BNR · ISTORIC
Curs BNR 2015
Toate cotațiile oficiale BNR pentru anul 2015, într-o singură privire.
Fiecare zi, fiecare valoare și principalele extreme ale anului pentru GBP.
Cursul GBP în 2015
6.1466
+0.0038
(+0.06%)
Ultima cotație: 31.12.2015
Minimul anului
5.7380
+0.3246
(+6.00%)
07.01.2015
față de 07.01.2014 (5.4134)
Maximul anului
6.3552
+0.7998
(+14.40%)
20.11.2015
față de 20.11.2014 (5.5554)
Evoluție 2015
min 5.7380 · max 6.3552
Media anuală
6.1255
Prima cotație
05.01.2015
5.7636
Ultima cotație
31.12.2015
6.1466
Variație totală
+0.3830
+6.65%
Cea mai mare creștere
08.05.2015
+0.1546
Cea mai mare scădere
24.03.2015
-0.1045
Calendarul cotațiilor oficiale BNR din 2015 (GBP)
Fiecare celulă reprezintă valoarea oficială publicată de BNR. Zilele fără cotație sunt marcate cu „-”, iar zilele nelucrătoare fără cotație cu „×”.
Valoare mai mică
Valoare mai mare
Ian
Feb
Mar
Apr
Mai
Iun
Iul
Aug
Sep
Oct
Noi
Dec
Evoluția cursului GBP în 2015
Toate cotațiile oficiale publicate în cursul anului.
Lunile extreme din 2015
Lunile cu cele mai mici și cele mai mari valori medii lunare.
Cele mai mici medii lunare
Ian5.8559
Feb5.9799
Oct6.0347
Cele mai mari medii lunare
Noi6.2918
Iul6.2753
Dec6.2031
Date importante în 2015
Prima cotație (an)05.01.20155.7636
Ultima cotație (an)31.12.20156.1466
Cea mai mare creștere (zi)08.05.2015+0.1546
Cea mai mare scădere (zi)24.03.2015-0.1045
Cea mai mare valoare20.11.20156.3552
Cea mai mică valoare07.01.20155.7380
Curs GBP pe luni în 2015
| Lună | Medie | Minim | Maxim | Valori |
|---|---|---|---|---|
| Ianuarie | 5,8559 | 5,7380 | 5,9929 | 20 |
| Februarie | 5,9799 | 5,8391 | 6,0875 | 20 |
| Martie | 6,1330 | 5,9819 | 6,3342 | 22 |
| Aprilie | 6,1121 | 6,0097 | 6,1993 | 21 |
| Mai | 6,1622 | 5,9597 | 6,3001 | 20 |
| Iunie | 6,1992 | 6,0292 | 6,3547 | 21 |
| Iulie | 6,2753 | 6,1700 | 6,3419 | 23 |
| August | 6,1955 | 6,0472 | 6,3284 | 21 |
| Septembrie | 6,0469 | 5,9746 | 6,1176 | 22 |
| Octombrie | 6,0347 | 5,9156 | 6,1812 | 22 |
| Noiembrie | 6,2918 | 6,2053 | 6,3552 | 20 |
| Decembrie | 6,2031 | 6,1409 | 6,3403 | 21 |
Valori zilnice GBP/RON în 2015
| Data | Curs |
|---|---|
| 31.12.2015 | 6,1466 RON |
| 30.12.2015 | 6,1428 RON |
| 29.12.2015 | 6,1409 RON |
| 28.12.2015 | 6,1449 RON |
| 24.12.2015 | 6,1578 RON |
| 23.12.2015 | 6,1513 RON |
