BNR · ISTORIC
Curs BNR 2025
Toate cotațiile oficiale BNR pentru anul 2025, într-o singură privire.
Fiecare zi, fiecare valoare și principalele extreme ale anului pentru GBP.
Cursul GBP în 2025
5.8335
-0.0186
(-0.32%)
Ultima cotație: 31.12.2025
Minimul anului
5.7330
-0.0741
(-1.28%)
11.04.2025
față de 11.04.2024 (5.8071)
Maximul anului
6.0646
+0.2827
(+4.89%)
13.05.2025
față de 13.05.2024 (5.7819)
Evoluție 2025
min 5.7330 · max 6.0646
Media anuală
5.8846
Prima cotație
03.01.2025
5.9967
Ultima cotație
31.12.2025
5.8335
Variație totală
-0.1632
-2.72%
Cea mai mare creștere
06.05.2025
+0.0881
Cea mai mare scădere
19.05.2025
-0.0835
Calendarul cotațiilor oficiale BNR din 2025 (GBP)
Fiecare celulă reprezintă valoarea oficială publicată de BNR. Zilele fără cotație sunt marcate cu „-”, iar zilele nelucrătoare fără cotație cu „×”.
Valoare mai mică
Valoare mai mare
Ian
Feb
Mar
Apr
Mai
Iun
Iul
Aug
Sep
Oct
Noi
Dec
Evoluția cursului GBP în 2025
Toate cotațiile oficiale publicate în cursul anului.
Lunile extreme din 2025
Lunile cu cele mai mici și cele mai mari valori medii lunare.
Cele mai mici medii lunare
Noi5.7784
Dec5.8183
Apr5.8339
Cele mai mari medii lunare
Mai6.0060
Feb5.9905
Mar5.9444
Date importante în 2025
Prima cotație (an)03.01.20255.9967
Ultima cotație (an)31.12.20255.8335
Cea mai mare creștere (zi)06.05.2025+0.0881
Cea mai mare scădere (zi)19.05.2025-0.0835
Cea mai mare valoare13.05.20256.0646
Cea mai mică valoare11.04.20255.7330
Curs GBP pe luni în 2025
| Lună | Medie | Minim | Maxim | Valori |
|---|---|---|---|---|
| Ianuarie | 5,9231 | 5,8800 | 6,0012 | 18 |
| Februarie | 5,9905 | 5,9630 | 6,0281 | 20 |
| Martie | 5,9444 | 5,9026 | 6,0274 | 21 |
| Aprilie | 5,8339 | 5,7330 | 5,9635 | 20 |
| Mai | 6,0060 | 5,8378 | 6,0646 | 21 |
| Iunie | 5,9366 | 5,8878 | 6,0092 | 20 |
| Iulie | 5,8641 | 5,8168 | 5,9171 | 23 |
| August | 5,8533 | 5,8110 | 5,8856 | 20 |
| Septembrie | 5,8391 | 5,8068 | 5,8651 | 22 |
| Octombrie | 5,8371 | 5,7688 | 5,8842 | 23 |
| Noiembrie | 5,7784 | 5,7545 | 5,8158 | 20 |
| Decembrie | 5,8183 | 5,7849 | 5,8521 | 20 |
Valori zilnice GBP/RON în 2025
| Data | Curs |
|---|---|
| 31.12.2025 | 5,8335 RON |
| 30.12.2025 | 5,8521 RON |
| 29.12.2025 | 5,8401 RON |
| 24.12.2025 | 5,8317 RON |
| 23.12.2025 | 5,8301 RON |
