BNR · ISTORIC
Curs BNR 2024
Toate cotațiile oficiale BNR pentru anul 2024, într-o singură privire.
Fiecare zi, fiecare valoare și principalele extreme ale anului pentru PLN.
Cursul PLN în 2024
1.1634
-0.0029
(-0.25%)
Ultima cotație: 31.12.2024
Minimul anului
1.1299
+0.0804
(+7.66%)
18.01.2024
față de 18.01.2023 (1.0495)
Maximul anului
1.1704
+0.0765
(+6.99%)
28.05.2024
față de 26.05.2023 (1.0939)
Evoluție 2024
min 1.1299 · max 1.1704
Media anuală
1.1553
Prima cotație
03.01.2024
1.1377
Ultima cotație
31.12.2024
1.1634
Variație totală
+0.0257
+2.26%
Cea mai mare creștere
25.06.2024
+0.0099
Cea mai mare scădere
16.04.2024
-0.0131
Calendarul cotațiilor oficiale BNR din 2024 (PLN)
Fiecare celulă reprezintă valoarea oficială publicată de BNR. Zilele fără cotație sunt marcate cu „-”, iar zilele nelucrătoare fără cotație cu „×”.
Valoare mai mică
Valoare mai mare
Ian
Feb
Mar
Apr
Mai
Iun
Iul
Aug
Sep
Oct
Noi
Dec
Evoluția cursului PLN în 2024
Toate cotațiile oficiale publicate în cursul anului.
Lunile extreme din 2024
Lunile cu cele mai mici și cele mai mari valori medii lunare.
Cele mai mici medii lunare
Ian1.1396
Noi1.1475
Feb1.1496
Cele mai mari medii lunare
Dec1.1649
Mai1.1637
Sep1.1630
Date importante în 2024
Prima cotație (an)03.01.20241.1377
Ultima cotație (an)31.12.20241.1634
Cea mai mare creștere (zi)25.06.2024+0.0099
Cea mai mare scădere (zi)16.04.2024-0.0131
Cea mai mare valoare28.05.20241.1704
Cea mai mică valoare18.01.20241.1299
Curs PLN pe luni în 2024
| Lună | Medie | Minim | Maxim | Valori |
|---|---|---|---|---|
| Ianuarie | 1,1396 | 1,1299 | 1,1471 | 20 |
| Februarie | 1,1496 | 1,1436 | 1,1544 | 21 |
| Martie | 1,1542 | 1,1498 | 1,1595 | 21 |
| Aprilie | 1,1558 | 1,1462 | 1,1672 | 22 |
| Mai | 1,1637 | 1,1482 | 1,1704 | 20 |
| Iunie | 1,1516 | 1,1388 | 1,1614 | 19 |
| Iulie | 1,1612 | 1,1493 | 1,1690 | 23 |
| August | 1,1593 | 1,1501 | 1,1662 | 21 |
| Septembrie | 1,1630 | 1,1567 | 1,1676 | 21 |
| Octombrie | 1,1526 | 1,1429 | 1,1609 | 23 |
| Noiembrie | 1,1475 | 1,1393 | 1,1577 | 21 |
| Decembrie | 1,1649 | 1,1596 | 1,1680 | 20 |
Valori zilnice PLN/RON în 2024
| Data | Curs |
|---|---|
| 31.12.2024 | 1,1634 RON |
| 30.12.2024 | 1,1663 RON |
| 27.12.2024 | 1,1637 RON |
| 24.12.2024 | 1,1643 RON |
| 23.12.2024 | 1,1658 RON |
| 20.12.2024 | 1,1679 RON |