| 22.12.2015 | 6,1526 RON |
| 21.12.2015 | 6,1834 RON |
| 18.12.2015 | 6,2286 RON |
| 17.12.2015 | 6,1911 RON |
| 16.12.2015 | 6,1943 RON |
| 15.12.2015 | 6,1914 RON |
| 14.12.2015 | 6,2393 RON |
| 11.12.2015 | 6,2612 RON |
| 10.12.2015 | 6,2487 RON |
| 09.12.2015 | 6,1860 RON |
| 08.12.2015 | 6,1967 RON |
| 07.12.2015 | 6,2384 RON |
| 04.12.2015 | 6,2216 RON |
| 03.12.2015 | 6,3077 RON |
| 02.12.2015 | 6,3403 RON |
| 27.11.2015 | 6,3171 RON |
| 26.11.2015 | 6,3080 RON |
| 25.11.2015 | 6,3164 RON |
| 24.11.2015 | 6,3183 RON |
| 23.11.2015 | 6,3449 RON |
| 20.11.2015 | 6,3552 RON |
| 19.11.2015 | 6,3419 RON |
| 18.11.2015 | 6,3443 RON |
| 17.11.2015 | 6,3275 RON |
| 16.11.2015 | 6,2897 RON |
| 13.11.2015 | 6,2755 RON |
| 12.11.2015 | 6,2900 RON |
| 11.11.2015 | 6,2733 RON |
| 10.11.2015 | 6,2666 RON |
| 09.11.2015 | 6,2419 RON |
| 06.11.2015 | 6,2053 RON |
| 05.11.2015 | 6,2978 RON |
| 04.11.2015 | 6,2742 RON |
| 03.11.2015 | 6,2192 RON |
| 02.11.2015 | 6,2287 RON |
| 30.10.2015 | 6,1812 RON |
| 29.10.2015 | 6,1701 RON |
| 28.10.2015 | 6,1292 RON |
| 27.10.2015 | 6,1585 RON |
| 26.10.2015 | 6,1596 RON |
| 23.10.2015 | 6,1339 RON |
| 22.10.2015 | 6,0511 RON |
| 21.10.2015 | 6,0298 RON |
| 20.10.2015 | 6,0323 RON |
| 19.10.2015 | 6,0280 RON |
| 16.10.2015 | 6,0050 RON |
| 15.10.2015 | 5,9732 RON |
| 14.10.2015 | 5,9438 RON |
| 13.10.2015 | 5,9156 RON |
| 12.10.2015 | 5,9493 RON |
| 09.10.2015 | 5,9797 RON |
| 08.10.2015 | 5,9959 RON |
| 07.10.2015 | 6,0116 RON |
| 06.10.2015 | 5,9750 RON |
| 05.10.2015 | 5,9577 RON |
| 02.10.2015 | 5,9894 RON |
| 01.10.2015 | 5,9932 RON |
| 30.09.2015 | 5,9770 RON |
| 29.09.2015 | 5,9746 RON |
| 28.09.2015 | 6,0034 RON |
| 25.09.2015 | 6,0299 RON |
| 24.09.2015 | 6,0176 RON |
| 23.09.2015 | 6,0778 RON |
| 22.09.2015 | 6,1176 RON |
| 21.09.2015 | 6,0775 RON |
| 18.09.2015 | 6,0410 RON |
| 17.09.2015 | 6,0694 RON |
| 16.09.2015 | 6,0647 RON |
| 15.09.2015 | 6,0289 RON |
| 14.09.2015 | 6,0251 RON |
| 11.09.2015 | 6,0471 RON |
| 10.09.2015 | 6,0841 RON |
| 09.09.2015 | 6,0771 RON |
| 08.09.2015 | 6,1024 RON |
| 07.09.2015 | 6,0535 RON |
| 04.09.2015 | 6,0641 RON |
| 03.09.2015 | 6,0276 RON |
| 02.09.2015 | 6,0225 RON |
| 01.09.2015 | 6,0493 RON |
| 31.08.2015 | 6,0855 RON |
| 28.08.2015 | 6,0472 RON |
| 27.08.2015 | 6,0812 RON |
