BNR · ISTORIC
Curs BNR 2025
Toate cotațiile oficiale BNR pentru anul 2025, într-o singură privire.
Fiecare zi, fiecare valoare și principalele extreme ale anului pentru EUR.
Cursul EUR în 2025
5.0985
+0.0022
(+0.04%)
Ultima cotație: 31.12.2025
Minimul anului
4.9728
+0.0004
(+0.01%)
10.01.2025
față de 10.01.2024 (4.9724)
Maximul anului
5.1222
+0.1461
(+2.94%)
08.05.2025
față de 08.05.2024 (4.9761)
Evoluție 2025
min 4.9728 · max 5.1222
Media anuală
5.0431
Prima cotație
03.01.2025
4.9749
Ultima cotație
31.12.2025
5.0985
Variație totală
+0.1236
+2.48%
Cea mai mare creștere
07.05.2025
+0.0613
Cea mai mare scădere
19.05.2025
-0.0718
Calendarul cotațiilor oficiale BNR din 2025 (EUR)
Fiecare celulă reprezintă valoarea oficială publicată de BNR. Zilele fără cotație sunt marcate cu „-”, iar zilele nelucrătoare fără cotație cu „×”.
Valoare mai mică
Valoare mai mare
Ian
Feb
Mar
Apr
Mai
Iun
Iul
Aug
Sep
Oct
Noi
Dec
Evoluția cursului EUR în 2025
Toate cotațiile oficiale publicate în cursul anului.
Lunile extreme din 2025
Lunile cu cele mai mici și cele mai mari valori medii lunare.
Cele mai mici medii lunare
Ian4.9752
Mar4.9768
Feb4.9770
Cele mai mari medii lunare
Dec5.0912
Oct5.0873
Noi5.0868
Date importante în 2025
Prima cotație (an)03.01.20254.9749
Ultima cotație (an)31.12.20255.0985
Cea mai mare creștere (zi)07.05.2025+0.0613
Cea mai mare scădere (zi)19.05.2025-0.0718
Cea mai mare valoare08.05.20255.1222
Cea mai mică valoare10.01.20254.9728
Curs EUR pe luni în 2025
| Lună | Medie | Minim | Maxim | Valori |
|---|---|---|---|---|
| Ianuarie | 4,9752 | 4,9728 | 4,9768 | 18 |
| Februarie | 4,9770 | 4,9764 | 4,9774 | 20 |
| Martie | 4,9768 | 4,9754 | 4,9774 | 21 |
| Aprilie | 4,9773 | 4,9770 | 4,9775 | 20 |
| Mai | 5,0690 | 4,9773 | 5,1222 | 21 |
| Iunie | 5,0468 | 5,0251 | 5,0780 | 20 |
| Iulie | 5,0720 | 5,0600 | 5,0810 | 23 |
| August | 5,0654 | 5,0539 | 5,0770 | 20 |
| Septembrie | 5,0737 | 5,0632 | 5,0811 | 22 |
| Octombrie | 5,0873 | 5,0820 | 5,0963 | 23 |
| Noiembrie | 5,0868 | 5,0839 | 5,0906 | 20 |
| Decembrie | 5,0912 | 5,0881 | 5,0985 | 20 |
Valori zilnice EUR/RON în 2025
| Data | Curs |
|---|---|
| 31.12.2025 | 5,0985 RON |
| 30.12.2025 | 5,0963 RON |
| 29.12.2025 | 5,0920 RON |
| 24.12.2025 | 5,0890 RON |
| 23.12.2025 | 5,0908 RON |
