BNR · ISTORIC
Curs BNR 2015
Toate cotațiile oficiale BNR pentru anul 2015, într-o singură privire.
Fiecare zi, fiecare valoare și principalele extreme ale anului pentru PLN.
Cursul PLN în 2015
1.0605
-0.0064
(-0.60%)
Ultima cotație: 31.12.2015
Minimul anului
1.0320
-0.0135
(-1.29%)
28.10.2015
față de 28.10.2014 (1.0455)
Maximul anului
1.1167
+0.0502
(+4.71%)
21.04.2015
față de 18.04.2014 (1.0665)
Evoluție 2015
min 1.0320 · max 1.1167
Media anuală
1.0626
Prima cotație
05.01.2015
1.0445
Ultima cotație
31.12.2015
1.0605
Variație totală
+0.0160
+1.53%
Cea mai mare creștere
23.01.2015
+0.0126
Cea mai mare scădere
04.06.2015
-0.0146
Calendarul cotațiilor oficiale BNR din 2015 (PLN)
Fiecare celulă reprezintă valoarea oficială publicată de BNR. Zilele fără cotație sunt marcate cu „-”, iar zilele nelucrătoare fără cotație cu „×”.
Valoare mai mică
Valoare mai mare
Ian
Feb
Mar
Apr
Mai
Iun
Iul
Aug
Sep
Oct
Noi
Dec
Evoluția cursului PLN în 2015
Toate cotațiile oficiale publicate în cursul anului.
Lunile extreme din 2015
Lunile cu cele mai mici și cele mai mari valori medii lunare.
Cele mai mici medii lunare
Oct1.0408
Noi1.0460
Ian1.0480
Cele mai mari medii lunare
Apr1.0975
Mai1.0892
Mar1.0742
Date importante în 2015
Prima cotație (an)05.01.20151.0445
Ultima cotație (an)31.12.20151.0605
Cea mai mare creștere (zi)23.01.2015+0.0126
Cea mai mare scădere (zi)04.06.2015-0.0146
Cea mai mare valoare21.04.20151.1167
Cea mai mică valoare28.10.20151.0320
Curs PLN pe luni în 2015
| Lună | Medie | Minim | Maxim | Valori |
|---|---|---|---|---|
| Ianuarie | 1,0480 | 1,0380 | 1,0600 | 20 |
| Februarie | 1,0607 | 1,0536 | 1,0684 | 20 |
| Martie | 1,0742 | 1,0677 | 1,0827 | 22 |
| Aprilie | 1,0975 | 1,0843 | 1,1167 | 21 |
| Mai | 1,0892 | 1,0731 | 1,1025 | 20 |
| Iunie | 1,0738 | 1,0597 | 1,0810 | 21 |
| Iulie | 1,0686 | 1,0611 | 1,0778 | 23 |
| August | 1,0546 | 1,0468 | 1,0647 | 21 |
| Septembrie | 1,0486 | 1,0418 | 1,0550 | 22 |
| Octombrie | 1,0408 | 1,0320 | 1,0476 | 22 |
| Noiembrie | 1,0460 | 1,0384 | 1,0510 | 20 |
| Decembrie | 1,0496 | 1,0336 | 1,0693 | 21 |
Valori zilnice PLN/RON în 2015
| Data | Curs |
|---|---|
| 31.12.2015 | 1,0605 RON |
| 30.12.2015 | 1,0669 RON |
| 29.12.2015 | 1,0693 RON |
| 28.12.2015 | 1,0660 RON |
| 24.12.2015 | 1,0662 RON |
| 23.12.2015 | 1,0642 RON |
