BNR · ISTORIC
Curs BNR 2025
Toate cotațiile oficiale BNR pentru anul 2025, într-o singură privire.
Fiecare zi, fiecare valoare și principalele extreme ale anului pentru BGN.
Cursul BGN în 2025
2.6068
+0.0011
(+0.04%)
Ultima cotație: 31.12.2025
Minimul anului
2.5425
+0.0002
(+0.01%)
10.01.2025
față de 10.01.2024 (2.5423)
Maximul anului
2.6189
+0.0747
(+2.94%)
08.05.2025
față de 08.05.2024 (2.5442)
Evoluție 2025
min 2.5425 · max 2.6189
Media anuală
2.5785
Prima cotație
03.01.2025
2.5436
Ultima cotație
31.12.2025
2.6068
Variație totală
+0.0632
+2.48%
Cea mai mare creștere
07.05.2025
+0.0313
Cea mai mare scădere
19.05.2025
-0.0367
Calendarul cotațiilor oficiale BNR din 2025 (BGN)
Fiecare celulă reprezintă valoarea oficială publicată de BNR. Zilele fără cotație sunt marcate cu „-”, iar zilele nelucrătoare fără cotație cu „×”.
Valoare mai mică
Valoare mai mare
Ian
Feb
Mar
Apr
Mai
Iun
Iul
Aug
Sep
Oct
Noi
Dec
Evoluția cursului BGN în 2025
Toate cotațiile oficiale publicate în cursul anului.
Lunile extreme din 2025
Lunile cu cele mai mici și cele mai mari valori medii lunare.
Cele mai mici medii lunare
Ian2.5437
Mar2.5446
Feb2.5447
Cele mai mari medii lunare
Dec2.6031
Oct2.6011
Noi2.6009
Date importante în 2025
Prima cotație (an)03.01.20252.5436
Ultima cotație (an)31.12.20252.6068
Cea mai mare creștere (zi)07.05.2025+0.0313
Cea mai mare scădere (zi)19.05.2025-0.0367
Cea mai mare valoare08.05.20252.6189
Cea mai mică valoare10.01.20252.5425
Curs BGN pe luni în 2025
| Lună | Medie | Minim | Maxim | Valori |
|---|---|---|---|---|
| Ianuarie | 2,5437 | 2,5425 | 2,5446 | 18 |
| Februarie | 2,5447 | 2,5444 | 2,5449 | 20 |
| Martie | 2,5446 | 2,5439 | 2,5449 | 21 |
| Aprilie | 2,5449 | 2,5447 | 2,5450 | 20 |
| Mai | 2,5917 | 2,5448 | 2,6189 | 21 |
| Iunie | 2,5804 | 2,5693 | 2,5963 | 20 |
| Iulie | 2,5933 | 2,5871 | 2,5978 | 23 |
| August | 2,5900 | 2,5841 | 2,5959 | 20 |
| Septembrie | 2,5942 | 2,5888 | 2,5980 | 22 |
| Octombrie | 2,6011 | 2,5984 | 2,6057 | 23 |
| Noiembrie | 2,6009 | 2,5993 | 2,6028 | 20 |
| Decembrie | 2,6031 | 2,6015 | 2,6068 | 20 |
Valori zilnice BGN/RON în 2025
| Data | Curs |
|---|---|
| 31.12.2025 | 2,6068 RON |
| 30.12.2025 | 2,6057 RON |
| 29.12.2025 | 2,6035 RON |
| 24.12.2025 | 2,6019 RON |
| 23.12.2025 | 2,6029 RON |
