BNR · ISTORIC
Curs BNR 2024
Toate cotațiile oficiale BNR pentru anul 2024, într-o singură privire.
Fiecare zi, fiecare valoare și principalele extreme ale anului pentru GBP.
Cursul GBP în 2024
5.9951
-0.0071
(-0.12%)
Ultima cotație: 31.12.2024
Minimul anului
5.7426
+0.1706
(+3.06%)
03.01.2024
față de 03.01.2023 (5.5720)
Maximul anului
6.0430
+0.2702
(+4.68%)
19.12.2024
față de 19.12.2023 (5.7728)
Evoluție 2024
min 5.7426 · max 6.0430
Media anuală
5.8775
Prima cotație
03.01.2024
5.7426
Ultima cotație
31.12.2024
5.9951
Variație totală
+0.2525
+4.40%
Cea mai mare creștere
09.08.2024
+0.0454
Cea mai mare scădere
03.10.2024
-0.0618
Calendarul cotațiilor oficiale BNR din 2024 (GBP)
Fiecare celulă reprezintă valoarea oficială publicată de BNR. Zilele fără cotație sunt marcate cu „-”, iar zilele nelucrătoare fără cotație cu „×”.
Valoare mai mică
Valoare mai mare
Ian
Feb
Mar
Apr
Mai
Iun
Iul
Aug
Sep
Oct
Noi
Dec
Evoluția cursului GBP în 2024
Toate cotațiile oficiale publicate în cursul anului.
Lunile extreme din 2024
Lunile cu cele mai mici și cele mai mari valori medii lunare.
Cele mai mici medii lunare
Ian5.7955
Apr5.8064
Mar5.8127
Cele mai mari medii lunare
Dec6.0086
Noi5.9666
Oct5.9564
Date importante în 2024
Prima cotație (an)03.01.20245.7426
Ultima cotație (an)31.12.20245.9951
Cea mai mare creștere (zi)09.08.2024+0.0454
Cea mai mare scădere (zi)03.10.2024-0.0618
Cea mai mare valoare19.12.20246.0430
Cea mai mică valoare03.01.20245.7426
Curs GBP pe luni în 2024
| Lună | Medie | Minim | Maxim | Valori |
|---|---|---|---|---|
| Ianuarie | 5,7955 | 5,7426 | 5,8422 | 20 |
| Februarie | 5,8216 | 5,8022 | 5,8501 | 21 |
| Martie | 5,8127 | 5,7849 | 5,8320 | 21 |
| Aprilie | 5,8064 | 5,7677 | 5,8294 | 22 |
| Mai | 5,8158 | 5,7804 | 5,8519 | 20 |
| Iunie | 5,8790 | 5,8343 | 5,9174 | 19 |
| Iulie | 5,8956 | 5,8622 | 5,9215 | 23 |
| August | 5,8465 | 5,7704 | 5,9207 | 21 |
| Septembrie | 5,9186 | 5,8889 | 5,9772 | 21 |
| Octombrie | 5,9564 | 5,9133 | 5,9860 | 23 |
| Noiembrie | 5,9666 | 5,9156 | 6,0080 | 21 |
| Decembrie | 6,0086 | 5,9853 | 6,0430 | 20 |
Valori zilnice GBP/RON în 2024
| Data | Curs |
|---|---|
| 31.12.2024 | 5,9951 RON |
| 30.12.2024 | 6,0022 RON |
| 27.12.2024 | 5,9853 RON |
| 24.12.2024 | 6,0002 RON |
| 23.12.2024 | 6,0070 RON |
| 20.12.2024 | 5,9910 RON |