| 22.12.2015 | 1,0654 RON |
| 21.12.2015 | 1,0614 RON |
| 18.12.2015 | 1,0547 RON |
| 17.12.2015 | 1,0467 RON |
| 16.12.2015 | 1,0412 RON |
| 15.12.2015 | 1,0343 RON |
| 14.12.2015 | 1,0356 RON |
| 11.12.2015 | 1,0418 RON |
| 10.12.2015 | 1,0376 RON |
| 09.12.2015 | 1,0336 RON |
| 08.12.2015 | 1,0354 RON |
| 07.12.2015 | 1,0382 RON |
| 04.12.2015 | 1,0376 RON |
| 03.12.2015 | 1,0433 RON |
| 02.12.2015 | 1,0423 RON |
| 27.11.2015 | 1,0412 RON |
| 26.11.2015 | 1,0384 RON |
| 25.11.2015 | 1,0431 RON |
| 24.11.2015 | 1,0447 RON |
| 23.11.2015 | 1,0495 RON |
| 20.11.2015 | 1,0490 RON |
| 19.11.2015 | 1,0457 RON |
| 18.11.2015 | 1,0448 RON |
| 17.11.2015 | 1,0460 RON |
| 16.11.2015 | 1,0463 RON |
| 13.11.2015 | 1,0462 RON |
| 12.11.2015 | 1,0510 RON |
| 11.11.2015 | 1,0491 RON |
| 10.11.2015 | 1,0478 RON |
| 09.11.2015 | 1,0449 RON |
| 06.11.2015 | 1,0458 RON |
| 05.11.2015 | 1,0494 RON |
| 04.11.2015 | 1,0497 RON |
| 03.11.2015 | 1,0432 RON |
| 02.11.2015 | 1,0437 RON |
| 30.10.2015 | 1,0393 RON |
| 29.10.2015 | 1,0372 RON |
| 28.10.2015 | 1,0320 RON |
| 27.10.2015 | 1,0377 RON |
| 26.10.2015 | 1,0412 RON |
| 23.10.2015 | 1,0401 RON |
| 22.10.2015 | 1,0340 RON |
| 21.10.2015 | 1,0368 RON |
| 20.10.2015 | 1,0427 RON |
| 19.10.2015 | 1,0436 RON |
| 16.10.2015 | 1,0428 RON |
| 15.10.2015 | 1,0434 RON |
| 14.10.2015 | 1,0429 RON |
| 13.10.2015 | 1,0432 RON |
| 12.10.2015 | 1,0447 RON |
| 09.10.2015 | 1,0476 RON |
| 08.10.2015 | 1,0418 RON |
| 07.10.2015 | 1,0454 RON |
| 06.10.2015 | 1,0397 RON |
| 05.10.2015 | 1,0402 RON |
| 02.10.2015 | 1,0393 RON |
| 01.10.2015 | 1,0410 RON |
| 30.09.2015 | 1,0418 RON |
| 29.09.2015 | 1,0429 RON |
| 28.09.2015 | 1,0419 RON |
| 25.09.2015 | 1,0483 RON |
| 24.09.2015 | 1,0465 RON |
| 23.09.2015 | 1,0522 RON |
| 22.09.2015 | 1,0550 RON |
| 21.09.2015 | 1,0547 RON |
| 18.09.2015 | 1,0527 RON |
| 17.09.2015 | 1,0527 RON |
| 16.09.2015 | 1,0535 RON |
| 15.09.2015 | 1,0511 RON |
| 14.09.2015 | 1,0499 RON |
| 11.09.2015 | 1,0496 RON |
| 10.09.2015 | 1,0493 RON |
| 09.09.2015 | 1,0497 RON |
| 08.09.2015 | 1,0450 RON |
| 07.09.2015 | 1,0447 RON |
| 04.09.2015 | 1,0460 RON |
| 03.09.2015 | 1,0461 RON |
| 02.09.2015 | 1,0466 RON |
| 01.09.2015 | 1,0497 RON |
| 31.08.2015 | 1,0478 RON |
| 28.08.2015 | 1,0470 RON |
| 27.08.2015 | 1,0495 RON |