| 22.12.2025 | 5,8273 RON |
| 19.12.2025 | 5,8140 RON |
| 18.12.2025 | 5,7972 RON |
| 17.12.2025 | 5,7920 RON |
| 16.12.2025 | 5,8138 RON |
| 15.12.2025 | 5,8005 RON |
| 12.12.2025 | 5,8057 RON |
| 11.12.2025 | 5,8179 RON |
| 10.12.2025 | 5,8244 RON |
| 09.12.2025 | 5,8278 RON |
| 08.12.2025 | 5,8200 RON |
| 05.12.2025 | 5,8310 RON |
| 04.12.2025 | 5,8241 RON |
| 03.12.2025 | 5,7984 RON |
| 02.12.2025 | 5,7849 RON |
| 28.11.2025 | 5,8158 RON |
| 27.11.2025 | 5,8106 RON |
| 26.11.2025 | 5,7900 RON |
| 25.11.2025 | 5,7902 RON |
| 24.11.2025 | 5,7716 RON |
| 21.11.2025 | 5,7709 RON |
| 20.11.2025 | 5,7733 RON |
| 19.11.2025 | 5,7655 RON |
| 18.11.2025 | 5,7722 RON |
| 17.11.2025 | 5,7679 RON |
| 14.11.2025 | 5,7545 RON |
| 13.11.2025 | 5,7585 RON |
| 12.11.2025 | 5,7681 RON |
| 11.11.2025 | 5,7726 RON |
| 10.11.2025 | 5,7881 RON |
| 07.11.2025 | 5,7723 RON |
| 06.11.2025 | 5,7769 RON |
| 05.11.2025 | 5,7690 RON |
| 04.11.2025 | 5,7811 RON |
| 03.11.2025 | 5,7988 RON |
| 31.10.2025 | 5,7713 RON |
| 30.10.2025 | 5,7719 RON |
| 29.10.2025 | 5,7688 RON |
| 28.10.2025 | 5,8074 RON |
| 27.10.2025 | 5,8295 RON |
| 24.10.2025 | 5,8344 RON |
| 23.10.2025 | 5,8522 RON |
| 22.10.2025 | 5,8393 RON |
| 21.10.2025 | 5,8542 RON |
| 20.10.2025 | 5,8595 RON |
| 17.10.2025 | 5,8416 RON |
| 16.10.2025 | 5,8646 RON |
| 15.10.2025 | 5,8384 RON |
| 14.10.2025 | 5,8418 RON |
| 13.10.2025 | 5,8560 RON |
| 10.10.2025 | 5,8456 RON |
| 09.10.2025 | 5,8664 RON |
| 08.10.2025 | 5,8842 RON |
| 07.10.2025 | 5,8662 RON |
| 06.10.2025 | 5,8587 RON |
| 03.10.2025 | 5,8302 RON |
| 02.10.2025 | 5,8393 RON |
| 01.10.2025 | 5,8323 RON |
| 30.09.2025 | 5,8159 RON |
| 29.09.2025 | 5,8217 RON |
| 26.09.2025 | 5,8068 RON |
| 25.09.2025 | 5,8121 RON |
| 24.09.2025 | 5,8165 RON |
| 23.09.2025 | 5,8090 RON |
| 22.09.2025 | 5,8203 RON |
| 19.09.2025 | 5,8251 RON |
| 18.09.2025 | 5,8441 RON |
| 17.09.2025 | 5,8389 RON |
| 16.09.2025 | 5,8462 RON |
| 15.09.2025 | 5,8585 RON |
| 12.09.2025 | 5,8565 RON |
| 11.09.2025 | 5,8604 RON |
| 10.09.2025 | 5,8651 RON |
| 09.09.2025 | 5,8581 RON |
| 08.09.2025 | 5,8432 RON |
| 05.09.2025 | 5,8571 RON |
| 04.09.2025 | 5,8611 RON |
| 03.09.2025 | 5,8400 RON |
| 02.09.2025 | 5,8480 RON |
| 01.09.2025 | 5,8564 RON |
| 29.08.2025 | 5,8500 RON |
