BNR · ISTORIC
Curs BNR 2012
Toate cotațiile oficiale BNR pentru anul 2012, într-o singură privire.
Fiecare zi, fiecare valoare și principalele extreme ale anului pentru GBP.
Cursul GBP în 2012
5.4297
+0.0218
(+0.40%)
Ultima cotație: 31.12.2012
Minimul anului
5.1280
+0.1840
(+3.72%)
28.02.2012
față de 28.02.2011 (4.9440)
Maximul anului
5.9430
+1.1582
(+24.21%)
24.07.2012
față de 22.07.2011 (4.7848)
Evoluție 2012
min 5.1280 · max 5.9430
Media anuală
5.4994
Prima cotație
04.01.2012
5.1908
Ultima cotație
31.12.2012
5.4297
Variație totală
+0.2389
+4.60%
Cea mai mare creștere
06.07.2012
+0.0901
Cea mai mare scădere
06.08.2012
-0.1513
Calendarul cotațiilor oficiale BNR din 2012 (GBP)
Fiecare celulă reprezintă valoarea oficială publicată de BNR. Zilele fără cotație sunt marcate cu „-”, iar zilele nelucrătoare fără cotație cu „×”.
Valoare mai mică
Valoare mai mare
Ian
Feb
Mar
Apr
Mai
Iun
Iul
Aug
Sep
Oct
Noi
Dec
Evoluția cursului GBP în 2012
Toate cotațiile oficiale publicate în cursul anului.
Lunile extreme din 2012
Lunile cu cele mai mici și cele mai mari valori medii lunare.
Cele mai mici medii lunare
Feb5.1952
Ian5.2192
Mar5.2298
Cele mai mari medii lunare
Iul5.7668
Aug5.7190
Oct5.6511
Date importante în 2012
Prima cotație (an)04.01.20125.1908
Ultima cotație (an)31.12.20125.4297
Cea mai mare creștere (zi)06.07.2012+0.0901
Cea mai mare scădere (zi)06.08.2012-0.1513
Cea mai mare valoare24.07.20125.9430
Cea mai mică valoare28.02.20125.1280
Curs GBP pe luni în 2012
| Lună | Medie | Minim | Maxim | Valori |
|---|---|---|---|---|
| Ianuarie | 5,2192 | 5,1774 | 5,2766 | 20 |
| Februarie | 5,1952 | 5,1280 | 5,2453 | 21 |
| Martie | 5,2298 | 5,1926 | 5,2741 | 22 |
| Aprilie | 5,3219 | 5,2535 | 5,4090 | 20 |
| Mai | 5,5202 | 5,4248 | 5,5827 | 22 |
| Iunie | 5,5320 | 5,4893 | 5,5808 | 20 |
| Iulie | 5,7668 | 5,5213 | 5,9430 | 22 |
| August | 5,7190 | 5,6078 | 5,9102 | 22 |
| Septembrie | 5,6403 | 5,5662 | 5,6966 | 20 |
| Octombrie | 5,6511 | 5,6213 | 5,6865 | 23 |
| Noiembrie | 5,6325 | 5,5536 | 5,6776 | 21 |
| Decembrie | 5,5288 | 5,4066 | 5,6346 | 19 |
Valori zilnice GBP/RON în 2012
| Data | Curs |
|---|---|
| 31.12.2012 | 5,4297 RON |
| 28.12.2012 | 5,4079 RON |
| 27.12.2012 | 5,4066 RON |
| 24.12.2012 | 5,4191 RON |
| 21.12.2012 | 5,4638 RON |
| 20.12.2012 | 5,4967 RON |
