BNR · ISTORIC

Curs BNR 2024

Toate cotațiile oficiale BNR pentru anul 2024, într-o singură privire.

Fiecare zi, fiecare valoare și principalele extreme ale anului pentru PLN.

Cursul PLN în 2024 1.1634 -0.0029 (-0.25%) Ultima cotație: 31.12.2024
Minimul anului
1.1299 +0.0804 (+7.66%)
18.01.2024 față de 18.01.2023 (1.0495)
Maximul anului
1.1704 +0.0765 (+6.99%)
28.05.2024 față de 26.05.2023 (1.0939)
Evoluție 2024 min 1.1299 · max 1.1704
Media anuală 1.1553
Prima cotație 03.01.2024 1.1377
Ultima cotație 31.12.2024 1.1634
Variație totală +0.0257 +2.26%
Cea mai mare creștere 25.06.2024 +0.0099
Cea mai mare scădere 16.04.2024 -0.0131

Calendarul cotațiilor oficiale BNR din 2024 (PLN)

Fiecare celulă reprezintă valoarea oficială publicată de BNR. Zilele fără cotație sunt marcate cu „-”, iar zilele nelucrătoare fără cotație cu „×”.

Valoare mai mică Valoare mai mare
Ian
Feb
Mar
Apr
Mai
Iun
Iul
Aug
Sep
Oct
Noi
Dec

Evoluția cursului PLN în 2024

Toate cotațiile oficiale publicate în cursul anului.

Lunile extreme din 2024

Lunile cu cele mai mici și cele mai mari valori medii lunare.

Cele mai mici medii lunare

Ian1.1396
Noi1.1475
Feb1.1496

Cele mai mari medii lunare

Dec1.1649
Mai1.1637
Sep1.1630

Date importante în 2024

Prima cotație (an)03.01.20241.1377
Ultima cotație (an)31.12.20241.1634
Cea mai mare creștere (zi)25.06.2024+0.0099
Cea mai mare scădere (zi)16.04.2024-0.0131
Cea mai mare valoare28.05.20241.1704
Cea mai mică valoare18.01.20241.1299

Curs PLN pe luni în 2024

LunăMedieMinimMaximValori
Ianuarie 1,1396 1,1299 1,1471 20
Februarie 1,1496 1,1436 1,1544 21
Martie 1,1542 1,1498 1,1595 21
Aprilie 1,1558 1,1462 1,1672 22
Mai 1,1637 1,1482 1,1704 20
Iunie 1,1516 1,1388 1,1614 19
Iulie 1,1612 1,1493 1,1690 23
August 1,1593 1,1501 1,1662 21
Septembrie 1,1630 1,1567 1,1676 21
Octombrie 1,1526 1,1429 1,1609 23
Noiembrie 1,1475 1,1393 1,1577 21
Decembrie 1,1649 1,1596 1,1680 20