| 28.08.2025 | 5,8730 RON |
| 27.08.2025 | 5,8714 RON |
| 26.08.2025 | 5,8533 RON |
| 25.08.2025 | 5,8325 RON |
| 22.08.2025 | 5,8454 RON |
| 21.08.2025 | 5,8482 RON |
| 20.08.2025 | 5,8679 RON |
| 19.08.2025 | 5,8527 RON |
| 18.08.2025 | 5,8677 RON |
| 14.08.2025 | 5,8856 RON |
| 13.08.2025 | 5,8596 RON |
| 12.08.2025 | 5,8777 RON |
| 11.08.2025 | 5,8565 RON |
| 08.08.2025 | 5,8585 RON |
| 07.08.2025 | 5,8110 RON |
| 06.08.2025 | 5,8243 RON |
| 05.08.2025 | 5,8413 RON |
| 04.08.2025 | 5,8331 RON |
| 01.08.2025 | 5,8565 RON |
| 31.07.2025 | 5,8741 RON |
| 30.07.2025 | 5,8792 RON |
| 29.07.2025 | 5,8533 RON |
| 28.07.2025 | 5,8297 RON |
| 25.07.2025 | 5,8168 RON |
| 24.07.2025 | 5,8424 RON |
| 23.07.2025 | 5,8500 RON |
| 22.07.2025 | 5,8453 RON |
| 21.07.2025 | 5,8582 RON |
| 18.07.2025 | 5,8607 RON |
| 17.07.2025 | 5,8607 RON |
| 16.07.2025 | 5,8473 RON |
| 15.07.2025 | 5,8503 RON |
| 14.07.2025 | 5,8584 RON |
| 11.07.2025 | 5,8849 RON |
| 10.07.2025 | 5,8916 RON |
| 09.07.2025 | 5,8926 RON |
| 08.07.2025 | 5,8708 RON |
| 07.07.2025 | 5,8692 RON |
| 04.07.2025 | 5,8673 RON |
| 03.07.2025 | 5,8612 RON |
| 02.07.2025 | 5,8933 RON |
| 01.07.2025 | 5,9171 RON |
| 30.06.2025 | 5,9329 RON |
| 27.06.2025 | 5,9583 RON |
| 26.06.2025 | 5,9461 RON |
| 25.06.2025 | 5,9296 RON |
| 24.06.2025 | 5,9225 RON |
| 23.06.2025 | 5,8892 RON |
| 20.06.2025 | 5,9083 RON |
| 19.06.2025 | 5,8878 RON |
| 18.06.2025 | 5,8898 RON |
| 17.06.2025 | 5,8911 RON |
| 16.06.2025 | 5,8984 RON |
| 13.06.2025 | 5,9148 RON |
| 12.06.2025 | 5,9030 RON |
| 11.06.2025 | 5,9332 RON |
| 10.06.2025 | 5,9510 RON |
| 06.06.2025 | 5,9763 RON |
| 05.06.2025 | 6,0049 RON |
| 04.06.2025 | 6,0092 RON |
| 03.06.2025 | 5,9912 RON |
| 02.06.2025 | 5,9937 RON |
| 30.05.2025 | 6,0206 RON |
| 29.05.2025 | 6,0509 RON |
| 28.05.2025 | 6,0261 RON |
| 27.05.2025 | 6,0415 RON |
| 26.05.2025 | 6,0313 RON |
| 23.05.2025 | 6,0107 RON |
| 22.05.2025 | 5,9985 RON |
| 21.05.2025 | 6,0028 RON |
| 20.05.2025 | 6,0422 RON |
| 19.05.2025 | 5,9760 RON |
| 16.05.2025 | 6,0595 RON |
| 15.05.2025 | 6,0511 RON |
| 14.05.2025 | 6,0523 RON |
| 13.05.2025 | 6,0646 RON |
| 12.05.2025 | 6,0501 RON |
| 09.05.2025 | 6,0357 RON |
| 08.05.2025 | 6,0212 RON |
| 07.05.2025 | 5,9866 RON |
| 06.05.2025 | 5,9272 RON |