| 19.12.2024 | 6,0430 RON |
| 18.12.2024 | 6,0232 RON |
| 17.12.2024 | 6,0219 RON |
| 16.12.2024 | 5,9983 RON |
| 13.12.2024 | 5,9954 RON |
| 12.12.2024 | 6,0336 RON |
| 11.12.2024 | 6,0241 RON |
| 10.12.2024 | 6,0224 RON |
| 09.12.2024 | 6,0023 RON |
| 06.12.2024 | 6,0025 RON |
| 05.12.2024 | 6,0143 RON |
| 04.12.2024 | 6,0043 RON |
| 03.12.2024 | 5,9957 RON |
| 02.12.2024 | 6,0111 RON |
| 29.11.2024 | 5,9807 RON |
| 28.11.2024 | 5,9783 RON |
| 27.11.2024 | 5,9642 RON |
| 26.11.2024 | 5,9563 RON |
| 25.11.2024 | 5,9683 RON |
| 22.11.2024 | 5,9774 RON |
| 21.11.2024 | 5,9743 RON |
| 20.11.2024 | 5,9713 RON |
| 19.11.2024 | 5,9529 RON |
| 18.11.2024 | 5,9544 RON |
| 15.11.2024 | 5,9660 RON |
| 14.11.2024 | 5,9824 RON |
| 13.11.2024 | 5,9723 RON |
| 12.11.2024 | 6,0072 RON |
| 11.11.2024 | 6,0080 RON |
| 08.11.2024 | 5,9835 RON |
| 07.11.2024 | 5,9700 RON |
| 06.11.2024 | 5,9683 RON |
| 05.11.2024 | 5,9304 RON |
| 04.11.2024 | 5,9164 RON |
| 01.11.2024 | 5,9156 RON |
| 31.10.2024 | 5,9436 RON |
| 30.10.2024 | 5,9572 RON |
| 29.10.2024 | 5,9767 RON |
| 28.10.2024 | 5,9688 RON |
| 25.10.2024 | 5,9656 RON |
| 24.10.2024 | 5,9707 RON |
| 23.10.2024 | 5,9860 RON |
| 22.10.2024 | 5,9669 RON |
| 21.10.2024 | 5,9672 RON |
| 18.10.2024 | 5,9815 RON |
| 17.10.2024 | 5,9484 RON |
| 16.10.2024 | 5,9452 RON |
| 15.10.2024 | 5,9644 RON |
| 14.10.2024 | 5,9421 RON |
| 11.10.2024 | 5,9437 RON |
| 10.10.2024 | 5,9517 RON |
| 09.10.2024 | 5,9394 RON |
| 08.10.2024 | 5,9304 RON |
| 07.10.2024 | 5,9374 RON |
| 04.10.2024 | 5,9447 RON |
| 03.10.2024 | 5,9133 RON |
| 02.10.2024 | 5,9751 RON |
| 01.10.2024 | 5,9766 RON |
| 30.09.2024 | 5,9563 RON |
| 27.09.2024 | 5,9711 RON |
| 26.09.2024 | 5,9642 RON |
| 25.09.2024 | 5,9519 RON |
| 24.09.2024 | 5,9772 RON |
| 23.09.2024 | 5,9502 RON |
| 20.09.2024 | 5,9252 RON |
| 19.09.2024 | 5,9110 RON |
| 18.09.2024 | 5,9056 RON |
| 17.09.2024 | 5,9047 RON |
| 16.09.2024 | 5,8990 RON |
| 13.09.2024 | 5,8899 RON |
| 12.09.2024 | 5,8940 RON |
| 11.09.2024 | 5,8944 RON |
| 10.09.2024 | 5,9016 RON |
| 09.09.2024 | 5,8889 RON |
| 06.09.2024 | 5,8944 RON |
| 05.09.2024 | 5,8959 RON |
| 04.09.2024 | 5,9029 RON |
| 03.09.2024 | 5,9089 RON |
| 02.09.2024 | 5,9032 RON |
| 30.08.2024 | 5,9203 RON |
| 29.08.2024 | 5,9207 RON |
| 28.08.2024 | 5,9072 RON |
