 RON |
| 15.01.2009 | 1,0092 RON |
| 14.01.2009 | 1,0333 RON |
| 13.01.2009 | 1,0369 RON |
| 12.01.2009 | 1,0530 RON |
| 09.01.2009 | 1,0400 RON |
| 08.01.2009 | 1,0298 RON |
| 07.01.2009 | 1,0288 RON |
| 06.01.2009 | 1,0013 RON |
| 05.01.2009 | 0,9760 RON |