BNR · ISTORIC
Curs BNR 2022
Toate cotațiile oficiale BNR pentru anul 2022, într-o singură privire.
Fiecare zi, fiecare valoare și principalele extreme ale anului pentru EUR.
Cursul EUR în 2022
4.9474
+0.0016
(+0.03%)
Ultima cotație: 30.12.2022
Minimul anului
4.8215
-0.1201
(-2.43%)
05.09.2022
față de 03.09.2021 (4.9416)
Maximul anului
4.9492
+0.0654
(+1.34%)
08.03.2022
față de 08.03.2021 (4.8838)
Evoluție 2022
min 4.8215 · max 4.9492
Media anuală
4.9313
Prima cotație
03.01.2022
4.9474
Ultima cotație
30.12.2022
4.9474
Variație totală
+0.0000
+0.00%
Cea mai mare creștere
07.09.2022
+0.0293
Cea mai mare scădere
26.10.2022
-0.0245
Calendarul cotațiilor oficiale BNR din 2022 (EUR)
Fiecare celulă reprezintă valoarea oficială publicată de BNR. Zilele fără cotație sunt marcate cu „-”, iar zilele nelucrătoare fără cotație cu „×”.
Valoare mai mică
Valoare mai mare
Ian
Feb
Mar
Apr
Mai
Iun
Iul
Aug
Sep
Oct
Noi
Dec
Evoluția cursului EUR în 2022
Toate cotațiile oficiale publicate în cursul anului.
Lunile extreme din 2022
Lunile cu cele mai mici și cele mai mari valori medii lunare.
Cele mai mici medii lunare
Aug4.8953
Sep4.9080
Noi4.9131
Cele mai mari medii lunare
Mar4.9481
Mai4.9462
Feb4.9456
Date importante în 2022
Prima cotație (an)03.01.20224.9474
Ultima cotație (an)30.12.20224.9474
Cea mai mare creștere (zi)07.09.2022+0.0293
Cea mai mare scădere (zi)26.10.2022-0.0245
Cea mai mare valoare08.03.20224.9492
Cea mai mică valoare05.09.20224.8215
Curs EUR pe luni în 2022
| Lună | Medie | Minim | Maxim | Valori |
|---|---|---|---|---|
| Ianuarie | 4,9448 | 4,9431 | 4,9474 | 20 |
| Februarie | 4,9456 | 4,9405 | 4,9489 | 20 |
| Martie | 4,9481 | 4,9452 | 4,9492 | 23 |
| Aprilie | 4,9437 | 4,9409 | 4,9480 | 19 |
| Mai | 4,9462 | 4,9417 | 4,9490 | 22 |
| Iunie | 4,9448 | 4,9411 | 4,9475 | 20 |
| Iulie | 4,9398 | 4,9310 | 4,9461 | 21 |
| August | 4,8953 | 4,8605 | 4,9287 | 22 |
| Septembrie | 4,9080 | 4,8215 | 4,9490 | 22 |
| Octombrie | 4,9266 | 4,8793 | 4,9480 | 21 |
| Noiembrie | 4,9131 | 4,8871 | 4,9418 | 21 |
| Decembrie | 4,9224 | 4,8981 | 4,9474 | 20 |
Valori zilnice EUR/RON în 2022
| Data | Curs |
|---|---|
| 30.12.2022 | 4,9474 RON |
| 29.12.2022 | 4,9458 RON |
| 28.12.2022 | 4,9463 RON |
| 27.12.2022 | 4,9278 RON |
| 23.12.2022 | 4,9020 RON |
| 22.12.2022 | 4,8981 RON |