| 22.12.2025 | 5,0881 RON |
| 19.12.2025 | 5,0896 RON |
| 18.12.2025 | 5,0911 RON |
| 17.12.2025 | 5,0923 RON |
| 16.12.2025 | 5,0920 RON |
| 15.12.2025 | 5,0914 RON |
| 12.12.2025 | 5,0904 RON |
| 11.12.2025 | 5,0898 RON |
| 10.12.2025 | 5,0894 RON |
| 09.12.2025 | 5,0897 RON |
| 08.12.2025 | 5,0899 RON |
| 05.12.2025 | 5,0919 RON |
| 04.12.2025 | 5,0920 RON |
| 03.12.2025 | 5,0910 RON |
| 02.12.2025 | 5,0893 RON |
| 28.11.2025 | 5,0906 RON |
| 27.11.2025 | 5,0901 RON |
| 26.11.2025 | 5,0903 RON |
| 25.11.2025 | 5,0890 RON |
| 24.11.2025 | 5,0871 RON |
| 21.11.2025 | 5,0891 RON |
| 20.11.2025 | 5,0889 RON |
| 19.11.2025 | 5,0889 RON |
| 18.11.2025 | 5,0859 RON |
| 17.11.2025 | 5,0844 RON |
| 14.11.2025 | 5,0847 RON |
| 13.11.2025 | 5,0839 RON |
| 12.11.2025 | 5,0846 RON |
| 11.11.2025 | 5,0845 RON |
| 10.11.2025 | 5,0854 RON |
| 07.11.2025 | 5,0860 RON |
| 06.11.2025 | 5,0845 RON |
| 05.11.2025 | 5,0851 RON |
| 04.11.2025 | 5,0865 RON |
| 03.11.2025 | 5,0861 RON |
| 31.10.2025 | 5,0851 RON |
| 30.10.2025 | 5,0856 RON |
| 29.10.2025 | 5,0829 RON |
| 28.10.2025 | 5,0844 RON |
| 27.10.2025 | 5,0848 RON |
| 24.10.2025 | 5,0835 RON |
| 23.10.2025 | 5,0823 RON |
| 22.10.2025 | 5,0831 RON |
| 21.10.2025 | 5,0832 RON |
| 20.10.2025 | 5,0890 RON |
| 17.10.2025 | 5,0889 RON |
| 16.10.2025 | 5,0884 RON |
| 15.10.2025 | 5,0885 RON |
| 14.10.2025 | 5,0879 RON |
| 13.10.2025 | 5,0903 RON |
| 10.10.2025 | 5,0927 RON |
| 09.10.2025 | 5,0953 RON |
| 08.10.2025 | 5,0963 RON |
| 07.10.2025 | 5,0916 RON |
| 06.10.2025 | 5,0886 RON |
| 03.10.2025 | 5,0889 RON |
| 02.10.2025 | 5,0837 RON |
| 01.10.2025 | 5,0820 RON |
| 30.09.2025 | 5,0811 RON |
| 29.09.2025 | 5,0783 RON |
| 26.09.2025 | 5,0772 RON |
| 25.09.2025 | 5,0754 RON |
| 24.09.2025 | 5,0784 RON |
| 23.09.2025 | 5,0774 RON |
| 22.09.2025 | 5,0753 RON |
| 19.09.2025 | 5,0719 RON |
| 18.09.2025 | 5,0695 RON |
| 17.09.2025 | 5,0670 RON |
| 16.09.2025 | 5,0634 RON |
| 15.09.2025 | 5,0632 RON |
| 12.09.2025 | 5,0694 RON |
| 11.09.2025 | 5,0707 RON |
| 10.09.2025 | 5,0733 RON |
| 09.09.2025 | 5,0737 RON |
| 08.09.2025 | 5,0716 RON |
| 05.09.2025 | 5,0787 RON |
| 04.09.2025 | 5,0772 RON |
| 03.09.2025 | 5,0779 RON |
| 02.09.2025 | 5,0781 RON |
| 01.09.2025 | 5,0725 RON |
| 29.08.2025 | 5,0722 RON |