| 19.12.2024 | 1,1671 RON |
| 18.12.2024 | 1,1680 RON |
| 17.12.2024 | 1,1675 RON |
| 16.12.2024 | 1,1676 RON |
| 13.12.2024 | 1,1639 RON |
| 12.12.2024 | 1,1623 RON |
| 11.12.2024 | 1,1665 RON |
| 10.12.2024 | 1,1652 RON |
| 09.12.2024 | 1,1673 RON |
| 06.12.2024 | 1,1656 RON |
| 05.12.2024 | 1,1649 RON |
| 04.12.2024 | 1,1611 RON |
| 03.12.2024 | 1,1596 RON |
| 02.12.2024 | 1,1598 RON |
| 29.11.2024 | 1,1577 RON |
| 28.11.2024 | 1,1532 RON |
| 27.11.2024 | 1,1550 RON |
| 26.11.2024 | 1,1529 RON |
| 25.11.2024 | 1,1491 RON |
| 22.11.2024 | 1,1460 RON |
| 21.11.2024 | 1,1445 RON |
| 20.11.2024 | 1,1474 RON |
| 19.11.2024 | 1,1487 RON |
| 18.11.2024 | 1,1478 RON |
| 15.11.2024 | 1,1519 RON |
| 14.11.2024 | 1,1460 RON |
| 13.11.2024 | 1,1451 RON |
| 12.11.2024 | 1,1438 RON |
| 11.11.2024 | 1,1467 RON |
| 08.11.2024 | 1,1501 RON |
| 07.11.2024 | 1,1467 RON |
| 06.11.2024 | 1,1393 RON |
| 05.11.2024 | 1,1394 RON |
| 04.11.2024 | 1,1458 RON |
| 01.11.2024 | 1,1404 RON |
| 31.10.2024 | 1,1429 RON |
| 30.10.2024 | 1,1468 RON |
| 29.10.2024 | 1,1435 RON |
| 28.10.2024 | 1,1439 RON |
| 25.10.2024 | 1,1432 RON |
| 24.10.2024 | 1,1454 RON |
| 23.10.2024 | 1,1474 RON |
| 22.10.2024 | 1,1519 RON |
| 21.10.2024 | 1,1522 RON |
| 18.10.2024 | 1,1542 RON |
| 17.10.2024 | 1,1517 RON |
| 16.10.2024 | 1,1574 RON |
| 15.10.2024 | 1,1590 RON |
| 14.10.2024 | 1,1602 RON |
| 11.10.2024 | 1,1591 RON |
| 10.10.2024 | 1,1559 RON |
| 09.10.2024 | 1,1587 RON |
| 08.10.2024 | 1,1541 RON |
| 07.10.2024 | 1,1511 RON |
| 04.10.2024 | 1,1541 RON |
| 03.10.2024 | 1,1575 RON |
| 02.10.2024 | 1,1579 RON |
| 01.10.2024 | 1,1609 RON |
| 30.09.2024 | 1,1637 RON |
| 27.09.2024 | 1,1633 RON |
| 26.09.2024 | 1,1657 RON |
| 25.09.2024 | 1,1676 RON |
| 24.09.2024 | 1,1670 RON |
| 23.09.2024 | 1,1640 RON |
| 20.09.2024 | 1,1626 RON |
| 19.09.2024 | 1,1654 RON |
| 18.09.2024 | 1,1644 RON |
| 17.09.2024 | 1,1651 RON |
| 16.09.2024 | 1,1635 RON |
| 13.09.2024 | 1,1584 RON |
| 12.09.2024 | 1,1567 RON |
| 11.09.2024 | 1,1601 RON |
| 10.09.2024 | 1,1613 RON |
| 09.09.2024 | 1,1625 RON |
| 06.09.2024 | 1,1621 RON |
| 05.09.2024 | 1,1629 RON |
| 04.09.2024 | 1,1614 RON |
| 03.09.2024 | 1,1631 RON |
| 02.09.2024 | 1,1626 RON |
| 30.08.2024 | 1,1631 RON |
| 29.08.2024 | 1,1593 RON |
| 28.08.2024 | 1,1580 RON |