| 21.12.2022 | 4,9023 RON |
| 20.12.2022 | 4,9140 RON |
| 19.12.2022 | 4,9176 RON |
| 16.12.2022 | 4,9199 RON |
| 15.12.2022 | 4,9206 RON |
| 14.12.2022 | 4,9248 RON |
| 13.12.2022 | 4,9314 RON |
| 12.12.2022 | 4,9286 RON |
| 09.12.2022 | 4,9211 RON |
| 08.12.2022 | 4,9192 RON |
| 07.12.2022 | 4,9186 RON |
| 06.12.2022 | 4,9126 RON |
| 05.12.2022 | 4,9207 RON |
| 02.12.2022 | 4,9297 RON |
| 29.11.2022 | 4,9184 RON |
| 28.11.2022 | 4,9266 RON |
| 25.11.2022 | 4,9250 RON |
| 24.11.2022 | 4,9309 RON |
| 23.11.2022 | 4,9385 RON |
| 22.11.2022 | 4,9253 RON |
| 21.11.2022 | 4,9417 RON |
| 18.11.2022 | 4,9418 RON |
| 17.11.2022 | 4,9267 RON |
| 16.11.2022 | 4,9209 RON |
| 15.11.2022 | 4,9032 RON |
| 14.11.2022 | 4,8982 RON |
| 11.11.2022 | 4,8902 RON |
| 10.11.2022 | 4,8919 RON |
| 09.11.2022 | 4,9052 RON |
| 08.11.2022 | 4,8912 RON |
| 07.11.2022 | 4,8871 RON |
| 04.11.2022 | 4,8876 RON |
| 03.11.2022 | 4,9010 RON |
| 02.11.2022 | 4,9113 RON |
| 01.11.2022 | 4,9134 RON |
| 31.10.2022 | 4,9141 RON |
| 28.10.2022 | 4,9128 RON |
| 27.10.2022 | 4,8890 RON |
| 26.10.2022 | 4,8793 RON |
| 25.10.2022 | 4,9038 RON |
| 24.10.2022 | 4,9139 RON |
| 21.10.2022 | 4,9130 RON |
| 20.10.2022 | 4,9246 RON |
| 19.10.2022 | 4,9290 RON |
| 18.10.2022 | 4,9357 RON |
| 17.10.2022 | 4,9360 RON |
| 14.10.2022 | 4,9350 RON |
| 13.10.2022 | 4,9416 RON |
| 12.10.2022 | 4,9397 RON |
| 11.10.2022 | 4,9367 RON |
| 10.10.2022 | 4,9395 RON |
| 07.10.2022 | 4,9410 RON |
| 06.10.2022 | 4,9366 RON |
| 05.10.2022 | 4,9419 RON |
| 04.10.2022 | 4,9471 RON |
| 03.10.2022 | 4,9480 RON |
| 30.09.2022 | 4,9490 RON |
| 29.09.2022 | 4,9486 RON |
| 28.09.2022 | 4,9479 RON |
| 27.09.2022 | 4,9437 RON |
| 26.09.2022 | 4,9427 RON |
| 23.09.2022 | 4,9437 RON |
| 22.09.2022 | 4,9412 RON |
| 21.09.2022 | 4,9436 RON |
| 20.09.2022 | 4,9313 RON |
| 19.09.2022 | 4,9226 RON |
| 16.09.2022 | 4,9253 RON |
| 15.09.2022 | 4,9259 RON |
| 14.09.2022 | 4,9247 RON |
| 13.09.2022 | 4,9216 RON |
| 12.09.2022 | 4,9047 RON |
| 09.09.2022 | 4,8936 RON |
| 08.09.2022 | 4,8707 RON |
| 07.09.2022 | 4,8580 RON |
| 06.09.2022 | 4,8287 RON |
| 05.09.2022 | 4,8215 RON |
| 02.09.2022 | 4,8344 RON |
| 01.09.2022 | 4,8525 RON |
| 31.08.2022 | 4,8605 RON |
| 30.08.2022 | 4,8652 RON |
| 29.08.2022 | 4,8707 RON |