| 19.12.2012 | 5,4956 RON |
| 18.12.2012 | 5,4957 RON |
| 17.12.2012 | 5,5042 RON |
| 14.12.2012 | 5,5189 RON |
| 13.12.2012 | 5,5672 RON |
| 12.12.2012 | 5,6138 RON |
| 11.12.2012 | 5,6292 RON |
| 10.12.2012 | 5,6346 RON |
| 07.12.2012 | 5,6229 RON |
| 06.12.2012 | 5,5938 RON |
| 05.12.2012 | 5,5926 RON |
| 04.12.2012 | 5,5863 RON |
| 03.12.2012 | 5,5685 RON |
| 29.11.2012 | 5,5536 RON |
| 28.11.2012 | 5,5863 RON |
| 27.11.2012 | 5,5803 RON |
| 26.11.2012 | 5,5990 RON |
| 23.11.2012 | 5,6045 RON |
| 22.11.2012 | 5,6176 RON |
| 21.11.2012 | 5,6427 RON |
| 20.11.2012 | 5,6360 RON |
| 19.11.2012 | 5,6524 RON |
| 16.11.2012 | 5,6512 RON |
| 15.11.2012 | 5,6361 RON |
| 14.11.2012 | 5,6488 RON |
| 13.11.2012 | 5,6776 RON |
| 12.11.2012 | 5,6552 RON |
| 09.11.2012 | 5,6709 RON |
| 08.11.2012 | 5,6537 RON |
| 07.11.2012 | 5,6172 RON |
| 06.11.2012 | 5,6407 RON |
| 05.11.2012 | 5,6437 RON |
| 02.11.2012 | 5,6541 RON |
| 01.11.2012 | 5,6602 RON |
| 31.10.2012 | 5,6213 RON |
| 30.10.2012 | 5,6255 RON |
| 29.10.2012 | 5,6548 RON |
| 26.10.2012 | 5,6731 RON |
| 25.10.2012 | 5,6604 RON |
| 24.10.2012 | 5,6500 RON |
| 23.10.2012 | 5,6224 RON |
| 22.10.2012 | 5,6233 RON |
| 19.10.2012 | 5,6373 RON |
| 18.10.2012 | 5,6404 RON |
| 17.10.2012 | 5,6388 RON |
| 16.10.2012 | 5,6544 RON |
| 15.10.2012 | 5,6656 RON |
| 12.10.2012 | 5,6465 RON |
| 11.10.2012 | 5,6817 RON |
| 10.10.2012 | 5,6817 RON |
| 09.10.2012 | 5,6474 RON |
| 08.10.2012 | 5,6538 RON |
| 05.10.2012 | 5,6865 RON |
| 04.10.2012 | 5,6556 RON |
| 03.10.2012 | 5,6433 RON |
| 02.10.2012 | 5,6575 RON |
| 01.10.2012 | 5,6529 RON |
| 28.09.2012 | 5,6813 RON |
| 27.09.2012 | 5,6966 RON |
| 26.09.2012 | 5,6765 RON |
| 25.09.2012 | 5,6803 RON |
| 24.09.2012 | 5,6718 RON |
| 21.09.2012 | 5,6399 RON |
| 20.09.2012 | 5,6376 RON |
| 19.09.2012 | 5,6128 RON |
| 18.09.2012 | 5,5968 RON |
| 17.09.2012 | 5,5662 RON |
| 14.09.2012 | 5,5956 RON |
| 13.09.2012 | 5,6239 RON |
| 12.09.2012 | 5,5975 RON |
| 11.09.2012 | 5,6099 RON |
| 10.09.2012 | 5,6109 RON |
| 07.09.2012 | 5,6335 RON |
| 06.09.2012 | 5,6515 RON |
| 05.09.2012 | 5,6900 RON |
| 04.09.2012 | 5,6601 RON |
| 03.09.2012 | 5,6736 RON |
| 31.08.2012 | 5,6116 RON |
| 30.08.2012 | 5,6253 RON |
| 29.08.2012 | 5,6271 RON |
| 28.08.2012 | 5,6078 RON |
| 27.08.2012 | 5,6387 RON |
