BNR · ISTORIC

Curs BNR 2025

Toate cotațiile oficiale BNR pentru anul 2025, într-o singură privire.

Fiecare zi, fiecare valoare și principalele extreme ale anului pentru BGN.

Cursul BGN în 2025 2.6068 +0.0011 (+0.04%) Ultima cotație: 31.12.2025
Minimul anului
2.5425 +0.0002 (+0.01%)
10.01.2025 față de 10.01.2024 (2.5423)
Maximul anului
2.6189 +0.0747 (+2.94%)
08.05.2025 față de 08.05.2024 (2.5442)
Evoluție 2025 min 2.5425 · max 2.6189
Media anuală 2.5785
Prima cotație 03.01.2025 2.5436
Ultima cotație 31.12.2025 2.6068
Variație totală +0.0632 +2.48%
Cea mai mare creștere 07.05.2025 +0.0313
Cea mai mare scădere 19.05.2025 -0.0367

Calendarul cotațiilor oficiale BNR din 2025 (BGN)

Fiecare celulă reprezintă valoarea oficială publicată de BNR. Zilele fără cotație sunt marcate cu „-”, iar zilele nelucrătoare fără cotație cu „×”.

Valoare mai mică Valoare mai mare
Ian
Feb
Mar
Apr
Mai
Iun
Iul
Aug
Sep
Oct
Noi
Dec

Evoluția cursului BGN în 2025

Toate cotațiile oficiale publicate în cursul anului.

Lunile extreme din 2025

Lunile cu cele mai mici și cele mai mari valori medii lunare.

Cele mai mici medii lunare

Ian2.5437
Mar2.5446
Feb2.5447

Cele mai mari medii lunare

Dec2.6031
Oct2.6011
Noi2.6009

Date importante în 2025

Prima cotație (an)03.01.20252.5436
Ultima cotație (an)31.12.20252.6068
Cea mai mare creștere (zi)07.05.2025+0.0313
Cea mai mare scădere (zi)19.05.2025-0.0367
Cea mai mare valoare08.05.20252.6189
Cea mai mică valoare10.01.20252.5425

Curs BGN pe luni în 2025

LunăMedieMinimMaximValori
Ianuarie 2,5437 2,5425 2,5446 18
Februarie 2,5447 2,5444 2,5449 20
Martie 2,5446 2,5439 2,5449 21
Aprilie 2,5449 2,5447 2,5450 20
Mai 2,5917 2,5448 2,6189 21
Iunie 2,5804 2,5693 2,5963 20
Iulie 2,5933 2,5871 2,5978 23
August 2,5900 2,5841 2,5959 20
Septembrie 2,5942 2,5888 2,5980 22
Octombrie 2,6011 2,5984 2,6057 23
Noiembrie 2,6009 2,5993 2,6028 20
Decembrie 2,6031 2,6015 2,6068 20