Valori zilnice PLN/RON în 2024

DataCurs
31.12.2024 1,1634 RON
30.12.2024 1,1663 RON
27.12.2024 1,1637 RON
24.12.2024 1,1643 RON
23.12.2024 1,1658 RON
20.12.2024 1,1679 RON
19.12.2024 1,1671 RON
18.12.2024 1,1680 RON
17.12.2024 1,1675 RON
16.12.2024 1,1676 RON
13.12.2024 1,1639 RON
12.12.2024 1,1623 RON
11.12.2024 1,1665 RON
10.12.2024 1,1652 RON
09.12.2024 1,1673 RON
06.12.2024 1,1656 RON
05.12.2024 1,1649 RON
04.12.2024 1,1611 RON
03.12.2024 1,1596 RON
02.12.2024 1,1598 RON
29.11.2024 1,1577 RON
28.11.2024 1,1532 RON
27.11.2024 1,1550 RON
26.11.2024 1,1529 RON
25.11.2024 1,1491 RON
22.11.2024 1,1460 RON
21.11.2024 1,1445 RON
20.11.2024 1,1474 RON
19.11.2024 1,1487 RON
18.11.2024 1,1478 RON
15.11.2024 1,1519 RON
14.11.2024 1,1460 RON
13.11.2024 1,1451 RON
12.11.2024 1,1438 RON
11.11.2024 1,1467 RON
08.11.2024 1,1501 RON
07.11.2024 1,1467 RON
06.11.2024 1,1393 RON
05.11.2024 1,1394 RON
04.11.2024 1,1458 RON
01.11.2024 1,1404 RON
31.10.2024 1,1429 RON
30.10.2024 1,1468 RON
29.10.2024 1,1435 RON
28.10.2024 1,1439 RON
25.10.2024 1,1432 RON
24.10.2024 1,1454 RON
23.10.2024 1,1474 RON
22.10.2024 1,1519 RON
21.10.2024 1,1522 RON
18.10.2024 1,1542 RON
17.10.2024 1,1517 RON
16.10.2024 1,1574 RON
15.10.2024 1,1590 RON
14.10.2024 1,1602 RON
11.10.2024 1,1591 RON
10.10.2024 1,1559 RON
09.10.2024 1,1587 RON
08.10.2024 1,1541 RON
07.10.2024 1,1511 RON
04.10.2024 1,1541 RON
03.10.2024 1,1575 RON
02.10.2024 1,1579 RON
01.10.2024 1,1609 RON
30.09.2024 1,1637 RON
27.09.2024 1,1633 RON
26.09.2024 1,1657 RON
25.09.2024 1,1676 RON
24.09.2024 1,1670 RON
23.09.2024 1,1640 RON
20.09.2024 1,1626 RON
19.09.2024 1,1654 RON
18.09.2024 1,1644 RON
17.09.2024 1,1651 RON
16.09.2024 1,1635 RON
13.09.2024 1,1584 RON
12.09.2024 1,1567 RON
11.09.2024 1,1601 RON
10.09.2024 1,1613 RON
09.09.2024 1,1625 RON
06.09.2024 1,1621 RON
05.09.2024 1,1629 RON
04.09.2024 1,1614 RON
03.09.2024 1,1631 RON
02.09.2024 1,1626 RON
30.08.2024 1,1631 RON
29.08.2024 1,1593 RON
28.08.2024 1,1580 RON
27.08.2024 1,1635 RON
26.08.2024 1,1621 RON
23.08.2024 1,1634 RON
22.08.2024 1,1624 RON
21.08.2024 1,1608 RON
20.08.2024 1,1662 RON
19.08.2024 1,1654 RON
16.08.2024 1,1639 RON
14.08.2024 1,1588 RON
13.08.2024 1,1600 RON
12.08.2024 1,1556 RON
09.08.2024 1,1501 RON
08.08.2024 1,1510 RON
07.08.2024 1,1524 RON
06.08.2024 1,1524 RON
05.08.2024 1,1567 RON
02.08.2024 1,1599 RON
01.08.2024 1,1594 RON
31.07.2024 1,1585 RON
30.07.2024 1,1600 RON
29.07.2024 1,1607 RON
26.07.2024 1,1625 RON
25.07.2024 1,1566 RON
24.07.2024 1,1617 RON
23.07.2024 1,1624 RON
22.07.2024 1,1611 RON
19.07.2024 1,1599 RON
18.07.2024 1,1558 RON
17.07.2024 1,1552 RON
16.07.2024 1,1638 RON
15.07.2024 1,1690 RON
12.07.2024 1,1680 RON
11.07.2024 1,1684 RON
10.07.2024 1,1681 RON
09.07.2024 1,1675 RON
08.07.2024 1,1636 RON
05.07.2024 1,1629 RON