| 27.08.2024 | 1,1635 RON |
| 26.08.2024 | 1,1621 RON |
| 23.08.2024 | 1,1634 RON |
| 22.08.2024 | 1,1624 RON |
| 21.08.2024 | 1,1608 RON |
| 20.08.2024 | 1,1662 RON |
| 19.08.2024 | 1,1654 RON |
| 16.08.2024 | 1,1639 RON |
| 14.08.2024 | 1,1588 RON |
| 13.08.2024 | 1,1600 RON |
| 12.08.2024 | 1,1556 RON |
| 09.08.2024 | 1,1501 RON |
| 08.08.2024 | 1,1510 RON |
| 07.08.2024 | 1,1524 RON |
| 06.08.2024 | 1,1524 RON |
| 05.08.2024 | 1,1567 RON |
| 02.08.2024 | 1,1599 RON |
| 01.08.2024 | 1,1594 RON |
| 31.07.2024 | 1,1585 RON |
| 30.07.2024 | 1,1600 RON |
| 29.07.2024 | 1,1607 RON |
| 26.07.2024 | 1,1625 RON |
| 25.07.2024 | 1,1566 RON |
| 24.07.2024 | 1,1617 RON |
| 23.07.2024 | 1,1624 RON |
| 22.07.2024 | 1,1611 RON |
| 19.07.2024 | 1,1599 RON |
| 18.07.2024 | 1,1558 RON |
| 17.07.2024 | 1,1552 RON |
| 16.07.2024 | 1,1638 RON |
| 15.07.2024 | 1,1690 RON |
| 12.07.2024 | 1,1680 RON |
| 11.07.2024 | 1,1684 RON |
| 10.07.2024 | 1,1681 RON |
| 09.07.2024 | 1,1675 RON |
| 08.07.2024 | 1,1636 RON |
| 05.07.2024 | 1,1629 RON |
| 04.07.2024 | 1,1586 RON |
| 03.07.2024 | 1,1570 RON |
| 02.07.2024 | 1,1493 RON |
| 01.07.2024 | 1,1578 RON |
| 28.06.2024 | 1,1550 RON |
| 27.06.2024 | 1,1550 RON |
| 26.06.2024 | 1,1568 RON |
| 25.06.2024 | 1,1588 RON |
| 21.06.2024 | 1,1489 RON |
| 20.06.2024 | 1,1510 RON |
| 19.06.2024 | 1,1471 RON |
| 18.06.2024 | 1,1434 RON |
| 17.06.2024 | 1,1417 RON |
| 14.06.2024 | 1,1388 RON |
| 13.06.2024 | 1,1464 RON |
| 12.06.2024 | 1,1476 RON |
| 11.06.2024 | 1,1468 RON |
| 10.06.2024 | 1,1508 RON |
| 07.06.2024 | 1,1595 RON |
| 06.06.2024 | 1,1569 RON |
| 05.06.2024 | 1,1541 RON |
| 04.06.2024 | 1,1595 RON |
| 03.06.2024 | 1,1614 RON |
| 31.05.2024 | 1,1674 RON |
| 30.05.2024 | 1,1603 RON |
| 29.05.2024 | 1,1691 RON |
| 28.05.2024 | 1,1704 RON |
| 27.05.2024 | 1,1703 RON |
| 24.05.2024 | 1,1671 RON |
| 23.05.2024 | 1,1655 RON |
| 22.05.2024 | 1,1681 RON |
| 21.05.2024 | 1,1691 RON |
| 20.05.2024 | 1,1679 RON |
| 17.05.2024 | 1,1662 RON |
| 16.05.2024 | 1,1681 RON |
| 15.05.2024 | 1,1662 RON |
| 14.05.2024 | 1,1640 RON |
| 13.05.2024 | 1,1610 RON |
| 10.05.2024 | 1,1586 RON |
| 09.05.2024 | 1,1577 RON |
| 08.05.2024 | 1,1534 RON |
| 07.05.2024 | 1,1545 RON |
| 02.05.2024 | 1,1482 RON |
| 30.04.2024 | 1,1508 RON |
| 29.04.2024 | 1,1510 RON |