Valori zilnice BGN/RON în 2025

DataCurs
31.12.2025 2,6068 RON
30.12.2025 2,6057 RON
29.12.2025 2,6035 RON
24.12.2025 2,6019 RON
23.12.2025 2,6029 RON
22.12.2025 2,6015 RON
19.12.2025 2,6022 RON
18.12.2025 2,6030 RON
17.12.2025 2,6036 RON
16.12.2025 2,6035 RON
15.12.2025 2,6032 RON
12.12.2025 2,6027 RON
11.12.2025 2,6023 RON
10.12.2025 2,6021 RON
09.12.2025 2,6023 RON
08.12.2025 2,6024 RON
05.12.2025 2,6034 RON
04.12.2025 2,6035 RON
03.12.2025 2,6030 RON
02.12.2025 2,6022 RON
28.11.2025 2,6028 RON
27.11.2025 2,6026 RON
26.11.2025 2,6027 RON
25.11.2025 2,6020 RON
24.11.2025 2,6010 RON
21.11.2025 2,6021 RON
20.11.2025 2,6019 RON
19.11.2025 2,6020 RON
18.11.2025 2,6004 RON
17.11.2025 2,5997 RON
14.11.2025 2,5998 RON
13.11.2025 2,5993 RON
12.11.2025 2,5998 RON
11.11.2025 2,5997 RON
10.11.2025 2,6002 RON
07.11.2025 2,6005 RON
06.11.2025 2,5997 RON
05.11.2025 2,6000 RON
04.11.2025 2,6007 RON
03.11.2025 2,6005 RON
31.10.2025 2,6000 RON
30.10.2025 2,6003 RON
29.10.2025 2,5989 RON
28.10.2025 2,5997 RON
27.10.2025 2,5999 RON
24.10.2025 2,5992 RON
23.10.2025 2,5986 RON
22.10.2025 2,5990 RON
21.10.2025 2,5990 RON
20.10.2025 2,6020 RON
17.10.2025 2,6019 RON
16.10.2025 2,6017 RON
15.10.2025 2,6017 RON
14.10.2025 2,6014 RON
13.10.2025 2,6027 RON
10.10.2025 2,6039 RON
09.10.2025 2,6052 RON
08.10.2025 2,6057 RON
07.10.2025 2,6033 RON
06.10.2025 2,6018 RON
03.10.2025 2,6020 RON
02.10.2025 2,5993 RON
01.10.2025 2,5984 RON
30.09.2025 2,5980 RON
29.09.2025 2,5965 RON
26.09.2025 2,5960 RON
25.09.2025 2,5951 RON
24.09.2025 2,5966 RON
23.09.2025 2,5960 RON
22.09.2025 2,5950 RON
19.09.2025 2,5933 RON
18.09.2025 2,5920 RON
17.09.2025 2,5908 RON
16.09.2025 2,5889 RON
15.09.2025 2,5888 RON
12.09.2025 2,5920 RON
11.09.2025 2,5926 RON
10.09.2025 2,5940 RON
09.09.2025 2,5942 RON
08.09.2025 2,5931 RON
05.09.2025 2,5967 RON
04.09.2025 2,5960 RON
03.09.2025 2,5963 RON
02.09.2025 2,5964 RON
01.09.2025 2,5935 RON
29.08.2025 2,5934 RON
28.08.2025 2,5909 RON
27.08.2025 2,5887 RON
26.08.2025 2,5847 RON
25.08.2025 2,5841 RON
22.08.2025 2,5844 RON
21.08.2025 2,5861 RON
20.08.2025 2,5877 RON
19.08.2025 2,5858 RON
18.08.2025 2,5866 RON
14.08.2025 2,5886 RON
13.08.2025 2,5889 RON
12.08.2025 2,5914 RON
11.08.2025 2,5911 RON
08.08.2025 2,5929 RON
07.08.2025 2,5941 RON
06.08.2025 2,5946 RON
05.08.2025 2,5948 RON
04.08.2025 2,5944 RON
01.08.2025 2,5959 RON
31.07.2025 2,5956 RON
30.07.2025 2,5958 RON
29.07.2025 2,5949 RON
28.07.2025 2,5925 RON
25.07.2025 2,5927 RON
24.07.2025 2,5918 RON
23.07.2025 2,5919 RON
22.07.2025 2,5925 RON
21.07.2025 2,5924 RON
18.07.2025 2,5941 RON
17.07.2025 2,5935 RON
16.07.2025 2,5934 RON
15.07.2025 2,5973 RON
14.07.2025 2,5971 RON
11.07.2025 2,5978 RON
10.07.2025 2,5961 RON
09.07.2025 2,5953 RON
08.07.2025 2,5910 RON