04.07.2024 1,1586 RON
03.07.2024 1,1570 RON
02.07.2024 1,1493 RON
01.07.2024 1,1578 RON
28.06.2024 1,1550 RON
27.06.2024 1,1550 RON
26.06.2024 1,1568 RON
25.06.2024 1,1588 RON
21.06.2024 1,1489 RON
20.06.2024 1,1510 RON
19.06.2024 1,1471 RON
18.06.2024 1,1434 RON
17.06.2024 1,1417 RON
14.06.2024 1,1388 RON
13.06.2024 1,1464 RON
12.06.2024 1,1476 RON
11.06.2024 1,1468 RON
10.06.2024 1,1508 RON
07.06.2024 1,1595 RON
06.06.2024 1,1569 RON
05.06.2024 1,1541 RON
04.06.2024 1,1595 RON
03.06.2024 1,1614 RON
31.05.2024 1,1674 RON
30.05.2024 1,1603 RON
29.05.2024 1,1691 RON
28.05.2024 1,1704 RON
27.05.2024 1,1703 RON
24.05.2024 1,1671 RON
23.05.2024 1,1655 RON
22.05.2024 1,1681 RON
21.05.2024 1,1691 RON
20.05.2024 1,1679 RON
17.05.2024 1,1662 RON
16.05.2024 1,1681 RON
15.05.2024 1,1662 RON
14.05.2024 1,1640 RON
13.05.2024 1,1610 RON
10.05.2024 1,1586 RON
09.05.2024 1,1577 RON
08.05.2024 1,1534 RON
07.05.2024 1,1545 RON
02.05.2024 1,1482 RON
30.04.2024 1,1508 RON
29.04.2024 1,1510 RON
26.04.2024 1,1498 RON
25.04.2024 1,1532 RON
24.04.2024 1,1511 RON
23.04.2024 1,1508 RON
22.04.2024 1,1519 RON
19.04.2024 1,1514 RON
18.04.2024 1,1489 RON
17.04.2024 1,1462 RON
16.04.2024 1,1467 RON
15.04.2024 1,1598 RON
12.04.2024 1,1672 RON
11.04.2024 1,1662 RON
10.04.2024 1,1663 RON
09.04.2024 1,1666 RON
08.04.2024 1,1605 RON
05.04.2024 1,1585 RON
04.04.2024 1,1568 RON
03.04.2024 1,1569 RON
02.04.2024 1,1577 RON
01.04.2024 1,1584 RON
29.03.2024 1,1560 RON
28.03.2024 1,1522 RON
27.03.2024 1,1533 RON
26.03.2024 1,1529 RON
25.03.2024 1,1537 RON
22.03.2024 1,1510 RON
21.03.2024 1,1556 RON
20.03.2024 1,1509 RON
19.03.2024 1,1507 RON
18.03.2024 1,1537 RON
15.03.2024 1,1572 RON
14.03.2024 1,1594 RON
13.03.2024 1,1595 RON
12.03.2024 1,1595 RON
11.03.2024 1,1584 RON
08.03.2024 1,1540 RON
07.03.2024 1,1546 RON
06.03.2024 1,1545 RON
05.03.2024 1,1498 RON
04.03.2024 1,1502 RON
01.03.2024 1,1507 RON
29.02.2024 1,1501 RON
28.02.2024 1,1538 RON
27.02.2024 1,1515 RON
26.02.2024 1,1544 RON
23.02.2024 1,1492 RON
22.02.2024 1,1535 RON
21.02.2024 1,1529 RON
20.02.2024 1,1505 RON
19.02.2024 1,1499 RON
16.02.2024 1,1466 RON
15.02.2024 1,1455 RON
14.02.2024 1,1463 RON
13.02.2024 1,1524 RON
12.02.2024 1,1511 RON
09.02.2024 1,1511 RON
08.02.2024 1,1455 RON
07.02.2024 1,1436 RON
06.02.2024 1,1467 RON
05.02.2024 1,1489 RON
02.02.2024 1,1517 RON
01.02.2024 1,1471 RON
31.01.2024 1,1471 RON
30.01.2024 1,1399 RON
29.01.2024 1,1394 RON
26.01.2024 1,1374 RON
25.01.2024 1,1370 RON
23.01.2024 1,1368 RON
22.01.2024 1,1425 RON
19.01.2024 1,1369 RON
18.01.2024 1,1299 RON
17.01.2024 1,1327 RON
16.01.2024 1,1327 RON
15.01.2024 1,1376 RON
12.01.2024 1,1411 RON
11.01.2024 1,1433 RON
10.01.2024 1,1456 RON
09.01.2024 1,1464 RON
08.01.2024 1,1419 RON
05.01.2024 1,1434 RON
04.01.2024 1,1434 RON
03.01.2024 1,1377 RON