| 26.08.2015 | 1,0468 RON |
| 25.08.2015 | 1,0499 RON |
| 24.08.2015 | 1,0498 RON |
| 21.08.2015 | 1,0545 RON |
| 20.08.2015 | 1,0579 RON |
| 19.08.2015 | 1,0629 RON |
| 18.08.2015 | 1,0640 RON |
| 17.08.2015 | 1,0606 RON |
| 14.08.2015 | 1,0563 RON |
| 13.08.2015 | 1,0537 RON |
| 12.08.2015 | 1,0497 RON |
| 11.08.2015 | 1,0501 RON |
| 10.08.2015 | 1,0523 RON |
| 07.08.2015 | 1,0543 RON |
| 06.08.2015 | 1,0541 RON |
| 05.08.2015 | 1,0593 RON |
| 04.08.2015 | 1,0615 RON |
| 03.08.2015 | 1,0647 RON |
| 31.07.2015 | 1,0623 RON |
| 30.07.2015 | 1,0636 RON |
| 29.07.2015 | 1,0678 RON |
| 28.07.2015 | 1,0724 RON |
| 27.07.2015 | 1,0657 RON |
| 24.07.2015 | 1,0725 RON |
| 23.07.2015 | 1,0715 RON |
| 22.07.2015 | 1,0727 RON |
| 21.07.2015 | 1,0731 RON |
| 20.07.2015 | 1,0741 RON |
| 17.07.2015 | 1,0778 RON |
| 16.07.2015 | 1,0747 RON |
| 15.07.2015 | 1,0720 RON |
| 14.07.2015 | 1,0666 RON |
| 13.07.2015 | 1,0689 RON |
| 10.07.2015 | 1,0621 RON |
| 09.07.2015 | 1,0611 RON |
| 08.07.2015 | 1,0613 RON |
| 07.07.2015 | 1,0655 RON |
| 06.07.2015 | 1,0691 RON |
| 03.07.2015 | 1,0696 RON |
| 02.07.2015 | 1,0671 RON |
| 01.07.2015 | 1,0674 RON |
| 30.06.2015 | 1,0671 RON |
| 29.06.2015 | 1,0719 RON |
| 26.06.2015 | 1,0684 RON |
| 25.06.2015 | 1,0675 RON |
| 24.06.2015 | 1,0731 RON |
| 23.06.2015 | 1,0757 RON |
| 22.06.2015 | 1,0753 RON |
| 19.06.2015 | 1,0764 RON |
| 18.06.2015 | 1,0769 RON |
| 17.06.2015 | 1,0800 RON |
| 16.06.2015 | 1,0810 RON |
| 15.06.2015 | 1,0805 RON |
| 12.06.2015 | 1,0803 RON |
| 11.06.2015 | 1,0775 RON |
| 10.06.2015 | 1,0752 RON |
| 09.06.2015 | 1,0716 RON |
| 08.06.2015 | 1,0728 RON |
| 05.06.2015 | 1,0700 RON |
| 04.06.2015 | 1,0597 RON |
| 03.06.2015 | 1,0743 RON |
| 02.06.2015 | 1,0744 RON |
| 29.05.2015 | 1,0767 RON |
| 28.05.2015 | 1,0731 RON |
| 27.05.2015 | 1,0739 RON |
| 26.05.2015 | 1,0792 RON |
| 25.05.2015 | 1,0825 RON |
| 22.05.2015 | 1,0859 RON |
| 21.05.2015 | 1,0879 RON |
| 20.05.2015 | 1,0963 RON |
| 19.05.2015 | 1,0974 RON |
| 18.05.2015 | 1,0963 RON |
| 15.05.2015 | 1,0967 RON |
| 14.05.2015 | 1,0881 RON |
| 13.05.2015 | 1,0937 RON |
| 12.05.2015 | 1,0869 RON |
| 11.05.2015 | 1,0925 RON |
| 08.05.2015 | 1,0948 RON |
| 07.05.2015 | 1,0894 RON |
| 06.05.2015 | 1,0948 RON |
| 05.05.2015 | 1,1025 RON |
| 04.05.2015 | 1,0953 RON |
| 30.04.2015 | 1,0988 RON |