07.07.2025 2,5894 RON
04.07.2025 2,5871 RON
03.07.2025 2,5873 RON
02.07.2025 2,5904 RON
01.07.2025 2,5959 RON
30.06.2025 2,5962 RON
27.06.2025 2,5963 RON
26.06.2025 2,5931 RON
25.06.2025 2,5840 RON
24.06.2025 2,5832 RON
23.06.2025 2,5797 RON
20.06.2025 2,5806 RON
19.06.2025 2,5726 RON
18.06.2025 2,5731 RON
17.06.2025 2,5699 RON
16.06.2025 2,5713 RON
13.06.2025 2,5729 RON
12.06.2025 2,5713 RON
11.06.2025 2,5693 RON
10.06.2025 2,5751 RON
06.06.2025 2,5780 RON
05.06.2025 2,5839 RON
04.06.2025 2,5850 RON
03.06.2025 2,5864 RON
02.06.2025 2,5857 RON
30.05.2025 2,5891 RON
29.05.2025 2,5905 RON
28.05.2025 2,5848 RON
27.05.2025 2,5884 RON
26.05.2025 2,5877 RON
23.05.2025 2,5846 RON
22.05.2025 2,5853 RON
21.05.2025 2,5938 RON
20.05.2025 2,5998 RON
19.05.2025 2,5725 RON
16.05.2025 2,6092 RON
15.05.2025 2,6092 RON
14.05.2025 2,6094 RON
13.05.2025 2,6071 RON
12.05.2025 2,6072 RON
09.05.2025 2,6160 RON
08.05.2025 2,6189 RON
07.05.2025 2,6071 RON
06.05.2025 2,5758 RON
05.05.2025 2,5449 RON
02.05.2025 2,5448 RON
30.04.2025 2,5449 RON
29.04.2025 2,5449 RON
28.04.2025 2,5449 RON
25.04.2025 2,5449 RON
24.04.2025 2,5448 RON
23.04.2025 2,5450 RON
22.04.2025 2,5449 RON
17.04.2025 2,5448 RON
16.04.2025 2,5450 RON
15.04.2025 2,5449 RON
14.04.2025 2,5449 RON
11.04.2025 2,5449 RON
10.04.2025 2,5448 RON
09.04.2025 2,5449 RON
08.04.2025 2,5448 RON
07.04.2025 2,5449 RON
04.04.2025 2,5447 RON
03.04.2025 2,5448 RON
02.04.2025 2,5449 RON
01.04.2025 2,5447 RON
31.03.2025 2,5447 RON
28.03.2025 2,5448 RON
27.03.2025 2,5448 RON
26.03.2025 2,5442 RON
25.03.2025 2,5439 RON
24.03.2025 2,5445 RON
21.03.2025 2,5447 RON
20.03.2025 2,5446 RON
19.03.2025 2,5446 RON
18.03.2025 2,5449 RON
17.03.2025 2,5448 RON
14.03.2025 2,5446 RON
13.03.2025 2,5447 RON
12.03.2025 2,5447 RON
11.03.2025 2,5448 RON
10.03.2025 2,5445 RON
07.03.2025 2,5440 RON
06.03.2025 2,5442 RON
05.03.2025 2,5447 RON
04.03.2025 2,5446 RON
03.03.2025 2,5449 RON
28.02.2025 2,5444 RON
27.02.2025 2,5448 RON
26.02.2025 2,5449 RON
25.02.2025 2,5448 RON
24.02.2025 2,5447 RON
21.02.2025 2,5448 RON
20.02.2025 2,5448 RON
19.02.2025 2,5448 RON
18.02.2025 2,5447 RON
17.02.2025 2,5447 RON
14.02.2025 2,5447 RON
13.02.2025 2,5448 RON
12.02.2025 2,5447 RON
11.02.2025 2,5448 RON
10.02.2025 2,5444 RON
07.02.2025 2,5445 RON
06.02.2025 2,5444 RON
05.02.2025 2,5445 RON
04.02.2025 2,5446 RON
03.02.2025 2,5445 RON
31.01.2025 2,5445 RON
30.01.2025 2,5442 RON
29.01.2025 2,5441 RON
28.01.2025 2,5435 RON
27.01.2025 2,5440 RON
23.01.2025 2,5443 RON
22.01.2025 2,5446 RON
21.01.2025 2,5444 RON
20.01.2025 2,5444 RON
17.01.2025 2,5441 RON
16.01.2025 2,5436 RON
15.01.2025 2,5437 RON
14.01.2025 2,5432 RON
13.01.2025 2,5427 RON
10.01.2025 2,5425 RON
09.01.2025 2,5429 RON
08.01.2025 2,5430 RON
03.01.2025 2,5436 RON