| 26.08.2022 | 4,8734 RON |
| 25.08.2022 | 4,8756 RON |
| 24.08.2022 | 4,8818 RON |
| 23.08.2022 | 4,8851 RON |
| 22.08.2022 | 4,8853 RON |
| 19.08.2022 | 4,8806 RON |
| 18.08.2022 | 4,8793 RON |
| 17.08.2022 | 4,8849 RON |
| 16.08.2022 | 4,8831 RON |
| 12.08.2022 | 4,8909 RON |
| 11.08.2022 | 4,9090 RON |
| 10.08.2022 | 4,9132 RON |
| 09.08.2022 | 4,9050 RON |
| 08.08.2022 | 4,9210 RON |
| 05.08.2022 | 4,9264 RON |
| 04.08.2022 | 4,9263 RON |
| 03.08.2022 | 4,9252 RON |
| 02.08.2022 | 4,9262 RON |
| 01.08.2022 | 4,9287 RON |
| 29.07.2022 | 4,9351 RON |
| 28.07.2022 | 4,9353 RON |
| 27.07.2022 | 4,9337 RON |
| 26.07.2022 | 4,9328 RON |
| 25.07.2022 | 4,9310 RON |
| 22.07.2022 | 4,9324 RON |
| 21.07.2022 | 4,9391 RON |
| 20.07.2022 | 4,9399 RON |
| 19.07.2022 | 4,9395 RON |
| 18.07.2022 | 4,9390 RON |
| 15.07.2022 | 4,9408 RON |
| 14.07.2022 | 4,9418 RON |
| 13.07.2022 | 4,9414 RON |
| 12.07.2022 | 4,9411 RON |
| 11.07.2022 | 4,9430 RON |
| 08.07.2022 | 4,9439 RON |
| 07.07.2022 | 4,9451 RON |
| 06.07.2022 | 4,9454 RON |
| 05.07.2022 | 4,9449 RON |
| 04.07.2022 | 4,9448 RON |
| 01.07.2022 | 4,9461 RON |
| 30.06.2022 | 4,9454 RON |
| 29.06.2022 | 4,9430 RON |
| 28.06.2022 | 4,9457 RON |
| 27.06.2022 | 4,9459 RON |
| 24.06.2022 | 4,9471 RON |
| 23.06.2022 | 4,9464 RON |
| 22.06.2022 | 4,9469 RON |
| 21.06.2022 | 4,9475 RON |
| 20.06.2022 | 4,9448 RON |
| 17.06.2022 | 4,9472 RON |
| 16.06.2022 | 4,9443 RON |
| 15.06.2022 | 4,9449 RON |
| 14.06.2022 | 4,9439 RON |
| 10.06.2022 | 4,9432 RON |
| 09.06.2022 | 4,9454 RON |
| 08.06.2022 | 4,9456 RON |
| 07.06.2022 | 4,9426 RON |
| 06.06.2022 | 4,9419 RON |
| 03.06.2022 | 4,9427 RON |
| 02.06.2022 | 4,9411 RON |
| 31.05.2022 | 4,9430 RON |
| 30.05.2022 | 4,9438 RON |
| 27.05.2022 | 4,9429 RON |
| 26.05.2022 | 4,9423 RON |
| 25.05.2022 | 4,9417 RON |
| 24.05.2022 | 4,9457 RON |
| 23.05.2022 | 4,9472 RON |
| 20.05.2022 | 4,9477 RON |
| 19.05.2022 | 4,9474 RON |
| 18.05.2022 | 4,9472 RON |
| 17.05.2022 | 4,9477 RON |
| 16.05.2022 | 4,9469 RON |
| 13.05.2022 | 4,9458 RON |
| 12.05.2022 | 4,9480 RON |
| 11.05.2022 | 4,9479 RON |
| 10.05.2022 | 4,9457 RON |
| 09.05.2022 | 4,9469 RON |
| 06.05.2022 | 4,9490 RON |
| 05.05.2022 | 4,9486 RON |
| 04.05.2022 | 4,9471 RON |
| 03.05.2022 | 4,9469 RON |
| 02.05.2022 | 4,9476 RON |
