BNR · ISTORIC
Curs BNR 2012
Toate cotațiile oficiale BNR pentru anul 2012, într-o singură privire.
Fiecare zi, fiecare valoare și principalele extreme ale anului pentru AED.
Cursul AED în 2012
0.9140
-0.0015
(-0.16%)
Ultima cotație: 31.12.2012
Minimul anului
0.8809
+0.0508
(+6.12%)
29.02.2012
față de 28.02.2011 (0.8301)
Maximul anului
1.0439
+0.2455
(+30.75%)
24.07.2012
față de 22.07.2011 (0.7984)
Evoluție 2012
min 0.8809 · max 1.0439
Media anuală
0.9448
Prima cotație
04.01.2012
0.9043
Ultima cotație
31.12.2012
0.9140
Variație totală
+0.0097
+1.07%
Cea mai mare creștere
06.07.2012
+0.0178
Cea mai mare scădere
06.08.2012
-0.0266
Calendarul cotațiilor oficiale BNR din 2012 (AED)
Fiecare celulă reprezintă valoarea oficială publicată de BNR. Zilele fără cotație sunt marcate cu „-”, iar zilele nelucrătoare fără cotație cu „×”.
Valoare mai mică
Valoare mai mare
Ian
Feb
Mar
Apr
Mai
Iun
Iul
Aug
Sep
Oct
Noi
Dec
Evoluția cursului AED în 2012
Toate cotațiile oficiale publicate în cursul anului.
Lunile extreme din 2012
Lunile cu cele mai mici și cele mai mari valori medii lunare.
Cele mai mici medii lunare
Feb0.8951
Mar0.9000
Apr0.9051
Cele mai mari medii lunare
Iul1.0072
Aug0.9912
Iun0.9684
Date importante în 2012
Prima cotație (an)04.01.20120.9043
Ultima cotație (an)31.12.20120.9140
Cea mai mare creștere (zi)06.07.2012+0.0178
Cea mai mare scădere (zi)06.08.2012-0.0266
Cea mai mare valoare24.07.20121.0439
Cea mai mică valoare29.02.20120.8809
Curs AED pe luni în 2012
| Lună | Medie | Minim | Maxim | Valori |
|---|---|---|---|---|
| Ianuarie | 0,9161 | 0,8964 | 0,9323 | 20 |
| Februarie | 0,8951 | 0,8809 | 0,9110 | 21 |
| Martie | 0,9000 | 0,8888 | 0,9132 | 22 |
| Aprilie | 0,9051 | 0,8927 | 0,9111 | 20 |
| Mai | 0,9448 | 0,9128 | 0,9785 | 22 |
| Iunie | 0,9684 | 0,9570 | 0,9866 | 20 |
| Iulie | 1,0072 | 0,9586 | 1,0439 | 22 |
| August | 0,9912 | 0,9663 | 1,0338 | 22 |
| Septembrie | 0,9533 | 0,9340 | 0,9758 | 20 |
| Octombrie | 0,9566 | 0,9495 | 0,9666 | 23 |
| Noiembrie | 0,9608 | 0,9444 | 0,9728 | 21 |
| Decembrie | 0,9322 | 0,9090 | 0,9565 | 19 |
Valori zilnice AED/RON în 2012
| Data | Curs |
|---|---|
| 31.12.2012 | 0,9140 RON |
| 28.12.2012 | 0,9155 RON |
| 27.12.2012 | 0,9090 RON |
| 24.12.2012 | 0,9113 RON |
| 21.12.2012 | 0,9158 RON |
| 20.12.2012 | 0,9200 RON |