| 28.08.2025 | 5,0672 RON |
| 27.08.2025 | 5,0629 RON |
| 26.08.2025 | 5,0552 RON |
| 25.08.2025 | 5,0539 RON |
| 22.08.2025 | 5,0545 RON |
| 21.08.2025 | 5,0578 RON |
| 20.08.2025 | 5,0611 RON |
| 19.08.2025 | 5,0573 RON |
| 18.08.2025 | 5,0588 RON |
| 14.08.2025 | 5,0628 RON |
| 13.08.2025 | 5,0633 RON |
| 12.08.2025 | 5,0683 RON |
| 11.08.2025 | 5,0676 RON |
| 08.08.2025 | 5,0711 RON |
| 07.08.2025 | 5,0736 RON |
| 06.08.2025 | 5,0747 RON |
| 05.08.2025 | 5,0749 RON |
| 04.08.2025 | 5,0742 RON |
| 01.08.2025 | 5,0770 RON |
| 31.07.2025 | 5,0764 RON |
| 30.07.2025 | 5,0770 RON |
| 29.07.2025 | 5,0751 RON |
| 28.07.2025 | 5,0704 RON |
| 25.07.2025 | 5,0708 RON |
| 24.07.2025 | 5,0692 RON |
| 23.07.2025 | 5,0693 RON |
| 22.07.2025 | 5,0705 RON |
| 21.07.2025 | 5,0703 RON |
| 18.07.2025 | 5,0736 RON |
| 17.07.2025 | 5,0724 RON |
| 16.07.2025 | 5,0722 RON |
| 15.07.2025 | 5,0798 RON |
| 14.07.2025 | 5,0795 RON |
| 11.07.2025 | 5,0810 RON |
| 10.07.2025 | 5,0774 RON |
| 09.07.2025 | 5,0759 RON |
| 08.07.2025 | 5,0677 RON |
| 07.07.2025 | 5,0645 RON |
| 04.07.2025 | 5,0600 RON |
| 03.07.2025 | 5,0603 RON |
| 02.07.2025 | 5,0665 RON |
| 01.07.2025 | 5,0772 RON |
| 30.06.2025 | 5,0777 RON |
| 27.06.2025 | 5,0780 RON |
| 26.06.2025 | 5,0717 RON |
| 25.06.2025 | 5,0538 RON |
| 24.06.2025 | 5,0522 RON |
| 23.06.2025 | 5,0453 RON |
| 20.06.2025 | 5,0472 RON |
| 19.06.2025 | 5,0317 RON |
| 18.06.2025 | 5,0325 RON |
| 17.06.2025 | 5,0263 RON |
| 16.06.2025 | 5,0290 RON |
| 13.06.2025 | 5,0320 RON |
| 12.06.2025 | 5,0291 RON |
| 11.06.2025 | 5,0251 RON |
| 10.06.2025 | 5,0366 RON |
| 06.06.2025 | 5,0422 RON |
| 05.06.2025 | 5,0537 RON |
| 04.06.2025 | 5,0558 RON |
| 03.06.2025 | 5,0587 RON |
| 02.06.2025 | 5,0572 RON |
| 30.05.2025 | 5,0639 RON |
| 29.05.2025 | 5,0667 RON |
| 28.05.2025 | 5,0553 RON |
| 27.05.2025 | 5,0625 RON |
| 26.05.2025 | 5,0612 RON |
| 23.05.2025 | 5,0550 RON |
| 22.05.2025 | 5,0564 RON |
| 21.05.2025 | 5,0730 RON |
| 20.05.2025 | 5,0848 RON |
| 19.05.2025 | 5,0315 RON |
| 16.05.2025 | 5,1033 RON |
| 15.05.2025 | 5,1032 RON |
| 14.05.2025 | 5,1036 RON |
| 13.05.2025 | 5,0991 RON |
| 12.05.2025 | 5,0993 RON |
| 09.05.2025 | 5,1165 RON |
| 08.05.2025 | 5,1222 RON |
| 07.05.2025 | 5,0991 RON |
| 06.05.2025 | 5,0378 RON |