| 29.04.2022 | 4,9480 RON |
| 28.04.2022 | 4,9475 RON |
| 27.04.2022 | 4,9474 RON |
| 26.04.2022 | 4,9457 RON |
| 21.04.2022 | 4,9441 RON |
| 20.04.2022 | 4,9422 RON |
| 19.04.2022 | 4,9415 RON |
| 18.04.2022 | 4,9416 RON |
| 15.04.2022 | 4,9432 RON |
| 14.04.2022 | 4,9443 RON |
| 13.04.2022 | 4,9413 RON |
| 12.04.2022 | 4,9412 RON |
| 11.04.2022 | 4,9409 RON |
| 08.04.2022 | 4,9419 RON |
| 07.04.2022 | 4,9426 RON |
| 06.04.2022 | 4,9447 RON |
| 05.04.2022 | 4,9431 RON |
| 04.04.2022 | 4,9437 RON |
| 01.04.2022 | 4,9454 RON |
| 31.03.2022 | 4,9466 RON |
| 30.03.2022 | 4,9470 RON |
| 29.03.2022 | 4,9475 RON |
| 28.03.2022 | 4,9483 RON |
| 25.03.2022 | 4,9489 RON |
| 24.03.2022 | 4,9490 RON |
| 23.03.2022 | 4,9459 RON |
| 22.03.2022 | 4,9452 RON |
| 21.03.2022 | 4,9474 RON |
| 18.03.2022 | 4,9481 RON |
| 17.03.2022 | 4,9461 RON |
| 16.03.2022 | 4,9476 RON |
| 15.03.2022 | 4,9487 RON |
| 14.03.2022 | 4,9490 RON |
| 11.03.2022 | 4,9489 RON |
| 10.03.2022 | 4,9488 RON |
| 09.03.2022 | 4,9490 RON |
| 08.03.2022 | 4,9492 RON |
| 07.03.2022 | 4,9490 RON |
| 04.03.2022 | 4,9491 RON |
| 03.03.2022 | 4,9489 RON |
| 02.03.2022 | 4,9490 RON |
| 01.03.2022 | 4,9487 RON |
| 28.02.2022 | 4,9480 RON |
| 25.02.2022 | 4,9479 RON |
| 24.02.2022 | 4,9489 RON |
| 23.02.2022 | 4,9463 RON |
| 22.02.2022 | 4,9458 RON |
| 21.02.2022 | 4,9447 RON |
| 18.02.2022 | 4,9445 RON |
| 17.02.2022 | 4,9439 RON |
| 16.02.2022 | 4,9405 RON |
| 15.02.2022 | 4,9434 RON |
| 14.02.2022 | 4,9455 RON |
| 11.02.2022 | 4,9447 RON |
| 10.02.2022 | 4,9450 RON |
| 09.02.2022 | 4,9459 RON |
| 08.02.2022 | 4,9458 RON |
| 07.02.2022 | 4,9460 RON |
| 04.02.2022 | 4,9462 RON |
| 03.02.2022 | 4,9457 RON |
| 02.02.2022 | 4,9462 RON |
| 01.02.2022 | 4,9464 RON |
| 31.01.2022 | 4,9468 RON |
| 28.01.2022 | 4,9459 RON |
| 27.01.2022 | 4,9453 RON |
| 26.01.2022 | 4,9443 RON |
| 25.01.2022 | 4,9440 RON |
| 21.01.2022 | 4,9449 RON |
| 20.01.2022 | 4,9452 RON |
| 19.01.2022 | 4,9447 RON |
| 18.01.2022 | 4,9445 RON |
| 17.01.2022 | 4,9440 RON |
| 14.01.2022 | 4,9432 RON |
| 13.01.2022 | 4,9435 RON |
| 12.01.2022 | 4,9445 RON |
| 11.01.2022 | 4,9452 RON |
| 10.01.2022 | 4,9439 RON |
| 07.01.2022 | 4,9436 RON |
| 06.01.2022 | 4,9431 RON |
| 05.01.2022 | 4,9460 RON |
| 04.01.2022 | 4,9464 RON |
| 03.01.2022 | 4,9474 RON |