| 19.12.2012 | 0,9184 RON |
| 18.12.2012 | 0,9223 RON |
| 17.12.2012 | 0,9244 RON |
| 14.12.2012 | 0,9313 RON |
| 13.12.2012 | 0,9398 RON |
| 12.12.2012 | 0,9472 RON |
| 11.12.2012 | 0,9533 RON |
| 10.12.2012 | 0,9565 RON |
| 07.12.2012 | 0,9547 RON |
| 06.12.2012 | 0,9453 RON |
| 05.12.2012 | 0,9458 RON |
| 04.12.2012 | 0,9439 RON |
| 03.12.2012 | 0,9438 RON |
| 29.11.2012 | 0,9444 RON |
| 28.11.2012 | 0,9503 RON |
| 27.11.2012 | 0,9479 RON |
| 26.11.2012 | 0,9514 RON |
| 23.11.2012 | 0,9577 RON |
| 22.11.2012 | 0,9590 RON |
| 21.11.2012 | 0,9657 RON |
| 20.11.2012 | 0,9634 RON |
| 19.11.2012 | 0,9668 RON |
| 16.11.2012 | 0,9703 RON |
| 15.11.2012 | 0,9677 RON |
| 14.11.2012 | 0,9694 RON |
| 13.11.2012 | 0,9728 RON |
| 12.11.2012 | 0,9683 RON |
| 09.11.2012 | 0,9676 RON |
| 08.11.2012 | 0,9653 RON |
| 07.11.2012 | 0,9556 RON |
| 06.11.2012 | 0,9614 RON |
| 05.11.2012 | 0,9620 RON |
| 02.11.2012 | 0,9561 RON |
| 01.11.2012 | 0,9529 RON |
| 31.10.2012 | 0,9495 RON |
| 30.10.2012 | 0,9535 RON |
| 29.10.2012 | 0,9582 RON |
| 26.10.2012 | 0,9583 RON |
| 25.10.2012 | 0,9550 RON |
| 24.10.2012 | 0,9633 RON |
| 23.10.2012 | 0,9563 RON |
| 22.10.2012 | 0,9544 RON |
| 19.10.2012 | 0,9555 RON |
| 18.10.2012 | 0,9503 RON |
| 17.10.2012 | 0,9499 RON |
| 16.10.2012 | 0,9569 RON |
| 15.10.2012 | 0,9597 RON |
| 12.10.2012 | 0,9582 RON |
| 11.10.2012 | 0,9655 RON |
| 10.10.2012 | 0,9666 RON |
| 09.10.2012 | 0,9603 RON |
| 08.10.2012 | 0,9584 RON |
| 05.10.2012 | 0,9562 RON |
| 04.10.2012 | 0,9557 RON |
| 03.10.2012 | 0,9529 RON |
| 02.10.2012 | 0,9533 RON |
| 01.10.2012 | 0,9528 RON |
| 28.09.2012 | 0,9536 RON |
| 27.09.2012 | 0,9565 RON |
| 26.09.2012 | 0,9551 RON |
| 25.09.2012 | 0,9530 RON |
| 24.09.2012 | 0,9523 RON |
| 21.09.2012 | 0,9431 RON |
| 20.09.2012 | 0,9486 RON |
| 19.09.2012 | 0,9421 RON |
| 18.09.2012 | 0,9387 RON |
| 17.09.2012 | 0,9340 RON |
| 14.09.2012 | 0,9396 RON |
| 13.09.2012 | 0,9497 RON |
| 12.09.2012 | 0,9455 RON |
| 11.09.2012 | 0,9537 RON |
| 10.09.2012 | 0,9543 RON |
| 07.09.2012 | 0,9609 RON |
| 06.09.2012 | 0,9675 RON |
| 05.09.2012 | 0,9758 RON |
| 04.09.2012 | 0,9702 RON |
| 03.09.2012 | 0,9725 RON |
| 31.08.2012 | 0,9663 RON |
| 30.08.2012 | 0,9677 RON |
| 29.08.2012 | 0,9684 RON |
| 28.08.2012 | 0,9668 RON |
| 27.08.2012 | 0,9712 RON |
