BNR · ISTORIC
Curs BNR 2016
Toate cotațiile oficiale BNR pentru anul 2016, într-o singură privire.
Fiecare zi, fiecare valoare și principalele extreme ale anului pentru BGN.
Cursul BGN în 2016
2.3218
+0.0004
(+0.02%)
Ultima cotație: 30.12.2016
Minimul anului
2.2724
+0.0112
(+0.50%)
25.07.2016
față de 24.07.2015 (2.2612)
Maximul anului
2.3218
+0.0078
(+0.34%)
28.12.2016
față de 28.12.2015 (2.3140)
Evoluție 2016
min 2.2724 · max 2.3218
Media anuală
2.2957
Prima cotație
04.01.2016
2.3094
Ultima cotație
30.12.2016
2.3218
Variație totală
+0.0124
+0.54%
Cea mai mare creștere
10.10.2016
+0.0115
Cea mai mare scădere
11.10.2016
-0.0145
Calendarul cotațiilor oficiale BNR din 2016 (BGN)
Fiecare celulă reprezintă valoarea oficială publicată de BNR. Zilele fără cotație sunt marcate cu „-”, iar zilele nelucrătoare fără cotație cu „×”.
Valoare mai mică
Valoare mai mare
Ian
Feb
Mar
Apr
Mai
Iun
Iul
Aug
Sep
Oct
Noi
Dec
Evoluția cursului BGN în 2016
Toate cotațiile oficiale publicate în cursul anului.
Lunile extreme din 2016
Lunile cu cele mai mici și cele mai mari valori medii lunare.
Cele mai mici medii lunare
Sep2.2755
Aug2.2800
Mar2.2833
Cele mai mari medii lunare
Ian2.3164
Iun2.3120
Dec2.3097
Date importante în 2016
Prima cotație (an)04.01.20162.3094
Ultima cotație (an)30.12.20162.3218
Cea mai mare creștere (zi)10.10.2016+0.0115
Cea mai mare scădere (zi)11.10.2016-0.0145
Cea mai mare valoare28.12.20162.3218
Cea mai mică valoare25.07.20162.2724
Curs BGN pe luni în 2016
| Lună | Medie | Minim | Maxim | Valori |
|---|---|---|---|---|
| Ianuarie | 2,3164 | 2,3094 | 2,3206 | 20 |
| Februarie | 2,2915 | 2,2788 | 2,3172 | 21 |
| Martie | 2,2833 | 2,2791 | 2,2893 | 23 |
| Aprilie | 2,2869 | 2,2828 | 2,2933 | 21 |
| Mai | 2,3005 | 2,2938 | 2,3108 | 21 |
| Iunie | 2,3120 | 2,3044 | 2,3210 | 21 |
| Iulie | 2,2936 | 2,2724 | 2,3110 | 21 |
| August | 2,2800 | 2,2746 | 2,2884 | 22 |
| Septembrie | 2,2755 | 2,2734 | 2,2782 | 22 |
| Octombrie | 2,2979 | 2,2744 | 2,3097 | 21 |
| Noiembrie | 2,3060 | 2,3002 | 2,3120 | 21 |
| Decembrie | 2,3097 | 2,3000 | 2,3218 | 20 |
Valori zilnice BGN/RON în 2016
| Data | Curs |
|---|---|
| 30.12.2016 | 2,3218 RON |
| 29.12.2016 | 2,3214 RON |
| 28.12.2016 | 2,3218 RON |
| 27.12.2016 | 2,3194 RON |
| 23.12.2016 | 2,3166 RON |
| 22.12.2016 | 2,3092 RON |