| 05.05.2025 | 4,9775 RON |
| 02.05.2025 | 4,9773 RON |
| 30.04.2025 | 4,9775 RON |
| 29.04.2025 | 4,9774 RON |
| 28.04.2025 | 4,9775 RON |
| 25.04.2025 | 4,9774 RON |
| 24.04.2025 | 4,9772 RON |
| 23.04.2025 | 4,9775 RON |
| 22.04.2025 | 4,9774 RON |
| 17.04.2025 | 4,9773 RON |
| 16.04.2025 | 4,9775 RON |
| 15.04.2025 | 4,9774 RON |
| 14.04.2025 | 4,9775 RON |
| 11.04.2025 | 4,9774 RON |
| 10.04.2025 | 4,9772 RON |
| 09.04.2025 | 4,9775 RON |
| 08.04.2025 | 4,9772 RON |
| 07.04.2025 | 4,9774 RON |
| 04.04.2025 | 4,9770 RON |
| 03.04.2025 | 4,9772 RON |
| 02.04.2025 | 4,9774 RON |
| 01.04.2025 | 4,9770 RON |
| 31.03.2025 | 4,9771 RON |
| 28.03.2025 | 4,9773 RON |
| 27.03.2025 | 4,9772 RON |
| 26.03.2025 | 4,9761 RON |
| 25.03.2025 | 4,9754 RON |
| 24.03.2025 | 4,9766 RON |
| 21.03.2025 | 4,9770 RON |
| 20.03.2025 | 4,9768 RON |
| 19.03.2025 | 4,9769 RON |
| 18.03.2025 | 4,9774 RON |
| 17.03.2025 | 4,9773 RON |
| 14.03.2025 | 4,9768 RON |
| 13.03.2025 | 4,9770 RON |
| 12.03.2025 | 4,9771 RON |
| 11.03.2025 | 4,9772 RON |
| 10.03.2025 | 4,9766 RON |
| 07.03.2025 | 4,9756 RON |
| 06.03.2025 | 4,9760 RON |
| 05.03.2025 | 4,9770 RON |
| 04.03.2025 | 4,9769 RON |
| 03.03.2025 | 4,9774 RON |
| 28.02.2025 | 4,9765 RON |
| 27.02.2025 | 4,9773 RON |
| 26.02.2025 | 4,9774 RON |
| 25.02.2025 | 4,9773 RON |
| 24.02.2025 | 4,9770 RON |
| 21.02.2025 | 4,9773 RON |
| 20.02.2025 | 4,9773 RON |
| 19.02.2025 | 4,9772 RON |
| 18.02.2025 | 4,9771 RON |
| 17.02.2025 | 4,9770 RON |
| 14.02.2025 | 4,9771 RON |
| 13.02.2025 | 4,9773 RON |
| 12.02.2025 | 4,9770 RON |
| 11.02.2025 | 4,9771 RON |
| 10.02.2025 | 4,9765 RON |
| 07.02.2025 | 4,9767 RON |
| 06.02.2025 | 4,9764 RON |
| 05.02.2025 | 4,9766 RON |
| 04.02.2025 | 4,9769 RON |
| 03.02.2025 | 4,9766 RON |
| 31.01.2025 | 4,9767 RON |
| 30.01.2025 | 4,9761 RON |
| 29.01.2025 | 4,9759 RON |
| 28.01.2025 | 4,9748 RON |
| 27.01.2025 | 4,9756 RON |
| 23.01.2025 | 4,9763 RON |
| 22.01.2025 | 4,9768 RON |
| 21.01.2025 | 4,9764 RON |
| 20.01.2025 | 4,9765 RON |
| 17.01.2025 | 4,9759 RON |
| 16.01.2025 | 4,9749 RON |
| 15.01.2025 | 4,9750 RON |
| 14.01.2025 | 4,9742 RON |
| 13.01.2025 | 4,9731 RON |
| 10.01.2025 | 4,9728 RON |
| 09.01.2025 | 4,9736 RON |
| 08.01.2025 | 4,9738 RON |
| 03.01.2025 | 4,9749 RON |