| 24.08.2012 | 0,9729 RON |
| 23.08.2012 | 0,9728 RON |
| 22.08.2012 | 0,9802 RON |
| 21.08.2012 | 0,9870 RON |
| 20.08.2012 | 0,9911 RON |
| 17.08.2012 | 0,9869 RON |
| 16.08.2012 | 0,9967 RON |
| 14.08.2012 | 0,9957 RON |
| 13.08.2012 | 1,0018 RON |
| 10.08.2012 | 1,0068 RON |
| 09.08.2012 | 1,0005 RON |
| 08.08.2012 | 0,9996 RON |
| 07.08.2012 | 0,9960 RON |
| 06.08.2012 | 1,0072 RON |
| 03.08.2012 | 1,0338 RON |
| 02.08.2012 | 1,0218 RON |
| 01.08.2012 | 1,0150 RON |
| 31.07.2012 | 1,0139 RON |
| 30.07.2012 | 1,0097 RON |
| 27.07.2012 | 1,0230 RON |
| 26.07.2012 | 1,0370 RON |
| 25.07.2012 | 1,0356 RON |
| 24.07.2012 | 1,0439 RON |
| 23.07.2012 | 1,0347 RON |
| 20.07.2012 | 1,0193 RON |
| 19.07.2012 | 1,0110 RON |
| 18.07.2012 | 1,0161 RON |
| 17.07.2012 | 1,0105 RON |
| 16.07.2012 | 1,0181 RON |
| 13.07.2012 | 1,0149 RON |
| 12.07.2012 | 1,0083 RON |
| 11.07.2012 | 1,0031 RON |
| 10.07.2012 | 0,9984 RON |
| 09.07.2012 | 1,0031 RON |
| 06.07.2012 | 0,9932 RON |
| 05.07.2012 | 0,9754 RON |
| 04.07.2012 | 0,9676 RON |
| 03.07.2012 | 0,9623 RON |
| 02.07.2012 | 0,9586 RON |
| 29.06.2012 | 0,9628 RON |
| 28.06.2012 | 0,9749 RON |
| 27.06.2012 | 0,9686 RON |
| 26.06.2012 | 0,9726 RON |
| 25.06.2012 | 0,9736 RON |
| 22.06.2012 | 0,9689 RON |
| 21.06.2012 | 0,9584 RON |
| 20.06.2012 | 0,9570 RON |
| 19.06.2012 | 0,9634 RON |
| 18.06.2012 | 0,9621 RON |
| 15.06.2012 | 0,9611 RON |
| 14.06.2012 | 0,9672 RON |
| 13.06.2012 | 0,9682 RON |
| 12.06.2012 | 0,9701 RON |
| 11.06.2012 | 0,9652 RON |
| 08.06.2012 | 0,9729 RON |
| 07.06.2012 | 0,9652 RON |
| 06.06.2012 | 0,9717 RON |
| 05.06.2012 | 0,9779 RON |
| 01.06.2012 | 0,9866 RON |
| 31.05.2012 | 0,9785 RON |
| 30.05.2012 | 0,9765 RON |
| 29.05.2012 | 0,9694 RON |
| 28.05.2012 | 0,9656 RON |
| 25.05.2012 | 0,9664 RON |
| 24.05.2012 | 0,9676 RON |
| 23.05.2012 | 0,9603 RON |
| 22.05.2012 | 0,9480 RON |
| 21.05.2012 | 0,9465 RON |
| 18.05.2012 | 0,9523 RON |
| 17.05.2012 | 0,9515 RON |
| 16.05.2012 | 0,9525 RON |
| 15.05.2012 | 0,9413 RON |
| 14.05.2012 | 0,9387 RON |
| 11.05.2012 | 0,9314 RON |
| 10.05.2012 | 0,9294 RON |
| 09.05.2012 | 0,9266 RON |
| 08.05.2012 | 0,9217 RON |
| 07.05.2012 | 0,9209 RON |
| 04.05.2012 | 0,9128 RON |
| 03.05.2012 | 0,9136 RON |
| 02.05.2012 | 0,9147 RON |
| 30.04.2012 | 0,9050 RON |