| 27.08.2024 | 5,8967 RON |
| 26.08.2024 | 5,8730 RON |
| 23.08.2024 | 5,8753 RON |
| 22.08.2024 | 5,8613 RON |
| 21.08.2024 | 5,8312 RON |
| 20.08.2024 | 5,8431 RON |
| 19.08.2024 | 5,8457 RON |
| 16.08.2024 | 5,8414 RON |
| 14.08.2024 | 5,7993 RON |
| 13.08.2024 | 5,8309 RON |
| 12.08.2024 | 5,8106 RON |
| 09.08.2024 | 5,8158 RON |
| 08.08.2024 | 5,7704 RON |
| 07.08.2024 | 5,7958 RON |
| 06.08.2024 | 5,7941 RON |
| 05.08.2024 | 5,7962 RON |
| 02.08.2024 | 5,8578 RON |
| 01.08.2024 | 5,8891 RON |
| 31.07.2024 | 5,8972 RON |
| 30.07.2024 | 5,9065 RON |
| 29.07.2024 | 5,8851 RON |
| 26.07.2024 | 5,8914 RON |
| 25.07.2024 | 5,9000 RON |
| 24.07.2024 | 5,9171 RON |
| 23.07.2024 | 5,9082 RON |
| 22.07.2024 | 5,9007 RON |
| 19.07.2024 | 5,8970 RON |
| 18.07.2024 | 5,9059 RON |
| 17.07.2024 | 5,9215 RON |
| 16.07.2024 | 5,9096 RON |
| 15.07.2024 | 5,9149 RON |
| 12.07.2024 | 5,9158 RON |
| 11.07.2024 | 5,9053 RON |
| 10.07.2024 | 5,8887 RON |
| 09.07.2024 | 5,8865 RON |
| 08.07.2024 | 5,8857 RON |
| 05.07.2024 | 5,8771 RON |
| 04.07.2024 | 5,8770 RON |
| 03.07.2024 | 5,8751 RON |
| 02.07.2024 | 5,8694 RON |
| 01.07.2024 | 5,8622 RON |
| 28.06.2024 | 5,8800 RON |
| 27.06.2024 | 5,8820 RON |
| 26.06.2024 | 5,9003 RON |
| 25.06.2024 | 5,8873 RON |
| 21.06.2024 | 5,8883 RON |
| 20.06.2024 | 5,8945 RON |
| 19.06.2024 | 5,9010 RON |
| 18.06.2024 | 5,8856 RON |
| 17.06.2024 | 5,8855 RON |
| 14.06.2024 | 5,9174 RON |
| 13.06.2024 | 5,8891 RON |
| 12.06.2024 | 5,9031 RON |
| 11.06.2024 | 5,8931 RON |
| 10.06.2024 | 5,8813 RON |
| 07.06.2024 | 5,8452 RON |
| 06.06.2024 | 5,8466 RON |
| 05.06.2024 | 5,8456 RON |
| 04.06.2024 | 5,8405 RON |
| 03.06.2024 | 5,8343 RON |
| 31.05.2024 | 5,8378 RON |
| 30.05.2024 | 5,8507 RON |
| 29.05.2024 | 5,8519 RON |
| 28.05.2024 | 5,8440 RON |
| 27.05.2024 | 5,8429 RON |
| 24.05.2024 | 5,8371 RON |
| 23.05.2024 | 5,8369 RON |
| 22.05.2024 | 5,8379 RON |
| 21.05.2024 | 5,8203 RON |
| 20.05.2024 | 5,8147 RON |
| 17.05.2024 | 5,8059 RON |
| 16.05.2024 | 5,7994 RON |
| 15.05.2024 | 5,8018 RON |
| 14.05.2024 | 5,7827 RON |
| 13.05.2024 | 5,7819 RON |
| 10.05.2024 | 5,7832 RON |
| 09.05.2024 | 5,7883 RON |
| 08.05.2024 | 5,7804 RON |
| 07.05.2024 | 5,7992 RON |
| 02.05.2024 | 5,8180 RON |
| 30.04.2024 | 5,8194 RON |
| 29.04.2024 | 5,8200 RON |