| 24.08.2012 | 5,6650 RON |
| 23.08.2012 | 5,6751 RON |
| 22.08.2012 | 5,6874 RON |
| 21.08.2012 | 5,7123 RON |
| 20.08.2012 | 5,7171 RON |
| 17.08.2012 | 5,6966 RON |
| 16.08.2012 | 5,7455 RON |
| 14.08.2012 | 5,7394 RON |
| 13.08.2012 | 5,7657 RON |
| 10.08.2012 | 5,7712 RON |
| 09.08.2012 | 5,7548 RON |
| 08.08.2012 | 5,7202 RON |
| 07.08.2012 | 5,7187 RON |
| 06.08.2012 | 5,7589 RON |
| 03.08.2012 | 5,9102 RON |
| 02.08.2012 | 5,8365 RON |
| 01.08.2012 | 5,8326 RON |
| 31.07.2012 | 5,8428 RON |
| 30.07.2012 | 5,8236 RON |
| 27.07.2012 | 5,9039 RON |
| 26.07.2012 | 5,9063 RON |
| 25.07.2012 | 5,9012 RON |
| 24.07.2012 | 5,9430 RON |
| 23.07.2012 | 5,9009 RON |
| 20.07.2012 | 5,8795 RON |
| 19.07.2012 | 5,8186 RON |
| 18.07.2012 | 5,8164 RON |
| 17.07.2012 | 5,8062 RON |
| 16.07.2012 | 5,8089 RON |
| 13.07.2012 | 5,7610 RON |
| 12.07.2012 | 5,7303 RON |
| 11.07.2012 | 5,7349 RON |
| 10.07.2012 | 5,7006 RON |
| 09.07.2012 | 5,7097 RON |
| 06.07.2012 | 5,6697 RON |
| 05.07.2012 | 5,5796 RON |
| 04.07.2012 | 5,5657 RON |
| 03.07.2012 | 5,5458 RON |
| 02.07.2012 | 5,5213 RON |
| 29.06.2012 | 5,5101 RON |
| 28.06.2012 | 5,5649 RON |
| 27.06.2012 | 5,5593 RON |
| 26.06.2012 | 5,5808 RON |
| 25.06.2012 | 5,5644 RON |
| 22.06.2012 | 5,5586 RON |
| 21.06.2012 | 5,5324 RON |
| 20.06.2012 | 5,5249 RON |
| 19.06.2012 | 5,5436 RON |
| 18.06.2012 | 5,5371 RON |
| 15.06.2012 | 5,4893 RON |
| 14.06.2012 | 5,5086 RON |
| 13.06.2012 | 5,5395 RON |
| 12.06.2012 | 5,5267 RON |
| 11.06.2012 | 5,5129 RON |
| 08.06.2012 | 5,5180 RON |
| 07.06.2012 | 5,4970 RON |
| 06.06.2012 | 5,5175 RON |
| 05.06.2012 | 5,5081 RON |
| 01.06.2012 | 5,5463 RON |
| 31.05.2012 | 5,5787 RON |
| 30.05.2012 | 5,5805 RON |
| 29.05.2012 | 5,5827 RON |
| 28.05.2012 | 5,5683 RON |
| 25.05.2012 | 5,5585 RON |
| 24.05.2012 | 5,5765 RON |
| 23.05.2012 | 5,5429 RON |
| 22.05.2012 | 5,4947 RON |
| 21.05.2012 | 5,5015 RON |
| 18.05.2012 | 5,5343 RON |
| 17.05.2012 | 5,5488 RON |
| 16.05.2012 | 5,5669 RON |
| 15.05.2012 | 5,5562 RON |
| 14.05.2012 | 5,5404 RON |
| 11.05.2012 | 5,5107 RON |
| 10.05.2012 | 5,5014 RON |
| 09.05.2012 | 5,4820 RON |
| 08.05.2012 | 5,4610 RON |
| 07.05.2012 | 5,4626 RON |
| 04.05.2012 | 5,4248 RON |
| 03.05.2012 | 5,4303 RON |
| 02.05.2012 | 5,4414 RON |
| 30.04.2012 | 5,4090 RON |