| 05.05.2025 | 5,8391 RON |
| 02.05.2025 | 5,8378 RON |
| 30.04.2025 | 5,8518 RON |
| 29.04.2025 | 5,8568 RON |
| 28.04.2025 | 5,8531 RON |
| 25.04.2025 | 5,8304 RON |
| 24.04.2025 | 5,8179 RON |
| 23.04.2025 | 5,8057 RON |
| 22.04.2025 | 5,7890 RON |
| 17.04.2025 | 5,7940 RON |
| 16.04.2025 | 5,8128 RON |
| 15.04.2025 | 5,8120 RON |
| 14.04.2025 | 5,7573 RON |
| 11.04.2025 | 5,7330 RON |
| 10.04.2025 | 5,7999 RON |
| 09.04.2025 | 5,7821 RON |
| 08.04.2025 | 5,8053 RON |
| 07.04.2025 | 5,8379 RON |
| 04.04.2025 | 5,8826 RON |
| 03.04.2025 | 5,9419 RON |
| 02.04.2025 | 5,9635 RON |
| 01.04.2025 | 5,9509 RON |
| 31.03.2025 | 5,9460 RON |
| 28.03.2025 | 5,9795 RON |
| 27.03.2025 | 5,9711 RON |
| 26.03.2025 | 5,9508 RON |
| 25.03.2025 | 5,9532 RON |
| 24.03.2025 | 5,9493 RON |
| 21.03.2025 | 5,9445 RON |
| 20.03.2025 | 5,9407 RON |
| 19.03.2025 | 5,9185 RON |
| 18.03.2025 | 5,9132 RON |
| 17.03.2025 | 5,9180 RON |
| 14.03.2025 | 5,9082 RON |
| 13.03.2025 | 5,9317 RON |
| 12.03.2025 | 5,9026 RON |
| 11.03.2025 | 5,9066 RON |
| 10.03.2025 | 5,9245 RON |
| 07.03.2025 | 5,9195 RON |
| 06.03.2025 | 5,9344 RON |
| 05.03.2025 | 5,9694 RON |
| 04.03.2025 | 6,0235 RON |
| 03.03.2025 | 6,0274 RON |
| 28.02.2025 | 6,0281 RON |
| 27.02.2025 | 6,0207 RON |
| 26.02.2025 | 5,9965 RON |
| 25.02.2025 | 6,0007 RON |
| 24.02.2025 | 6,0054 RON |
| 21.02.2025 | 6,0152 RON |
| 20.02.2025 | 6,0138 RON |
| 19.02.2025 | 6,0111 RON |
| 18.02.2025 | 5,9915 RON |
| 17.02.2025 | 5,9787 RON |
| 14.02.2025 | 5,9799 RON |
| 13.02.2025 | 5,9705 RON |
| 12.02.2025 | 5,9687 RON |
| 11.02.2025 | 5,9642 RON |
| 10.02.2025 | 5,9796 RON |
| 07.02.2025 | 5,9683 RON |
| 06.02.2025 | 5,9630 RON |
| 05.02.2025 | 5,9880 RON |
| 04.02.2025 | 5,9829 RON |
| 03.02.2025 | 5,9826 RON |
| 31.01.2025 | 5,9541 RON |
| 30.01.2025 | 5,9466 RON |
| 29.01.2025 | 5,9378 RON |
| 28.01.2025 | 5,9347 RON |
| 27.01.2025 | 5,9205 RON |
| 23.01.2025 | 5,8884 RON |
| 22.01.2025 | 5,8894 RON |
| 21.01.2025 | 5,8878 RON |
| 20.01.2025 | 5,8800 RON |
| 17.01.2025 | 5,8939 RON |
| 16.01.2025 | 5,9018 RON |
| 15.01.2025 | 5,9005 RON |
| 14.01.2025 | 5,9080 RON |
| 13.01.2025 | 5,9109 RON |
| 10.01.2025 | 5,9363 RON |
| 09.01.2025 | 5,9269 RON |
| 08.01.2025 | 6,0012 RON |
| 03.01.2025 | 5,9967 RON |