| 27.04.2012 | 0,9005 RON |
| 26.04.2012 | 0,9008 RON |
| 25.04.2012 | 0,9020 RON |
| 24.04.2012 | 0,9055 RON |
| 23.04.2012 | 0,9068 RON |
| 20.04.2012 | 0,9044 RON |
| 19.04.2012 | 0,9068 RON |
| 18.04.2012 | 0,9107 RON |
| 17.04.2012 | 0,9062 RON |
| 13.04.2012 | 0,9051 RON |
| 12.04.2012 | 0,9075 RON |
| 11.04.2012 | 0,9087 RON |
| 10.04.2012 | 0,9096 RON |
| 09.04.2012 | 0,9096 RON |
| 06.04.2012 | 0,9110 RON |
| 05.04.2012 | 0,9111 RON |
| 04.04.2012 | 0,9043 RON |
| 03.04.2012 | 0,8927 RON |
| 02.04.2012 | 0,8930 RON |
| 30.03.2012 | 0,8931 RON |
| 29.03.2012 | 0,8980 RON |
| 28.03.2012 | 0,8917 RON |
| 27.03.2012 | 0,8901 RON |
| 26.03.2012 | 0,8997 RON |
| 23.03.2012 | 0,8980 RON |
| 22.03.2012 | 0,9041 RON |
| 21.03.2012 | 0,8984 RON |
| 20.03.2012 | 0,9028 RON |
| 19.03.2012 | 0,9058 RON |
| 16.03.2012 | 0,9132 RON |
| 15.03.2012 | 0,9113 RON |
| 14.03.2012 | 0,9083 RON |
| 13.03.2012 | 0,9049 RON |
| 12.03.2012 | 0,9047 RON |
| 09.03.2012 | 0,8964 RON |
| 08.03.2012 | 0,8963 RON |
| 07.03.2012 | 0,9014 RON |
| 06.03.2012 | 0,9019 RON |
| 05.03.2012 | 0,8978 RON |
| 02.03.2012 | 0,8942 RON |
| 01.03.2012 | 0,8888 RON |
| 29.02.2012 | 0,8809 RON |
| 28.02.2012 | 0,8810 RON |
| 27.02.2012 | 0,8839 RON |
| 24.02.2012 | 0,8855 RON |
| 23.02.2012 | 0,8906 RON |
| 22.02.2012 | 0,8972 RON |
| 21.02.2012 | 0,8957 RON |
| 20.02.2012 | 0,8956 RON |
| 17.02.2012 | 0,9012 RON |
| 16.02.2012 | 0,9110 RON |
| 15.02.2012 | 0,8996 RON |
| 14.02.2012 | 0,8960 RON |
| 13.02.2012 | 0,8924 RON |
| 10.02.2012 | 0,8938 RON |
| 09.02.2012 | 0,8934 RON |
| 08.02.2012 | 0,8935 RON |
| 07.02.2012 | 0,9009 RON |
| 06.02.2012 | 0,9064 RON |
| 03.02.2012 | 0,8980 RON |
| 02.02.2012 | 0,9001 RON |
| 01.02.2012 | 0,9013 RON |
| 31.01.2012 | 0,8964 RON |
| 30.01.2012 | 0,8991 RON |
| 27.01.2012 | 0,8990 RON |
| 26.01.2012 | 0,8982 RON |
| 25.01.2012 | 0,9128 RON |
| 24.01.2012 | 0,9091 RON |
| 23.01.2012 | 0,9120 RON |
| 20.01.2012 | 0,9164 RON |
| 19.01.2012 | 0,9175 RON |
| 18.01.2012 | 0,9227 RON |
| 17.01.2012 | 0,9214 RON |
| 16.01.2012 | 0,9323 RON |
| 13.01.2012 | 0,9225 RON |
| 12.01.2012 | 0,9276 RON |
| 11.01.2012 | 0,9309 RON |
| 10.01.2012 | 0,9275 RON |
| 09.01.2012 | 0,9284 RON |
| 06.01.2012 | 0,9246 RON |
| 05.01.2012 | 0,9201 RON |
| 04.01.2012 | 0,9043 RON |