| 26.08.2015 | 6,0584 RON |
| 25.08.2015 | 6,0821 RON |
| 24.08.2015 | 6,0826 RON |
| 21.08.2015 | 6,1729 RON |
| 20.08.2015 | 6,2075 RON |
| 19.08.2015 | 6,2915 RON |
| 18.08.2015 | 6,2696 RON |
| 17.08.2015 | 6,2359 RON |
| 14.08.2015 | 6,1934 RON |
| 13.08.2015 | 6,1959 RON |
| 12.08.2015 | 6,1758 RON |
| 11.08.2015 | 6,2420 RON |
| 10.08.2015 | 6,2343 RON |
| 07.08.2015 | 6,2717 RON |
| 06.08.2015 | 6,3255 RON |
| 05.08.2015 | 6,3284 RON |
| 04.08.2015 | 6,2571 RON |
| 03.08.2015 | 6,2670 RON |
| 31.07.2015 | 6,2528 RON |
| 30.07.2015 | 6,2713 RON |
| 29.07.2015 | 6,2440 RON |
| 28.07.2015 | 6,2317 RON |
| 27.07.2015 | 6,1896 RON |
| 24.07.2015 | 6,2532 RON |
| 23.07.2015 | 6,2804 RON |
| 22.07.2015 | 6,3103 RON |
| 21.07.2015 | 6,3222 RON |
| 20.07.2015 | 6,3396 RON |
| 17.07.2015 | 6,3419 RON |
| 16.07.2015 | 6,3327 RON |
| 15.07.2015 | 6,2775 RON |
| 14.07.2015 | 6,2409 RON |
| 13.07.2015 | 6,2352 RON |
| 10.07.2015 | 6,1700 RON |
| 09.07.2015 | 6,2485 RON |
| 08.07.2015 | 6,2544 RON |
| 07.07.2015 | 6,3237 RON |
| 06.07.2015 | 6,3144 RON |
| 03.07.2015 | 6,3037 RON |
| 02.07.2015 | 6,3062 RON |
| 01.07.2015 | 6,2866 RON |
| 30.06.2015 | 6,2896 RON |
| 29.06.2015 | 6,3547 RON |
| 26.06.2015 | 6,2630 RON |
| 25.06.2015 | 6,2588 RON |
| 24.06.2015 | 6,2934 RON |
| 23.06.2015 | 6,3015 RON |
| 22.06.2015 | 6,2695 RON |
| 19.06.2015 | 6,2907 RON |
| 18.06.2015 | 6,2614 RON |
| 17.06.2015 | 6,2631 RON |
| 16.06.2015 | 6,2124 RON |
| 15.06.2015 | 6,1860 RON |
| 12.06.2015 | 6,1987 RON |
| 11.06.2015 | 6,1316 RON |
| 10.06.2015 | 6,1083 RON |
| 09.06.2015 | 6,0583 RON |
| 08.06.2015 | 6,1026 RON |
| 05.06.2015 | 6,0453 RON |
| 04.06.2015 | 6,0292 RON |
| 03.06.2015 | 6,0938 RON |
| 02.06.2015 | 6,1719 RON |
| 29.05.2015 | 6,1797 RON |
| 28.05.2015 | 6,2203 RON |
| 27.05.2015 | 6,2743 RON |
| 26.05.2015 | 6,3001 RON |
| 25.05.2015 | 6,2781 RON |
| 22.05.2015 | 6,2262 RON |
| 21.05.2015 | 6,2470 RON |
| 20.05.2015 | 6,2111 RON |
| 19.05.2015 | 6,1701 RON |
| 18.05.2015 | 6,1165 RON |
| 15.05.2015 | 6,1530 RON |
| 14.05.2015 | 6,1692 RON |
| 13.05.2015 | 6,2152 RON |
| 12.05.2015 | 6,2061 RON |
| 11.05.2015 | 6,1520 RON |
| 08.05.2015 | 6,1143 RON |
| 07.05.2015 | 5,9597 RON |
| 06.05.2015 | 6,0073 RON |
| 05.05.2015 | 6,0252 RON |
| 04.05.2015 | 6,0183 RON |
| 30.04.2015 | 6,1047 RON |