| 21.12.2016 | 2,3108 RON |
| 20.12.2016 | 2,3108 RON |
| 19.12.2016 | 2,3072 RON |
| 16.12.2016 | 2,3116 RON |
| 15.12.2016 | 2,3112 RON |
| 14.12.2016 | 2,3093 RON |
| 13.12.2016 | 2,3046 RON |
| 12.12.2016 | 2,3043 RON |
| 09.12.2016 | 2,3000 RON |
| 08.12.2016 | 2,3018 RON |
| 07.12.2016 | 2,3011 RON |
| 06.12.2016 | 2,3013 RON |
| 05.12.2016 | 2,3022 RON |
| 02.12.2016 | 2,3072 RON |
| 29.11.2016 | 2,3091 RON |
| 28.11.2016 | 2,3072 RON |
| 25.11.2016 | 2,3083 RON |
| 24.11.2016 | 2,3056 RON |
| 23.11.2016 | 2,3085 RON |
| 22.11.2016 | 2,3061 RON |
| 21.11.2016 | 2,3064 RON |
| 18.11.2016 | 2,3082 RON |
| 17.11.2016 | 2,3108 RON |
| 16.11.2016 | 2,3120 RON |
| 15.11.2016 | 2,3083 RON |
| 14.11.2016 | 2,3089 RON |
| 11.11.2016 | 2,3072 RON |
| 10.11.2016 | 2,3008 RON |
| 09.11.2016 | 2,3059 RON |
| 08.11.2016 | 2,3045 RON |
| 07.11.2016 | 2,3002 RON |
| 04.11.2016 | 2,3016 RON |
| 03.11.2016 | 2,3004 RON |
| 02.11.2016 | 2,3029 RON |
| 01.11.2016 | 2,3037 RON |
| 31.10.2016 | 2,3037 RON |
| 28.10.2016 | 2,2997 RON |
| 27.10.2016 | 2,3027 RON |
| 26.10.2016 | 2,2985 RON |
| 25.10.2016 | 2,2962 RON |
| 24.10.2016 | 2,3037 RON |
| 21.10.2016 | 2,3043 RON |
| 20.10.2016 | 2,3032 RON |
| 19.10.2016 | 2,3011 RON |
| 18.10.2016 | 2,3052 RON |
| 17.10.2016 | 2,3066 RON |
| 14.10.2016 | 2,3016 RON |
| 13.10.2016 | 2,3039 RON |
| 12.10.2016 | 2,2988 RON |
| 11.10.2016 | 2,2952 RON |
| 10.10.2016 | 2,3097 RON |
| 07.10.2016 | 2,2982 RON |
| 06.10.2016 | 2,2873 RON |
| 05.10.2016 | 2,2818 RON |
| 04.10.2016 | 2,2791 RON |
| 03.10.2016 | 2,2744 RON |
| 30.09.2016 | 2,2764 RON |
| 29.09.2016 | 2,2760 RON |
| 28.09.2016 | 2,2749 RON |
| 27.09.2016 | 2,2750 RON |
| 26.09.2016 | 2,2755 RON |
| 23.09.2016 | 2,2737 RON |
| 22.09.2016 | 2,2754 RON |
| 21.09.2016 | 2,2757 RON |
| 20.09.2016 | 2,2770 RON |
| 19.09.2016 | 2,2734 RON |
| 16.09.2016 | 2,2762 RON |
| 15.09.2016 | 2,2737 RON |
| 14.09.2016 | 2,2746 RON |
| 13.09.2016 | 2,2747 RON |
| 12.09.2016 | 2,2753 RON |
| 09.09.2016 | 2,2761 RON |
| 08.09.2016 | 2,2766 RON |
| 07.09.2016 | 2,2760 RON |
| 06.09.2016 | 2,2759 RON |
| 05.09.2016 | 2,2736 RON |
| 02.09.2016 | 2,2782 RON |
| 01.09.2016 | 2,2781 RON |
| 31.08.2016 | 2,2770 RON |
| 30.08.2016 | 2,2746 RON |
| 29.08.2016 | 2,2814 RON |
| 26.08.2016 | 2,2788 RON |
| 25.08.2016 | 2,2777 RON |