| 22.12.2025 | 2,6015 RON |
| 19.12.2025 | 2,6022 RON |
| 18.12.2025 | 2,6030 RON |
| 17.12.2025 | 2,6036 RON |
| 16.12.2025 | 2,6035 RON |
| 15.12.2025 | 2,6032 RON |
| 12.12.2025 | 2,6027 RON |
| 11.12.2025 | 2,6023 RON |
| 10.12.2025 | 2,6021 RON |
| 09.12.2025 | 2,6023 RON |
| 08.12.2025 | 2,6024 RON |
| 05.12.2025 | 2,6034 RON |
| 04.12.2025 | 2,6035 RON |
| 03.12.2025 | 2,6030 RON |
| 02.12.2025 | 2,6022 RON |
| 28.11.2025 | 2,6028 RON |
| 27.11.2025 | 2,6026 RON |
| 26.11.2025 | 2,6027 RON |
| 25.11.2025 | 2,6020 RON |
| 24.11.2025 | 2,6010 RON |
| 21.11.2025 | 2,6021 RON |
| 20.11.2025 | 2,6019 RON |
| 19.11.2025 | 2,6020 RON |
| 18.11.2025 | 2,6004 RON |
| 17.11.2025 | 2,5997 RON |
| 14.11.2025 | 2,5998 RON |
| 13.11.2025 | 2,5993 RON |
| 12.11.2025 | 2,5998 RON |
| 11.11.2025 | 2,5997 RON |
| 10.11.2025 | 2,6002 RON |
| 07.11.2025 | 2,6005 RON |
| 06.11.2025 | 2,5997 RON |
| 05.11.2025 | 2,6000 RON |
| 04.11.2025 | 2,6007 RON |
| 03.11.2025 | 2,6005 RON |
| 31.10.2025 | 2,6000 RON |
| 30.10.2025 | 2,6003 RON |
| 29.10.2025 | 2,5989 RON |
| 28.10.2025 | 2,5997 RON |
| 27.10.2025 | 2,5999 RON |
| 24.10.2025 | 2,5992 RON |
| 23.10.2025 | 2,5986 RON |
| 22.10.2025 | 2,5990 RON |
| 21.10.2025 | 2,5990 RON |
| 20.10.2025 | 2,6020 RON |
| 17.10.2025 | 2,6019 RON |
| 16.10.2025 | 2,6017 RON |
| 15.10.2025 | 2,6017 RON |
| 14.10.2025 | 2,6014 RON |
| 13.10.2025 | 2,6027 RON |
| 10.10.2025 | 2,6039 RON |
| 09.10.2025 | 2,6052 RON |
| 08.10.2025 | 2,6057 RON |
| 07.10.2025 | 2,6033 RON |
| 06.10.2025 | 2,6018 RON |
| 03.10.2025 | 2,6020 RON |
| 02.10.2025 | 2,5993 RON |
| 01.10.2025 | 2,5984 RON |
| 30.09.2025 | 2,5980 RON |
| 29.09.2025 | 2,5965 RON |
| 26.09.2025 | 2,5960 RON |
| 25.09.2025 | 2,5951 RON |
| 24.09.2025 | 2,5966 RON |
| 23.09.2025 | 2,5960 RON |
| 22.09.2025 | 2,5950 RON |
| 19.09.2025 | 2,5933 RON |
| 18.09.2025 | 2,5920 RON |
| 17.09.2025 | 2,5908 RON |
| 16.09.2025 | 2,5889 RON |
| 15.09.2025 | 2,5888 RON |
| 12.09.2025 | 2,5920 RON |
| 11.09.2025 | 2,5926 RON |
| 10.09.2025 | 2,5940 RON |
| 09.09.2025 | 2,5942 RON |
| 08.09.2025 | 2,5931 RON |
| 05.09.2025 | 2,5967 RON |
| 04.09.2025 | 2,5960 RON |
| 03.09.2025 | 2,5963 RON |
| 02.09.2025 | 2,5964 RON |
| 01.09.2025 | 2,5935 RON |
| 29.08.2025 | 2,5934 RON |