| 26.04.2024 | 1,1498 RON |
| 25.04.2024 | 1,1532 RON |
| 24.04.2024 | 1,1511 RON |
| 23.04.2024 | 1,1508 RON |
| 22.04.2024 | 1,1519 RON |
| 19.04.2024 | 1,1514 RON |
| 18.04.2024 | 1,1489 RON |
| 17.04.2024 | 1,1462 RON |
| 16.04.2024 | 1,1467 RON |
| 15.04.2024 | 1,1598 RON |
| 12.04.2024 | 1,1672 RON |
| 11.04.2024 | 1,1662 RON |
| 10.04.2024 | 1,1663 RON |
| 09.04.2024 | 1,1666 RON |
| 08.04.2024 | 1,1605 RON |
| 05.04.2024 | 1,1585 RON |
| 04.04.2024 | 1,1568 RON |
| 03.04.2024 | 1,1569 RON |
| 02.04.2024 | 1,1577 RON |
| 01.04.2024 | 1,1584 RON |
| 29.03.2024 | 1,1560 RON |
| 28.03.2024 | 1,1522 RON |
| 27.03.2024 | 1,1533 RON |
| 26.03.2024 | 1,1529 RON |
| 25.03.2024 | 1,1537 RON |
| 22.03.2024 | 1,1510 RON |
| 21.03.2024 | 1,1556 RON |
| 20.03.2024 | 1,1509 RON |
| 19.03.2024 | 1,1507 RON |
| 18.03.2024 | 1,1537 RON |
| 15.03.2024 | 1,1572 RON |
| 14.03.2024 | 1,1594 RON |
| 13.03.2024 | 1,1595 RON |
| 12.03.2024 | 1,1595 RON |
| 11.03.2024 | 1,1584 RON |
| 08.03.2024 | 1,1540 RON |
| 07.03.2024 | 1,1546 RON |
| 06.03.2024 | 1,1545 RON |
| 05.03.2024 | 1,1498 RON |
| 04.03.2024 | 1,1502 RON |
| 01.03.2024 | 1,1507 RON |
| 29.02.2024 | 1,1501 RON |
| 28.02.2024 | 1,1538 RON |
| 27.02.2024 | 1,1515 RON |
| 26.02.2024 | 1,1544 RON |
| 23.02.2024 | 1,1492 RON |
| 22.02.2024 | 1,1535 RON |
| 21.02.2024 | 1,1529 RON |
| 20.02.2024 | 1,1505 RON |
| 19.02.2024 | 1,1499 RON |
| 16.02.2024 | 1,1466 RON |
| 15.02.2024 | 1,1455 RON |
| 14.02.2024 | 1,1463 RON |
| 13.02.2024 | 1,1524 RON |
| 12.02.2024 | 1,1511 RON |
| 09.02.2024 | 1,1511 RON |
| 08.02.2024 | 1,1455 RON |
| 07.02.2024 | 1,1436 RON |
| 06.02.2024 | 1,1467 RON |
| 05.02.2024 | 1,1489 RON |
| 02.02.2024 | 1,1517 RON |
| 01.02.2024 | 1,1471 RON |
| 31.01.2024 | 1,1471 RON |
| 30.01.2024 | 1,1399 RON |
| 29.01.2024 | 1,1394 RON |
| 26.01.2024 | 1,1374 RON |
| 25.01.2024 | 1,1370 RON |
| 23.01.2024 | 1,1368 RON |
| 22.01.2024 | 1,1425 RON |
| 19.01.2024 | 1,1369 RON |
| 18.01.2024 | 1,1299 RON |
| 17.01.2024 | 1,1327 RON |
| 16.01.2024 | 1,1327 RON |
| 15.01.2024 | 1,1376 RON |
| 12.01.2024 | 1,1411 RON |
| 11.01.2024 | 1,1433 RON |
| 10.01.2024 | 1,1456 RON |
| 09.01.2024 | 1,1464 RON |
| 08.01.2024 | 1,1419 RON |
| 05.01.2024 | 1,1434 RON |
| 04.01.2024 | 1,1434 RON |
| 03.01.2024 | 1,1377 RON |