| 26.04.2024 | 5,8018 RON |
| 25.04.2024 | 5,8067 RON |
| 24.04.2024 | 5,7878 RON |
| 23.04.2024 | 5,7698 RON |
| 22.04.2024 | 5,7677 RON |
| 19.04.2024 | 5,8125 RON |
| 18.04.2024 | 5,8158 RON |
| 17.04.2024 | 5,8294 RON |
| 16.04.2024 | 5,8284 RON |
| 15.04.2024 | 5,8274 RON |
| 12.04.2024 | 5,8281 RON |
| 11.04.2024 | 5,8071 RON |
| 10.04.2024 | 5,8075 RON |
| 09.04.2024 | 5,7986 RON |
| 08.04.2024 | 5,7923 RON |
| 05.04.2024 | 5,7907 RON |
| 04.04.2024 | 5,7955 RON |
| 03.04.2024 | 5,8041 RON |
| 02.04.2024 | 5,8148 RON |
| 01.04.2024 | 5,8152 RON |
| 29.03.2024 | 5,8126 RON |
| 28.03.2024 | 5,8167 RON |
| 27.03.2024 | 5,7967 RON |
| 26.03.2024 | 5,7966 RON |
| 25.03.2024 | 5,8002 RON |
| 22.03.2024 | 5,7849 RON |
| 21.03.2024 | 5,8165 RON |
| 20.03.2024 | 5,8266 RON |
| 19.03.2024 | 5,8166 RON |
| 18.03.2024 | 5,8088 RON |
| 15.03.2024 | 5,8212 RON |
| 14.03.2024 | 5,8218 RON |
| 13.03.2024 | 5,8116 RON |
| 12.03.2024 | 5,8129 RON |
| 11.03.2024 | 5,8320 RON |
| 08.03.2024 | 5,8319 RON |
| 07.03.2024 | 5,8198 RON |
| 06.03.2024 | 5,8146 RON |
| 05.03.2024 | 5,8130 RON |
| 04.03.2024 | 5,8041 RON |
| 01.03.2024 | 5,8083 RON |
| 29.02.2024 | 5,8022 RON |
| 28.02.2024 | 5,8118 RON |
| 27.02.2024 | 5,8072 RON |
| 26.02.2024 | 5,8128 RON |
| 23.02.2024 | 5,8238 RON |
| 22.02.2024 | 5,8121 RON |
| 21.02.2024 | 5,8143 RON |
| 20.02.2024 | 5,8086 RON |
| 19.02.2024 | 5,8269 RON |
| 16.02.2024 | 5,8173 RON |
| 15.02.2024 | 5,8200 RON |
| 14.02.2024 | 5,8328 RON |
| 13.02.2024 | 5,8501 RON |
| 12.02.2024 | 5,8262 RON |
| 09.02.2024 | 5,8258 RON |
| 08.02.2024 | 5,8296 RON |
| 07.02.2024 | 5,8377 RON |
| 06.02.2024 | 5,8148 RON |
| 05.02.2024 | 5,8270 RON |
| 02.02.2024 | 5,8308 RON |
| 01.02.2024 | 5,8224 RON |
| 31.01.2024 | 5,8235 RON |
| 30.01.2024 | 5,8226 RON |
| 29.01.2024 | 5,8422 RON |
| 26.01.2024 | 5,8322 RON |
| 25.01.2024 | 5,8181 RON |
| 23.01.2024 | 5,8200 RON |
| 22.01.2024 | 5,8079 RON |
| 19.01.2024 | 5,7989 RON |
| 18.01.2024 | 5,7961 RON |
| 17.01.2024 | 5,8027 RON |
| 16.01.2024 | 5,7747 RON |
| 15.01.2024 | 5,7859 RON |
| 12.01.2024 | 5,7867 RON |
| 11.01.2024 | 5,7780 RON |
| 10.01.2024 | 5,7778 RON |
| 09.01.2024 | 5,7852 RON |
| 08.01.2024 | 5,7747 RON |
| 05.01.2024 | 5,7711 RON |
| 04.01.2024 | 5,7685 RON |
| 03.01.2024 | 5,7426 RON |