| 29.04.2015 | 6,1534 RON |
| 28.04.2015 | 6,1667 RON |
| 27.04.2015 | 6,1739 RON |
| 24.04.2015 | 6,1466 RON |
| 23.04.2015 | 6,1730 RON |
| 22.04.2015 | 6,1745 RON |
| 21.04.2015 | 6,1993 RON |
| 20.04.2015 | 6,1552 RON |
| 17.04.2015 | 6,1315 RON |
| 16.04.2015 | 6,1460 RON |
| 15.04.2015 | 6,1417 RON |
| 14.04.2015 | 6,1103 RON |
| 10.04.2015 | 6,0893 RON |
| 09.04.2015 | 6,0570 RON |
| 08.04.2015 | 6,0483 RON |
| 07.04.2015 | 6,0481 RON |
| 06.04.2015 | 6,0097 RON |
| 03.04.2015 | 6,0147 RON |
| 02.04.2015 | 6,0434 RON |
| 01.04.2015 | 6,0674 RON |
| 31.03.2015 | 6,0733 RON |
| 30.03.2015 | 6,0267 RON |
| 27.03.2015 | 6,0785 RON |
| 26.03.2015 | 5,9947 RON |
| 25.03.2015 | 5,9826 RON |
| 24.03.2015 | 5,9819 RON |
| 23.03.2015 | 6,0864 RON |
| 20.03.2015 | 6,1120 RON |
| 19.03.2015 | 6,1565 RON |
| 18.03.2015 | 6,1424 RON |
| 17.03.2015 | 6,1780 RON |
| 16.03.2015 | 6,2247 RON |
| 13.03.2015 | 6,2342 RON |
| 12.03.2015 | 6,2704 RON |
| 11.03.2015 | 6,3342 RON |
| 10.03.2015 | 6,2260 RON |
| 09.03.2015 | 6,1657 RON |
| 06.03.2015 | 6,1460 RON |
| 05.03.2015 | 6,1358 RON |
| 04.03.2015 | 6,1412 RON |
| 03.03.2015 | 6,1306 RON |
| 02.03.2015 | 6,1043 RON |
| 27.02.2015 | 6,0875 RON |
| 26.02.2015 | 6,0474 RON |
| 25.02.2015 | 6,0400 RON |
| 24.02.2015 | 6,0775 RON |
| 23.02.2015 | 6,0396 RON |
| 20.02.2015 | 6,0320 RON |
| 19.02.2015 | 6,0196 RON |
| 18.02.2015 | 6,0274 RON |
| 17.02.2015 | 6,0092 RON |
| 16.02.2015 | 5,9803 RON |
| 13.02.2015 | 5,9893 RON |
| 12.02.2015 | 5,9830 RON |
| 11.02.2015 | 6,0068 RON |
| 10.02.2015 | 5,9858 RON |
| 09.02.2015 | 5,9496 RON |
| 06.02.2015 | 5,9137 RON |
| 05.02.2015 | 5,8757 RON |
| 04.02.2015 | 5,8502 RON |
| 03.02.2015 | 5,8391 RON |
| 02.02.2015 | 5,8446 RON |
| 30.01.2015 | 5,9039 RON |
| 29.01.2015 | 5,9566 RON |
| 28.01.2015 | 5,9697 RON |
| 27.01.2015 | 5,9751 RON |
| 26.01.2015 | 5,9881 RON |
| 23.01.2015 | 5,9929 RON |
| 22.01.2015 | 5,8811 RON |
| 21.01.2015 | 5,8867 RON |
| 20.01.2015 | 5,8784 RON |
| 19.01.2015 | 5,8797 RON |
| 16.01.2015 | 5,9106 RON |
| 15.01.2015 | 5,8573 RON |
| 14.01.2015 | 5,8059 RON |
| 13.01.2015 | 5,7430 RON |
| 12.01.2015 | 5,7489 RON |
| 09.01.2015 | 5,7577 RON |
| 08.01.2015 | 5,7405 RON |
| 07.01.2015 | 5,7380 RON |
| 06.01.2015 | 5,7404 RON |
| 05.01.2015 | 5,7636 RON |