| 27.04.2012 | 5,3638 RON |
| 26.04.2012 | 5,3581 RON |
| 25.04.2012 | 5,3326 RON |
| 24.04.2012 | 5,3708 RON |
| 23.04.2012 | 5,3591 RON |
| 20.04.2012 | 5,3478 RON |
| 19.04.2012 | 5,3482 RON |
| 18.04.2012 | 5,3437 RON |
| 17.04.2012 | 5,3090 RON |
| 13.04.2012 | 5,2971 RON |
| 12.04.2012 | 5,3116 RON |
| 11.04.2012 | 5,3029 RON |
| 10.04.2012 | 5,2882 RON |
| 09.04.2012 | 5,3049 RON |
| 06.04.2012 | 5,3051 RON |
| 05.04.2012 | 5,2984 RON |
| 04.04.2012 | 5,2727 RON |
| 03.04.2012 | 5,2535 RON |
| 02.04.2012 | 5,2615 RON |
| 30.03.2012 | 5,2532 RON |
| 29.03.2012 | 5,2425 RON |
| 28.03.2012 | 5,2211 RON |
| 27.03.2012 | 5,2240 RON |
| 26.03.2012 | 5,2303 RON |
| 23.03.2012 | 5,2315 RON |
| 22.03.2012 | 5,2473 RON |
| 21.03.2012 | 5,2406 RON |
| 20.03.2012 | 5,2601 RON |
| 19.03.2012 | 5,2707 RON |
| 16.03.2012 | 5,2741 RON |
| 15.03.2012 | 5,2434 RON |
| 14.03.2012 | 5,2398 RON |
| 13.03.2012 | 5,2017 RON |
| 12.03.2012 | 5,1938 RON |
| 09.03.2012 | 5,1926 RON |
| 08.03.2012 | 5,2038 RON |
| 07.03.2012 | 5,2118 RON |
| 06.03.2012 | 5,2272 RON |
| 05.03.2012 | 5,2125 RON |
| 02.03.2012 | 5,2282 RON |
| 01.03.2012 | 5,2050 RON |
| 29.02.2012 | 5,1548 RON |
| 28.02.2012 | 5,1280 RON |
| 27.02.2012 | 5,1509 RON |
| 24.02.2012 | 5,1372 RON |
| 23.02.2012 | 5,1416 RON |
| 22.02.2012 | 5,1815 RON |
| 21.02.2012 | 5,2025 RON |
| 20.02.2012 | 5,2131 RON |
| 17.02.2012 | 5,2453 RON |
| 16.02.2012 | 5,2428 RON |
| 15.02.2012 | 5,1824 RON |
| 14.02.2012 | 5,1862 RON |
| 13.02.2012 | 5,1805 RON |
| 10.02.2012 | 5,1981 RON |
| 09.02.2012 | 5,1952 RON |
| 08.02.2012 | 5,2181 RON |
| 07.02.2012 | 5,2329 RON |
| 06.02.2012 | 5,2376 RON |
| 03.02.2012 | 5,2250 RON |
| 02.02.2012 | 5,2307 RON |
| 01.02.2012 | 5,2151 RON |
| 31.01.2012 | 5,1969 RON |
| 30.01.2012 | 5,1774 RON |
| 27.01.2012 | 5,1879 RON |
| 26.01.2012 | 5,1798 RON |
| 25.01.2012 | 5,2228 RON |
| 24.01.2012 | 5,1924 RON |
| 23.01.2012 | 5,2126 RON |
| 20.01.2012 | 5,2039 RON |
| 19.01.2012 | 5,2051 RON |
| 18.01.2012 | 5,2089 RON |
| 17.01.2012 | 5,2082 RON |
| 16.01.2012 | 5,2446 RON |
| 13.01.2012 | 5,1954 RON |
| 12.01.2012 | 5,2282 RON |
| 11.01.2012 | 5,2766 RON |
| 10.01.2012 | 5,2709 RON |
| 09.01.2012 | 5,2667 RON |
| 06.01.2012 | 5,2609 RON |
| 05.01.2012 | 5,2549 RON |
| 04.01.2012 | 5,1908 RON |