| 28.08.2025 | 2,5909 RON |
| 27.08.2025 | 2,5887 RON |
| 26.08.2025 | 2,5847 RON |
| 25.08.2025 | 2,5841 RON |
| 22.08.2025 | 2,5844 RON |
| 21.08.2025 | 2,5861 RON |
| 20.08.2025 | 2,5877 RON |
| 19.08.2025 | 2,5858 RON |
| 18.08.2025 | 2,5866 RON |
| 14.08.2025 | 2,5886 RON |
| 13.08.2025 | 2,5889 RON |
| 12.08.2025 | 2,5914 RON |
| 11.08.2025 | 2,5911 RON |
| 08.08.2025 | 2,5929 RON |
| 07.08.2025 | 2,5941 RON |
| 06.08.2025 | 2,5946 RON |
| 05.08.2025 | 2,5948 RON |
| 04.08.2025 | 2,5944 RON |
| 01.08.2025 | 2,5959 RON |
| 31.07.2025 | 2,5956 RON |
| 30.07.2025 | 2,5958 RON |
| 29.07.2025 | 2,5949 RON |
| 28.07.2025 | 2,5925 RON |
| 25.07.2025 | 2,5927 RON |
| 24.07.2025 | 2,5918 RON |
| 23.07.2025 | 2,5919 RON |
| 22.07.2025 | 2,5925 RON |
| 21.07.2025 | 2,5924 RON |
| 18.07.2025 | 2,5941 RON |
| 17.07.2025 | 2,5935 RON |
| 16.07.2025 | 2,5934 RON |
| 15.07.2025 | 2,5973 RON |
| 14.07.2025 | 2,5971 RON |
| 11.07.2025 | 2,5978 RON |
| 10.07.2025 | 2,5961 RON |
| 09.07.2025 | 2,5953 RON |
| 08.07.2025 | 2,5910 RON |
| 07.07.2025 | 2,5894 RON |
| 04.07.2025 | 2,5871 RON |
| 03.07.2025 | 2,5873 RON |
| 02.07.2025 | 2,5904 RON |
| 01.07.2025 | 2,5959 RON |
| 30.06.2025 | 2,5962 RON |
| 27.06.2025 | 2,5963 RON |
| 26.06.2025 | 2,5931 RON |
| 25.06.2025 | 2,5840 RON |
| 24.06.2025 | 2,5832 RON |
| 23.06.2025 | 2,5797 RON |
| 20.06.2025 | 2,5806 RON |
| 19.06.2025 | 2,5726 RON |
| 18.06.2025 | 2,5731 RON |
| 17.06.2025 | 2,5699 RON |
| 16.06.2025 | 2,5713 RON |
| 13.06.2025 | 2,5729 RON |
| 12.06.2025 | 2,5713 RON |
| 11.06.2025 | 2,5693 RON |
| 10.06.2025 | 2,5751 RON |
| 06.06.2025 | 2,5780 RON |
| 05.06.2025 | 2,5839 RON |
| 04.06.2025 | 2,5850 RON |
| 03.06.2025 | 2,5864 RON |
| 02.06.2025 | 2,5857 RON |
| 30.05.2025 | 2,5891 RON |
| 29.05.2025 | 2,5905 RON |
| 28.05.2025 | 2,5848 RON |
| 27.05.2025 | 2,5884 RON |
| 26.05.2025 | 2,5877 RON |
| 23.05.2025 | 2,5846 RON |
| 22.05.2025 | 2,5853 RON |
| 21.05.2025 | 2,5938 RON |
| 20.05.2025 | 2,5998 RON |
| 19.05.2025 | 2,5725 RON |
| 16.05.2025 | 2,6092 RON |
| 15.05.2025 | 2,6092 RON |
| 14.05.2025 | 2,6094 RON |
| 13.05.2025 | 2,6071 RON |
| 12.05.2025 | 2,6072 RON |
| 09.05.2025 | 2,6160 RON |
| 08.05.2025 | 2,6189 RON |
| 07.05.2025 | 2,6071 RON |
| 06.05.2025 | 2,5758 RON |