| 29.04.2015 | 1,0973 RON |
| 28.04.2015 | 1,1023 RON |
| 27.04.2015 | 1,0996 RON |
| 24.04.2015 | 1,1007 RON |
| 23.04.2015 | 1,1021 RON |
| 22.04.2015 | 1,1065 RON |
| 21.04.2015 | 1,1167 RON |
| 20.04.2015 | 1,1069 RON |
| 17.04.2015 | 1,0988 RON |
| 16.04.2015 | 1,0981 RON |
| 15.04.2015 | 1,1022 RON |
| 14.04.2015 | 1,0990 RON |
| 10.04.2015 | 1,0975 RON |
| 09.04.2015 | 1,0948 RON |
| 08.04.2015 | 1,0948 RON |
| 07.04.2015 | 1,0874 RON |
| 06.04.2015 | 1,0877 RON |
| 03.04.2015 | 1,0843 RON |
| 02.04.2015 | 1,0865 RON |
| 01.04.2015 | 1,0855 RON |
| 31.03.2015 | 1,0791 RON |
| 30.03.2015 | 1,0766 RON |
| 27.03.2015 | 1,0800 RON |
| 26.03.2015 | 1,0827 RON |
| 25.03.2015 | 1,0766 RON |
| 24.03.2015 | 1,0719 RON |
| 23.03.2015 | 1,0757 RON |
| 20.03.2015 | 1,0733 RON |
| 19.03.2015 | 1,0706 RON |
| 18.03.2015 | 1,0718 RON |
| 17.03.2015 | 1,0717 RON |
| 16.03.2015 | 1,0741 RON |
| 13.03.2015 | 1,0705 RON |
| 12.03.2015 | 1,0742 RON |
| 11.03.2015 | 1,0727 RON |
| 10.03.2015 | 1,0758 RON |
| 09.03.2015 | 1,0769 RON |
| 06.03.2015 | 1,0755 RON |
| 05.03.2015 | 1,0739 RON |
| 04.03.2015 | 1,0677 RON |
| 03.03.2015 | 1,0713 RON |
| 02.03.2015 | 1,0690 RON |
| 27.02.2015 | 1,0684 RON |
| 26.02.2015 | 1,0655 RON |
| 25.02.2015 | 1,0614 RON |
| 24.02.2015 | 1,0661 RON |
| 23.02.2015 | 1,0662 RON |
| 20.02.2015 | 1,0649 RON |
| 19.02.2015 | 1,0647 RON |
| 18.02.2015 | 1,0622 RON |
| 17.02.2015 | 1,0624 RON |
| 16.02.2015 | 1,0619 RON |
| 13.02.2015 | 1,0623 RON |
| 12.02.2015 | 1,0583 RON |
| 11.02.2015 | 1,0548 RON |
| 10.02.2015 | 1,0569 RON |
| 09.02.2015 | 1,0579 RON |
| 06.02.2015 | 1,0579 RON |
| 05.02.2015 | 1,0562 RON |
| 04.02.2015 | 1,0560 RON |
| 03.02.2015 | 1,0536 RON |
| 02.02.2015 | 1,0565 RON |
| 30.01.2015 | 1,0549 RON |
| 29.01.2015 | 1,0490 RON |
| 28.01.2015 | 1,0532 RON |
| 27.01.2015 | 1,0587 RON |
| 26.01.2015 | 1,0600 RON |
| 23.01.2015 | 1,0596 RON |
| 22.01.2015 | 1,0470 RON |
| 21.01.2015 | 1,0443 RON |
| 20.01.2015 | 1,0403 RON |
| 19.01.2015 | 1,0427 RON |
| 16.01.2015 | 1,0447 RON |
| 15.01.2015 | 1,0380 RON |
| 14.01.2015 | 1,0475 RON |
| 13.01.2015 | 1,0476 RON |
| 12.01.2015 | 1,0493 RON |
| 09.01.2015 | 1,0478 RON |
| 08.01.2015 | 1,0444 RON |
| 07.01.2015 | 1,0426 RON |
| 06.01.2015 | 1,0442 RON |
| 05.01.2015 | 1,0445 RON |