| 24.08.2016 | 2,2807 RON |
| 23.08.2016 | 2,2796 RON |
| 22.08.2016 | 2,2809 RON |
| 19.08.2016 | 2,2844 RON |
| 18.08.2016 | 2,2884 RON |
| 17.08.2016 | 2,2871 RON |
| 16.08.2016 | 2,2793 RON |
| 12.08.2016 | 2,2800 RON |
| 11.08.2016 | 2,2807 RON |
| 10.08.2016 | 2,2792 RON |
| 09.08.2016 | 2,2792 RON |
| 08.08.2016 | 2,2789 RON |
| 05.08.2016 | 2,2823 RON |
| 04.08.2016 | 2,2786 RON |
| 03.08.2016 | 2,2765 RON |
| 02.08.2016 | 2,2776 RON |
| 01.08.2016 | 2,2781 RON |
| 29.07.2016 | 2,2831 RON |
| 28.07.2016 | 2,2812 RON |
| 27.07.2016 | 2,2848 RON |
| 26.07.2016 | 2,2821 RON |
| 25.07.2016 | 2,2724 RON |
| 22.07.2016 | 2,2810 RON |
| 21.07.2016 | 2,2855 RON |
| 20.07.2016 | 2,2868 RON |
| 19.07.2016 | 2,2874 RON |
| 18.07.2016 | 2,2858 RON |
| 15.07.2016 | 2,2936 RON |
| 14.07.2016 | 2,2949 RON |
| 13.07.2016 | 2,2963 RON |
| 12.07.2016 | 2,2957 RON |
| 11.07.2016 | 2,2979 RON |
| 08.07.2016 | 2,3088 RON |
| 07.07.2016 | 2,3105 RON |
| 06.07.2016 | 2,3110 RON |
| 05.07.2016 | 2,3089 RON |
| 04.07.2016 | 2,3092 RON |
| 01.07.2016 | 2,3084 RON |
| 30.06.2016 | 2,3116 RON |
| 29.06.2016 | 2,3121 RON |
| 28.06.2016 | 2,3124 RON |
| 27.06.2016 | 2,3086 RON |
| 24.06.2016 | 2,3196 RON |
| 23.06.2016 | 2,3100 RON |
| 22.06.2016 | 2,3172 RON |
| 21.06.2016 | 2,3177 RON |
| 17.06.2016 | 2,3182 RON |
| 16.06.2016 | 2,3210 RON |
| 15.06.2016 | 2,3174 RON |
| 14.06.2016 | 2,3119 RON |
| 13.06.2016 | 2,3099 RON |
| 10.06.2016 | 2,3065 RON |
| 09.06.2016 | 2,3072 RON |
| 08.06.2016 | 2,3044 RON |
| 07.06.2016 | 2,3048 RON |
| 06.06.2016 | 2,3098 RON |
| 03.06.2016 | 2,3105 RON |
| 02.06.2016 | 2,3119 RON |
| 01.06.2016 | 2,3083 RON |
| 31.05.2016 | 2,3067 RON |
| 30.05.2016 | 2,3028 RON |
| 27.05.2016 | 2,3046 RON |
| 26.05.2016 | 2,3039 RON |
| 25.05.2016 | 2,3039 RON |
| 24.05.2016 | 2,3067 RON |
| 23.05.2016 | 2,3108 RON |
| 20.05.2016 | 2,3040 RON |
| 19.05.2016 | 2,3021 RON |
| 18.05.2016 | 2,2985 RON |
| 17.05.2016 | 2,2938 RON |
| 16.05.2016 | 2,2948 RON |
| 13.05.2016 | 2,2995 RON |
| 12.05.2016 | 2,2986 RON |
| 11.05.2016 | 2,2962 RON |
| 10.05.2016 | 2,2949 RON |
| 09.05.2016 | 2,2942 RON |
| 06.05.2016 | 2,3015 RON |
| 05.05.2016 | 2,3019 RON |
| 04.05.2016 | 2,2966 RON |
| 03.05.2016 | 2,2944 RON |
| 29.04.2016 | 2,2893 RON |
| 28.04.2016 | 2,2866 RON |