| 05.05.2025 | 2,5449 RON |
| 02.05.2025 | 2,5448 RON |
| 30.04.2025 | 2,5449 RON |
| 29.04.2025 | 2,5449 RON |
| 28.04.2025 | 2,5449 RON |
| 25.04.2025 | 2,5449 RON |
| 24.04.2025 | 2,5448 RON |
| 23.04.2025 | 2,5450 RON |
| 22.04.2025 | 2,5449 RON |
| 17.04.2025 | 2,5448 RON |
| 16.04.2025 | 2,5450 RON |
| 15.04.2025 | 2,5449 RON |
| 14.04.2025 | 2,5449 RON |
| 11.04.2025 | 2,5449 RON |
| 10.04.2025 | 2,5448 RON |
| 09.04.2025 | 2,5449 RON |
| 08.04.2025 | 2,5448 RON |
| 07.04.2025 | 2,5449 RON |
| 04.04.2025 | 2,5447 RON |
| 03.04.2025 | 2,5448 RON |
| 02.04.2025 | 2,5449 RON |
| 01.04.2025 | 2,5447 RON |
| 31.03.2025 | 2,5447 RON |
| 28.03.2025 | 2,5448 RON |
| 27.03.2025 | 2,5448 RON |
| 26.03.2025 | 2,5442 RON |
| 25.03.2025 | 2,5439 RON |
| 24.03.2025 | 2,5445 RON |
| 21.03.2025 | 2,5447 RON |
| 20.03.2025 | 2,5446 RON |
| 19.03.2025 | 2,5446 RON |
| 18.03.2025 | 2,5449 RON |
| 17.03.2025 | 2,5448 RON |
| 14.03.2025 | 2,5446 RON |
| 13.03.2025 | 2,5447 RON |
| 12.03.2025 | 2,5447 RON |
| 11.03.2025 | 2,5448 RON |
| 10.03.2025 | 2,5445 RON |
| 07.03.2025 | 2,5440 RON |
| 06.03.2025 | 2,5442 RON |
| 05.03.2025 | 2,5447 RON |
| 04.03.2025 | 2,5446 RON |
| 03.03.2025 | 2,5449 RON |
| 28.02.2025 | 2,5444 RON |
| 27.02.2025 | 2,5448 RON |
| 26.02.2025 | 2,5449 RON |
| 25.02.2025 | 2,5448 RON |
| 24.02.2025 | 2,5447 RON |
| 21.02.2025 | 2,5448 RON |
| 20.02.2025 | 2,5448 RON |
| 19.02.2025 | 2,5448 RON |
| 18.02.2025 | 2,5447 RON |
| 17.02.2025 | 2,5447 RON |
| 14.02.2025 | 2,5447 RON |
| 13.02.2025 | 2,5448 RON |
| 12.02.2025 | 2,5447 RON |
| 11.02.2025 | 2,5448 RON |
| 10.02.2025 | 2,5444 RON |
| 07.02.2025 | 2,5445 RON |
| 06.02.2025 | 2,5444 RON |
| 05.02.2025 | 2,5445 RON |
| 04.02.2025 | 2,5446 RON |
| 03.02.2025 | 2,5445 RON |
| 31.01.2025 | 2,5445 RON |
| 30.01.2025 | 2,5442 RON |
| 29.01.2025 | 2,5441 RON |
| 28.01.2025 | 2,5435 RON |
| 27.01.2025 | 2,5440 RON |
| 23.01.2025 | 2,5443 RON |
| 22.01.2025 | 2,5446 RON |
| 21.01.2025 | 2,5444 RON |
| 20.01.2025 | 2,5444 RON |
| 17.01.2025 | 2,5441 RON |
| 16.01.2025 | 2,5436 RON |
| 15.01.2025 | 2,5437 RON |
| 14.01.2025 | 2,5432 RON |
| 13.01.2025 | 2,5427 RON |
| 10.01.2025 | 2,5425 RON |
| 09.01.2025 | 2,5429 RON |
| 08.01.2025 | 2,5430 RON |
| 03.01.2025 | 2,5436 RON |