| 27.04.2016 | 2,2828 RON |
| 26.04.2016 | 2,2903 RON |
| 25.04.2016 | 2,2891 RON |
| 22.04.2016 | 2,2890 RON |
| 21.04.2016 | 2,2901 RON |
| 20.04.2016 | 2,2933 RON |
| 19.04.2016 | 2,2912 RON |
| 18.04.2016 | 2,2894 RON |
| 15.04.2016 | 2,2870 RON |
| 14.04.2016 | 2,2862 RON |
| 13.04.2016 | 2,2852 RON |
| 12.04.2016 | 2,2861 RON |
| 11.04.2016 | 2,2838 RON |
| 08.04.2016 | 2,2837 RON |
| 07.04.2016 | 2,2838 RON |
| 06.04.2016 | 2,2833 RON |
| 05.04.2016 | 2,2839 RON |
| 04.04.2016 | 2,2840 RON |
| 01.04.2016 | 2,2862 RON |
| 31.03.2016 | 2,2875 RON |
| 30.03.2016 | 2,2795 RON |
| 29.03.2016 | 2,2821 RON |
| 28.03.2016 | 2,2813 RON |
| 25.03.2016 | 2,2823 RON |
| 24.03.2016 | 2,2832 RON |
| 23.03.2016 | 2,2824 RON |
| 22.03.2016 | 2,2852 RON |
| 21.03.2016 | 2,2840 RON |
| 18.03.2016 | 2,2855 RON |
| 17.03.2016 | 2,2888 RON |
| 16.03.2016 | 2,2893 RON |
| 15.03.2016 | 2,2857 RON |
| 14.03.2016 | 2,2841 RON |
| 11.03.2016 | 2,2816 RON |
| 10.03.2016 | 2,2808 RON |
| 09.03.2016 | 2,2819 RON |
| 08.03.2016 | 2,2821 RON |
| 07.03.2016 | 2,2817 RON |
| 04.03.2016 | 2,2843 RON |
| 03.03.2016 | 2,2791 RON |
| 02.03.2016 | 2,2796 RON |
| 01.03.2016 | 2,2832 RON |
| 29.02.2016 | 2,2851 RON |
| 26.02.2016 | 2,2821 RON |
| 25.02.2016 | 2,2850 RON |
| 24.02.2016 | 2,2888 RON |
| 23.02.2016 | 2,2862 RON |
| 22.02.2016 | 2,2892 RON |
| 19.02.2016 | 2,2833 RON |
| 18.02.2016 | 2,2788 RON |
| 17.02.2016 | 2,2796 RON |
| 16.02.2016 | 2,2823 RON |
| 15.02.2016 | 2,2860 RON |
| 12.02.2016 | 2,2877 RON |
| 11.02.2016 | 2,2920 RON |
| 10.02.2016 | 2,2933 RON |
| 09.02.2016 | 2,2960 RON |
| 08.02.2016 | 2,2887 RON |
| 05.02.2016 | 2,3015 RON |
| 04.02.2016 | 2,3052 RON |
| 03.02.2016 | 2,3079 RON |
| 02.02.2016 | 2,3059 RON |
| 01.02.2016 | 2,3172 RON |
| 29.01.2016 | 2,3180 RON |
| 28.01.2016 | 2,3206 RON |
| 27.01.2016 | 2,3176 RON |
| 26.01.2016 | 2,3174 RON |
| 25.01.2016 | 2,3143 RON |
| 22.01.2016 | 2,3149 RON |
| 21.01.2016 | 2,3172 RON |
| 20.01.2016 | 2,3174 RON |
| 19.01.2016 | 2,3187 RON |
| 18.01.2016 | 2,3193 RON |
| 15.01.2016 | 2,3194 RON |
| 14.01.2016 | 2,3203 RON |
| 13.01.2016 | 2,3153 RON |
| 12.01.2016 | 2,3179 RON |
| 11.01.2016 | 2,3147 RON |
| 08.01.2016 | 2,3147 RON |
| 07.01.2016 | 2,3149 RON |
| 06.01.2016 | 2,3119 RON |
| 05.01.2016 | 2,3131 RON |
| 04.01.2016 | 2,3094 RON |